Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.03.2018, 00:26:59
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
N-am zis nimic rau de acest om. Am zis doar ca oastea domnului e o secta din interiorul BOR pe care BOR o tolereaza. Cel putin ortodocsi extremisti considera oastea domnului o secta, insa pe mine asta chiar nu ma intereseaza, la fel cum nu ma intereseaza nici secta aceea mare numita ortodoxie.

Cat despre preotii cu inalta valoare umana, ei sunt asa in primul rand pentru ca sunt sunt ei insisi oameni cu inalta valoare umana. Faptul ca sunt preoti e ceva de ordin secundar. Iar faptul ca sunt ortodocsi e o intamplare data de faptul ca s-au nascut in Republica Ortodoxa Romania unde din pacate oamenii cu inalta valoare umana au toate sansele sa-si piarda valoarea umana.
Ti-am mai spus ca esti superficial.E bine cand nu esti documentat cu un lucru, in general, sa nu sustii niste lucruri si cu atat mai mult cand vine vorba de credinta. Vorbe usuratice si fara rost.
Ti-a raspuns si Yasmina si ti-a zis bine.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.03.2018, 00:32:41
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Da, dar nici așa: https://www.youtube.com/watch?v=-J2id4pUG_Q

Dovadă Sfântul Sinod a luat niște hotărâri foarte clare, asta în condițiile în care sunt canoane care interzic asemenea practici în Biserică. Deci nu poți afirma că nu au luat-o pe arătură.

Pentru evitarea auto-secularizării, bisericile ortodoxe nu vor mai găzdui activități culturale și artistice. Filmările vor fi și ele drastic restricționate : https://www.activenews.ro/stiri-soci...tionate-149327
De-a lungul timpului am auzit frati predicand,care mai tarziu i-am vazut imbracati in negru la Adunari, fiindca au devenit preoti. Deci ei nu numai predicau,ei chiar traiau ceea ce spuneau, Simplu. Am vrut sa vad fatza la toti fratii care au predicat la Adunarea prezentata, si ii ascultam cateva secunde. Unul din ei vorbea printre altele de Teofan Zavoratul si atunci am luat-o "Da capo" cum s-ar zice ,cu el am revenit la momentul 1: 50: 50.Mi-a placut tanarul,eu cred ca este citit destul , spicuiesc:

Fratele Cornel Rusu ,charles finley,Ioan Opris-rugaciunea profunda a fratelui, apropiat al par Iosif Trifa ,Teofan zavoratul-se ruga o zi si o noapte,Regina Maria Stuart spunea despre John Knox, ca se teme de rugaciunile lui mai tare decat de o armata de 25000 de soldati,o predica de vreo 22 de minute. Omul s-a documetat bine zic eu daca aminteste de atatea persoane.

La un moment dat tanarul asta spune de o excursie la Muntele Athos, care ptr vreo 8 parca era gratis,[b]presupun ca Episcopia le dadea gratis bilete la 8 persoane, daca erau in cadrul facultatii de Teologie. Deci eu cred ca tanarul amintit este in cadrul facultati de Teologie.[b] Din sanul Oastei Domnului au aparut multi preoti.

