Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.01.2013, 12:52:57
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Isterie in masa si lipsa de respect pentru biserica, sa te zbantui ca la discoteca, ar trebui sa le fie rusine!
Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Acolo NU ESTE biserică, ci SECTĂ!!
Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Este o adunare patronata de duhuri demonice.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dar acest cult e si mult mai nociv decat altele, datorita manifestatilor de tip samanic din cadrul lor.
Citat:
În prealabil postat de bizantina Vezi mesajul
eu nu stiu cum mai pot pune geana peste geana, seara la culcare, acesti criminali !



Hai să mă victimizez și eu citând un clasic în viață:

exista ceva ce uneste pe toti dusmanii lui Dumnezeu, indiferent in tabara carui Aghiuta al schismei combat, parandu-li-se ca Il slujesc pe Domnul. Iar acest ceva este ura fata deBISERICA PENTICOSTALĂ.


Prietenii știu de ce...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.01.2013, 13:44:12
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Hai să mă victimizez și eu citând un clasic în viață:

exista ceva ce uneste pe toti dusmanii lui Dumnezeu, indiferent in tabara carui Aghiuta al schismei combat, parandu-li-se ca Il slujesc pe Domnul. Iar acest ceva este ura fata deBISERICA PENTICOSTALĂ.


Prietenii știu de ce...
Mama dar smecher esti. Ai gasit o fraza pe undeva si gata, confesiunea ta este cea adevarata pentru ca ai "dusmani"; dusmanii imi poarta pica... deci sunt adevarat.


1. In primul rand threadul asta este o reactie fireasca la exagerarile monumentale care se petrec in secta penticostala.

Orice reactie normala la vederea unor filme cu "manifestarile harice" din comunitatea penticostala este de tipul: "astia sunt .... sau ce"?

2. Ura fata de Biserica Penticostala?

Poti sa dai si tu o propozitie care sa dovedeasca afirmatia asta a ta?

Mai degraba, toate posturile si threadurile au aceeasi afirmatie:
- in biserica penticostala astia au luat-o razna de tot
- vezi ce rau au ajuns sectarii astia?
Reactia "ortodoxa" in fata sectarilor este de repulsie totala fata de practicile lor, de departare, de condamnare a mizeriilor care le fac. Chestia cu ura este total gratuita si neadevarata.
Toate posturile spun acelasi lucru: mi-e greata de ce e acolo.

Deci unde este "ura"?
Ti se pare ca scrasnim din dinti pentru "binele" pe care il faceti voi in adunarile voastre?
Ti se pare ca avem motive de "invidie" fata de nenumaratele voastre "daruri" duhovnicesti. ... care va omoara adeptii?
Ai vazut vreun ortodox pe forumul asta care sa zica: mama ce tari sunt penticostalii, de am fi si noi ca ei?

Deci, chestia cu "ura" ortodoxa este doar in capul tau; ai invatat pe de rost de la pastorul tau ca "ortodocsii" urasca pe penticostali, si repeti asta la nesfarsit.


Evident, ca in fata unui bolnav mintal, orice om normal la cap se uita si zice, "saracul, e dus cu capul".
Chiar nu vezi ca exact la fel se uita oamenii si la voi sectarii?
Ca actiunile voastre frizeaza bunul simt si normalitatea?
Ai vazut vreun om sanatos sa se apropie de un om bolnav?
Nu ai numi mai degraba reactia noastra, ca o reactie de oameni sanatosi fata de niste oameni bolnavi?

Ai vazut tu astfel de manifestari la pagani? La budisti, la indieni?
Chiar si musulmanii nu au astfel de practici in templele lor, si au un cult chiar normal la cap, chiar daca invatatura lor este extrema.


In Imparatia lui Dumnezeu, crezi ca Arhanghelii bolborosesc si scot spume pe gura in fata lui Dumnezeu, spunand ca sunt "sub influenta harului"?

Am vazut un film in care copiii din SUA erau adunati intr-o sala de sport si invatati "sa se manifeste haric".... sarmanii de ei, vor umple spitalele de psihiatrie mai tarziu...


Las-o moarta cu "ura" fata de cei desavarsiti ca nu tine.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.01.2013, 15:06:56
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Mama dar smecher esti. Ai gasit o fraza pe undeva si gata, confesiunea ta este cea adevarata pentru ca ai "dusmani"; dusmanii imi poarta pica... deci sunt adevarat.
Vezi că era scris mai jos: prietenii știu de ce.
Tu, nefiind printre prieteni, nu știi. E normal.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
1. In primul rand threadul asta este o reactie fireasca la exagerarile monumentale care se petrec in secta penticostala.
Threadul ăsta, ca și altele asemeni lui, este un coș de gunoi urât mirositor în care oameni frustrați folosesc vechi expresii reprezentative din era comunistă pentru a-i jigni pe creștinii adevărați.

Tu ce meserie crezi că a avut cel care știe să formuleze: „obscurantismul religios al sectei x”?


Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
2. Ura fata de Biserica Penticostala?

Poti sa dai si tu o propozitie care sa dovedeasca afirmatia asta a ta?
Sigur, vezi postarea mea anterioară.



Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Mai degraba, toate posturile si threadurile au aceeasi afirmatie:
- in biserica penticostala astia au luat-o razna de tot
- vezi ce rau au ajuns sectarii astia?
Dar despre un câine care moare de drum lung ai auzit?


Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Am vazut un film...
Și eu am văzut un film în care un preot ortodox beat înjura de mama focului.
Ar fi trebuit să cred că asta e credința ortodoxă și să postez toate mizeriile aici? Cam câte pagini forum crezi că aș fi putut umple cu astfel de „filme”?

Încearcă să te documentezi și din alte surse decât filmele!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.01.2013, 16:01:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Penticostalul e un user aroganat si batjocoritor, nu va pierdeti vremea cu el.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.01.2013, 16:24:24
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul

Tu ce meserie crezi că a avut cel care știe să formuleze: „obscurantismul religios al sectei x”?
Priceless.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.01.2013, 16:34:01
bizantina's Avatar
bizantina bizantina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Penticostalul e un user aroganat si batjocoritor, nu va pierdeti vremea cu el.
Acest domn "penticostalul", spune ca daca un preot bea si se imbata, de ce nu am parasi Biserica ortodoxa, de parca la penticostali nu sunt unii viciati, ohooo sunt destui...

Problema de fond nu e asta, ci faptul ca religia penticostala ca si institutie, deci la nivel general, incurajeaza astfel de practici dracesti, pe langa acele bolboroseli - ma refer la vorbirea in limbi, si "darul profetiei", incat exista o categorie de penticostali considerati "profeti" care activeaza prin biserici si care sunt folositi de pastori pentru diverse interese (vor sa marite pe fata X cu baiatul lui nu stiu care, sau sa dea afara pe careva si profetul ii inventeaza un pacat chipurile descoperit in mod supranatural, deci pentru manevrarea maselor). Ei bine, acesti profeti unii dintre ei falsi, fara a avea inspiratie de niciun fel, altii cu inspiratie dar inspiratie draceasca (se stie ca Duhul sfant nu lucreaza decat in Biserica Domnului Hristos, adica Biserica Ortodoxa), fac foarte mult rau, deoarece interzic interventia umana (medici) asigurand pe "credinciosi" ca ei vorbesc din partea Domnului, si ca Domnul le promite vindecare (asta ca sa-i tina legati de secta). Astfel de cazuri la penticostali sunt de notorietate si vreau sa spun ca stiu din surse sigure ca liderii penticostali sunt sub monitorizare SRI, insa nu se poate face nimic concret deoarece UE garanteaza libertatea tuturor credintelor religioase incat ne-am trezit atacati din toate partile de astfel de ciudati, fie penticostali, fie iehovisti sau mai stiu eu ce yoghini! Insa ma bucur deoarece in ultimul timp s-au auzit destule voci care avertizeaza, mai ales in mass-media, despre pericolul acestor religii, mai ales penticostalii, care rup pe membrii de familiile lor, le spala creierul, le interzic tratamentul medical si-i deposedeaza de bunurile materiale (zeciuiala e obligatorie, dar pe langa asta, sunt stimulati sa dea, sa dea, sa dea, sa doneze bunuri, bani, bijuterii, tot ce au de valoare pentru liderii sectei).
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.01.2013, 16:56:54
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Corneluș tată, văd că ai revenit la obsesia ta primordială: penticostalii. Deh, prima dragoste nu se uită....

