Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.05.2006, 18:14:09
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

Sfanta Liturghie este mediul in care Hristos este prezent in modul cel mai accentuat cu invatatura, cu jertfa si invierea Lui. Sf. Liturghie nu e numai intalnirea dintre credinciosi la niste rugaciuni comune, ci intalnirea lor comuna cu Hristos. Ei isi intaresc prin Sf. Liturghie atat unirea intre ei, cat si unirea cu Hristos. Nu ma pot intalni cu Hristos ca un ins singuratic, caci inima care nu se deschide altora, nu se poate deschide nici lui Hristos.
In cadrul Liturghiei fiecare dintre noi trece intr-un mod tainic prin starile prin care Hristos a trecut firea omeneasca pe care a asumat-o. Liturghia nu descrie ceea ce ar putea sa ajunga omul dar nu ajunge, ci ceea ce a ajuns omul cu adevarat in Hristos.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.06.2006, 22:47:40
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

participarea la Sf. Liturghie e foarte importanta pt ca prin aceasta ti legatura vie cu Hristos, fratilor participati nu doar fizic ci si sufleteste la slujba, traiti-o incercati sa pierdeti contactul cu lumea reala si lasati-va purtati de cantarile Liturghiei si de dulceata rugaciunilor, nu trebuie sa participati, ca nu-i spectacol, trebuie sa traiti Liturghia, Nu eu traiesc ci Hristos traieste in mine!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.08.2006, 17:16:48
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
ce m-ar retine daca m-as impartasi la sfirsitul fiecarei saptamini daca eu ma spovedesc inainte de fiecare impartaseala , daca tocmai acest fapt este important in Sfinta Liturghie? Cred ca daca nu ne impartasim la Sfinta Liturgie macar acel timp il petrecem laudaindu-L pe Dumnezeu alaturi de ingeri,stiu ca atunci cu siguranta stau in fata Sa si ma cutremur si ma bucur...
Nu stiu ce te retine. Eu asta fac: in fiecare saptamana spovedanie si impartasanie la Liturghie. Totusi n-as fi de acord in fiecare zi. De fiecare data cand stau la impartasit si se canta pricesne ( cand se impartasesc preotii ) vai de capul meu. Ma apuca o frica ( chiar din timpul cand se canta Tatal nostru ) si il implor pe Hristos sa-i fie mila de indrazneala mea. Si intotdeauna I-a fost mila si nu am simtit sa-mi fie spre osanda impartasania. Dar odata era sa-mi fie spre osanda ( nu m-am pregatit corespunzator ). Cand am iesit de la spovedit ( dupa ce m-a certat duhovnicul pentru un pacat pe care il faceam ) pana la impartasanie eram in deznadejde totala. Dupa ce m-am impartasit mi-am revenit. Dar sa nu creada cineva ca din cauza duhovnicului am ajuns in deznadejde. Nu m-am pregatit corespunzator. Dar de-atunci n-am mai indraznit sa ma impartasesc fara o pregatire cat de cat.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.09.2006, 02:40:56
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit


Super ,super de tine Saurian :).As vrea sa fiu in locul tau...:DAm sa mai cuget si eu la asta...sper sa gasesc o cale...:rolleyes:



Doamne milueste!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.09.2006, 15:07:22
marlene marlene is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2006
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
Super ,super de tine Saurian :).As vrea sa fiu in locul tau...:DAm sa mai cuget si eu la asta...sper sa gasesc o cale...:rolleyes:



Doamne milueste!
Da...ar fi bine sa ne putem impartasi in fiecare saptamana...ce ne retine?piedici sunt multe...depinde cum le putem trece.Eu de ex am fost oprita de la impartasanie de care duhovnicul meu aprox un an si jumatate,(binenteles pentru pacatele mele).La inceput am fost suparata pe duhovnic spunandu-mi ca totusi a fost prea aspru cu mine...insa mai tarziu mi-am dat seama cata dreptate a avut.A fost pentru prima oara in viata mea cand am simtit cu adevarat ce inseamna sa fi impartasit, a fost pentru prima oara cand am simtit ca doresc cu adevarat sa fiu impartasita ,sa fiu flamanda dupa trupul si sangele lui Hristos,simteam cum imi tanjeste sufletul cum arde in mine dorinta de a primi sfanta impartasanie.In momentul cand am fost impartasita am simtit cu adevarat ca Hristos e in sufletul meu,e in inima mea.Ceea ce a fost mai interesant este faptul ca am fost anuntata prin vis cand va sosi clipa mult dorita.Si exact asa cum am visat asa s-a intamplat.Am visat ca voi fi impartasita in manastire lucru la care nici nu m-am gandit(mai ales ca duhovnicul meu slujeste in biserica)intr-o zi de sarbatoare, era Buna Vestire...si exact asa s-a intamplat.Ce sa spun... Dumnezeu face minuni.In ce priveste Sfanta Liturghie pentru mine are o semnificatie deosebita,este locul unde pot sa ma intalnesc cu Isus Hristos,locul de care nu as dori sa ma despart niciodata.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.10.2006, 21:00:04
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Cum se prezinta problema pentru cei care din motive binecuvintate nu se pot duce la biserica dar sint in acelasi gind ,prin radio sau casete ?
Nu stiu daca este acelasi lucru , pentru ca nu se pot impartasi , si apoi lipseste bucuria care te insoteste cind vii de la biserica ?
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.10.2007, 20:18:40
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

