Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.01.2013, 18:59:38
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cat priveste exorcizarea sau ce au facut acolo ... no comment.[/font][/font]
Mai mult de 3 secunde nu am putut privi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.01.2013, 19:08:48
bizantina's Avatar
bizantina bizantina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu pot să cred așa ceva!
Da, si eu am ramas cu un gust amar, dar e chiar chestie reala, asta se intampla la neoprotestanti:

http://roseinthedesert.wordpress.com...ara-de-cancer/

Cum poate "uciga-l toaca" sa-si bata joc de cei rupti de Hristos....
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.01.2013, 19:10:46
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
M-am uitat si eu peste filmul postat de initiatorul topicului http://www.youtube.com/watch?feature...&v=K8gClUOgYeQ, pe care l-am mai vazut, a mai fost postat pe alt topic.
Unde ai văzut dumneata că eu am dat trimitere la un singur link? Celălalt (care duce la o parte dintr-un alt film) nu l-ai văzut? Sau vezi numai ceea ce vrei să vezi?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.01.2013, 19:11:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Acu’ nu mă lua și tu în serios chiar de fiecare dată...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.01.2013, 19:14:55
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Unde ai văzut dumneata că eu am dat trimitere la un singur link? Celălalt (care duce la o parte dintr-un alt film) nu l-ai văzut? Sau vezi numai ceea ce vrei să vezi?
Le-am vazut pe toate, au mai fost postate pe forum, dar am comentat doar acel film cu adunarea penticostala romaneasca (al doilea link), nu filme din anii '50 cu penticostali americani.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.01.2013, 19:19:21
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
..., nu filme din anii '50 cu penticostali americani.
The older, the better. Filmele de acel gen arată realitatea despre Secta Penticostală (nu confrații noștri, cum îi mai numesc unii și unele pe aici), realitate pe care altfel nu o putem vedea din filmele și înregistrările lor manipulatoare, în care prezintă numai ceea ce vor ei. Acolo este adevărul, acolo se dă pe față întreaga leprozerie pseudo-spirituală a acestei Secte.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.01.2013, 19:19:37
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Sau vezi numai ceea ce vrei să vezi?
Nu e sufucient ce a văzut sau care e baiul?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.01.2013, 19:20:51
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Cred că s-ar putea crea foarte multe thread-uri constructive despre valorile și frumusețea duhovnicească a Ortodoxiei noastre, a credinței pe care toți încercăm s-o mărturisim și s-o trăim.
Doar astfel confrații noștri creștini de alte confesiuni (catolici, protestanți, neoprotestanți) și mai ales cei de alte credințe (atei, indiferenți, agnostici etc) vor putea afla despre calea ortodoxă către Hristos, despre "comoara aceasta pe care o purtăm în vase de lut, ca să se învedereze că puterea covârșitoare nu este de la oameni, ci de la Dumnezeu".
Minunată și unică este taina Ortodoxiei noastre și misiunea noastră este aceea de a-L mărturisi astfel pe Hristos, trăind neîncetat Ortodoxia care este nu doar dreapta credință, ci și credința iubirii, a blândeții, a delicateții duhovnicești, a toleranței și progresului spiritual.
Haideți să fim toleranți, iubitori, "îngăduindu-ne unii pe alții în iubire", căci pentru noi toți S-a întrupat și S-a sacrificat Hristos!
Să mărturisim, cu dragoste, blândețe și bucurie, că Ortodoxia este cel mai profund și autentic mod de a trăi comuniunea cu Hristos, Dumnezeul nostru!
Putem și să polemizăm cu cei de alte confesiuni chiar într-un mod constructiv, dar păstrând permanent în minte faptul că și ei cred în Hristos și că orice polemică ce are ca obiect problemele existențiale trebuie purtată, așa cum atât de frumos scria Jaspers, "întru comuniune" și ca o "luptă animată de iubire".
Să nu uităm că "Singura cetate care nu poate fi cucerită cu sila este sufletul omului" (N. Iorga).
Hristos Dumnezeu a venit în lumea noastră "să convingă, nu să silească; să cheme, nu să alunge; să iubească, nu să judece" (Epistola către Diognet).
Ce-ar fi să-I urmăm exemplul?
Oare putem?
Cred că da, numai cu ajutorul lui Hristos!
Ai mare dreptate. Insa fiecare scoate din inima ceea ce are si ce poate. Cineva trebuie sa se ocupe si cu defaimarea, asa este de cand lumea. Dar multumim lui Dumnezeu pentru crestinii care raspandesc lumina.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.01.2013, 19:25:17
bizantina's Avatar
bizantina bizantina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
The older, the better. Filmele de acel gen arată realitatea despre Secta Penticostală (nu confrații noștri, cum îi mai numesc unii și unele pe aici), realitate pe care altfel nu o putem vedea din filmele și înregistrările lor manipulatoare, în care prezintă numai ceea ce vor ei. Acolo este adevărul, acolo se dă pe față întreaga leprozerie pseudo-spirituală a acestei Secte.
...care lasa oamenii sa moara, desi sunt perfect tratabili din punct de vedere medical.

Asa ceva este revoltator!

Pentru doamna care acuza ca unii defaimeaza: am luat relatarea de pe blogurile voastre! este autentica!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.01.2013, 19:28:27
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bizantina Vezi mesajul
...care lasa oamenii sa moara, desi sunt perfect tratabili din punct de vedere medical.

Asa ceva este revoltator!
Așa, ca la Tanacu ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 19:09:58
mincions religios gloupgloup Generalitati 46 04.02.2011 21:50:03
experiment "religios" oni91 Teologie si Stiinta 10 22.01.2008 22:26:01
divortul "religios" Corina_Mihaela Nunta 1 05.09.2007 11:28:13
extremismul religios niceboyrom Generalitati 1 17.12.2006 14:20:57