Ce practici interzice Sfantul Sinod? Eu zic ca nu e activitate culturala sau artistica ce ai vazut acolo.
Simplu intram in amanunte..., cum am vazut de fapt de multe ori si aici pe Forum, si nu vedem esentialul,... adica... unii dintre cei prezenti acolo se pregatesc inainte de a vorbi. Nu vorbesc NIMIC.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.03.2018, 00:55:44
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.632
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Pentru evitarea auto-secularizării, bisericile ortodoxe nu vor mai găzdui activități culturale și artistice.
Chiar crezi ca asta e o expresie eufemistica pentru interzicerea slujbelor Oastei Domnului?
Ar fi o chestie interesanta. Am vazut stirea dar nu m-am gandit ca despre asta ar fi vorba...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.03.2018, 11:40:19
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Ce practici interzice Sfantul Sinod? Eu zic ca nu e activitate culturala sau artistica ce ai vazut acolo.[/b]
..:))) Păi nu este nici măcar o activitate culturală, ci zdrăngăneală, pietism telenovelistic. Dacă ar avea puțină cultură (ortodoxă!) s-ar lăsa de asemenea practici. Ca să-ți fie clar: aia NU este slujbă ortodoxă sau altceva ce vrei tu să insinuezi.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Simplu intram in amanunte..., cum am vazut de fapt de multe ori si aici pe Forum, si nu vedem esentialul,... adica... unii dintre cei prezenti acolo se pregatesc inainte de a vorbi. Nu vorbesc NIMIC.
Nu uita că drumul spre iad este pavat cu intenții bune. Degeaba ești pepinieră de preoți care falsifică adevărul. Tocmai asta este problema că nu mai vedem esențialul și ne lăsăm luați de val, de orgi, chitare, zdrăngăneli, predici mieroase. Și unde? Tocmai în Biserică? Trezește-te din somnul ignoranței! Hotărârea BO este cât de poate de clară, nu înțeleg de ce mai încerci să faci, inutil, pe deșteptul.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.03.2018, 12:19:34
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Omul s-a documetat bine zic eu daca aminteste de atatea persoane. Deci eu cred ca tanarul amintit este in cadrul facultati de Teologie.
Dacă ai ști că nu oricine poate să predice, asta înseamnă să ai o cultură, nu ai mai aduce un asemenea argument pueril.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
La un moment dat tanarul asta spune de o excursie la Muntele Athos,
A fost degeaba în Sf. Munte. Acolo nu vezi așa ceva.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.03.2018, 22:39:47
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
..:))) Păi nu este nici măcar o activitate culturală, ci zdrăngăneală, pietism telenovelistic. Dacă ar avea puțină cultură (ortodoxă!) s-ar lăsa de asemenea practici. Ca să-ți fie clar: aia NU este slujbă ortodoxă sau altceva ce vrei tu să insinuezi.
Fiecare vede,... dupa cum ii este ochiul, stii cum e pilda din Biblie?

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu uita că drumul spre iad este pavat cu intenții bune. Degeaba ești pepinieră de preoți care falsifică adevărul. Tocmai asta este problema că nu mai vedem esențialul și ne lăsăm luați de val, de orgi, chitare, zdrăngăneli, predici mieroase. Și unde? Tocmai în Biserică? Trezește-te din somnul ignoranței! Hotărârea BO este cât de poate de clară, nu înțeleg de ce mai încerci să faci, inutil, pe deșteptul.
Nu am sustinut niciodata ca as fi destept. Cum falsifica preotii astia adevarul?...
Eram la o Adunare dinasta, si un preot foarte traitor al Oastei incepe sa vorbeasca despre "Deshte baga-te in carti". De multe ori a vazut frati care vin nepregatindu-se in prealabil ,si spicuind la fata locului din Biblie ,si povesteste cand la un moment dat i-a cerut Biblia cuiva ,caci el a uitat-o acasa. Persoana respectiva statea cu degetele pregatite "bagate " la anumite capitole care le alesese pe loc, si "carpacind" o predica asa pe loc. Si acela ii spune, ca sa nu se supere, dar sa o ia de la altcineva, ca el nu poate sa i-o dea, ca a pregatit ce trebuie sa zica. Si a sesizat lucrul asta ,ca trebuie sa ne pregatim ,sa citim,sa ne notam dinainte cand vrem sa spunem ceva eventual pe o hartie, si nu pompieristic si nepregatiti. S-a ridicat si cu toate ca a suparat pe unii prezenti ,nu s-a sfiit sa arate Adevarul.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.03.2018, 22:45:31
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Nu stii, cat ajuta participarea!

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Dacă ai ști că nu oricine poate să predice, asta înseamnă să ai o cultură, nu ai mai aduce un asemenea argument pueril.

A fost degeaba în Sf. Munte. Acolo nu vezi așa ceva.
Nu stii cat ajuta participarea la traire? In cor, sau la cantari, sau citirea din Proloage sau carti ziditoare? Asa se cultiva participarea activa. Pe mine Oastea Domnului m-a adus la Biserica,si participarea in Cor m-a tinut sa fiu activ si cu o prezenta constanta.

Unii dintre frati mi-au fost modele.Erau oameni care nu se laudau, ci faceau. Dupa multi ani am aflat ca fratele la care ne adunam, fetele care le tineau, nu erau ale lor, ci doar le botezasera si la un moment , de cumpana, cu unul sau ambii parinti ai celor doua, le-au luat ei sa le creasca. Alta care a sustinut copii de la casa de copii, desi avea copii ei.Ma rog ar fi multe de zis.

Si apropo daca unii simt ca vor sa mai citeasca din carti sfinte,si sa cante diverse cantari scrise de oameni probati in puscarii(Traian Dorz),ce le recomanzi sa stea acasa,sau sa plece la Protestanti???
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.03.2018, 23:47:03
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Fiecare vede,... dupa cum ii este ochiul, stii cum e pilda din Biblie?
Asta îți sună și ție.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Cum falsifica preotii astia adevarul?...
Simplu, să nu respecte învațătura Bisericii pe care continui să o sfidezi. Iar toți predictorii aia nu sunt preoți.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.03.2018, 23:56:08
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Nu stii cat ajuta participarea la traire? In cor, sau la cantari,
„Cel mai bun organ de a cânta lui Dumnezeu este gura și inima omului. Așa este în Biserica Răsăritului. La catolici se cântă din orgă; dar aceea este distracție și are notă de teatru. Nu ne ducem să ne distrăm la biserică, căci orga te risipește cu mintea în altă parte. Trebuie să cânt din inima mea, că auzi ce spune: «Răcnit-am din suspinarea inimii mele». Gura noastră să laude pe Dumnezeu, că zice psalmistul: «Bine voi cuvânta pe Domnul întru toată vremea, pururea lauda Lui în gura mea»” (Părintele Cleopa)

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Si apropo daca unii simt ca vor sa mai citeasca din carti sfinte,si sa cante diverse cantari scrise de oameni probati in puscarii(Traian Dorz),ce le recomanzi sa stea acasa,sau sa plece la Protestanti???
Să facă ce vor, sunt liberi, dar nu în Biserică (predici ținute de mireni și cântări cu instrumente). Sunt curios dacă se vor conforma după noua hotărâre a BOR.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.03.2018, 10:04:38
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.632
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Sunt curios dacă se vor conforma după noua hotărâre a BOR.
Noua hotarare a BOR nu ii are in vedere pe membrii ei din Oastea Domnului, care desfasoara slujbe linistiti de 28 de ani de cand BOR i-a reprimit oficial, reparand astfel greseala impardonabila pe care au facut-o în 1948, la directivele comunistilor.

Noua hotarare a BOR se refera la inchirirea cladirii bisericii pentru a se desfasura activitati cultural-artistice sau pentru a se turna filme laice. In niciun caz nu este vorba de o noua prigoana si interzicere a Oastei Domnului. Comunismul a cazut. Sau inca nu?

Insa daca totusi hotararea cu pricina ii are in vedere pe ostasi, ar trebui ca sinodul BOR sa informeze si conducerea Cultului Penticostal, pentru demararea pregatirilor necesare primirii unui asa de mare numar de oameni.
Toate pregatirile si actiunile de mare anvergura necesita timp. Logistica, instruirea celor care-i vor primi, etc. E vorba totusi de cel putin o suta de mii de oameni, nu? Pentru penticostali nu va fi o sarcina usoara.

Daca informatia e sigura, probabil ar trebui sa scriu un articol pentru informarea pastorilor penticostali din Romania.

Last edited by Penticostalul Traditional; 07.03.2018 at 13:13:38.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare