Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.03.2013, 15:13:49
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Ierarhul Iustinian Chira m-a impresionat in mod deosebit. Mai multe puteti sa cititi si sa vedeti aici.
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ustinian+chira
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ustinian+chira

Trebuie sa-l cunoasteti macar prin intermediul acestor interviuri. Sa-i dea Dumnezeu sanatate si putere, sa indrume cu dragoste credinciosii ca si pana acum!

http://www.youtube.com/watch?v=Ho5yx3ZzbZA
http://www.youtube.com/watch?v=qHPx0qoEtHM

Last edited by Ekaterina; 06.03.2013 at 16:26:11.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.03.2013, 16:14:10
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Glykys a postat despre IPS Chira un articol de folos: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=4627&page=92

Dacă s-a mai postat acest articol, iertare.

Last edited by ovidiu b.; 06.03.2013 at 16:16:19.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.03.2013, 16:52:24
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Slavă lui Dumenzeu că avem asemenea oameni, asemenea ierarhi. Finalul reportajului, o lecție pentru fiecare dintre noi.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.03.2013, 17:21:41
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mara19 Vezi mesajul
Ma plec cu dragoste si recinostinta in fata unui parinte dintr-un sat indepartat(110 km de noi) care aplica cea mai buna psihologie pt fiecare in asa fel incit inveti ce trebuie sa faci,cum sa te indrepti fara sa-ti spuna direct ci doar prin diverse povesti sau printr-o fraza aruncata aparent fara nici o legatura cu subiectul din acel moment.Asta in afara bisericii.
Cind intri in biserica sa-ti faca rugaciunea e alt om-nici nu-l poti privi in fata!
Are o voce puternica si ii curg lacrimi.Cineva spunea despre el :""Maica Domnului ii permite sa bata la usa Ei!!""

Dumnezeu sa-l tina sanatos si sa putem imbatrini impreuna!
Frumoasa descrierea.
Bine ca mai avem astfel de oameni, preoti.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.03.2013, 19:44:42
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Subiectul topicului m-a facut sa ma gandesc: oare ce ierarh al BOR am cunoscut in mod personal ?

S-a intamplat cu mai bine de 20 de ani in urma, pe cand eram la liceu. Tatal meu incheiase o carte pe care bunicul plecase dintre noi fara sa o termine, despre istoria Seminarului Teologic din Roman. Eram cu tata intr-un circuit prin tara, cand pasii ne-au purtat in Alba Iulia. Acolo, tatal meu a cerut sa vorbeasca cu PS Emilian Birdas, pentru a-i lua o marturie despre seminarul din Roman. Afland ca e vorba de fiul si nepotul parintelui profesor Dragomir, ierarhul ne-a primit cu bunavointa, pe loc, desi seara statea sa cada. Palatul episcopal era impresionant. Mare, frumos, tin minte si acum ca am remarcat lucrari de piatra traforata la fatada. Realizand ca suntem de pe drumuri, arhiereul ne-a invitat la cina. Ne aflam intr-o camera deschisa spre curtea interioara a palatului, un fel de pergola adica. A sunat dintr-un clopotel si a aparut un servitor. "Ceva de mancare" a comandat, laconic. Dupa cateva minute, au inceput sa vina platourile. Eram in anii 80, anii grei de lihneala ceausista, iar ce vedeam nu imi venea sa cred ochilor: branza de multe feluri, chiftele, slaninuta si mizilicuri mai fine. Cred ca a fost singura data cand m-am gandit sa ma fac episcop. Interesant e ca preasfintiul nu prea a mancat, in schimb parea foarte bucuros ca da de mancare la oameni hamesiti. O fapta buna pentru care ii multumesc, chiar daca acum se afla dincolo de mormant. Dupa Lovilutia din Decembrie, a fost descaunat. Cu durere am aflat zvonuri cum ca ar fi fost securist. O fi fost asa, n-o fi fost asa, Dumnezeu stie si deja i-a dat rasplata. Eu am ramas cu o amintire placuta despre o seara intr-un palat episcopal.
O fi fost asa cum ai povestit dar iti inchipui ce o fi la Vatican la Roma?
bani, afaceri mancaruri alese si alte.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.03.2013, 20:58:19
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Realizand ca suntem de pe drumuri, arhiereul ne-a invitat la cina. Ne aflam intr-o camera deschisa spre curtea interioara a palatului, un fel de pergola adica. A sunat dintr-un clopotel si a aparut un servitor. "Ceva de mancare" a comandat, laconic. Dupa cateva minute, au inceput sa vina platourile. Eram in anii 80, anii grei de lihneala ceausista, iar ce vedeam nu imi venea sa cred ochilor: branza de multe feluri, chiftele, slaninuta si mizilicuri mai fine. Cred ca a fost singura data cand m-am gandit sa ma fac episcop.
Ei, daca nu s-a putut sa deveniti episcop, macar acum in Franta v-ati vazut visul cu ochii in privinta multelor feluri de branza. Nebanuite sunt caile Domnului!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.03.2013, 00:42:03
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Sincer,ce parere aveti despre IPS Casian,episcopul Dunarii de Jos?Ati auzit de el?Mi se pare un om foarte BUN si de la care ai ce INVATA!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.03.2013, 01:58:35
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Frumoasa descrierea.
Bine ca mai avem astfel de oameni, preoti.
Bine ai revenit Adriana nu te-am mai vazut de mult pe aici.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.03.2013, 02:10:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
macar acum in Franta v-ati vazut visul cu ochii in privinta multelor feluri de branza. Nebanuite sunt caile Domnului!
Aflat de vreo douazeci de ani la carma Frantei, generalul erou Charles de Gaulle s-a vazut, pana la urma, infrant in politica. Ultimii ani ai vietii si i-a petrecut in satul sau natal. Cand a plecat de la conducerea Frantei, a declarat (reproduc din memorie): "Este peste masura de greu sa conduci o natiune care are 300 de feluri de branza".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.03.2013, 03:04:49
redemptor redemptor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2013
Mesaje: 165
Implicit

Mie imi place foarte mult IPS Justinian Chira, predicile lui si cuvantul inaltpreasfintiei sale te ung pe suflet, e ca un copil cand vorbeste despre ortodoxie si neamul romanesc, un om de o mare valoare un stalp al ortodoxiei.
Reply With Quote
Răspunde