Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.09.2008, 20:17:40
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Recent, am găsit citatul acesta, "Nu rămânem decât cu ceea ce dăruim". Exact în forma în care îl vedeți. Mi-am amintit de o discuție, de acum câțiva ani, avută cu fosta mea profesoară de lb română.

Mi-a povestit despre un tânăr din blocul în care locuia, tânăr care a copilărit cu fetele dumneaei, și care a murit la 17 ani. L-a visat după ani și ani, îmbrăcat într-o hăinuță de copil mult prea mică pentru cum arăta atunci când a murit... L-a întrebat de ce așa, când ea știa că mama lui îi dăduse de pomană brațe de haine. Atunci, în vis, tânărul a spus că, pe pământ, cât a trăit, e singurul lucru pe care el, cu mâna lui, l-a dat de pomană.

Și, acum contradicție la ceea ce am povestit mai sus. În același vis, băiatul i-a cerut niște sarmale de varză, dar printre sarmale să fie și bucățele de costiță afumată. Exact cum gătea doamna...

Doamna era foarte afectată de acest vis, de fapt de ceea ce i s-a transmis...

Ce credeți Dvs?
Există o alta lume care ne așteaptă? Există, așa cum spun preoții, o viață veșnică?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.09.2008, 21:59:35
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Da, este. De ce pui astfel de intrebari? Nu crezi in viata vesnica? Pacat, :(
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.09.2008, 22:03:36
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Da, este. De ce pui astfel de intrebari? Nu crezi in viata vesnica? Pacat, :(
Doar sufletul traieste vesnic. In rest, povesti...
Dar, daca tu ai argumente sa-mi demonstrezi ca exista viata vesnica, sunt gata sa te-ascult.
Dar nu cu citate sau cu ce a zis cutare sau cutare, intelegi?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.09.2008, 22:10:07
fllorina fllorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2008
Mesaje: 80
Implicit

Daca este cineva crestin, crede cuvintele Mantuitorului. Acesta a spus parabola bogatului nemilostiv si a saracului Lazar: (Luca, cap, 16)

"Era un om bogat care se îmbrăca în porfiră și în vison, veselindu-se în toate zilele în chip strălucit.
20. Iar un sărac, anume Lazăr, zăcea înaintea porții lui, plin de bube,
21. Poftind să se sature din cele ce cădeau de la masa bogatului; dar și câinii venind, lingeau bubele lui.
22. Și a murit săracul și a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit și bogatul și a fost înmormântat.
23. Și în iad, ridicându-și ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam și pe Lazăr în sânul lui.
24. Și el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ți milă de mine și trimite pe Lazăr să-și ude vârful degetului în apă și să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ți aminte că ai primit cele bune ale tale în viața ta, și Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuiești.
26. Și peste toate acestea, între noi și voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiți în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci frați, să le spună lor acestea, ca să nu vină și ei în acest loc de chin.
29. Și i-a zis Avraam: Au pe Moise și pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morți se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți. "

si Matei, cap 25

"31. Când va veni Fiul Omului întru slava Sa, și toți sfinții îngeri cu El, atunci va ședea pe tronul slavei Sale.
32. Și se vor aduna înaintea Lui toate neamurile și-i va despărți pe unii de alții, precum desparte păstorul oile de capre.
33. Și va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stânga.
34. Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.
35. Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit;
36. Gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat; în temniță am fost și ați venit la Mine.
37. Atunci drepții Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând și Te-am hrănit? Sau însetat și Ți-am dat să bei?
38. Sau când Te-am văzut străin și Te-am primit, sau gol și Te-am îmbrăcat?
39. Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniță și am venit la Tine?
40. Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât ați făcut unuia dintr-acești frați ai Mei, prea mici, Mie Mi-ați făcut.
41. Atunci va zice și celor de-a stânga: Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui.
42. Căci flămând am fost și nu Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și nu Mi-ați dat să beau;
43. Străin am fost și nu M-ați primit; gol, și nu M-ați îmbrăcat; bolnav și în temniță, și nu M-ați cercetat.
44. Atunci vor răspunde și ei, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând, sau însetat, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniță și nu Ți-am slujit?
45. El însă le va răspunde, zicând: Adevărat zic vouă: Întrucât nu ați făcut unuia dintre acești prea mici, nici Mie nu Mi-ați făcut.
46. Și vor merge aceștia la osândă veșnică, iar drepții la viață veșnică. "

Trebuie numai sa citim Biblia cu sinceritate si vom gasi raspuns la TOATE framantarile noastre!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.09.2008, 22:43:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Citat:
În prealabil postat de veilur
Da, este. De ce pui astfel de intrebari? Nu crezi in viata vesnica? Pacat, :(
Doar sufletul traieste vesnic. In rest, povesti...
Dar, daca tu ai argumente sa-mi demonstrezi ca exista viata vesnica, sunt gata sa te-ascult.
Dar nu cu citate sau cu ce a zis cutare sau cutare, intelegi?
Nu citate, nu ce au spus altii, nu. Deci nu ramane draga sivelstar decat sa astepti clipa, care va veni pentru noi toti si te vei convinge , fara citate, fara spusele altora. Oricum, este mult mai important cu te pregatesti pentru aceasta etapa inevitabila. Mult nadejdie si intelepciune !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.09.2008, 12:55:21
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

"Traiesc unii din furt altii doar din ce-au dat". Adrian Paunescu.

Silverstar, intrebarea e inceputul intelepciunii.
Dar nu intrebi unde trebuie.


Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.02.2012, 15:51:57
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Un parinte spunea ca singurul lucru care il vom lua cu noi dincolo e milostenia facuta la saraci.
Asta e singura si adevarta agoniseala pe care o vom lua cu noi.Si asta daca nu ne-am luat plata aici, adica nu am facut-o cu fast cat sa atragem aprecierea celor din jurul nostru.
Fapta buna, tainuita, ne va insoti in fata Tronului lui Dumnezeu.Ea va fi singurul nostru bagajel.
Ma gandesc cu cutremur, cum se va prezenta parintele Mihail, care hraneste zilnic 500 de sufletele, din care majoritatea orfani?Sau parintele Nicolae?
Deznadejdea sa o indeparteze Domnul de la noi, dar ma gandesc cum de unii pot face atat bine si altii(si ma gandesc in special la mine) daruiesc asa de putin, in ciuda preaplinului daruit de Domnul?
Si acum ma rusinez strasnic, darmite atunci cand parintele va merge in fata mea cu carutele incarcate de fapte bune si in urma, ma prezint eu cu un bagajel de cateva grame?
Daca in curand va suna trambita si ma va chema acasa, oare cum ma voi prezenta?
Iata ca sfantul Post al Pastilor bate la usa, si e vremea potrivita ptr o cercetare launtrica. Caci ziua de azi e a omului, dar ziua de maine e a Domnului.Poate ca mi-o va mai darui, poate ca nu.

Preabunule Doamne, randuieste vreme de pocainta si ocazia potrivita ptr a pune inceput bun!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.02.2012, 17:07:19
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

,, Ai ce dai, nu ce ai !"

Pe lumea cealalta nici nu mai mincam , nici nu ne mai inbracam, nici de case sau masini nu mai avem nevoie, nici de sot sau de sotie . Atunci vom avea cu totul alte rosturi decit cele de pe pamint .

Parintii bisericii invata ca de cite ori visam persoane adormite este semn ca trebuie sa ne rugam pt. ei .
Milostenia insa are un sens cu totul special iar pt. adormiti si mai special . Cind faci milostenie , cel care primeste , este musai sa zica o scurta rugaciune (nu ,,multumesc" sau ,,sa fie primit" sau mai stie ce inovatie lumeasca) ca astfel , mai multe rugaciuni adunate pt. un singur adormit sa ajunga pina la tronul lui Hristos si sa il imbuneze pt. a mai usura in bine starea adormitului . Toate acestea tinind cont ca daca pt. un om viu tot mai exista sansa ca el sa se indrepteze in credinta si vietuire cit traieste si sa cistige astfel pina la urma raiul , adormitul nu mai are aceasta sansa si nu ii mai sunt de folos decit rugaciunile noastre si ale bisericii.

Deci revenind , daca il visam pe Costel cel adormit dezbracat sau ca ne cere mamaliga cu sarmale , asta nu si insemna ca el are nevoie de asa ceva acolo unde este si deci este musai sa impartim asa ceva , ci ca trebuie sa ne rugam noi pt. el , sa il pomenim la Sf. Liturghie si ca impartind milostenie la cei vii in numele lui acestia sa aduca in schimbul ei rugaciuni pt. adormit , pt. ca toate la un loc sa ii fie de folos cu adevarat acolo unde este ,,repartizat" el !

Asa inteleg eu situatia visarii adormitilor ! Poate ca altii au insa alte pareri !
Desi in teologia ortodoxa nu functioneaza principiul ,,unitatii si luptei contrariilor" ca in comunism , nu ar fi exclus sa vedem ca poate totusi exista !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 07.02.2012 at 17:09:41.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.02.2012, 06:30:02
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Daca Costel vine in vis si a cerut sarmale, inseamna ca sarmale vrea sa fie date de pomana in numele lui. CA sa apari in vis din lumea cealalata nu e usor, cine stie cum a reusit, dupa cate plansete si altele sau cum, deci poate asta e sansa lui sa aiva ceva de mancare pe lumea cealalta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.02.2012, 10:30:47
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Daca Costel vine in vis si a cerut sarmale, inseamna ca sarmale vrea sa fie date de pomana in numele lui. CA sa apari in vis din lumea cealalata nu e usor, cine stie cum a reusit, dupa cate plansete si altele sau cum, deci poate asta e sansa lui sa aiva ceva de mancare pe lumea cealalta.
Omule, fi serios.
Costel nu o sa mai aiba nevoie de mancare pe lumea cealalta.
Simbolul visului era un indemn la milostenie, nu neaparat sarmale.
Daruieste milostenie ptr sufletul raposatului, precum si ptr mantuirea celor ramasi.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ramanem ORTODOCSI pana la capat ! cristiboss56 Despre Biserica Ortodoxa in general 1122 04.02.2013 14:52:23
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 21:40:11
imi pare rau de ceea ce am ajuns sa fiu un.mare.pacatos Intrebari utilizatori 14 24.02.2011 21:54:50
Intelegerea a ceea ce ni se intampla cod_gabriel Intamplari adevarate 20 05.12.2008 08:18:42