Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.09.2011, 13:10:59
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Dupa cum am mai precizat si pe alt topic, admit ca acest curent de rugaciune are baza scripturistica. Pragmatic vorbind, intr-o epoca de materialism rece, oameni care se daruiesc extazului mistic in rugaciune si glosolalie sunt o compensatie necesara la dez-dumnezeirea omului neoburghez.
Pragmatic vorbind, extazele pot fi de diferite feluri. "Extazele mistice" de care vorbiți sunt de fapt pură fantezie. Penticostalii pur și simplu nu au de unde să știe ce este cu adevărat viața mistică. Înfierbîntările psiho-emoționale lumești, care nu vin de la Duhul lui Dumnezeu, ale penticostalilor nu au nici cea mai mică legătură cu o autentică viață ascetică și mistică. Apropo, în cazul că nu știați, viața mistică nu are loc decît în strînsă legătură cu viața ascetică, liturgică și sacramentală a Bisericii lui Hristos. Nu mai menționez și despre teologia dogmatică. Altfel, vorbim despre niște simple exaltări lumești, de care Sfînta Biserică Ortodoxă nu are nici cea mai mică nevoie. Biserica Ortodoxă are sfînta liturghie care într-adevăr este dumnezeiască, și nu are nevoie de exaltările lumești, repet lumești, ale falșilor penticostali. Cîntările liturgice ale Bisericii sunt sublime și cu adevărat înălțătoare la Dumnezeu. Fenomenul de care vorbiți nu este decît o mare înșelare pentru a abate pe creștinii Bisericii de la adevărata spiritualitate, aceea creștină ortodoxă. S-au scris destule cărți despre asta, și din toate acestea, precum și din practică, se vede cu totul altceva decît ceea ce aduce falsa spiritualitate promovată de acești înșelați. Nici nu este întîmplătoare originea ei apuseană și protestanto-"catolică"; ba dimpotrivă era chiar de așteptat așa ceva. Mișcarea de reînnoire a vieții ortodoxe va fi făcută de ortodocși în jurul sfintei liturghii și a nucleelor de spiritualitate creștină ortodoxă, așa cum și mișcarea neo-patristică în teologie a fost săvîrșită de ortodocși adevărați, spre întărirea Bisericii lui Hristos. Nu avem nevoie de exaltările lumești pseudo-spirituale ale acestor apucați. Ba dimpotrivă ei au nevoie de Ortodoxie, de sfînta Biserică.

Last edited by Savonarola; 02.09.2011 at 13:35:27.
  #12  
Vechi 02.09.2011, 14:05:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Nu îți amintesc decat câteva nume de preoți ortodocși: Eusebius Stephanou, James Tavralides, Constantine Monios, David Buss, Athanasius Emmert, Boris Zabrodsky. Toți acești ierarhi ortodocși respectați au crezut ca toate darurile Duhului Sfant (inclusiv vorbirea în alte limbi) sunt și astăzi manifestate.[/i]
Nu e vorba de vreun ierarh, sunt doar cativa preoti, toti din SUA (ierarh e cel putin episcop). Cam asta e toata miscarea charismatica din ortodoxie, acesti preoti si cativa credinciosi care au luat-o pe aratura din SUA. Mai scrie ca unii sunt convertiti la ortodoxie de la miscarile charismatice.
In ortodoxie nu prea se practica excomunicarea, dar nu stim daca macar fac parte din BO, pentru ca in SUA sunt si grupuri ortodoxe in schisma fata de BO.
Parerea mea e ca ar trebui caterisiti toti acei preoti daca nu vor sa-si revina.
  #13  
Vechi 03.09.2011, 00:45:05
EmaSimona's Avatar
EmaSimona EmaSimona is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Mamona în veșminte creștine, este mediumism mișcarea charismatică. Aderarea la ea denotă neîncredere față de propria religie și lipsa unei trăiri autentice în cultul nostru.
  #14  
Vechi 03.09.2011, 02:41:30
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Părintele Ortodox Eusebius Stephanou este doar unul dintre cei care au crezut ca vorbirea în limbi din zilele noastre e de la Dumnezeu.
Recent am citit in "Patericul" cum un avva a vorbit intr-o limba necunoscuta lui. Si se prea poate si altii.
Problema care se pune insa este aceea ca darurile Duhului Sfant nu se pot manifesta la cei care cred invataturi eretice. Cat timp negi Dumnezeirea Duhului Sfant, cat timp Cina si Botezul sunt doar simboluri, de "Sola Scriptura" ce sa mai spun, atunci manifestarile cu pricina au cu totul alta sursa decat Duhul Sfant.
Cum spunea cineva mai inainte, ca sa lucreze Duhul Sfant trebuie sa ai dreapta credinta, sa te gasesti sub ocrotirea Bisericii, sa ai o viata deosebita, prin post si rugaciune, si multe altele. Ceea ce nu e cazul la nici una din denominatiile protestante / neoprotestante.
  #15  
Vechi 03.09.2011, 10:27:13
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Daca nu intelegeti lucrarea Duhului Sfant in mijlocul crestinilor carismatici eu v-as sfatui sa nu va mai impovarati cu pacate.

Dupa cum bine stiti, fariseii din timpul Domnului Isus au afirmat ca nu Duhul Sfant lucreaza prin El ci duhuri rele. Iar Mantuitorul a spus ca ceea ce fac ei se numeste „Hula impotriva Duhului Sfant”.

Fiti intelepti si vorbiti mai prudent cand aveti de-a face cu lucrari despre care nu aveti habar sau le cunoasteti superficial. E sfatul meu spre binele vostru.

Traia in timpul apostolilor in invatator al Legii care a avut o luare de pozitie foarte cumpatata: „ dacă această hotărâre sau lucrul acesta este de la oameni, se va nimici; Iar dacă este de la Dumnezeu, nu veți putea să-i nimiciți, ca nu cumva să vă aflați și luptători împotriva lui Dumnezeu.”
  #16  
Vechi 03.09.2011, 12:38:23
EmaSimona's Avatar
EmaSimona EmaSimona is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Daca nu intelegeti lucrarea Duhului Sfant in mijlocul crestinilor carismatici eu v-as sfatui sa nu va mai impovarati cu pacate.

Dupa cum bine stiti, fariseii din timpul Domnului Isus au afirmat ca nu Duhul Sfant lucreaza prin El ci duhuri rele. Iar Mantuitorul a spus ca ceea ce fac ei se numeste „Hula impotriva Duhului Sfant”.

Fiti intelepti si vorbiti mai prudent cand aveti de-a face cu lucrari despre care nu aveti habar sau le cunoasteti superficial. E sfatul meu spre binele vostru.

Traia in timpul apostolilor in invatator al Legii care a avut o luare de pozitie foarte cumpatata: „ dacă această hotărâre sau lucrul acesta este de la oameni, se va nimici; Iar dacă este de la Dumnezeu, nu veți putea să-i nimiciți, ca nu cumva să vă aflați și luptători împotriva lui Dumnezeu.”
Biblia ne avertizează că vor veni prooroci mincinoși și ne vor amăgi cu mari minuni, însuși Antihristul va face mari minuni fiind considerat sfânt. De aceea scrie să deosebim duhurile, doar nu suntem plozi să mai fugim fără discernământ după tot ce e colorat.
  #17  
Vechi 03.09.2011, 13:20:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Daca nu intelegeti lucrarea Duhului Sfant in mijlocul crestinilor carismatici eu v-as sfatui sa nu va mai impovarati cu pacate.

Dupa cum bine stiti, fariseii din timpul Domnului Isus au afirmat ca nu Duhul Sfant lucreaza prin El ci duhuri rele. Iar Mantuitorul a spus ca ceea ce fac ei se numeste „Hula impotriva Duhului Sfant”.

Fiti intelepti si vorbiti mai prudent cand aveti de-a face cu lucrari despre care nu aveti habar sau le cunoasteti superficial. E sfatul meu spre binele vostru.

Traia in timpul apostolilor in invatator al Legii care a avut o luare de pozitie foarte cumpatata: „ dacă această hotărâre sau lucrul acesta este de la oameni, se va nimici; Iar dacă este de la Dumnezeu, nu veți putea să-i nimiciți, ca nu cumva să vă aflați și luptători împotriva lui Dumnezeu.”
Noi am inteles care e pozitia ta si a cultului tau, trebuie sa intelegi si tu (ca ti-am mai spus si cand aveai alt nick) ca noi acum suntem pe un forum ortodox si putem exprima liber adevarul si conceptia ortodoxa. Daca eram pe un forum penticostal erau mai multe restrictii, nu puteam spune toate lucrurile fara sa fim banati.
Dar nu numai ortodoxia, toate cultele au spus de la inceput si spun si acum acelasi lucru despre cultul penticostal (exceptie facand doar catolici, care au spus prin papa lucruri pozitive despre miscarea charismatica).
Asadar noi spunem ca acela nu este Duhul Sfant, ci sunt ingeri cazuti, la fel ca in religiile pagane si spiritism. Manifestarile sunt identice, fara nicio deosebire si fara nicio asemanare cu cele crestine. Pentru ca noi avem si minuni adevarate si putem sa facem diferenta. Acolo nu exista decat astfel de minuni, deci nu se poate face o comparatie cu minunile divine.
  #18  
Vechi 03.09.2011, 13:50:06
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EmaSimona Vezi mesajul
Biblia ne avertizează că vor veni prooroci mincinoși și ne vor amăgi cu mari minuni, însuși Antihristul va face mari minuni fiind considerat sfânt. De aceea scrie să deosebim duhurile, doar nu suntem plozi să mai fugim fără discernământ după tot ce e colorat.
Absolut adevarat.

Eu va indemn sa alergati la Hristos si la Invataturile Lui.
La Duhul Sfant si la lucrarile Lui. Colorate sau necolorate.
Nu noi dam instructiuni Duhului Sfant ce culori sa aibe lucrarile Lui. El decide.

Iar pe proorocii mincinosi ii vom deosebi dupa roadele lor.
  #19  
Vechi 03.09.2011, 14:05:54
EmaSimona's Avatar
EmaSimona EmaSimona is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul

Iar pe proorocii mincinosi ii vom deosebi dupa roadele lor.
din câte am înțeles, roadele lor sunt orgoliul, lipsa motivației de a se purta tot mai bine, tot mai aproape de modelul creștin, uneori și leșin. De la ei vine erezia conform căreia urmează era Duhului Sfânt.
Recomand cartea "Religia viitorului" de Serafim Rose, care combate mai multe erezii, inclusiv mișcarea harismatică.
  #20  
Vechi 03.09.2011, 14:24:38
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Noi am inteles care
Asadar noi spunem ca...
V-am informat in repetate randuri ca nu aveti dreptul sa vorbiti decat la persoana I singular.
Nu cred ca aveti acceptul celor pe care va inchipuiti ca ii reprezentati.

Eu nu va consider reprezentatul ortodocsilor si doar a unei minoritati mai impulsive.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
trebuie sa intelegi si tu ca noi acum suntem pe un forum ortodox si putem exprima liber adevarul si conceptia ortodoxa. Daca eram pe un forum penticostal erau mai multe restrictii, nu puteam spune toate lucrurile fara sa fim banati.
Iertati-ma dar nu accept asemenea reguli.
Orice forum este un spatiu public.

Indiferent ca te afli pe un forum ortodox sau catolic sau protestant,
indiferent de varsta, sexul, religia, averea sau grupa sanguina,
toti userii sunt egali in drepturi.

In ce priveste dreptul de exprimare, niciun user nu este mai presus de altul prin NIMIC.

Poate oricine sa accepte discriminarile propuse subtil de dvs si de neica nimeni pe alte topice, pentru mine este NENEGOCIABIL:
- Toti userii sunt egali in dreptul de a-si exprima parerile.


A, da, e adevarat ca e lipsit de bun simt ca un neortodox sa se dea drept ortodox si sa se erijeze in calauza ortodoxa.
E adevarat si ca postarile unora, prin prisma trairii si educatiei lor, sunt mai vrednice de crezare.

Dar de aici si pana la a considera in mod aprioric ca oricine e ortodox ar trebui sa aibe drepturi mai mari pe forum e o cale mai lunga decat Calea Lactee.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dar nu numai ortodoxia, toate cultele au spus de la inceput si spun si acum acelasi lucru despre cultul penticostal (exceptie facand doar catolici, care au spus prin papa lucruri pozitive despre miscarea charismatica).
Incercati sa deformati adevarul si nu ar trebui sa va luati aceasta libertate.

In toate cultele, inclusiv inclusiv in cel ortodox parerile sunt impartite:
1. Sunt teologi care cred ca darul vorbiri in limbi a incetat si Duhul Sfant nu mai lucreaza astazi prin el.
2. Sunt alti teologi care cred ca Duhul Sfant lucreaza astazi prin toate darurile sale, la fel ca la inceput.

Acesti teologi care cred in darurile Duhului si agreeaza miscarea carismatica exista si in biserica dumneavoastra si in toate celelalte confesiuni crestine.

Dorinta dumitale ar fi sa fie excomunicati din crestinism dar episcopii se incapataneaza sa-i considere frati.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu este Duhul Sfant, ci sunt ingeri cazuti, la fel ca in religiile pagane si spiritism. Manifestarile sunt identice, fara nicio deosebire si fara nicio asemanare cu cele crestine.
Aveti o grava problema teologica sau de exprimare.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miscarea Legionara anonim97 Generalitati 366 26.08.2013 14:58:23
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 20:40:13