Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.03.2012, 23:37:38
Liliana82 Liliana82 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.03.2012
Mesaje: 23
Implicit

Martorii lui iehova distrug vietii.
De aproape 10 ani parintii sunt iehovisti si eu traiesc razboi de gherila..doar pentru ca refuz categoric sa simpatizez martorii lui iehova.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.03.2012, 23:46:53
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am o singura parere si o singura atitudine: sa ma lase in pace!
M-au abordat de mai multe ori, au venit la usa, sunt foarte activi, chiar si azi au fost prin bloc.
Eu le-am aratat icoanele pe peretele de langa usa de la intrare, iar cand eram prin parc le-am aratat mataniile din mana.
Si am incheiat discutia cu ei.
Attached Images
File Type: jpg parintele-arsenie-papacioc.jpg (21,5 KB, 4 views)
File Type: jpg arseie_boca_index.jpg (19,1 KB, 4 views)

Last edited by Adriana Cluj; 04.03.2012 at 00:12:22.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.03.2012, 00:46:45
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Faci foarte bine Liliana ca ai prezentat suferinta ta. Doamne ajuta. Pe de alta parte profetul de carton are dreptate ca aceste biserici nu sunt de la Dumnezeu deoarece nu au avut aceasi intelegere mereu asupra Cuvantului. In aceasi oala i-i bag si pe adventi care pazeau un sabat omenesc nici macar evreesc la inceput! Dar sarea? Daca sarea era pierduta cum putea sa sareze din nou? Aici cade teoria adventista si nu numai! Daca Dumnezeu nu le daduse tot adevarul inseamna ca ei erau in curs de formare! Asa cum si arata istoria! Deci sarea fusese pierduta invatatura crestina murise si biserica la fel. Asta dupa ei.
Spune unul protestant aici ca mormonii se descurca foarte bine in chestii de marketing. Ca sunt Americani. Si ca slujba ortodoxa nu e accesibila. Asta am observat si eu ca mai mare ar fi atractia tinerilor daca s-ar juca fotbal!!! In biserica de ce nu? Ca sa-i atragem. (aici glumesc desigur)
Pana la urma revenim la :Caci va veni vremea cand oamenii nu vor putea sa sufere invatatura sanatoasa; ci ii vor gadila urechile sa auda lucruri placute si isi vor da invatatori dupa poftele lor. (2Tim.4:3)
As mai zice eu ceva despre inteligenta poporului american si despre dragostea lui fata de religii....Dar ma opresc.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.03.2012, 01:01:49
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrewww Vezi mesajul
Ce parere aveti despre Martorii lui Iehova
Că trebuie să-i iubim.

Dacă ați fi întrebat ce e de făcut pentru a-i îndrepta, răspunsul ar fi fost altul. Însă și în acest caz, prima "măsură" pe care trebuie s-o luați este tot iubirea și mai apoi corecția.

Dar fiind pusă întrebarea în felul acesta: "ce părere aveți despre?", părerea mea este că trebuie să vedem în ei în primul rând ceea ce sunt - adică oameni - după chipul și asemănarea lui Dumnezeu. Că doar tot după chipul și asemănarea lui Dumnezeu sunt făcuți și frații ortodocși, și islamiștii, și budiștii șamd. Iar fapta noastră de iubire vizavi de unii ca aceștia ce sunt în antiteză cu noi ne va înnobila ca și creștini, nu faptul că îi iubim pe cei ce sunt "în sinonimie" cu noi.

Ca un rezumat la tot ceea ce vreți să știți, mai simplu, vă sugerez cuvintele Fericitului Augustin:

"Iubește și fă ce vrei."
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.03.2012, 01:14:49
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=D8mT4-FGD0Y
Parintele Petroniu Tanase
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.03.2012, 01:26:19
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Așa să fie, oare, precum spune părintele...?

Stau și mă întreb... dacă Biserica întreagă ar pune în practică vorbele sfinției sale și i-ar goni pe Martorii lui Iehova, pe adventiști, penticostali, baptiști, musulmani, budiști, hinduși etc., la cine ar mai propovădui dreapta credință?

Așadar, datoria unui creștin ortodox este să îl GONEASCĂ pe cel ce greșește? Fraților, repet întrebarea - că ideea asta a intrat în coliziune cu tot ce înseamnă pentru mine a fi creștin - deci: datoria unui creștin ortodox este să îl GONEASCĂ pe cel ce greșește?
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)

Last edited by Kyrie Eleison; 04.03.2012 at 02:34:39.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.03.2012, 09:59:09
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
In aceasi oala i-i bag si pe adventi care pazeau un sabat omenesc nici macar evreesc la inceput!
  1. Apreciez că-i numești "advenți" și nu "adventiști de ziua a șaptea", deci este vorba de precursorii azeșeilor.
  2. Acum hai să vedem cum e cu acest "sabat omenesc nici măcar evreesc" care desigur e duminica. Deci (spui tu, nu eu) duminica este omenească. Automat, nu e de origine divină. Hai să vedem mai jos:
Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Dar sarea? Daca sarea era pierduta cum putea sa sareze din nou? Aici cade teoria adventista si nu numai! Daca Dumnezeu nu le daduse tot adevarul inseamna ca ei erau in curs de formare! Asa cum si arata istoria! Deci sarea fusese pierduta invatatura crestina murise si biserica la fel. Asta dupa ei.
Iarăși spui tu, nu eu (important de reținut). Referitor strict la problema zilei de odihnă, gustul inițial al sării s-a pierdut, învățătura creștină a murit, iar biserica la fel (asa după tine). Cum stă Biserica Ortodoxă în această privință? Duminica este de origine omenească (tu ai spus-o, nu eu) deci gustul "sării" sabatului s-a pierdut, învățătura [inițială] creștină a murit și Biserica [Ortodoxă] la fel!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.03.2012, 10:18:28
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

ce au bun martorii lui Iehova sunt niste invataturi preluate de la adventisti si de la alte religii, deci nu sunt invataturile lor, iar invataturile specifice lor sunt toate delirante, complet aberante, nebiblice.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.03.2012, 11:11:45
Liliana82 Liliana82 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.03.2012
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Faci foarte bine Liliana ca ai prezentat suferinta ta. Doamne ajuta. Pe de alta parte profetul de carton are dreptate ca aceste biserici nu sunt de la Dumnezeu deoarece nu au avut aceasi intelegere mereu asupra Cuvantului. In aceasi oala i-i bag si pe adventi care pazeau un sabat omenesc nici macar evreesc la inceput! Dar sarea? Daca sarea era pierduta cum putea sa sareze din nou? Aici cade teoria adventista si nu numai! Daca Dumnezeu nu le daduse tot adevarul inseamna ca ei erau in curs de formare! Asa cum si arata istoria! Deci sarea fusese pierduta invatatura crestina murise si biserica la fel. Asta dupa ei.
Spune unul protestant aici ca mormonii se descurca foarte bine in chestii de marketing. Ca sunt Americani. Si ca slujba ortodoxa nu e accesibila. Asta am observat si eu ca mai mare ar fi atractia tinerilor daca s-ar juca fotbal!!! In biserica de ce nu? Ca sa-i atragem. (aici glumesc desigur)
Pana la urma revenim la :Caci va veni vremea cand oamenii nu vor putea sa sufere invatatura sanatoasa; ci ii vor gadila urechile sa auda lucruri placute si isi vor da invatatori dupa poftele lor. (2Tim.4:3)
As mai zice eu ceva despre inteligenta poporului american si despre dragostea lui fata de religii....Dar ma opresc.
Multumesc pentru incurajare. Chiar am nevoie, Tamaia, mirul si icoanele ma ajuta foarte mult. Este foarte dificila situatia din punt de vedere emotional deoarece sunt parintii mei, si nu mai sunt la fel de cand sau convertit la iehovisti. Am incercat sa le explic de multe ori ca e o secta mai mult manipulativa decat religioasa dar... eu nu mai sunt fiica lor ci doar, Necuratul in casa! Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.03.2012, 11:32:12
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liliana82 Vezi mesajul
Multumesc pentru incurajare. Chiar am nevoie, Tamaia, mirul si icoanele ma ajuta foarte mult. Este foarte dificila situatia din punt de vedere emotional deoarece sunt parintii mei, si nu mai sunt la fel de cand sau convertit la iehovisti. Am incercat sa le explic de multe ori ca e o secta mai mult manipulativa decat religioasa dar... eu nu mai sunt fiica lor ci doar, Necuratul in casa! Doamne Ajuta!
stiu cat de greu iti este. Pot sa-ti trimit o carte in format electronic ca sa te ajute, asta daca doresti. Doamne ajuta!

Last edited by stefan florin; 04.03.2012 at 11:34:46.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DE CE martorii lui Iehova nu sarbatoresc invierea LUI HRISTOS? gavriil Alte Religii 20 05.03.2013 23:18:55
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 22:09:21
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 16:27:53
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 19:46:56