Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 01.06.2012, 21:58:19
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andra_v Vezi mesajul
Patriarhul Daniel si ierarhii romani NU FAC PARTE DIN NICI O LOJA MASONICA.

BISERICA ORTODOXA ROMANA II CINSTESTE PE SFINTII MARTURISITORI. Astazi, in ziua in care este sarbatorit Sfantul Iustin Martirul si Filosoful, Arhiepiscopul Tomisului, IPS Teodosie, a oficiat sfințirea locului unde va fi construită mănăstirea închinată celor ce și-au jertfit viața întru Hristos, fiind supusi la chinuri și munci inumane de către regimul comunist. La eveniment a luat parte și Părintele Arhimandrit Justin Pârvu, starețul Mănăstirii Petru Vodă, jud. Neamț, alaturi de fostii detinuti politici, ocazie cu care urăm Părintelui Stareț Justin multă, multă sănătate și putere de la Domnul, Cel în Treime slăvit, să păstorească turma ce i-a fost incredințată. Întru mulți ani, Părinte Stareț Justin!

http://apologeticum.wordpress.com/20...-ziua-numelui/
Eu nu ma refer la Patriarhul nostru, nu cunosc si nu am motive sa afirm ca ar fi mason nici Preafericirea Sa nici vreun alt ierarh.Stiu sa discern intre ce e adevarat si speculatii.Eu doar am spus ca masonii ar trebui sa renunte la a lua decizii sau la a ocupa functii de decizie in BOR sau ar trebui fortati sa renunte.Nu am acuzat pe nimeni ca ar fi in afara de cazurile cunoscute si care au luat decizii in trecut.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 01.06.2012, 22:34:22
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Eu nu ma refer la Patriarhul nostru, nu cunosc si nu am motive sa afirm ca ar fi mason nici Preafericirea Sa nici vreun alt ierarh.Stiu sa discern intre ce e adevarat si speculatii.Eu doar am spus ca masonii ar trebui sa renunte la a lua decizii sau la a ocupa functii de decizie in BOR sau ar trebui fortati sa renunte.Nu am acuzat pe nimeni ca ar fi in afara de cazurile cunoscute si care au luat decizii in trecut.
Ctitorie a Parintelui Justin si a IPS Teodosie in memoria martirilor:
http://www.dailymotion.com/video/xr0...ws#user_widget

De ce, iuliu? Deciziile BOR sunt inspirate de insisi Sfintii Marturisitori.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 02.06.2012, 09:30:14
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

IPS Teodosie stiu ca a fost securist,era la un moment dat condamnat pt luare de mita ca sa-l faca preot pe un tip si mai se zicea despre el ca ar fi si homosexual dar poate unele dintre acestea sunt minciuni,dar poate nu toate...

a aparut alaturi de Parintele IUstin Parvu care este un mare duhovnic poate pt a-si mai spala imaginea sau poate-hai sa fim pozitivi-s-a mai schimbat si el si-a dat seama ca a gresit si a zis sa faca si el un lucru bun.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 02.06.2012, 09:54:29
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

-nu ati gandit niciodata in mintea si sufletul vostru ca ar fi bine sa avem si noi in Biserica Ortodoxa un Patriarh duhovnicesc,cum este Parintele Iustin Parvu sau alt duhovnic mare ?
-nu ar fi bine ca mitropolitii si episcopii si sinodul sa fie niste oameni duhovnicesti care sa fie impotriva masonerie,ecumenismului si comunismului pe fata?
-de ce sa nu faca parte din sinod Parintele Amfilohie Branza sau alti preoti,calugari stareti cu o viata sfanta care sunt pt ortodoxie,pt pastrarea traditiei sfintilor,care nu se lasa corupti de ecumenism,comunism,masonerie ci lupta pe fata impotriva lor .

asa il avem ca patriarh pe un om preaindracit cum zice Parintele Fagetean,un ecumenist ....

DOCUMENT: Un mesaj al PATRIARHULUI DANIEL adresat MARELUI MAESTRU AL MARII LOJI NATIONALE A ROMANIEI:


E de pe vremea cand era doar loctiitor de Patriarh. La prima vedere pare totul in regula. Masonul a trimis un mesaj de condoleante, iar Mitropolitul Moldovei si al Bucovinei ii raspunde. Exista insa un Temei Nr. 785/1937, prin care „Biserica osândeste Francmasoneria ca doctrina, ca organizatie si ca metoda de lucru oculta”. Si n-a mai aparut de atunci nici o alta hotarare a Sfantului Sinod care sa specifice ca n-ar mai fi actuala acea osanda.
Ca atare, de ce acest raspuns al loctiitorului de Patriarh? Recunoaste masoneria a fi ceva? Ce anume? De ce “ganduri de pretuire”? Ce-i de pretuit? De ce acele majuscule “V-ati facut”, “Va uram”?

de ce MARELUI MAESTRU il recunoaste cumva sau care-i treaba trebuia sa-i zica marelui satanist ,sau catre loja masonica care-i osandita de Biserica.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 02.06.2012, 10:10:43
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
DOCUMENT: Un mesaj al PATRIARHULUI DANIEL adresat MARELUI MAESTRU AL MARII LOJI NATIONALE A ROMANIEI:
Cand cineva iti adreseaza condoleante raspunzi, indiferent daca e ateu sau heterodox. Daca Eugen-Ovidiu Chirovici ar fi adresat condoleante in nume personal, atunci ar fi trebuit sa i se raspunda cu "domnule Chirovici", insa daca el a adresat condoleante in numele organizatiei pe care o reprezinta, atunci te folosesti de functia pe care o detine in acea asociatie.

ex:
Domniei sale, domnului Emil Boc
Presedintele partidului Democrat Liberal

Seful acelei organizatii nu are titulatura de presedinte, ci de "mare maestru". Mult zgomot pentru nimic.

Eu cred ca Patriarhia a primit zeci de mesaje de condoleante la moartea Preafericitului Teoctist, deci textul e unul tipizat (se vede ca nu e personalizat pentru o persoana anume), doar a inlocuit de fiecare data adresantul si a dat print :)

Last edited by ioanna; 02.06.2012 at 10:16:13.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 02.06.2012, 10:19:57
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
IPS Teodosie stiu ca a fost securist,era la un moment dat condamnat pt luare de mita ca sa-l faca preot pe un tip si mai se zicea despre el ca ar fi si homosexual dar poate unele dintre acestea sunt minciuni,dar poate nu toate...

a aparut alaturi de Parintele IUstin Parvu care este un mare duhovnic poate pt a-si mai spala imaginea sau poate-hai sa fim pozitivi-s-a mai schimbat si el si-a dat seama ca a gresit si a zis sa faca si el un lucru bun.
Eu cred ca de multe ori ne grabim sa aruncam cu piatra.Uneori s-ar putea ca tocmai sa facem jocurile celor pe care-i consideram inamici.
Ca sa fiu mai clar eu sant de acord cu pozitia Parintelui Amfilohie Branza pe care-l consider un om adevarat si un om liber. Nu sant de acord cu tot ce apare pe internet si consider ca in spatele multor atacuri la adresa ierarhilor BOR se ascund alte interese straine de interesul comun al credinciosilor BOR.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 02.06.2012, 10:39:13
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cand cineva iti adreseaza condoleante raspunzi, indiferent daca e ateu sau heterodox. Daca Eugen-Ovidiu Chirovici ar fi adresat condoleante in nume personal, atunci ar fi trebuit sa i se raspunda cu "domnule Chirovici", insa daca el a adresat condoleante in numele organizatiei pe care o reprezinta, atunci te folosesti de functia pe care o detine in acea asociatie.

ex:
Domniei sale, domnului Emil Boc
Presedintele partidului Democrat Liberal

Seful acelei organizatii nu are titulatura de presedinte, ci de "mare maestru". Mult zgomot pentru nimic.

Eu cred ca Patriarhia a primit zeci de mesaje de condoleante la moartea Preafericitului Teoctist, deci textul e unul tipizat (se vede ca nu e personalizat pentru o persoana anume), doar a inlocuit de fiecare data adresantul si a dat print :)
seful acelei organizatii este un mason care face parte dintr-o organizatie satanista pe care Biserica o osandeste ,cum adica nu e nimic ?
-hai sa lasam politeturile deoparte cand e cazul; e nu ii raspundeam deloc sau ii transmiteam ca BOR osandeste masoneria si nu cochetam in nici un fel cu aceasta organizatie satanica.

si mai mult de 5 ani de cand e Patriarh impreuna cu sinodul trebuia sa emita sute de hotarari sinodale prin care condamna masoneria,ecumenismul si comunismul si sa raspandeasca milioane de brosuri si pliante antimasoneria si antiecumenism in toate bisericile din Romania.

