Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 12.01.2017, 22:21:25
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Era vorba despre altceva, despre afirmatia ca icoana este de la greco-catolici. Iar hotararile acelui Sinod au fost anulate, din cate inteleg eu din traducere: https://translate.google.ro/translat...ml&prev=search
...:)) Google translate ți-a rezolvat convingerile? ...:)) Este de înțeles la cât de ambiguă este traducerea, deși eu nu văd că s-a fi anulat Sinodul.

Ți s-a mai spus că:
"Sinodul din 1971 a anulat doar eticheta de eretici aplicată rascolnicilor, dar nu și pe aceea de schismatici. Nu s-a atins de celelalte canoane!

Conținutul integral al horosului Marelui Sinod de la Moscova este următorul: "A-L reprezenta in icoane pe Dumnezeu-Savaot (adică pe Tatăl), cu barbă albă, cu unicul Său Fiu în poală și cu un porumbel între Ei, este nemaipomenit de absurd și de necuviincios, pentru că nimeni nu L-a văzut pe Dumnezeu-Tatăl. Pentru că Tatăl nu are trup și nu în trup S-a născut Fiul din Tatăl mai înainte de veci; David Profetul spune: “Din pântece mai înainte de luceafăr Te-am născut” (Ps. 109, 3) – dar această naștere nu este în trup, ci este mai presus de înțelegere și de exprimare. Iar Hristos Însuși spune în Sfânta Scriptură: “Nimeni nu-L cunoaște pe Tatăl decât Fiul”. Nașterea mai înainte de veci a Fiului Unuia-Născut din Tatăl trebuie înțeleasă cu mintea, dar nu trebuie și nici nu poate fi reprezentată în icoane"
Reply With Quote
  #382  
Vechi 12.01.2017, 22:40:11
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Vezi penultimul paragraf din "prețiosul" tău google translate, nu-l potez integral, motivele se subînțeleg: "...unanimitate de droguri ravnospasitelnye ritualuri vechi și noi..." Și mai sunt și altele, dar ăsta le depășește pe toate.
Reply With Quote
  #383  
Vechi 12.01.2017, 23:01:28
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sfantul spune ca Sinodul VII ecumenic anatemizeaza pe cei ce refuza sau admit reprezentarea viziunilor Profetilor, inclusiv Dumnezeu Tatal din viziunea Sf. Daniel, ca Cel Vechi de Zile.
Și care este viziunea proorocului Daniel? Porumbeii din capul tău?

P.S. Hotărăște-te, pe cine anatemizează, pe cei ce refuză sau pe cei ce admit?

Last edited by simpllu; 13.01.2017 at 00:30:03.
Reply With Quote
  #384  
Vechi 12.01.2017, 23:25:33
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Intamplarea face sa am Erminia si unele carti despre iconografie. Sora mea a facut scoala de iconografie si ea are aceste carti. Eu pictez, ca hobby, icoane pe sticla, cateodata, imi plac foarte mult, am si un oarecare simt artisitc.
Si in tot acest timp marmota inveleste ciocolata in staniol la tine in bucatarie.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Azi dimineata am avut timp sa ma uit mai mult in Erminie si in cateva minute am gasit nu doar citatul, dar multe pasaje in care autorul descrie pictarea lui Dumnezeu Tatal. Si doar am rasfoit Erminia cateva minute. Deci si fragmentul din Cavaros era corect, nu sta nimeni sa modifice citate din moment ce nu are niciun folos, dimpotriva, submineaza ceea ce sustine. Culmea e ca eu am gasit acum doi ani un citat din Sfantul Ipolit care era dat de cei ce erau impotriva icoanei si care era gresit (fusese editat gresit intr-o carte scoasa de un catolic).
Stiu, stiu, si te-a sprijinit si verisorul de la Timisoara.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #385  
Vechi 14.01.2017, 00:51:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Și care este viziunea proorocului Daniel? Porumbeii din capul tău?
P.S. Hotărăște-te, pe cine anatemizează, pe cei ce refuză sau pe cei ce admit?
Ti-am mai scris ca doar unele sunt scene din Sfanta Scriptura. Dumnezeu Tatal e pictat ca in Daniel 7 in toate scenele in care apare Tatal, fara sa fie scena din profetie. Iar Duhul Sfant se picteaza in multe scene in care e Duhul Sfant, fara sa fie scena Botezului Domnului.
In cazul icoanei Sfintilor Petru si Pavel sau Sfintii Trei Ierarhi nu sunt scene din viata lor. In icoana cu Sfanta Treime d ela stejarul Mamvri este o scena din Sfanta Scriptura, in cazul celeilalte icoane a Sfintei Treimi nu este o scena din Biblie.
Reply With Quote
  #386  
Vechi 14.01.2017, 01:06:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
...:)) Google translate ți-a rezolvat convingerile? ...:)) Este de înțeles la cât de ambiguă este traducerea, deși eu nu văd că s-a fi anulat Sinodul.

Ți s-a mai spus că:
"Sinodul din 1971 a anulat doar eticheta de eretici aplicată rascolnicilor, dar nu și pe aceea de schismatici. Nu s-a atins de celelalte canoane!

Conținutul integral al horosului Marelui Sinod de la Moscova este următorul: "A-L reprezenta in icoane pe Dumnezeu-Savaot (adică pe Tatăl), cu barbă albă, cu unicul Său Fiu în poală și cu un porumbel între Ei, este nemaipomenit de absurd și de necuviincios, pentru că nimeni nu L-a văzut pe Dumnezeu-Tatăl. Pentru că Tatăl nu are trup și nu în trup S-a născut Fiul din Tatăl mai înainte de veci; David Profetul spune: “Din pântece mai înainte de luceafăr Te-am născut” (Ps. 109, 3) – dar această naștere nu este în trup, ci este mai presus de înțelegere și de exprimare. Iar Hristos Însuși spune în Sfânta Scriptură: “Nimeni nu-L cunoaște pe Tatăl decât Fiul”. Nașterea mai înainte de veci a Fiului Unuia-Născut din Tatăl trebuie înțeleasă cu mintea, dar nu trebuie și nici nu poate fi reprezentată în icoane"
Eu am dat traducerea in romana, nu te oprea nimeni sa traduci tu din rusa.
Mi s-a mai spus prost, pentru tine colegul de forum e teolog, guru? A facut doar o afirmatie, fara sa o sustina. Sinodul din 1667 a anulat Sinodul din 1551, de fapt l-a declarat eretic, pentru ca aproba folosirea ritului rusesc. Cum vezi si acel sinod a anulat alt sinod. Din ce am inteles, la inceputul sec. XX cercetatorii rusi au aratat ca ritul rusesc nu era o deviatie din sec. XIV, cum afirma Sinodul din 1667, ci asa fusese preluat de la greci la increstinare. In 1929 s-a hotarat ca nu e gresit vechiul rit si a fost acceptat. In 1971 s-a tinut un Sinod care a ridicat anatemizarile asupra vechiului rit, nu doar asupra rascolnicilor (care chiar la un secol de la sinodul din 1667 erau primiti cu vechiul rit). Asadar s-au anulat si hotararile acelui sinod, acum vechiul rit e recunoscut de BO Rusa. E ca si cum atunci cand s-a schimbat calendarul s-ar fi anatemizat vechiul calendar.
Iar afirmatia Sinodului despre icoane ti-am mai explicat de ce e gresita, afirma ca nimeni n-a vazut pe Tatal, in schimb spunea ca Avraam L-a vazut, ba chiar stabilea ca ingerul din mijloc intruchipeaza pe Tatal. Vezi explicatia Sfantului Nicodim Aghiotirul, acelasi lucru l-am spus si eu, explica faptul ca pasajul din BIblie se refera la faptul ca nimeni (afara de Fiul) nu L-a vazut in natura divina, deci nu_l poate pista asa. In schimb S-a aratat oamenilor in multe locuri din Biblie, sub diferite forme, si asa este zugravit. http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=365
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare