Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.09.2016, 10:38:06
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Mult zgomot pentru nimic, coleg lorest. Ce ai fi vrut sa cinte niste tineri? Toata ziua muzica psaltica?
https://www.youtube.com/watch?v=SjqUJRSdmxo
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.09.2016, 10:43:59
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Threadul de aici problematizeaza mai mult despre duhul melodiilor, pe cand cel de la generalitati este despre obiectivele acestor intruniri.
Noi astia tineri ne place viata s-o traim la maxim, caci asta este tineretea pana la urma.
https://www.youtube.com/watch?v=fz2kgZqjvxE
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.09.2016, 10:49:00
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

https://www.youtube.com/watch?v=kemivUKb4f4
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.09.2016, 10:59:24
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
https://www.youtube.com/watch?v=ru0K8uYEZWw
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.09.2016, 11:27:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Principial asa este pentru Europa de Est, dar Grecia e in U.E. si Schengen din 1981 deci libertate si schimb cultural la maxim, iar in Biserica fanion a ortodoxiei nu am vazut astfel de manifestari si initiative chiar daca grecii mi se par mult mai uniti social decat noi.
Nu vad nici o logica sanatoasa in ideea, "daca aia care ii vad eu ca fiind mai destepti nu fac, noi daca facem ceva mai bun decat ei, trebuie sa fie ceva prost".

IMHO, grecii sunt o turma inconstienta, prabusita in propria lene si furaciune.

Citat:
Nu cred ca o actiune razleata rezolva ceva, deasemenea s-ar cuantifica in roade daca tinerii nu ar merge doar la conferinte si intruniri ca acestea singulare nu mantuie, deci daca nu se creaza o efervescenta vis a vis de viata duhovniceasca roadele sunt tot pe acolo, dar ramane pompa, fastul si banii publici cheltuiti.
Pai e un inceput, nu?

Citat:
La nivel de socializare mediul era propice, problema era unde se desfasura actiunea sau care era duhul transmis, pentru ca tinerii se simt impliniti si linistiti cand comunica si pt ca nu au o pregatire canonica ei pot lasa garda jos la mesaje ecumeniste.
Efectul dupa o tabara Taize care ar fi fost ?
Participantii isi vor aduce aminte cu drag de anumite tabere si le vor apara cu cerbicie doar pt memoria si emotiile pozitive, fara sa conteze critic duhul care li s-a transmis acolo.
Poti sa intelegi ca e o intrunire ortodoxa?

Citat:
Si uite asa poate apara o generatie de robotei care nu vor sa mai auda de Teodoros Zisis sau de alti episcopi, deoarece lor li s-a dat o farama de socializare care le-a umplut un anumit gol si au proiectat ravna in alta parte.
Nici eu n-am auzit de ala si chiar nu stiu de ce ar trebui sa aud.
E un fel de Papa ortodox sau cum?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.09.2016, 11:32:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai deocamdata copchii aia au fost si duminica la Liturghie. E normal ca atunci cand preiei ciocanul ortodoxiei de la aia care se lupta cu ierarhii sa vezi cuie peste tot. De fapt asta e problema ta, simti ca s-a intamplat ceva odios prin Creta, si atunci cauti confirmari - nu cumva melodia suna intr-un fel ? Nu-i prea ecumenista ? :)


Te duci pe 10 septembrie la protest ? Ca am auzit ca o sa fie protest mare impotriva celor care au fost in Creta. Sunt sigur ca o sa se desfasoare totul intr-un duh ortodox. Nu ca la adunarea tinerilor manipulati de catre ecumenisti.
Sigur o sa se cante pricesne alternate cu "huo" si "jos Patriarhul", asta da ortodoxie :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.09.2016, 11:35:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Conspirationita pura.
Victimizarea vine o data cu incapacitatea de asumare a propriilor greseli.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 06.09.2016 at 11:39:03.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare