Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 05.08.2013, 01:52:42
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Țțțțț!... Niet, niet, niet.
Nu așa, frate, nu bagateliza, totuși.
Aici s-a pus o problemă extrem de serioasă: să luăm, adică, aminte cu toții, că omenirea, prin harul Domnului chipurile, a ajuns la o invenție nemaipomenită, care l-ar face să pălească până și pe Melchiade al lui Marquez: aparatul foto cu ochi duhovnicești!
Păi e de glumă asta?
Recunoaște că așa inovație nu i-ar fi trecut prin minte nici celui mai... neo dintre protestanți...:))
Dar vad ca tu bagatelizezi... Nu ti-e teama ca te incarci de pacate, mai ales acum in Postul Maicii Domnului?
Treaba ta daca nu crezi ca imaginea cu Sf. Ioan Maximovici este reala, dar macar nu iti bate joc.
Reply With Quote
  #272  
Vechi 05.08.2013, 02:12:54
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ioane,prietene,initial vroiam sa spun mai multe,idei mai ascutite si mai contondente,dar am renuntat pt ca s-ar putea ca maine sa regret ca nu mi-am vazut de treaba mea.De pe margine spectacolul se vede altfel decat cand participi la el nu-i asa? :) Poate sunt prea relaxat de coltul de lume pe unde bantui acum,strain de grijile si problemele noastre.Oricum nu va mai suparati atat,nu este vreunul un sfant sa tina lumea-n spate si poate viitorul,apropiat sau indepartat,va oferi toate clarificarile.Ce vreau sa zic,confuz si complicat,este sa fiti mai putin incrancenati,nu inteleg cum de aveti nervi sa investiti atata timp si pasiune intr-o polemica despre o poza frate.Sincer ma depasiti :) eu cred ca rezistam max 2 replici intr-o polemica de acest tip,cred ca sunt superficial :)) Somn usor,noaptea toate pisicile sunt negre.... :)
Reply With Quote
  #273  
Vechi 05.08.2013, 02:21:54
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Cu aparatele pe care unii vor să ni le arate drept ochi duhovnicești, încercînd să ne sucească mintea și inima de la dreapta credință, tocmai pentru că sunt în Post și mă țin la Adevăr iar nu la minciună, aleg să fac așa: le pun aparatelor și aparaturilor ăstora moderne fundițe, ochelari, pălărie și... le dau un șut în fund! Să le sară "miracolele" mincinoase din cutiuța lor de plastic rece, drept în ghenă, unde le e locul. Și astfel să ne lase în pace să ne vedem de suferințele și de nevoințele noastre în Minunea noastră Cea Adevărată - Biserica Domnului Hristos.

Cât despre sfântul pe care îl pomeniți, mă rog lui să ne ajute prin sfânta rugăciune înaintea lui Dumnezeu. Pentru rugăciunile lui sfinte, împreună cu rugăciunile sfinților Părinților noștri, Bunul Dumnezeu să ne miluiască și să ne sporească întru mântuire! AMIN+
Reply With Quote
  #274  
Vechi 05.08.2013, 02:24:38
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Ioane,prietene,initial vroiam sa spun mai multe,idei mai ascutite si mai contondente,dar am renuntat pt ca s-ar putea ca maine sa regret ca nu mi-am vazut de treaba mea.De pe margine spectacolul se vede altfel decat cand participi la el nu-i asa? :) Poate sunt prea relaxat de coltul de lume pe unde bantui acum,strain de grijile si problemele noastre.Oricum nu va mai suparati atat,nu este vreunul un sfant sa tina lumea-n spate si poate viitorul,apropiat sau indepartat,va oferi toate clarificarile.Ce vreau sa zic,confuz si complicat,este sa fiti mai putin incrancenati,nu inteleg cum de aveti nervi sa investiti atata timp si pasiune intr-o polemica despre o poza frate.Sincer ma depasiti :) eu cred ca rezistam max 2 replici intr-o polemica de acest tip,cred ca sunt superficial :)) Somn usor,noaptea toate pisicile sunt negre.... :)
Ai dreptate, zău așa. Gând la gând, că m-am pus deja pe margine de câteva ori...
În rest, încercasem și eu o mică glumă, de dragul culturii care se poartă printre confesiuni...:)
Reply With Quote
  #275  
Vechi 05.08.2013, 03:04:09
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Citeste-i scrierile si vei vedea pozitia dansului si indemnul pentru noi. un om nu se identifica cu un singur articol. Pe blogul dansului vei gasi sectiunea Biblioteca unde vei gasi cartile dansului, studiile dansului, etc, cursurile sale pe cand preda la facultate, etc.
Foarte bine ai spus!
Mărire Ție, Doamne, mărire Ție!
Reply With Quote
  #276  
Vechi 05.08.2013, 19:41:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

