Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.01.2012, 01:21:37
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Perla asta de umor involuntar a fost super! Da, caut cai verzi pe pereți= fantasme prin Codexuri!
99 uite un link pentru tine.

http://medievalwriting.50megs.com/ex...uin/abbrev.htm

Nu e nici o chestie daca ai gresit dar e grav ca nici macar cand vezi ca scrie acolo nu vrei sa recunosti.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.01.2012, 01:25:35
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
În sfârșit, ați început să dați târcoale ariciului, dar nu îndrăzniți niciunul să atacați (calculul). Vă e frică că vă înțepați? Are ortodoxia/catolicismul o explicație rezonabilă la moștenirea lui Daniel (nu a lui Miller, că nu el a scris profeția)?
cat priveste ce se ascunde in spatele profetiilor eu nu am fost niciodata interesat sa aflu.Nu stiu de ce dar nu m-a interesat niciodata nici care sant "semnele" din apocalipsa nici alte profetii.Ca sa nu mai spunem ca profetia lui Miller era din start eretica.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.01.2012, 09:04:26
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
cat priveste ce se ascunde in spatele profetiilor eu nu am fost niciodata interesat sa aflu.Nu stiu de ce dar nu m-a interesat niciodata nici care sant "semnele" din apocalipsa nici alte profetii.
Nu v-au interesat semnele din Apocalipsa? Foarte rau. Inseamna ca nu va intereseaza "Descoperirea lui Iisus Hristos pe care I-a dat-o Dumnezeu, ca sã arate robilor Sãi cele ce trebuie sã se petreacã în curând"(Apocalipsa 1:1). Si, inseamna ca nu vreti sa fiti fericit: "Fericit este cel ce citeste si cei ce ascultã cuvintele proorociei si pãstreazã cele scrise în aceasta! Cãci vremea este aproape."(Apocalipsa 1:3)

Ne pare rau ca am pierdut un partener de discutie, pe acest topic. Daca nu sunteti interesat de profetii, nici nu aveti ce spune, cand se discuta despre asa ceva (decat balacareli - ceea ce nu va caracterizeaza).

P.S. O intrebare la care nu trebuie sa raspundeti (doar sa meditati): daca nu va intereseaza "Descoperirea lui Iisus Hristos" (Apocalipsa), de ce va intereseaza ceea ce se numiti "sfanta traditie"?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.01.2012, 09:48:29
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Cred că n-ați înțeles. Când am spus că "acesta este adevărul" mă refeream la adevărul că AZ7 a reciclat o "profeție" millerită (ca să nu spun, mai simplu, o minciună).
Se pare că sumneavoastră n-ați înțeles: profeția nu era millerită, ci "daniel-ită". Miller a interpretat o profeție de-a lui Daniel cu privire la vremea sfârșitului. Din nefericire a interpretat-o greșit.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.01.2012, 09:49:09
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Cred că n-ați înțeles. Când am spus că "acesta este adevărul" mă refeream la adevărul că AZ7 a reciclat o "profeție" millerită (ca să nu spun, mai simplu, o minciună).
Domnule avocat, dar cu cei pe care-i murdariti (cu adventistii), nu discutati?

Va rog, din nou, aratati dvs. cum se interpreteaza corect profetia din Daniel 8:14. O biserica precum cea din care faceti parte trebuie sa cunoasca talcuirea.

Ca sa aveti de ce va lega, mai concret, incerc sa explic eu punctul de plecare a profetiei celor 2300 de seri si dimineti:
- in Daniel cap 8 gasim 2 profetii: 1 incepand cu vers. 1 si a 2-a care se gaseste in vers 14 (cea cu 2300 de seri si dimineti);
- pentru prima vedenie, Daniel primeste talcuirea imediat (incepand cu vers. 16)
- despre vedenia cu cele 2300 de seri si dimineti se spune ca se refera la vremi indepartate, vers 26. (ca sa excludem interpretarile referitoare la evenimente imediate);
- explicarea celei de-a 2-a vedenii (cea cu 2300 de seri si dimineti) incepe cu Daniel 9:24 ("ia aminte la cuvantul acesta si intelege vedenia");
- punctul de plecare al profetiei este "darea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului" (Daniel 9:25). Adventistii de ziua a saptea considera ca acest eveniment a avut loc in anul 457 i.H cand Artaxerxe Longimanus a dat porunca de rezidire a Ierusalimului. Considerand ca 2300 de seri si dimineti reprezinta 2300 de ani (o zi = un an, in profetia biblica) se poate trece, mai departe la calcule (se ajunge la anul 1844);
- de mentionat ca perioada celor 2300 de seri si dimineti este fragmentata de perioadele din Daniel 9:24-27 (unde se explica profetia, mai amanuntit, facandu-se referire la evenimente importante cum ar fi venirea lui Mesia).Plecand de la anul 457 i.H, se ajunge ca si aceste evenimente sa fie datate corespunzator (confirmate de datarile istorice).

