Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.04.2011, 23:14:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Exista si o boala in care vezi si auzi tot felul de chestii.Se cheama Schizofrenie.De ce s.au hotarat dupa 60 de ani sa scoata totul la iveala?Care este scopul?
Si apropo...lor( extraterestrilor) cine le.a vestit Evanghelia?
Asta cu OZN.urile este o alta unealta a diavolului pentru indepartarea omului de Adevar ca si spiritismul,levitarea etc etc
Scopul este probabil deruta publicului. Crearea stării de confuzie, de teamă și, mai încolo, de panică generală. Pentru că în viitorul apropiat astfel de știri vor deveni din ce în ce mai dese, culminînd cu evenimentele bizare de natură artificială care vor începe la sfîrșitul anului viitor.

Indiferent de ceea ce vor să ne transmită americanii, eu cred că este viață pretutindeni în Univers. Dacă este așa, nu este neapărat necesar faptul că și alte civilizații s-au lăsat corupte de către cel viclean. Este posibil ca să fi rămas în starea de comuniune cu Dumnezeu, deci să nu aibă nevoie de Evanghelie. Pentru că Sfîntul Ioan Gură de Aur începe cam așa una din omiliile lui: dacă omul nu ar fi cazut, nouă nu ni s-ar mai fi dat Biblia, pentru că Dumnezeu ne-ar fi vorbit direct, prin glasul clar conștiinței pe care l-am fi urmat.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.04.2011, 23:16:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Hai ca esti haios.
Daca se dovedeste acest lucru TOATE BISERICILE SE VOR NARUI PRIN EFECT DE DOMINO si o sa devina evident ca suntem aterizati din alta parte iar Hristos, Budha, Mohammad etc erau un fel de capitani Kirk de pe Enterprise!

Se pune punct la toata religia!
Demonstrează-mi ceea ce susții.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.04.2011, 23:21:34
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Demonstrează-mi ceea ce susții.
O sa-ti demonstreze americanii.
Deja prin meteoritii purtatori de bacterii am aflat ca viata NU a fost creata aici, deci clar suntem veniti din alta parte si am cazut pe pamint fertil care a facilitat evolutia in diverse directii.
De aceea teoria evolutiei este PE JUMATATE CONFIRMATA!
O sa apara din ce in ce mai multa informatie in sensul asta..
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.04.2011, 23:24:09
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Se pune punct la toata religia!
Citat:
Demonstrează-mi ceea ce susții.
Biblia ar căpăta un alt sens: Iisus ar fi fiul lui Dumnezeu și nu Dumnezeu. El a fost important prin faptul că a realizat apropierea aceasta dintre om și Dumnezeu într-o vreme în care oamenii se limitau în niște ritualuri fără nicio esență: închinate în numele lui Dumnezeu, dar fără nicio legătură cu El. Iisus a fost cel care a spus că suntem fii lui Dumnezeu cu toții și cel care, prin sacrificiul său, ne-a apropiat de Creator mai mult.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.04.2011, 23:24:53
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Aceeiasi meteoriti purtatori de bacterii au aterizat probabil si pe Marte insa acolo au congelat, deci nu s-au putut desfasura, insa pe pamint fiind conditii prielnice date de distanta perfecta intre pamint si soare, au cazut in mijlocul UNEI PETRRECERI!!!
youhoo!
distractie tata!
Aici ne vom inmulti intr-o veselie, ...au zis bacteriile!

Lucrurile sunt muuult mai simple decit ne-am imaginat noi cu mintea noastra de australopitici!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.04.2011, 23:26:21
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucemferre Vezi mesajul
Iisus a fost cel care a spus că suntem fii lui Dumnezeu cu toții și cel care, prin sacrificiul său, ne-a apropiat de Creator mai mult.
Exact! ai remarcat foarte bine!

TOTI SUNTEM FII LUI!!!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.04.2011, 23:26:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Mai bine sa credem ca nu exista si sa aflam candva(dincolo)ca ne.am inselat,decat sa credem ca exista si dincolo sa avem surpriza ca de fapt ne.a amagit rau vrajmasul si si.a batut joc de noi.Repet...ar fi trebuit si lor sa li se vesteasca Evanghelia nu?Sau ei nu ar fi avut nevoie de mantuire? Cei care sustineti teoria sa veniti si cu niste argumente
Dacă pentru tine este mai bine să fii sceptică, atunci așa să faci, cum e mai bine pentru tine. Iată, eu nu cred că omuleții verzi cu ochii mari sunt neapărat naluciri ale celui viclean. Este adevarat că cel rău poate să ia orice chip pentru a înșela, însă asta nu exclude posibilitatea existenței vieții în afara planetei noastre.

Am cîteva argumente pe care le-am dat de N ori aici pe forum. Cel mai tare este la Matei 24, 31 - argument auzit cu urechile mele la o conferință de-a Părintelui Galeriu acum mulți ani la Iași.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.04.2011, 23:32:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Odata deschisa conserva asta "plina de viermi", se va crea efectul bulgarelui de zapada si totul se va narui!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.04.2011, 23:34:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Deja prin meteoritii purtatori de bacterii am aflat ca viata NU a fost creata aici, deci clar suntem veniti din alta parte si am cazut pe pamint fertil care a facilitat evolutia in diverse directii.
De aceea teoria evolutiei este PE JUMATATE CONFIRMATA!
O sa apara din ce in ce mai multa informatie in sensul asta..
Vei fi surprins să afli că subscriu și eu la ideea asta. Am găsit niște versete în Vechiul Testament care seamănă izbitor cu teoria panspermiei propusă de savanți pentru apariția vieții pe planeta noastră:

Daniel 7
2. Daniel a început a grăi, zicând: "Văzut-am în vedenia mea din timpul nopții cum cele patru vânturi ale cerului au sfredelit marea cea necuprinsă.
3. Și patru fiare uriașe au ieșit din mare, una mai deosebită decât alta.
4. Cea dintâi semăna cu un leu și avea aripi de vultur. M-am uitat la ea până ce aripile i-au fost smulse și a fost ridicată de pe pământ și pusă pe picioare ca un om și i s-a dat inimă de om.

Evident că acolo Daniel nu vorbește despre asta, însă am învățat de la Sfîntul Maxim Mărturisitorul că unele texte biblice pot să aibă mai multe sensuri simultan, probabil multe încă nedescoperite.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 12.04.2011 at 23:37:09.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.04.2011, 23:47:46
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dacă pentru tine este mai bine să fii sceptică, atunci așa să faci, cum e mai bine pentru tine. Iată, eu nu cred că omuleții verzi cu ochii mari sunt neapărat naluciri ale celui viclean. Este adevarat că cel rău poate să ia orice chip pentru a înșela, însă asta nu exclude posibilitatea existenței vieții în afara planetei noastre.

Am cîteva argumente pe care le-am dat de N ori aici pe forum. Cel mai tare este la Matei 24, 31 - argument auzit cu urechile mele la o conferință de-a Părintelui Galeriu acum mulți ani la Iași.
Hmmmm care sunt marginile cerului?E ca si cum ai spune de la - infinit la plus infinit care cuprinde SI Pamantul si poate Doar pamantul.
Reply With Quote
Răspunde