dar nu a facut-o si este ecumenist si este preaindracit cum ii zice Parintele Fagetean.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 02.06.2012, 11:02:06
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-hai sa lasam politeturile deoparte cand e cazul; e nu ii raspundeam deloc sau ii transmiteam ca BOR osandeste masoneria si nu cochetam in nici un fel cu aceasta organizatie satanica.
La moartea preafericitului Teoctist au trimis mesaje de condoleante si sefii de culte de la noi din tara, oameni politici, de cultura etc. asa cum se obisnuieste. Ce-ar fi trebuit sa faca Patriarhia? Sa nu le raspunda, sa-i spuna Muftiului musulman ca-l osandeste? Eu chiar ca nu te inteleg. A-i recunoaste ca exista, nu inseamna a fi de acord cu ei.

De ce ar trebui Biserica sa osandeasca comunismul, asa la modul general? De ce vrei ca Biserica sa faca politica? Tii tu neaparat ca BOR sa spuna clar si raspicat ca ei condamna politica din per. comunista cand ateismul era promovat la nivel oficial? E de la sine inteles ca nu suntem de acord.

Last edited by ioanna; 02.06.2012 at 11:06:25.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 02.06.2012, 11:05:37
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Parintele Irineu un om induhovnicit,un om care cred eu a ajuns departe pe treptele rugaciunii, acesta(si altii ca el) ar trebui sa fie cel putin episcop sau mitropolit daca nu patriarh:

CUM TREBUIE SA NE RUGAM, part 1:
http://www.youtube.com/watch?v=a3DfstwS6nQ


CUM TREBUIE SA NE RUGAM part 2 :
http://www.youtube.com/watch?v=02NqZ...hannel&list=UL


CUM TREBUIE SA NE RUGAM, part 3 :
http://www.youtube.com/watch?v=5h7-7...feature=relmfu


CUM TREBUIE SA NE RUGAM, part 4 :
http://www.youtube.com/watch?v=g8Oqe...hannel&list=UL


CUM TREBUIE SA NE RUGAM, part 5 :
http://www.youtube.com/watch?v=OEHnd...feature=relmfu


CUM TREBUIE SA NE RUGAM, part 6:
http://www.youtube.com/watch?v=lCZvo...feature=relmfu


CUM TREBUIE SA NE RUGAM, part 7:
http://www.youtube.com/watch?v=0kiZr...feature=relmfu
Reply With Quote
  #60  
Vechi 02.06.2012, 11:09:29
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
La moartea preafericitului Teoctist au trimis mesaje de condoleante si sefii de culte de la noi din tara, oameni politici, de cultura etc. asa cum se obisnuieste. Ce-ar fi trebuit sa faca Patriarhia? Sa nu le raspunda, sa-i spuna Muftiului musulman ca-l osandeste? Eu chiar ca nu te inteleg. A-i recunoaste ca exista, nu inseamna a fi de acord cu ei.

De ce ar trebui Biserica sa osandeasca comunismul, asa la modul general? De ce vrei ca Biserica sa faca politica? Tii tu neaparat ca BOR sa spuna clar si raspicat ca ei condamna politica din per. comunista cand ateismul era promovat la nivel oficial? E de la sine inteles ca nu suntem de acord.

Comunismul a fost prezenta satanei pe pamant,comunistii au distrus sufleteste si trupeste milioane de oameni,comunismul a fost impotriva Bisericii,comunismul i-a facut pe multi romani turnatori si i-a nenorocit.
multi romani si acum sunt comunisti in sufletul si subconstientul lor,multi au ramas inca cu securitatea sau ca turnatori,sau practica in continuare anumite forme de magie,hipnoza ,control.
unde crezi ca au disparut comunistii si securistii in neant ? nu ! sunt inca printre noi.

E normal ca Biserica sa fie impotriva oricarei organizatii,secte satanice.

nu e normal ca Biserica sa fie implicata in politica.ce am zis eu asa ceva?

Last edited by antiecumenism; 02.06.2012 at 11:13:57.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
antiecumenism e nazist, capitalism=nazism, dezinformare, francmasonerie, incultură, rotary



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noul sef al Masoneriei romane ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 109 08.01.2011 23:33:21
Ortodoxia si masoneria Don_Juan Generalitati 29 26.02.2010 11:43:47
Biserica lui Hristos si Masoneria Laurentiu Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 0 26.12.2007 00:19:38