Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.03.2018, 22:35:14
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Hotarârea nu-i vizează în mod special pe cei de la Oastea Domnului, așa că stai calm. Dar spune: ”activitățile culturale și artistice desfășurate în lăcașurile de cult pot provoca tendințe de auto-secularizare a spațiului sacru din Biserica Ortodoxă Română, Sfântul Sinod stabilește ca aceste activități culturale să fie organizate în alte spații ale parohiilor, sau în spații publice închiriate pentru acest scop”. De unde eu trag concluzia că zdrăngănelile nu vor mai fi acceptate în bisericile ortodoxe.

Last edited by simpllu; 07.03.2018 at 22:37:51.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.03.2018, 23:24:23
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.632
Implicit

Dacă e așa, m-am mai liniștit. Si nu scriu inca niciun articol.De altfel e normal ca intr-o clădire a bisericii sa nu aiba loc activitati cultural-artistice, ci doar cultural-religioase. Cum desfasoara ostasii.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.03.2018, 23:30:16
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
„Cel mai bun organ de a cânta lui Dumnezeu este gura și inima omului. Așa este în Biserica Răsăritului. La catolici se cântă din orgă; dar aceea este distracție și are notă de teatru. Nu ne ducem să ne distrăm la biserică, căci orga te risipește cu mintea în altă parte. Trebuie să cânt din inima mea, că auzi ce spune: «Răcnit-am din suspinarea inimii mele». Gura noastră să laude pe Dumnezeu, că zice psalmistul: «Bine voi cuvânta pe Domnul întru toată vremea, pururea lauda Lui în gura mea»” (Părintele Cleopa)
Mai au dreptate si protestantii, ca noi nu citim destul Biblia, da ne facem tot felul de idei ,in capul nostru si le sustinem sus si tare.Uite ce spune Biblia de instrumente muzicale vizavi de lauda la adresa lui Dumnezeu.

Psalmul 150
1. Lăudați pe Domnul întru sfinții Lui; lăudați-L pe El întru tăria puterii Lui.
2. Lăudați-L pe El întru puterile Lui; lăudați-L pe El după mulțimea slavei Lui.
3. Lăudați-L pe El în glas de trâmbiță; lăudați-L pe El în psaltire și în alăută.
4. Lăudați-L pe El în timpane și în horă; lăudați-L pe El în strune și organe.
5. Lăudați-L pe El în chimvale bine răsunătoare; lăudați-L pe El în chimvale de strigare.
6. Toată suflarea să laude pe Domnul!

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=65&cap=150

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Să facă ce vor, sunt liberi, dar nu în Biserică (predici ținute de mireni și cântări cu instrumente). Sunt curios dacă se vor conforma după noua hotărâre a BOR.
Adevarul e,ca nici eu nu sunt un fan al predicilor tinute de oameni care nu s-au pregatit temeinic . Adica mi-ar fi placut mult in Adunarea de care am vorbit, sa fi vazut cateva citiri din Proloage, Vietile Sfintilor,Sfantul Ioan Gura de Aur etc

Tin minte ca ma intalnisem cu un frate, el era in anul 1 la sectia social in cadrul facultatii de Teologie si imi spuse-se ,"Nu am cazut in ispita de a predica,pana acum, am citit din carti sfinte si am citit poezii." Si mi-a placut idea si eu eram la fel.

La un moment dat ai vorbit de muntele Athos. Eu nu am fost pana acum acolo ,DAR,daca voi apuca sa merg, daca voi fi ajutat sa particip, va fi OK, daca nu, exista riscul ca mintea mea sa plece cateva sute de km te miri pe unde. Eram cu mai bine de15 ani in urma, un frate care apoi a devenit preot mi-a spus ca ei fac o rugaciune constand din o ora, fiecare la alta ora, ca sa acoperim 24 de ore,o anumita catisma,imi aduc aminte aveam psalmul 118,catisma 17. Era undeva noaptea 1 sau 2 noaptea o data pe saptamana.Participarea ajuta si la spiritul de comuniune.Deci daca voi merge in Athos, si nu voi fi ajutat sa particip, nu stiu daca voi fi suta la suta prezent.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.03.2018, 23:34:36
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Noua hotarare a BOR nu ii are in vedere pe membrii ei din Oastea Domnului, care desfasoara slujbe linistiti de 28 de ani de cand BOR i-a reprimit oficial, reparand astfel greseala impardonabila pe care au facut-o în 1948, la directivele comunistilor.

Noua hotarare a BOR se refera la inchirirea cladirii bisericii pentru a se desfasura activitati cultural-artistice sau pentru a se turna filme laice. In niciun caz nu este vorba de o noua prigoana si interzicere a Oastei Domnului. Comunismul a cazut. Sau inca nu?