Pentru restul cititorilor: "bizantina" este doar o clonă a pseudo-ortodoxului Cornel Urs (una din cele vreo cinci clone).
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.01.2013, 17:32:34
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu pot să cred așa ceva!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.01.2013, 18:42:03
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Cred că s-ar putea crea foarte multe thread-uri constructive despre valorile și frumusețea duhovnicească a Ortodoxiei noastre, a credinței pe care toți încercăm s-o mărturisim și s-o trăim.
Doar astfel confrații noștri creștini de alte confesiuni (catolici, protestanți, neoprotestanți) și mai ales cei de alte credințe (atei, indiferenți, agnostici etc) vor putea afla despre calea ortodoxă către Hristos, despre "comoara aceasta pe care o purtăm în vase de lut, ca să se învedereze că puterea covârșitoare nu este de la oameni, ci de la Dumnezeu".
Minunată și unică este taina Ortodoxiei noastre și misiunea noastră este aceea de a-L mărturisi astfel pe Hristos, trăind neîncetat Ortodoxia care este nu doar dreapta credință, ci și credința iubirii, a blândeții, a delicateții duhovnicești, a toleranței și progresului spiritual.
Haideți să fim toleranți, iubitori, "îngăduindu-ne unii pe alții în iubire", căci pentru noi toți S-a întrupat și S-a sacrificat Hristos!
Să mărturisim, cu dragoste, blândețe și bucurie, că Ortodoxia este cel mai profund și autentic mod de a trăi comuniunea cu Hristos, Dumnezeul nostru!
Putem și să polemizăm cu cei de alte confesiuni chiar într-un mod constructiv, dar păstrând permanent în minte faptul că și ei cred în Hristos și că orice polemică ce are ca obiect problemele existențiale trebuie purtată, așa cum atât de frumos scria Jaspers, "întru comuniune" și ca o "luptă animată de iubire".
Să nu uităm că "Singura cetate care nu poate fi cucerită cu sila este sufletul omului" (N. Iorga).
Hristos Dumnezeu a venit în lumea noastră "să convingă, nu să silească; să cheme, nu să alunge; să iubească, nu să judece" (Epistola către Diognet).
Ce-ar fi să-I urmăm exemplul?
Oare putem?
Cred că da, numai cu ajutorul lui Hristos!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.01.2013, 18:46:43
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

M-am uitat si eu peste filmul postat de initiatorul topicului http://www.youtube.com/watch?feature...&v=K8gClUOgYeQ, pe care l-am mai vazut, a mai fost postat pe alt topic.

Cel ce se pocaieste nu inceteaza sa ceara darul lacrimilor, ce inmoaie inima, desface pacatul si reduce fiinta la starea apei botezului. Poate de aceea unele adunari penticostale cauta mult aceasta harisma a afectiunii, desi uneori nu lasa senzatia unui tanguit sincer, ci mai degraba o durere contrafacuta si asta pentru ca sunt tributari mentalitatii ca penitenta trebuie musai exprimata printr-o plangere acompaniata de tipete puternice si vaite, ca la vechii evrei, ce se exteriorizau puternic rupandu-si hainele. Insa nu toti penticostalii se manifesta asa. Cat priveste exorcizarea sau ce au facut acolo ... no comment.

Last edited by ioanna; 28.01.2013 at 18:57:40.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 19:09:58
mincions religios gloupgloup Generalitati 46 04.02.2011 21:50:03
experiment "religios" oni91 Teologie si Stiinta 10 22.01.2008 22:26:01
divortul "religios" Corina_Mihaela Nunta 1 05.09.2007 11:28:13
extremismul religios niceboyrom Generalitati 1 17.12.2006 14:20:57