Va rugam sa veniti (dvs. sau altii) cu corecturi la interpretarea adventista. Pentru mai multe detalii, va recomand un link cu un rezumat al interpretarii: http://articolecrestine.com/ce-spune...cercetare.html
sau o interpretare mai larga:
http://www.adventist.ro/index/convin...ul-ceresc.html

Last edited by grasu77; 22.01.2012 at 09:54:41.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.01.2012, 09:51:39
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
cat priveste ce se ascunde in spatele profetiilor eu nu am fost niciodata interesat sa aflu.Nu stiu de ce dar nu m-a interesat niciodata nici care sant "semnele" din apocalipsa nici alte profetii.Ca sa nu mai spunem ca profetia lui Miller era din start eretica.
Bun, nu te interesează, dar văd că te interesează să stai chibiț pe margine și să comentezi. Nu ar fi mai corect să dai tu o interpretare mai bună înainte de a critica? Și tu și dl. Erethorn.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.01.2012, 11:20:24
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Nu v-au interesat semnele din Apocalipsa? Foarte rau. Inseamna ca nu va intereseaza "Descoperirea lui Iisus Hristos pe care I-a dat-o Dumnezeu, ca sã arate robilor Sãi cele ce trebuie sã se petreacã în curând"(Apocalipsa 1:1). Si, inseamna ca nu vreti sa fiti fericit: "Fericit este cel ce citeste si cei ce ascultã cuvintele proorociei si pãstreazã cele scrise în aceasta! Cãci vremea este aproape."(Apocalipsa 1:3)

Ne pare rau ca am pierdut un partener de discutie, pe acest topic. Daca nu sunteti interesat de profetii, nici nu aveti ce spune, cand se discuta despre asa ceva (decat balacareli - ceea ce nu va caracterizeaza).

P.S. O intrebare la care nu trebuie sa raspundeti (doar sa meditati): daca nu va intereseaza "Descoperirea lui Iisus Hristos" (Apocalipsa), de ce va intereseaza ceea ce se numiti "sfanta traditie"?
Mai grasule.Invatatura crestina spune : Privegheati ca nu se stie ziua nici ceasul cand va veni Fiul Omului.
Asta inseamna sa fii in orice secunda pregatit (cum eu din pacate inca nu sant).Dar asta inseamna desavarsirea.Sa fii in orice moment pregatit.Indiferent ca tu crezi ca mori si sufletul supravietuieste sau ca mori si "adormi o clipa" dupa care te trezesti la inviere.Trebuie sa fii in fiecare clipa pregatit sa infrunti moartea si pregatit pentru venirea lui Iisus.
Cu ce-ti ajuta tie sa stii ca acum e "judecata de cercetare " ? Ce folos ai tu din asta ? Te gandesti "Hai sa ma rog acum mai tare ca or fi ajuns oamenii aia la litera G " ? Ce anume e diferit daca acum se "deschid cartile " ? Tu trebuie sa-ti faci partea ta din invoiala si daca Dumnezeu ar fi in vacanta si daca chiar acum citeste in carte despre tine.Nu trebuie sa fie nici o diferenta.

Nici nu ma bagam in discutie,doar am vrut sa subliniez ca anul 1844 si "judecata de cercetare" nu a aparut pentru ca cineva a vrut sa afle cand incepe "curatirea sanctuarului " .A aparut in urma unei erezii mari iar voi ati brodat alta poveste in jurul aceleiasi date.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.01.2012, 11:37:23
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Mai grasule.Invatatura crestina spune : Privegheati ca nu se stie ziua nici ceasul cand va veni Fiul Omului.
Iar invatatura din Apocalipsa, intitulata "descoperirea Domnului Iisus Hristos" (Apocalipsa 1:1), ce fel de invatatura este. O fi o invatatura sintoista sau hindusa? Nu tot invatatura crestina este si inca de mare importanta (daca este descoperirea Domnului Iisus)?



Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nici nu ma bagam in discutie,doar am vrut sa subliniez ca anul 1844 si "judecata de cercetare" nu a aparut pentru ca cineva a vrut sa afle cand incepe "curatirea sanctuarului " .A aparut in urma unei erezii mari iar voi ati brodat alta poveste in jurul aceleiasi date.
Anul 1844 si "judecata de cercetare" tin de interpretarea profetieiilor din Daniel 8 si 9. Sa zicem ca este gresita aceasta interpretare. Dati-o dvs. (sau oricine) pe cea corecta (ca sa aratati ca adventistii gresesc). Caci profetiile exista (in Sfanta Scriptura - si nu exista pentru a fi ignorate). Pe acestea nu le mai puteti contesta.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.01.2012, 11:50:30
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Iar invatatura din Apocalipsa, intitulata "descoperirea Domnului Iisus Hristos" (Apocalipsa 1:1), ce fel de invatatura este. O fi o invatatura sintoista sau hindusa? Nu tot invatatura crestina este si inca de mare importanta (daca este descoperirea Domnului Iisus)?





Anul 1844 si "judecata de cercetare" tin de interpretarea profetieiilor din Daniel 8 si 9. Sa zicem ca este gresita aceasta interpretare. Dati-o dvs. (sau oricine) pe cea corecta (ca sa aratati ca adventistii gresesc). Caci profetiile exista (in Sfanta Scriptura - si nu exista pentru a fi ignorate). Pe acestea nu le mai puteti contesta.
Nu,profetiile exista ca sa calculeze Miller cand vine sfarsitul lumii.Profetiile exista ca sa te faca sa constientizezi ca exista un sfarsit si o judecata.Eu nu vreau sa "ispitesc" apocalipsa sau alte profetii.Simplu nu sant interesat de asta.Ce folos as avea sa stiu ce se intampla acum in cer sau pe pamant ? Ar trebui sa cred ca Iisus vine in secunda urmatoare si sa fiu pregatit pentru asta nu sa cred ca citeste cartile acum.Ba mai mult ar trebui sa invat sa fac totul din dragoste pentru Dumnezeu si nu pentru vreo rasplata.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.01.2012, 11:59:24
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Cu ce-ti ajuta tie sa stii ca acum e "judecata de cercetare " ? Ce folos ai tu din asta ?
Dumnezeul meu este un Dumnezeu care mi se dezvaluie, inclusiv planurile Sale ( o spune Scriptura). Cu cat cunosti mai mult o persoana, care este interesata sa ti se faca cunoscuta (cine este, ce calitati are, cum gandeste, ce planuri ale) cu atat esti mai apropiat de ea.

Dumnezeul meu este un Dumnezeu despre care cunosc foarte multe. Dumnezeul dumitale este obscur, ascuns, despre care stii putine, pentru ca nu vrei sa stii. Crezi ca degeaba ne-au fost lasate "descoperirea Domnului Iisus Hristos" (Apocalipsa) sau alte carti profetice? Acestea sunt doar lecturi suplimentare, facultative, fara importanta?

"Poporul Meu piere din lipsa de cunostinta." (Osea 4:6)

Sa-ti dau si un raspuns mai concret:
Cunostinta de Dumnezeu (cu tot ce ne dezvaluie El) are efecte vizibile in viata mea. Pe cand eram ortodox si nu stiam prea multe (intr-o lume plina de "taine"), aveam un anumit stil de viata si o anumita stare sufleteasca. De cand cunosc tot mai multe despre Dumnezeu (care nu are decat foarte putine "taine"), sunt tot mai interesat sa-I aduc bucurie prin felul meu de vietuire si sunt tot mai plin de nadejde si recunostinta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acuzatii incredibile impotriva IPS Bartolomeu Anania andrei_im Stiri, actualitati, anunturi 87 10.04.2014 22:10:48
Invataturi incredibile, mai putin cunoscute ale adventistilor Erethorn Secte si culte 400 28.03.2012 21:49:41
ce slujbe se pot da unei rude adventiste? onyx235 Generalitati 4 20.11.2009 23:08:48