Insa daca totusi hotararea cu pricina ii are in vedere pe ostasi, ar trebui ca sinodul BOR sa informeze si conducerea Cultului Penticostal, pentru demararea pregatirilor necesare primirii unui asa de mare numar de oameni.
Toate pregatirile si actiunile de mare anvergura necesita timp. Logistica, instruirea celor care-i vor primi, etc. E vorba totusi de cel putin o suta de mii de oameni, nu? Pentru penticostali nu va fi o sarcina usoara.

Daca informatia e sigura, probabil ar trebui sa scriu un articol pentru informarea pastorilor penticostali din Romania.
Nu te entuziasma prea tare Traditionalule, ca stii cum e treaba? In general Ostasii pe care ii stiu eu, sunt niste Vitze cu radacini adanci,nu reusesti sa ii muti usor dintr-un loc in altul.Credinciosi si statornici .
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.03.2018, 23:41:25
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.632
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Nu te entuziasma prea tare Traditionalule, ca stii cum e treaba? In general Ostasii pe care ii stiu eu, sunt niste Vitze cu radacini adanci,nu reusesti sa ii muti usor dintr-un loc in altul.Credinciosi si statornici .
Eu ma entuziasmez cand ostasii il iubesc si in vestesc pe Hristos coreligionarilor lor, in sanul Bisericii Ortodoxe. Si cand, dupa bunul lor obicei ii invata, prin cuvant si propria fapta, pe fratiorii lor sa lase betia si sudalma.

Daca ar fi din nou prigoniti si fortati sa se mute la neoprotestanti, m-as intrista.
Dar fratele Simpllu m-a mai linistit, se pare ca nu ei sunt luati in vizor.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.03.2018, 00:48:18
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Jonny, sper să ajungi să înțelegi că zdrăngăneala nu aduce niciun folos, e impersonală, îți trezește simțurile și nu te ajută să te aduni/interiorizezi, exact contrar trăirii ortodoxe.

"Scopul cântării duhovnicești (bisericești) este de a ne scoate din lumea simțurilor, din lumea căzută în care trăim și de a ne transpune în niște realități duhovnicești transcendente. [...] Nu tot ceea ce se prezintă sub numele de cântare bisericească, din păcate, este cântare dreptslăvitoare (intonație, mesajul cântării). Cântarea bisericească, iconografia, precum și multe din practicile Tradiției ortodoxe, au suferit trasformări bolnăvicioase care, de cele mai multe ori, au tendința, subtil, de a ne scoate de pe cale."

Ion Minoiu, despre cântarea bisericească: https://www.youtube.com/watch?v=h9MyM8KplUU&t=9m10s

Cu zdrăgăneala nu vei putea ajunge la: https://www.crestinortodox.ro/forum/...ote=1&p=659049

Last edited by simpllu; 08.03.2018 at 04:16:02.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.03.2018, 01:29:21
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Adevarul e,ca nici eu nu sunt un fan al predicilor tinute de oameni care nu s-au pregatit temeinic .
Poate ai vrut să spui fan al predicilor ținute numai de oameni care au binecuvântarea episcopului. Se pare că nu ai avut curiozitatea să cauți și să vezi că nu oricine are voie să predice în Biserică.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Adica mi-ar fi placut mult in Adunarea de care am vorbit, sa fi vazut cateva citiri din Proloage, Vietile Sfintilor,Sfantul Ioan Gura de Aur etc
Nu te lăsa luat de val. Mulți s-au desprins de Biserică citând din Sfinții Părinți. Eu aș aloca mai mult timp slujbelor litrugice în schimbul smiorcăielilor de genul: https://www.youtube.com/watch?v=MxRPWORyMdI&t=6m18s

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
La un moment dat ai vorbit de muntele Athos.
Cu siguranță vei fi surprins de inmnografie, de iconografie și de cât de firesc este trăită ortodoxia. Vei constata că există o mare discrepanță între ceea ce știai și ceea ce este, de fapt, firesc.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.03.2018, 09:46:38
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.632
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Eu as™ aloca mai mult timp slujbelor litrugice în schimbul smiorcăielilor de genul
Smiorcaieli? Zmiorcaieli, zici? Mai nou, pricesnele sunt smiorcăieli.
Colegu, ceea ce canta ostasii sunt cantari de inalta tinuta duhovniceasca, compuse in inchisoare de adevarati traitori crestini romani.

Nu stiu de ce lalaielile compuse la caldurica de niste "grecotei cu nas subtire", dupa cum bine le spunea Eminescu, ar fi, chipurile, singurele inaltatoare si transpunatoare in realitati duhovnicesti transcendente...

Last edited by Penticostalul Traditional; 08.03.2018 at 18:52:05.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.03.2018, 23:01:58
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Smiorcaieli? Zmiorcaieli, zici? Mai nou, pricesnele sunt smiorcăieli.
M-am referit la rugăciunile alea particulare spuse cu voce tare într-o comunitate. De litughiere, cărți de rugăciuni nu au auzit. Și da eu așa aloca mai mult timp slujbelor lasate de Biserică în schimbul lălăielilor și smiorcăielilor de la așa-zisa adunare.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Colegu, ceea ce canta ostasii sunt cantari de inalta tinuta duhovniceasca, compuse in inchisoare de adevarati traitori crestini romani.
Wow! Mai ales puse pe un acord de orgă! :))

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu stiu de ce lalaielile compuse la caldurica de niste "grecotei cu nas subtire", dupa cum bine le spunea Eminescu, ar fi, chipurile, singurele inaltatoare si transpunatoare in realitati duhovnicesti transcendente...
Pentru că sunt sigurele care sunt în acord cu Tradiția Bisericii. Oricum nu înțeleg de ce te bagi într-o dicuție care nu te privește și pe care nu o pricepi.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.03.2018, 23:05:31
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Poate ai vrut să spui fan al predicilor ținute numai de oameni care au binecuvântarea episcopului. Se pare că nu ai avut curiozitatea să cauți și să vezi că nu oricine are voie să predice în Biserică.

Nu te lăsa luat de val. Mulți s-au desprins de Biserică citând din Sfinții Părinți. Eu aș aloca mai mult timp slujbelor litrugice în schimbul smiorcăielilor de genul: https://www.youtube.com/watch?v=MxRPWORyMdI&t=6m18s

Cu siguranță vei fi surprins de inmnografie, de iconografie și de cât de firesc este trăită ortodoxia. Vei constata că există o mare discrepanță între ceea ce știai și ceea ce este, de fapt, firesc.
https://www.youtube.com/watch?v=_Unggb33nE8 Par. Nicu Pavel,un om exceptional, spune niste lucruri care nu cred ca ai avut rabdarea sa le asculti, asa ca efectiv le-am scris ca sa le vezi :
1:05:20 "In tinerete cand eram la scoala, un profesor de alt cult Paul Negruzii psihologul mi-a povestit ,:"Am fost foarte impresionat de al vostru Traian Dorz"
"Si cum v-a impresionat d-le profesor?"
Si el a spus asa:"Eram tanar psiholog si ptr ca eram credincios,am fost persecutat,credeam eu la servici, am facut armata dupa ce am lucrat o perioda ca psiholog,la Beius si ce m-au pus pe mine, ca credincios, sa spal pe unde nu imi place mie, si eu am zis:"Eu psihologul, sa ma aplec sa spal." Si a spus am sa ma duc pana la fratele Traian Dorz sa-i spun,si sa-l intreb de ce se intampla lucrurile astea? Cand am ajuns la dansul acasa,am intalnit un om batut,lovit,era intins jos, cu fata despicata si am intrebat :" Ce s-a intamplat? "Si a spus fratele" Periodic vine si ma bate,imi ia tot ce gaseste in casa,ma bate si ma lasa aici in casa,dar a spus fratele Traian,imi adun puterile , si ii spun asa :"Domnule ofiter ,dumneata m-ai batut, dar eu te iubesc cu dragostea lui Dumnezeu. Profesorul meu a zis ,"mie,mie mi-a pierit toata,toata... vlaga,ce sa ii mai fii spus." Apoi ne-am pus pe genunchi sa ne rugam si fratele Dorz a spus:"iti multumesc Doamne!ca am fost invrednicit sa fiu batut ptr numele Tau!"

Vreau sa va spun finalul. Intr-o zi acest locotenent colonel a venit,s-a asezat langa fratele Traian Dorz, si a inceput sa planga.Fratele se astepta la bataie. Si a spus:"Domnule colonel ce s-a intamplat?" Am leucemie,am cancer in sange,si vreau sa va intreb frate Dorz daca Dumnezeul dumneavoastra ,ma poate ierta si pe mine? Si fratele Traian a zis asa" Dumnezeul nostru e ca o mare,oricat ai arunca in ea,ea nu se umple, da Dumnezeul meu poate sa te ierte", si acolo in casuta la Livada din Beius colonelul l-a primit pe Iisus Hristos.Cand s-au despartit i-a spus "Frate Traian,eu plec din lumea aceasta mai iute ca dumneaata, dar amandoi ne vom vedea pe malul celalalt!"

Oare ce crezi,rabdarea, ranile si loviturile omului asta, au schimbat doi oameni? Oare nu sunt cea mai buna predica? Oare un om dinasta care s-a jertift in clipe grele ale Bisericii,nu crezi poate marturisii Cuvantul lui Dumnezeu in Biserica? Cand era lovit era binecuvantat doar de Dumnezeu,tot el i-a dat si bine cuvantarea sa vorbeasca in Biserica.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare