Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.08.2012, 13:54:39
Joulie Joulie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2011
Mesaje: 8
Implicit Am nevoie de ajutor!

Doamne, ajută!
Am o problemă complicată care mă frământă de foarte mult timp [aproximativ 3 ani].
M-am rugat și încă mai mă rog Domnului pentru schimbarea în bine a unei persoane cunoscute. Nu pot să spun că sunt prietenă cu acea persoană...am fost ceva timp dar apoi ceva s-a rupt, s-au întâmplat mai multe, în fine, în prezent nu ținem legătura...Însă mi-aș dori din tot sufletul ca ea să se schimbe, să-i urmeze lui Hristos așa cum se cuvine, să se dezlipească de păcat și să ducă o viață bine plăcută Lui. Aș vrea ca Domnul să o lumineze și să o ajute...Să o mântuiască. Aș vrea ca persoana respectivă să simtă rugăciunea mea măcar puțin. Nu pentru a-mi mulțumi sau pentru a-mi fi recunoscătoare, nu, nu aștept nimic; vreau doar să fie fericită.
Am făcut multe acatiste către Sfinții lui Dumnezeu; nu a existat Liturghie la care persoana respectivă să lipsească de pe pomelnic. Știu că suferă mult, deși nu vorbesc cu această persoană, m-am interesat de ea și știu prin ceea ce trece! S-a răcit, s-a transformat dintr-o persoană blândă și cuminte [așa cum o știam la început]; într-o persoană dură...indiferentă...Încerc să n-o judec, Dumnezeu poate are altă părere despre ea. Dar vreau să se schimbe! În acești 3 ani de rugăciune, lacrimi și post pentru respectiva persoană, nu știu dacă s-a întâmplat ceva pozitiv...Nu am primit încă un răspuns de la Dumnezeu. Nu se vede că s-a schimbat, îmi e din ce în ce mai greu...Cum pot afla dacă ceva s-a întâmplat în interiorul sufletului ei? Mi-aș dori să se schimbe, să se roage, să fie nu doar un om obișnuit; ci un ucenic al Domnului Iisus Hristos...
Ce e de făcut...?
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sa fac? Am nevoie de ajutor Raluca06 Nunta 121 17.12.2012 20:55:23
Am nevoie de ajutor Cristian8 Exorcismul 22 11.07.2011 18:57:03
Am nevoie de ajutor! Oanalia Generalitati 20 17.08.2010 08:14:51
Am nevoie de ajutor Idyahoo Generalitati 36 13.04.2010 21:38:50
Am nevoie de ajutor anitag Generalitati 14 12.11.2007 11:01:37