In urma ultimelor materiale pot spune acum ca parerea mea e ca acea poza surprinde ce se sugereaza, adica lumina harului din timpul Sfantului Botez. Bineinteles, nu putem fi siguri, dar nu aveam prea mari indoieli nici la inceput. O trucare intentionata oricum am respind inca de la inceput, cum vedem sunt si poze mai vechi, sunt de fapt multe astfel de poze. Ar mai fi ramas o deformare a aparatului, dar e greu sa apara un defect in toate pozele si in acest fel.
Scriu doar pentru cei care vor sa citeasca, sa nu se inteleaga cum au sugerat unele persoane ca preotii, calugarii si credinciosii ortodocsi sunt toti in inselare si doar cativa de pe forum au descoperit adevarul. Altfel pareri sunt multe si despre orice.
Reply With Quote
  #277  
Vechi 05.08.2013, 19:57:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Eu cred ca m-am impacat cu Cezar de vreo cinci ori in ultimul timp, culmea e ca fara sa ma fi certat eu cu el vreodata. Lui nu-i placea ceva ce scriam, incepea sa se certe cu mine, spunea si cateva vorbe de bine si aproape de fiecare data eu imi ceream scuze si propuneam sa ne impacam. Dura cateva zile, pana iar nu-i placea ceva si o luam de la capat. Avand in vedere acestea eu tot nu inteleg cum spune ca noi credem aceleasi lucruri, cand e evident ca nu e asa, probabil din zece subiecte in noua avem conceptii complet diferite. Si desi am explicat de vreo o suta de ori in ce constau acele conceptii diferite se pare ca tot nu s-a inteles. Daca mai scriu de o suta de ori e aproape sigur ca tot nu se va intelege, doar sa imi pierd eu timpul. Asadar, ne putem intelege cu privire asupra oricarui subiect, la o activitate comuna, dar e imposibil sa avem o intelege in privinta invataturii de credinta, pentru ca fiecare crede lucruri mult diferite. Macar atata lucru daca se intelege e un pas inainte.
Reply With Quote
  #278  
Vechi 05.08.2013, 20:04:21
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In urma ultimelor materiale pot spune acum ca parerea mea e ca acea poza surprinde ce se sugereaza, adica lumina harului din timpul Sfantului Botez. Bineinteles, nu putem fi siguri, dar nu aveam prea mari indoieli nici la inceput.
Te înșeli, după cum prea bine ți-a fost arătat atât de către Cezar cât și de către mine. Cred însă că dacă zbaterea mea pe argumente logice mai putea să prindă la tine, zbaterea lui Cezar pur și simplu, în cazul tău, nu are la cine să prindă; dar eforturile sale, ca și ale mele, nu au fost făcute pentru cei care nu pot să vadă adevărul sau care îl resping cu obstinație, deși o fac pe teologii, ei fiind niște simpli colaționiști de citate din catehism, ci pentru aceia care citesc și nu sunt pătrunși de genul respectiv de probleme.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
O trucare intentionata oricum am respind inca de la inceput, cum vedem sunt si poze mai vechi, sunt de fapt multe astfel de poze. Ar mai fi ramas o deformare a aparatului, dar e greu sa apara un defect in toate pozele si in acest fel.
Faptul că ai respins dumneata, asta nu înseamnă că au respins și alții. Și pe lângă defectul evdident al pozelor, mai este și un defect de înțelegere și interpretare a fenomenelor. Și am toată convingerea că dumneata nu ești cel mai bun hermeneut, ba dimpotrivă.
Reply With Quote
  #279  
Vechi 05.08.2013, 20:27:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Am scris despre toate argumentele, ale lui Cezar erau bazate mai mult pe pareri personale, iar citatele date de Decebal le-am comentat de cateva ori. In plus, Decebal a adus in discutie ceva complet gresit. Cine a citit cate ceva despre minuni si minuni date de vrajmasul a vazut ca acolo scrie ca doar vrajmasul face de obicei "minuni" prin modificarea constiintei. Acelasi lucru se intampla si in Yoga si alte practici. Adica ingerii cazuti actioneaza asupra simturilor si cunostintei, ca un fel de hipnoza. Decebal cand spune ceva asemanator fara sa isi dea seama, ca pentru a vedea ceva nevazut in cazul unei minuni sau unei revelatii i se modifica acelui credincios perceptia. De fapt unui credincios obisnuit i se arata o minune (un inger, harul, etc.) prin ingaduinta Domnului ca acea minune sa fie vizibila in plan material. De exemplu un inger i se arata acelui credincios devenind vizibil, nu i se modifica acelui credincios constiinta.
In cazul unui parinte imbuntatit e altceva, acela este in har, de aceea si are de obicie harisme, poate face minuni el insusi. De exemplu un sfant poate lumina cu lumina harului, la asta se refera si Sfantul Grigorie Palama, nu la cei ce se uita. Atat am avut de completat, nu intru in polemici inutile.
Reply With Quote
  #280  
Vechi 05.08.2013, 22:43:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Ioane,prietene,initial vroiam sa spun mai multe,idei mai ascutite si mai contondente,dar am renuntat pt ca s-ar putea ca maine sa regret ca nu mi-am vazut de treaba mea.De pe margine spectacolul se vede altfel decat cand participi la el nu-i asa? :) Poate sunt prea relaxat de coltul de lume pe unde bantui acum,strain de grijile si problemele noastre.Oricum nu va mai suparati atat,nu este vreunul un sfant sa tina lumea-n spate si poate viitorul,apropiat sau indepartat,va oferi toate clarificarile.Ce vreau sa zic,confuz si complicat,este sa fiti mai putin incrancenati,nu inteleg cum de aveti nervi sa investiti atata timp si pasiune intr-o polemica despre o poza frate.Sincer ma depasiti :) eu cred ca rezistam max 2 replici intr-o polemica de acest tip,cred ca sunt superficial :)) Somn usor,noaptea toate pisicile sunt negre.... :)
Eh, neavand bani de cele exotice vacante si timp pentru sporturi costisitoare, umplem si noi vacantele si pauzele cu ce putem :)

De fapt, nu este despre o poza, cum ar sustine si catalin2, e vorba de mesajul care vrea sa-l transmita poza.

D'asta nu miroase a bine.

Daca romano-catolicii ar trebui sa se boteze la trecerea la dreapta credinta?
Personal si subiectiv poate, consider ca asa ar fi (poate) mai bine asa.
Ca lucrul asta ar trebui sa devina o certitudine derivata din poze de genul asta?
Categoric nu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde