Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.09.2016, 00:30:08
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit Imnurile Tinerilor Ortodocsi din Europa si din Toata Lumea

Vi se par canonice aceste imnuri ?

Unul a fost pe 2015 la intalnirea tinerilor ortodocsi din Europa, 4-7 septembrie Cluj-Napoca.
https://www.youtube.com/watch?v=y8EHHisCrXk

Al doilea a fost de anul acesta unde s-a celebrat deja intalnirea tinerilor ortodocsi din toata lumea de la Bucuresti 1-3 septembrie 2016
https://www.youtube.com/watch?v=K_4q4LNPAfQ

Nu e cam mult duh (neo)protestant-oastea domnului in cantarile acestea ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 04.09.2016 at 00:42:05.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.09.2016, 18:40:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eu nu stiu sa fie vreun canon al imnului intalnirii tinerilor ortodocsi din Europa, dar poate tu esti mai bine documentata.

Oricum nu era cazul sa deschizi doua subiecte pentru aceeasi problema.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.09.2016, 00:40:27
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu nu stiu sa fie vreun canon al imnului intalnirii tinerilor ortodocsi din Europa, dar poate tu esti mai bine documentata.
Nu sunt neaparat mai bine documentat, ortodoxia are o anumita imnografie si iconografie din care nu poate iesi, mai ales in actiuni care-i poarta insemnele.

Intrebarea are sens pentru ca nu se vorbeste nimic in cantecele respective despre Maica Domnului, Sfinti, se repeta insa cu o frecventa cuvinte gen <<deschide-ti inima>>, <<ridica privirea>> <<iubirea>> deci in linii mari laitmotive ale compozitiilor neoprotestante, un fel de muzica pop neoprotestanta.

Macar primul imn de la Cluj, specifica pe final de tot intalnirea tinerilor crestini ortodocsi.

Daca am fi la un blind audition fara nicio informatie si afis, cred ca multi ar avea impresia dupa piesa din 2016 ca e o intalnire ecumenist-protestanta sau, un cantec neoprotestant, nu una a tinerilor ortodocsi, din moment ce nu are indici de apartenenta confesionala.

Ideea e ca daca tot se copiaza pana si forma unor intruniri de tip Consiliul Mondial Bisericesc, de ce mai poarta stanta de Ortodox si spre ce directii se vrea a se duce tineretul ortodox?

Citat:
Oricum nu era cazul sa deschizi doua subiecte pentru aceeasi problema.
Threadul de aici problematizeaza mai mult despre duhul melodiilor, pe cand cel de la generalitati este despre obiectivele acestor intruniri.

De cand e Romania si in speta B.O.R. miezul si epicentrul in ceva, mai ales la nivel european sau global ca mie imi scapa ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.09.2016, 08:22:28
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Plus ca a cantat si Smiley deci e clar ca a fost vorba despre o intalnire ecumenist-protestanta. Ortodoxul este serios si trist, nu are nevoie de smiley. :)

P.S: Vezi ca la anul se aduna la Iasi. E clar ca e ceva suspect la mijloc. Daca era dupa canoane, ar fi trebuit sa se intalneasca odata la 100 de ani la Tecuci si sa asculte numai pricesne.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.09.2016, 12:19:24
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Avand in vedere ca aceste imnuri nu au fost cantate in timpului vreunei slujbe, nu cred ca este vreo problema.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.09.2016, 13:29:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Plus ca a cantat si Smiley deci e clar ca a fost vorba despre o intalnire ecumenist-protestanta. Ortodoxul este serios si trist, nu are nevoie de smiley. :)

P.S: Vezi ca la anul se aduna la Iasi. E clar ca e ceva suspect la mijloc. Daca era dupa canoane, ar fi trebuit sa se intalneasca odata la 100 de ani la Tecuci si sa asculte numai pricesne.
Da' de ce sa se intalneasca? Fost-au ecumenicele sinoade, ce e in plus e de la satana
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.09.2016, 13:31:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Plus ca a cantat si Smiley deci e clar ca a fost vorba despre o intalnire ecumenist-protestanta. Ortodoxul este serios si trist, nu are nevoie de smiley. :)
Ce sa zic poate ar fi mare bucurie ca la anul sa fie petrecere la piscina cu gratare, gheata carbonica si lasere, un electric castle ceva, ortodoxul trebuie sa fie mai vesel decat cultura curcubeului, nu cumva sa ia in serios elementele definitorii.

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
P.S: Vezi ca la anul se aduna la Iasi. E clar ca e ceva suspect la mijloc. Daca era dupa canoane, ar fi trebuit sa se intalneasca odata la 100 de ani la Tecuci si sa asculte numai pricesne.
Mai, mai, cum de nu au avut initiativa intalnirilor grecii sau rusii sau sarbii, cum de e Romania privilegiata an de an, nu exista o rotatie ?
Poate ca rusii si sarbii nu au chef sa organizeze o treaba care oricum nu aduce a ortodoxie ci mai mult a ecumenism sub masca ortodoxiei.

Intrebarea ramane la o prima audiere a melodiei din 2016, fara afis, fara nimic poate cineva sa categoriseasca imnul ca fiind ortodox sau sa-l identifice ca fiind promotorul unei actiuni ortodoxe de mare anvergura internationala?

Mi se pare ca lucrurile aparent mici si nesemnificative alcatuiesc ansamblul.

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Avand in vedere ca aceste imnuri nu au fost cantate in timpului vreunei slujbe, nu cred ca este vreo problema.
Asa este, doar ca vine de sub egida Patriarhiei orice poarta sigiliul sinodal sau al Patriarhiei cere o anumita concordanta, nicio firma/institutie nu cred ca-si face reclama intr-un mod pur intamplator.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 05.09.2016 at 14:28:15.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.09.2016, 15:40:58
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai, mai! Cum iti mai place sa te chinuiesti singura..
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.09.2016, 16:34:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Mai, mai! Cum iti mai place sa te chinuiesti singura..
Ai trecut la dat atacul, in primul rand ca te adresezi unui el, mai vezi cine a fost Ilie Iorest, presupun ca ai fost la masluri si ai auzit pomenindu-se.

Ai si adus o contributie mare la contextul discutiei te-as ruga sa eviti postarile daca-ti creaza disconfort, sunt oameni care au alta optiune confesionala pe forum si nu am vazut sa fie intampinati cu atata ostilitate, ca atare daca ei sunt admisi, este loc si pentru oameni care-si pun intrebari fara sa insemne ca urasc vreo institutie sau preotimea.

Daca tie ti se pare ca lucrurile merg intr-o directie duhovniceasca potrivita desi sunt atatea semnale internationale date de Mari Patrologi greci, sarbi, rusi este strict viziunea ta.

Ca sa nu mai zic ca nivelul la care a ajuns media ortodoxa si anvergura intalnirilor este la cote inimaginate pana nu demult, dar rezultatele duhovnicesti se vad in societate zi de zi.

Importante sunt si roadele si ce ramane dupa.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.09.2016, 18:14:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ca sa nu mai zic ca nivelul la care a ajuns media ortodoxa si anvergura intalnirilor este la cote inimaginate pana nu demult, dar rezultatele duhovnicesti se vad in societate zi de zi.

Importante sunt si roadele si ce ramane dupa.
Rezultatele astea "duhovnicesti" tin mai degraba de o epoca cand ati afirma identitatea ortodoxa era ceva de negandit.

Chiar si dupa ce asta n-a mai fost o problema, si bisericile, asa putine cum sunt s-au umplut, 80% din cei botezati prefera sa ramana duminica dimineata tot acasa.

Si sa fim seriosi, unde ar trebui sa se intalneasca tinerii ortodocsi in afara bisericii, doar la mici si bere sau mai nou, pe facebook?

Este pacat ca nu exista mai multe astfel de evenimente pe plan local, singurii care le organizeaza sunt Oastea Domnului si mai sporadic si anemic ASCOR.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 05.09.2016 at 18:19:12.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare