Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.12.2010, 19:42:54
Phoenix Phoenix is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Mesaje: 5
Unhappy Ce facem intr-o lume pestrita

Cred ca multi ar fi de acord ca traiul zilnic in armonie este ceva foarte greu de realizat in ziua de azi. Oriunde intorci capul, rautate, cinism, batjocura, scuipat intre ochi samd. Daca indraznesti sa nu fii de acord cu destrabalarea fara margini deja esti etichetat drept ipocrit, om care nu-si vede barna din ochi, bigot, om plin de ura, frustrat samd.

O gramada de oameni au justificari pentru orice, chiar si pentru atractia sexuala fata de rude de sange. Postam pana de curand pe un forum, si subiectele deschise acolo de diversi, teme de o coloratura extraordinara, includ relatiile intre mai multi parteneri, swinging, sado-masochism si lucruri de genul. Pur si simplu ramai cu gura cascata si cu foarte multa scarba in suflet. Singura trasatura considerata o valoare in ziua de azi este toleranta - toleranta fata de orice, inclusiv fata de avort si deviatiile sexuale. Deschiderea unora fata de felurite practici atat cat si impasibilitatea altora fata de ele, pe sistemul ''cine suntem noi sa judecam'', fac ca aceste lucruri sa intre in sfera banalului. Eu nu cer nimanui sa judece, doar sa nu promoveze.

Peste tot, pe forumuri (afara de cele centrate pe religie) e o avalansa de tineri educati de televizor, care te scuipa in ochi fara motiv, care nu cred in nimic decat in dreptul lor de a ii jigni in mod gratuit pe altii pentru a isi ridica stima de sine. Este debusolant si efortul de comunicare devine practic inutil. Cand ma gandesc ca in mare, oamenii cu care vrand-nevrand intru in contact intr-un domeniu sau altul, sunt asa in intimitatea lor, sub protectia anonimatului, simt ca lumea se duce iremediabil la vale si as vrea sa stau undeva pe varful unui munte, unde e liniste. Desigur ca e mai usor de zis decat de facut. Am renuntat la acea comunitate virtuala pentru ca era ca un fel de Prozac cu efect invers. Ateii sunt din ce mai numerosi si mai agresivi si tendinta pe care o ia lumea este una clara. Mai sunt si tot felul de propovaduitori perfizi ai pacii, care incearca sa convinga pe un ton dulceag ca acceptarea adulterlui este daruire, ca acceptarea deviatiilor sexuale va face lumea mai buna samd. Este dureros cata lume pune botul la minciunile lor.

Intrebarea mea este cum poate un om normal sa isi mentina moralul ridicat printre atatea persoane de genul, sa se poarte civilizat cu ele (rabdarea omului nu e nesfarsita...) si sa nu se lase descurajat de numarul din ce in ce mai mare de indivizi fara limite.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.12.2010, 19:55:19
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Simplu:eviti forumurile care nu corespund preocuparilor si convingerilor tale,nu te imprietenesti cu persoane a caror mod de gandire te deranjeaza,si mai ales nu-ti pierde vremea incercand sa-i schimbi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.12.2010, 19:57:12
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Lightbulb Evita-i!

Evita-i! Acesti oameni sunt de soiul: cine nu-i cu noi e impotriva noastra!
Ca sa-i lamuresti ... e lupta cu morile de vint! Atata pot, atata fac!
Daca vrei sa faci un gest crestinesc, pomeneste-i la liturghie sau roaga-te pentru ei ! Le va fi mai de folos decit sa ai o discutie cu ei, care probabil ca ar fi complet inutila! Doamne ajuta!
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.12.2010, 20:29:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Phoenix Vezi mesajul
Postam pana de curand pe un forum, si subiectele deschise acolo de diversi, teme de o coloratura extraordinara, includ relatiile intre mai multi parteneri, swinging, sado-masochism si lucruri de genul. Pur si simplu ramai cu gura cascata si cu foarte multa scarba in suflet. Singura trasatura considerata o valoare in ziua de azi este toleranta - toleranta fata de orice, inclusiv fata de avort si deviatiile sexuale. Deschiderea unora fata de felurite practici atat cat si impasibilitatea altora fata de ele, pe sistemul ''cine suntem noi sa judecam'', fac ca aceste lucruri sa intre in sfera banalului. Eu nu cer nimanui sa judece, doar sa nu promoveze.

Peste tot, pe forumuri (afara de cele centrate pe religie) e o avalansa de tineri educati de televizor, care te scuipa in ochi fara motiv, care nu cred in nimic decat in dreptul lor de a ii jigni in mod gratuit pe altii pentru a isi ridica stima de sine. Este debusolant si efortul de comunicare devine practic inutil.
De fapt, de ce întârziați pe acele forumuri ? Nu acolo este locul unde un tânăr creștin trebuie să investească unul dintre darurile lui cele mai scumpe: timpul. Când Isus ne îndeamnă să fim "sarea pământului" nu ne invită să frecventăm locurile rele, fie ele și virtuale. A fi sarea pământului și a contribui cu adevărat la opera de misiune a Bisericii nu înseamnă a ne adresa surzilor, orbilor și celor suferind de învârtoșarea inimii căreia Sfinții Părinți îi mai spun "sclero-cardia", ci înseamnă a ne adresa prin sfat bun, prin întărire și, mai ales, prin exemplul propriu al unei vieți de credință celor care se află "pe drum", celor care își pun întrebări. Celor cărora le este sete și nu știu unde este Apa cea Vie.

Citat:
Cand ma gandesc ca in mare, oamenii cu care vrand-nevrand intru in contact intr-un domeniu sau altul, sunt asa in intimitatea lor, sub protectia anonimatului, simt ca lumea se duce iremediabil la vale si as vrea sa stau undeva pe varful unui munte, unde e liniste.
E foarte posibil chiar așa să fie: și eu simt de multe ori că lumea se duce iremediabil la vale. Dar poate că așa simțea și locuitorul acela din Sodoma, pe nume Lot. Cert e că istoria a cunoscut suișuri și coborâșuri, iar noi pesemne că ne aflăm într-o vale. Vom mai urca vreodată (noi, ca civilizație, nu noi ca persoane) ? În mâna Lui sunt popoarele și conducătorii lor.

Citat:
Mai sunt si tot felul de propovaduitori perfizi ai pacii, care incearca sa convinga pe un ton dulceag ca acceptarea adulterlui este daruire, ca acceptarea deviatiilor sexuale va face lumea mai buna samd. Este dureros cata lume pune botul la minciunile lor.
Asta, iarăși e poveste foarte veche. Ce rău poate însemna să mănânci un măr, mai ales când vezi că e așa de dulce ? Oare chiar le-o fi spus Dumnezeu părinților noștri să nu mănânce din acel măr ?

Citat:
Intrebarea mea este cum poate un om normal sa isi mentina moralul ridicat printre atatea persoane de genul, sa se poarte civilizat cu ele (rabdarea omului nu e nesfarsita...) si sa nu se lase descurajat de numarul din ce in ce mai mare de indivizi fara limite.
Speranța creștinului vine de la Dumnezeu și este în două direcții (sau pe două planuri):

-speranța metafizică (spirituală), potrivit căreia în lume există grâu și există neghină în stare de amestecare. Dar va veni Cineva și va separa aceastea două și va face o lume cu chip nou.
-speranța temporală în puterea proniatoare a lui Dumnezeu. Când vedem cu ochii noștri cum lumea e formată 99 % din rău și 1 % din bine, când vedem cum răul se lățește și cum umbra sa acoperă lumea, când îi vedem, precum Psalmistul, pe răi că prosperă, atunci singura explicație a faptului incredibil că lumea nu s-a prăbușit de mult în haos este ceea ce numim "pronie". Adică există Cineva, care prin mecanisme ce de multe ori par pure întâmplări, îi ajută pe oameni să aleagă binele, iar pe cei buni îi întărește.

Sus inima ! Cristos în mijlocul nostru !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 25.12.2010 at 20:31:47.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.12.2010, 20:29:36
Phoenix Phoenix is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Mesaje: 5
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri. Aveti dreptate.
Problema insa se intinde din mediul virtual in cel real - pana la urma tot oameni reali sunt cei care scriu pe acolo, este un melanj de opinii si filosofii de viata.
Dar asa este, singura solutie este evitarea. Nu am avut pana acum probleme de participare la discutii, mi-a placut mereu sa interactionez cu altii din diverse medii si cu diverse opinii. Dar de la o vreme incoace m-a apucat asa un dezgust, ma deprima sa citesc ce le mai trece oamenilor prin cap.
Devine din ce in ce mai rau si predomina acest tip de ''oameni noi'', care te fac sa crezi ca traiesti intr-o realitate paralela cu cea in spiritul careia ai fost crescut.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.12.2010, 20:42:40
Phoenix Phoenix is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De fapt, de ce întârziați pe acele forumuri ? Nu acolo este locul unde un tânăr creștin trebuie să investească unul dintre darurile lui cele mai scumpe: timpul. Când Isus ne îndeamnă să fim "sarea pământului" nu ne invită să frecventăm locurile rele, fie ele și virtuale. (............)
Am incercat sa duc o campanie de informare cu privire la avort, fireste ca mi-am pus in cap o gramada de oameni care tineau cu dintii de cliseul ''e dreptul femeii sa aleaga ce face cu corpul ei'' .... Pot sa spun ca e un loc ...colorat, nu rau in totalitate, ca si cand ai sta la coltul strazii, pe unde trec tot felul de oameni - insa raul a inceput sa predomine.
Fara sa am vreo pretentie cum ca as fi avut un comportament foarte frumos fata de altii pe acolo. Dimpotriva, asemenea locuri cultiva raul din om.
Asa e, multumesc pentru sfat.

Last edited by Phoenix; 25.12.2010 at 20:59:47.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.12.2010, 20:53:58
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Phoenix Vezi mesajul
Intrebarea mea este cum poate un om normal sa isi mentina moralul ridicat printre atatea persoane de genul, sa se poarte civilizat cu ele (rabdarea omului nu e nesfarsita...) si sa nu se lase descurajat de numarul din ce in ce mai mare de indivizi fara limite.
Mi-am amintit, citindu-ti postarea, de cuvintele lui Mantuitorului: În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea.

Hristos nu S-a lasat descurajat, n-a fost biruit de rautatea oamenilor; ura lor nu L-a impiedicat sa-i iubeasca. Chiar pe cruce fiind, ii indreptatea, Se ruga Tatalui: Iarta-i, ca nu stiu ce fac.

Cred ca un om isi poate mentine ridicat moralul in lumea acesta "pestrita", alungand din suflet mandria, care-l impiedica a iubi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.12.2010, 01:26:51
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Phoenix Vezi mesajul
Cand ma gandesc ca in mare, oamenii cu care vrand-nevrand intru in contact intr-un domeniu sau altul, sunt asa in intimitatea lor, sub protectia anonimatului, simt ca lumea se duce iremediabil la vale si as vrea sa stau undeva pe varful unui munte, unde e liniste.
Imi vine acum in minte, fostul ministru al muncii,familiei si egalitatii de sanse( si fost senator de Galati)Paul Pacurar,care se masturba de zor in fata webcam-ului.Probabil ati vazut filmul difuzat si la tv.Era filmat pe vremea cand era ministru in functie.De-a dreptul macabru...
Acelasi dezgust il impartasesc si eu ...si deseori mi-a venit si mie sa merg in varf de munte, unde nici cucul nu se aude...daramite gandul cuiva..


Citat:
În prealabil postat de Phoenix Vezi mesajul
Intrebarea mea este cum poate un om normal sa isi mentina moralul ridicat printre atatea persoane de genul, sa se poarte civilizat cu ele (rabdarea omului nu e nesfarsita...) si sa nu se lase descurajat de numarul din ce in ce mai mare de indivizi fara limite.
Eu cred ca practicand detasarea.Detaseaza-te de orice informatie/loc/persoana care iti face rau si evita sa rezonezi cu lucrurile pe care le percepi negative.
Fa-ti o introspectie si regaseste-ti linistea pe care ai pierdut-o intrand in contact cu indivizi fara limite,cum ii numesti chiar tu.Nu mai cauta armonie in exterior.Ea se afla in unicul loc in care o poti gasi si pastra: inlautrul tau!

Last edited by Melissa; 26.12.2010 at 01:30:20.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.12.2010, 21:34:37
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Cu ocazia acestui fir de discutie imi vine in minte o alta intrebare: ce credeti despre epoca actuala? Ati fi preferat sa traiti in alt timp? credeti ca lumea era mai putin pestrita? ce va aduce bun si ce rau aceasta lume?
Daca ne-a lasat Dumnezeu acum, atunci rolul nostru acum e, trebuie sa ne mantuim chiar in conditiile astea.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.12.2010, 00:53:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Cu ocazia acestui fir de discutie imi vine in minte o alta intrebare: ce credeti despre epoca actuala? Ati fi preferat sa traiti in alt timp? credeti ca lumea era mai putin pestrita? ce va aduce bun si ce rau aceasta lume?
Daca ne-a lasat Dumnezeu acum, atunci rolul nostru acum e, trebuie sa ne mantuim chiar in conditiile astea.
În mod cert lumea a avut un început și va avea un sfârșit. Acest lucru este menționat clar în Biblie, în numeroase locuri, nu e nimic de interpretat aici.
Dar care este sensul dinamicii lumii ? Există progres, sau există regres, ori vreun alt tip de curbă ? Mergem de la Chaos spre Cosmos, sau mergem de la Cosmos spre Chaos ? În această privință, lucrurile sunt ceva mai puțin limpezi și oricare teorie e sustenabilă. Într-una din cărțile sale (Trilogia culturii ? a Cunoașterii ? nu mai țin minte) Lucian Blaga observă că la această întrebare a felului cum curge timpul se poate răspunde în trei moduri posibile:
-lumea izvor, adică evoluția, este felul în care au înțeles evreii dinamica lumii.
-lumea cascadă, adică involuție, este felul în care au înțeles gnosticii.
-lumea-fluviu, cu meandre, cu suișuri și coborâșuri, este o altă posibilitate susținută de unele religii orientale.

Toate cele trei teorii pot fi sprijinite cu extrase din Biblie. Personal, îmbrățișez teoria a doua, adică a unei lumi în involuție, de la Cosmos spre Chaos. Probabil mă aflu sub influența lui Guenon și altor colegi de idei, de descendență gnostică. Cartea în care eu cred cel mai mult începe cu descrierea raiului pe pământ, a Edenului. Se termină cu Armagheddon-ul: eu nu văd nici pic de evoluție aici. Nu altceva mărturisesc spunând Doxologia Mică, atunci când mă rog "să fie toate cum erau la început" (sicut erat in principio, et nunc, et semper, et in saecula saeculorum). Lumea "evoluează" centrifug, îndepărtându-se de Principiul ei, de Neschimbat. Iar această "evoluție" nu se desfășoară potrivit unei legi de mișcare uniformă, ci potrivit unei legi de mișcare accelerată. În acest sens, în ultimele două secole lumea a involuat cât în ultimele două milenii. Cu precădere din anii 60 încoace, adică în ultima jumătate de secol a fost concentrată această involuție. Dar, să nu ne facem iluzii și să credem într-un sfârșit iminent al lumii: mai avem destule trepte de coborât și o vom face tot mai în grabă. Ca să vă răspund în mod mai direct la întrebare: regret că nu am trăit cu patru milenii în urmă, dar mă bucur că nu voi trăi peste 100 de ani.
Acuma, două obervații sunt necesare:
-în această mișcare foarte generală, au existat și perioade de încetinire a involuției, ba chiar de progres pentru scurte perioade de timp. În general, acestea s-au întâmplat în urma intervenției supranaturale și de mare magnitudine a lui Dumnezeu. O vreme, o generație sau cel mult câteva, oamenii au ascultat și au devenit mai buni. Apoi, au uitat și au mai coborât o treaptă.
-o întrebare dificilă este dacă această involuție este inexorabilă sau nu. Aș fi înclinat să răspund mai degrabă afirmativ. Dacă nici Întruparea Domnului nu a putut schimba cursul descendent al lumii, mă tem că nimic nu-l va schimba.

Aparent, ceea ce am scris mai sus e teribil de trist. Dar nu e așa. Mântuirea este un lucru individual și mântuirea va fi posibilă chiar la sfârșit. Sfârșit care va veni, probabil, atunci când Creatorul va vedea că mai sunt foarte puțini oameni care urmează drumul Lui și va cunoaște, în baza preștiinței Sale, că lor nu este nimeni să le urmeze. Pentru cei drepți, sfârșitul lumii va fi ceva mult așteptat și dorit, fiindcă va fi un nou început. Pentru ceilalți, sfârșitul lumii va fi, de fapt, sfârșitul unei iluzii.

Kyrie eleison !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 27.12.2010 at 08:45:25.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pierdut intr-o lume mare .... Sniper Intamplari adevarate 12 24.08.2016 15:56:50
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 22:50:26
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 11:27:11
ce facem asa verona Biserica Ortodoxa Romana 2 02.02.2007 19:12:09