-Daca lumea va inceta sa existe atunci cand va inceta savarsirea Sf.Liturghii putem intelege rolul si importanta ei pt.noi toti.
-Ma gandeam ca 1/2 din viata o ignoram total,iar cealalta jumatate desi participam la Sf.Liturghie nu intelegem mare mare lucru.
-Orice cuvant, gest al preotului,raspuns al stranei,totul are rol si semnificatie in timpul savarsirii Sf.Liturghii,am participat de multe ori la aceasta si la sfarsit preotul respectiv multumea crtedinciosilor pt. participare si concentrare spunand ca in timpul rugaciunilor atmosfera din biserica se transmite in sf. altar,deci trebuie sa existe comuniune si atentie desavarsita.
-Participarea cu tot cugetul la Sf.Liturghie poate insemna mai mult decat 7 ani in pustie!
-Sf.Liturghie din BOR este unica,nu poate fi descrisa in cuvinte,este ceea ce ne mentine si ne uneste cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.10.2007, 22:34:43
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Prin Sfanta Liturghie se anticipeaza fericirea vesnica sau ziua a 8-a. Foarte multi Sfinti Parinti spun ca ziua a 8-a este ziua cea neinserata a imparatiei celei vesnice. In Sfanta Liturghie cerul se uneste cu pamantul. Liturghia depaseste formele intelectualiste, care vorbesc despre o unire a omului cu Dumnezeu prin cugetare sau meditatie in sens gnostic, ci o unire reala.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.10.2007, 13:50:10
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anavictoria
Cat de importanta credeti ca este participarea la Sfanta Liturghie?
Liturghia= Hrana mea:)
a nu se intelege ca traiesc cu rugaciune precum sfintii.. Traiesc cu apa multa, carne multa si somn bunnn:D
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.10.2007, 19:22:32
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Abia m-am intors de la iasi, sunt obosita dar FERICITA!
Scriu aici durerea cu care am venit de la Sfanta. Am observat cu tristete ca oamneii care au stat la rand spre inchinare in noaptea dinaintea Liturghiei, plecau multumiti acasa CHIAR IN TIMPUL LITURGHIEI, fericiti ca si-au implinit misiunea/visul. Dragii mei de ce uitam Soarele privind raza? E drept ca si raza ne incalzeste dar NU ca Soarele!! De ce oare nu stim ca cel care a prefacut trupul cel stricacios al Sfintei in Moaste este Insusi Hristos! Ne inchinam cinstitelor moaste UITAND SA MULTUMIM CELUI CARE NE-A INVREDNICIT DE ELE! Nu ma intelegeti gresit, nu judec dar.....am plans, credeti-ma am plans pentru ca NU intelegem dulceata si IMPORTANTA LITURGHIEI! Offf, offffff cat de repede ne despartim de aceasta mare Taina si bucurie. Sper sa nu venim cu mes pline de judecata, nu conteaza cine si cum s-a imbulzit acolo, nu am vaut nimic din toate aseta..dar am ramas cu aceasta mare durere in inima...Ne inchinam razeii uitand SOARELE!
iertati-mi...dar Nu am putut sa tac, poate ca cineva va citi si va invata...nu ca as fi desteapta, nu sunt nimic, gunoi sunt!! Daca gresesc corectati-ma, eu nu am studii am doar o mare durere...iertati-mi
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Liturghie danyel Sfanta Liturghie 81 02.11.2015 16:22:22
Sfanta liturghie Andy00 Resurse ortodoxe on-line 10 30.01.2015 15:29:07
Sfanta Liturghie alecsandru Sfanta Liturghie 26 05.02.2013 21:41:47
Sfanta Liturghie EDI Despre Biserica Ortodoxa in general 8 02.05.2009 16:52:24