Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.09.2011, 14:31:18
Adanna Adanna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.08.2011
Mesaje: 52
Implicit Total "off topic si din categoria "diverse"

Intrebasem un musulman de ce si-a pus cercel in ureche. Raspunsul? " Ca sa fiu "carismatic".
De atunci, de cate ori aud cuvantul asta ii amintesc de acel cercel din ureche.
Sa-mi fie cu iertare.
  #22  
Vechi 03.09.2011, 19:27:56
EmaSimona's Avatar
EmaSimona EmaSimona is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de EmaSimona Vezi mesajul
Recomand cartea "Religia viitorului" de Serafim Rose, care combate mai multe erezii, inclusiv mișcarea harismatică.
Am găsit-o pe internet: http://saraca.orthodoxphotos.com/bib...arismatica.htm



Capitolul este foarte întins, ar fi bine să îl citiți în întregime. Deoarece nu pot posta tot, mă voi limita la câteva mărturii:

1. "Un tânăr din Leicester (Anglia) povestește următoarele: Prietenul lui și cu el se convertiseră de câțiva ani, când într-o zi au fost invitați la întâlnirea unui grup de vorbitori în limbi. Atmosfera întrunirii i-a prins și ulterior s-au rugat ca să primească noua binecuvântare și botezul în Duhul Sfânt.

După o rugăciune intensă au simțit cum ceva fierbinte se înstăpânește peste ei. Simțeau o exaltare interioară. Timp de câteva săptămâni și-au trăit cu entuziasm senzațiile, ale căror valuri însă cu timpul au început să scadă. Tânărul a remarcat în schimb că îi pierduse orice dorință de a mai citi Biblia și de a se mai ruga.

Analizându-și experiența în lumina Scripturii, și-a dat seama că nu este de la Dumnezeu. Întorcându-se, s-a pocăit și a dat toată întâmplarea pe față... Prietenul lui însă a continuat să frecventeze cercul "limbilor", ceea ce practic l-a distrus. La ora actuală nici nu-l mai preocupă ideea de a viețui ca un creștin" (Koch, p. 28).

2. Doi pastori protestanți s-au dus la o adunare de rugăciune "harismatică" ce avea loc într-o biserică presbiteriană din Hollywood. "Mai înainte am căzut amândoi de acord ca, de îndată ce vom auzi pe primul ins vorbind în limbi, să ne rugăm amândoi cam așa: "Doamne, dacă acest dar este de la Tine, binecuvântează pe fratele, iar dacă nu este, fă-l să înceteze și să nu mai poată vorbi în limbi în prezența noastră".

Întrunirea s-a deschis cu rugăciunea unui tânăr, după care toți au putut începe să se roage. O femeie a început să se roage într-o limbă străină, fluent și fără nici o ezitare. Nimeni nu a tradus. Părintele B. și cu mine am început să ne rugăm în taină așa cum conveniserăm. Și ce s-a întâmplat? Nu a mai vorbit nimeni în limbi, deși în grupul acela toți, cu excepția unui arhitect, vorbeau curent în limbi necunoscute". (Koch, p. 15). Să nu pierdem din vedere că, în lipsa solidarității de credință de tip mediumistic, fenomenul nu se manifestă.

3. "O femeie din San Diego, California, a venit la mine să-mi ceară sfatul. Mi-a povestit ce lucru îngrozitor i s-a întâmplat cu ocazia unei activități misionare purtate de un membru al mișcării "limbilor". S-a dus și ea la întrunirile lui în care acesta vorbea de necesitatea vorbirii în limbi și odată după cuvântare a rămas mai la urmă, îngăduind ca respectivul să-i pună mâinile pe creștetul ei spre a o boteza în Duhul și întru vorbirea în limbi. În clipa aceea a căzut la pământ inconștientă.

Când și-a revenit, era pe jos și gura și se mișca automat, deschizându-i-se și închizându-i-se, fără să poată scoate însă nici un sunet. Era înspăimântată. În jurul ei stăteau în picioare un grup de adepți ai evanghelistului aceluia care exclamau: "O, soră, ce minunat ai vorbit în limbi! Acum ai cu adevărat în tine pe Duhul Sfânt". Victima acestui așa-zis botez s-a vindecat până la urmă și nu s-a mai dus niciodată la astfel de întruniri. Când a venit la mine pentru sfat, încă mai suferea de pe urma efectelor acestui "botez spiritual" (Koch, p. 26).

4. Un creștin ortodox din California povestește despre întâlnirea pe care a avut-o cu un pastor "plin de duh", aderent împreună cu reprezentanți de frunte catolici, protestanți și penticostali, la platforma comună a "renașterii harismatice", a vorbit în limbi timp de cinci ore și a folosit toate artificiile (psihologice, hipnotice, de "punerea mâinilor") pentru a induce în cei prezenți dorința de a primi "botezul Duhului". A fost o scenă penibilă și îngrozitoare.

Când și-a pus mâinile peste prietena noastră, ea a început să scoată niște sunete guturale, să geamă, să plângă și să țipe. Misionarul era foarte încântat de toate acestea. Zicea că fata suferă pentru ceilalți și că se roagă pentru ei. Când și-a "pus mâinile" pe capul meu, am avut presentimentul unui rău real, palpabil. În "limbile" lui se amestecau totuși și cuvinte în engleză: "Ai darul profeției, o simt. Deschide-ți doar gura și se va rosti de la sine. De ce blochezi Duhul și nu-l lași să vorbească?" Cu mila si ajutorul lui Dumnezeu mi-am ținut gura închisă, căci sunt sigur că dacă aș fi vorbit, altcineva s-ar fi auzit prin mine" (comunicare personală).

5. Cititorii revistei "The Orthodox Word" (Cuvântul ortodox) își amintesc de "privegherea" organizată de Arhidioceza siriană antiohiană a New York-ului, la convenția sa de la Chicago, din august 1970, la care, după ce s-a creat o atmosferă paroxistică de sentimentalism și emoție, unii tineri au început să "depună mărturie" despre cum îi mișcă pe ei "duhul". Dar multe alte persoane care s-au aflat acolo au relatat după aceea că atmosfera era "apăsătoare și plină de presimțiri rele", "paralizantă și malefică" și că numai cu rugăciunile Sf. Gherman al Alaskăi, a cărui icoană se afla în acea încăpere, s-a putut risipi acea atmosferă și o dată cu ea întreaga adunare (O.W., 1970, nr. 4-5, pp.196-199).
  #23  
Vechi 03.09.2011, 20:44:28
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit Sa lasam povestile frustratilor si dezamagitilor

Eu nu cred orice povesti.

Am trait eu insumi experienta Botezului cu Duhul Sfant.
Este extraordinar sa stii ca ii vorbesti lui Dumnezeu intr-un mod direct, prin Duhul Sfant si El te asculta de pe Scaunul Lui de Domnie.
Sa simti bucuria inefabila a dragostei pe care Creeatorul si Mantutitorul tau o arata fata de tine.

Nu am nevoie povestile dezamagitului „tânăr din Leicester (Anglia)”.
Apostolul Petru era un pescar dezamagit care se trudise o noate intreaga si nu prinsese nimic.
Domnul nu s-a lasat descurajat de cuvintele: „Învățătorule, toată noaptea ne-am trudit și nimic nu am prins...”.
Hristos i-a spus atat: „Mână la adânc, și lăsați în jos mrejele voastre, ca să pescuiți” si miracolul s-a produs.
Ca „tânărul din Leicester (Anglia)” a incurcat borcanele si a tras concluzii gresite, e treba lui, imi pare rau.

Dar fie ca este primita cu deschidere, fie cu impotrivire , Lucrarea Duhului Sfant cuprinde mari multimi care traiesc bucuria descoperirii frumusetii Domnului. Si aceasta este foarte important intr-o lume plictisita de crestinism fad si intelectualism fara viata.

Marturiile celor vindecati in mod supranatural, ale celor eliberati de demoni si de patimi grele, bucuria celor care experimenteaza darurile Duhului si, mai ales, multimile de oameni care il primesc pe Hristos in urma predicilor inspirate de Duhul Sfant, marturisesc cu mai multa putere decat impotrivirile sterpe ale celor care nu cunosc experienta umplerii cu Duhul Sfant.

Exista desigur in miscarea carismatica falsuri si imitatii. Au existat dintotdeauna in crestinism.
E necesar sa trecem dincolo de unele manifestari aiuristice pe care le vedem prin filmulete, sa ne uitam in Biblie, in viata Bisericii Primare si sa experimentam viata in Duhul asa cum o vedem manifestandu-se in paginile Noului Testament.

Ema Simona, tu asa experimentezi lucrarea Duhului Sfant in viata ta?
Se manifesta Duhul Sfant in tine asa cum citesti ca lucra El in Faptele Apostolilor?
te intreb daca experimentezi lucrarea Duhului in maniera ortodoxa, nu carismatica.... Experimentezi darurile Duhului? Crezi ca ele se manifesta si astazi?
Sau vii cu vesnicele explicatii „nu e pentru noi”, cu teorii savante de ce tu nu si de ce in cazul tau nu se mai poate face nimic...

Cunoasterea superficiala si graba de a infiera lucrarea Duhului Sfant este o atitudine pe care nu v-o recomand.
A cauta sa dobanditi Duhul Sfant va indemn din toata inima.
  #24  
Vechi 03.09.2011, 21:48:28
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

De unde provine legatura intre darurule , lucrarile duhului sfint si denumirea de "carismatic"?
Nu era mai coresc "harismatic'?
  #25  
Vechi 03.09.2011, 21:58:42
EmaSimona's Avatar
EmaSimona EmaSimona is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Creștinismul e fad, deci Hristos e... Doamne ferește! Ai grijă ce spui!
Da, Duhul lucrează din plin, îi cunosc dulceața. Ortodoxia e plină de Duh Sfânt.
  #26  
Vechi 03.09.2011, 22:09:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
V-am informat in repetate randuri ca nu aveti dreptul sa vorbiti decat la persoana I singular.
Nu cred ca aveti acceptul celor pe care va inchipuiti ca ii reprezentati.

Eu nu va consider reprezentatul ortodocsilor si doar a unei minoritati mai impulsive.

Iertati-ma dar nu accept asemenea reguli.
Orice forum este un spatiu public.

Indiferent ca te afli pe un forum ortodox sau catolic sau protestant,
indiferent de varsta, sexul, religia, averea sau grupa sanguina,
toti userii sunt egali in drepturi.

In ce priveste dreptul de exprimare, niciun user nu este mai presus de altul prin NIMIC.

Poate oricine sa accepte discriminarile propuse subtil de dvs si de neica nimeni pe alte topice, pentru mine este NENEGOCIABIL:
- Toti userii sunt egali in dreptul de a-si exprima parerile.


A, da, e adevarat ca e lipsit de bun simt ca un neortodox sa se dea drept ortodox si sa se erijeze in calauza ortodoxa.
E adevarat si ca postarile unora, prin prisma trairii si educatiei lor, sunt mai vrednice de crezare.

Dar de aici si pana la a considera in mod aprioric ca oricine e ortodox ar trebui sa aibe drepturi mai mari pe forum e o cale mai lunga decat Calea Lactee.


Incercati sa deformati adevarul si nu ar trebui sa va luati aceasta libertate.

In toate cultele, inclusiv inclusiv in cel ortodox parerile sunt impartite:
1. Sunt teologi care cred ca darul vorbiri in limbi a incetat si Duhul Sfant nu mai lucreaza astazi prin el.
2. Sunt alti teologi care cred ca Duhul Sfant lucreaza astazi prin toate darurile sale, la fel ca la inceput.

Acesti teologi care cred in darurile Duhului si agreeaza miscarea carismatica exista si in biserica dumneavoastra si in toate celelalte confesiuni crestine.

Dorinta dumitale ar fi sa fie excomunicati din crestinism dar episcopii se incapataneaza sa-i considere frati.



Aveti o grava problema teologica sau de exprimare.
Vad ca iti schimbi nick-ul dar ramai cu exact acelasi narav. Cred ca e cel putin a cincea oara cand iti atrag atentia pentru acelasi lucru si tu continui neperturbat sa faci la fel spunand apoi ca nu ai facut. Imi spui ca eu nu stiu si nu pot spune ce cred ortodocsii, in schimb ne spui tu ce cred ortodocsii. Culmea e ca si spui: "A, da, e adevarat ca e lipsit de bun simt ca un neortodox sa se dea drept ortodox si sa se erijeze in calauza ortodoxa." cand e asemanator cu ce faci si tu. Si cu vechiul nick, vinerea13 aveai obiceiul sa te aliezi cu cei ce aveau aceleasi pareri cu tine si apoi sa dai lectii si sa arati cu degetul. Desi ti-am spus sa comentezi mesajele si sa nu comentezi userii.

Vad ca si de data asta esti in confuzie, nu stii exact pe ce forum te afli si probabil crezi ca e un forum personal, dand si sentinte de admin: "V-am informat in repetate randuri ca nu aveti dreptul sa vorbiti decat la persoana I singular."
Se pare ca doar tu ai numai drepturi nu si obligatii pe forum. Uita-te inca odata la titlul forumlui, seamana cu un forum general, gen softpedia sau roportal? De ce crezi ca scrie crestin ortodox si nu penticostalo-baptisto-ortodox? Pentru ca discutam toate problemele prin prisma ortodoxiei, nu iti poti impune tu credinta ta gresita.
Pentru ca asta faci, incerci de fiecare data sa ataci pe cel ce spune ceva ce nu iti place despre credinta ta sau care are legatura cu conceptiile tale. E adevarat nefolosind cuvinte injurioase, dar prin alte metode. Esti unul din putinii despre care cred ca nu prea au ce cauta pe forum, mai ales ca nu doresti sa-ti schimbi comportamentul.
Din cate am observat tu ai conceptii ecumeniste, dar intelege ca pe unii din noi (ca sa nu mai zici ca zic de toti) nu ne intereseaza ecumenismul penticostal. Din cate vad eu iti scriu de fiecare data degeaba, tu oricum nu intelegi. Toti userii au dreptul sa-si exprime parerile, dar respectand regulamentul si pe ceilalti useri, care din nefericire pentru tine sau in mare majoritate otodocsi daca nu ai observat.

Spui: " Incercati sa deformati adevarul si nu ar trebui sa va luati aceasta libertate", acelasi limbaj de fiecare data.
Trecand si la comentariul tau care e legat de subiect, teologii respectivi daca sunt ortodocsi in niciun caz nu se refera la penticostali, toti ortodocsii stiu ca harul lucreaza in BO la fel ca la inceput, aratand si minuni.
  #27  
Vechi 03.09.2011, 22:15:04
EmaSimona's Avatar
EmaSimona EmaSimona is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Eu personal nu m-am simțit lezată.
  #28  
Vechi 03.09.2011, 22:32:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EmaSimona Vezi mesajul
Eu personal nu m-am simțit lezată.
Nu m-am referit la tine, eu am interactionat cu el si cand avea un vechi nick cu care a fost banat.
  #29  
Vechi 03.09.2011, 23:25:42
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit Off topic

Catalin, sper sa te fi suparat stilul meu nesuferit si nu adevarurile pe care le spun. Daca este asa, imi cer iertare, stiu ca deseori sunt enervant si galcevitor, Domnul sa ma ierte.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Culmea e ca si spui: "A, da, e adevarat ca e lipsit de bun simt ca un neortodox sa se dea drept ortodox si sa se erijeze in calauza ortodoxa." cand e asemanator cu ce faci si tu.
Daca am incercat sa ma dau drept ortodox si sa dau sfaturi in ce priveste spiritualitatea ortodoxa, am gresit. Nu am intentionat asa ceva. Vrei te rog sa selectezi si sa pui aici pe forum sau sa-mi trimiti in PM?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Se pare ca doar tu ai numai drepturi nu si obligatii pe forum. Uita-te inca odata la titlul forumlui, seamana cu un forum general, gen softpedia sau roportal? De ce crezi ca scrie crestin ortodox si nu penticostalo-baptisto-ortodox? Pentru ca discutam toate problemele prin prisma ortodoxiei, nu iti poti impune tu credinta ta gresita.
Cred ca am urmatoarele drepturi: sa imi exprim opiniile in orice subiect dezbatut pe forum. Din delicatete am evitat sa postez in ariile specific ortodoxe si am preferat sa scriu la "secte si culte" sau la topicuri de subiect general.

Cred ca am obligatia sa respect regulamentul, sa nu insult vreo persoana sau vreo credinta.

Alte conceptii precum ca am mai putine drepturi decat tine sau alti useri sau ca as fi un user cumva de caltatea a-II-a sunt doar conceptii primitive ale unor oameni striviti de neputinta lor.

Dar daca tu crezi ca as avea vreo obligatie de care nu sunt constient, te rog sa mi-o spui.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
ataci pe cel ce spune ceva ce nu iti place despre credinta ta sau care are legatura cu conceptiile tale. E adevarat nefolosind cuvinte injurioase, dar prin alte metode.
Poti sa-mi spui care sunt aceste alte metode, pentru ca daca ele sunt curate, oneste, corecte...e OK. A[sta este forumul: un schimb de idei, uneori chiar contrarii...
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Esti unul din putinii despre care cred ca nu prea au ce cauta pe forum
Draga Catalin, ma intristezi. Deschide-ti inima si pentru mine!
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din cate am observat tu ai conceptii ecumeniste
Ai mai afirmat asta dar nu ai dat o definitie corecta a ecumenismului. Termenul "ecumenism" e folosit pe post de bau-bau.

Da, imi doresc dragoste intre crestinii de diferite confesiuni dar nu imi doresc unificarea bisericilor pentru ca imi este teama ca ea nu se va realiza decat prin sincretism. Resping ecumenismul sincretic.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Toti userii au dreptul sa-si exprime parerile, dar respectand regulamentul si pe ceilalti useri, care din nefericire pentru tine sau in mare majoritate otodocsi daca nu ai observat.
Asta fac si eu: imi exprim parerile, cu mare respect pentru ceilalti useri, in mod special pentru cei pe care ii simt din scrierile lor ca sunt niste ortodocsi traitori.

Cu acestea fiind spuse, tinand cont ca acest cont este despre reinnoirea carismatica si nu despre persoana mea, hai sa ne concentram asupra topicului! Te rog scrie despre mine doar daca e ceva foarte important, daca nu scrie-mi in privat, multumesc.
  #30  
Vechi 04.09.2011, 00:17:16
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Da, imi doresc dragoste intre crestinii de diferite confesiuni dar nu imi doresc unificarea bisericilor pentru ca imi este teama ca ea nu se va realiza decat prin sincretism. Resping ecumenismul sincretic.
Mi-e teama ca la nivel formal un astfel de ecumenism va fi. O forma de dictatura spirituala.

Practic, fiecare va merge pe calea sa incercand sa jongleze de ochii lumii prin tacere.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miscarea Legionara anonim97 Generalitati 366 26.08.2013 14:58:23
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 20:40:13