Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.10.2018, 13:27:01
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit Reforma ortodoxa

Luam ipotetic posibilitatea unei restructurari a BOR atat din punct de vedere administrativ cat si doctrinar.Oricum procedura asta ar trebui aplicata in fiecare institutie,noi nu mai suntem nici conservatori,nici lenesi sau fricosi,suntem elemente active ale caderii,dar nu despre asta e vorba.Nu,deci plecam de la premisele unei reforme in cadrul BO,respecti R.Si vom propune cateva elemente asupra carora ne vom indrepta duhul reformator.
1.Raportul dintre esenta doctrinara a BO si modul de aplicare a acesteia de catre lideri si membri.
2.Hai sa fim un pic mai concreti,ne cam duce cu gandul la perioda reformei lui Luther in care clerul traia in lux si decadenta.Iar situatia cel putin a ierarhilor si a manastirilor e destul de asemanatoare,majoritatea au cam uitat de votul saraciei,iar castitatea....Mda.
3.Laicizarea accelerata a institutiei Bisericii cu implicari active in politica,afaceri etc.Da,eu cred ca Iisus si apostolii nu erau oameni de afaceri,si nici nu mergeau la intalniri parlamentare.Una este sa colaborezi si comunici cu celelalte institutii si alta e sa devi si tu la fel ca ele,adica umane,corupte etc.
4.Aici vreau sa vorbesc despre inchisorile comuniste pline cu oamenii inchisi din motive religioase,si despre atitudinea BO fata de aceasta situatie.Patriarhul sta la masa cu Asupritorul in timp ce sute de martiti sunt "impartasiti" cu fecale si urina pentru a barjocorii si ultima farama de umanitate din duhul lor.

Probabil asa e si in lumea spirituala...Zeii privesc...Oamenii se chinuie unii pe altii...

5,6,7.......
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 17.10.2018 at 13:29:19.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.10.2018, 15:27:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

De acord, mai ales la doctrină trebuie umblat.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.10.2018, 18:12:57
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
De acord, mai ales la doctrină trebuie umblat.
Am auzit ca se poarta autoironia,cica ar fi la moda....10 lei kilu cu livrare gratuita.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.10.2018, 22:15:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Câtă vrei să-ti iei?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.10.2018, 22:39:19
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Câtă vrei să-ti iei?
Da-o pe toata daca tot nu o folosesti.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.10.2018, 09:44:43
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

gura pacatosului, serafime... chiar acolo trebuie umblat. rostul lor, obligatia lor, este sa se ocupe de oameni, unul cate unul, ei se ocupa de biserica, de ei insisi, de Dumnezeu, ca si cum Dumnezeu are nevoie de slugi ca sa-L preamareasca. asta este diferenta esentiala intre catolicism si ortodoxie, catolicii se mai ocupa si de oameni, ortodoxia este ocupata cu ea insasi.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.10.2018, 13:11:20
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
gura pacatosului, serafime... chiar acolo trebuie umblat. rostul lor, obligatia lor, este sa se ocupe de oameni, unul cate unul, ei se ocupa de biserica, de ei insisi, de Dumnezeu, ca si cum Dumnezeu are nevoie de slugi ca sa-L preamareasca. asta este diferenta esentiala intre catolicism si ortodoxie, catolicii se mai ocupa si de oameni, ortodoxia este ocupata cu ea insasi.
Pai da,ca doar păcătosul lucrează 150,poate 200 de ore pe luna,si 50% din mălai il da cezarului.Ce nu au consemnat slugile lui Isus,pardon scribii,a fost prorocia in care le-a spus că cezarul va plăti biserica nu invers.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.10.2018, 17:13:43
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Măi dragilor, n-ați vrea voi să criticați/reformați ortodoxia DUPĂ ce-o experimentați?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.10.2018, 19:10:13
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Măi dragilor, n-ați vrea voi să criticați/reformați ortodoxia DUPĂ ce-o experimentați?
Viața e scurta,dacă aș experimenta toata viata doar ortodoxia.....As ramane ortodox:))...Noi ne îndreptăm spre (neo)ortodoxie.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.10.2018, 10:49:01
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Viața e scurta,dacă aș experimenta toata viata doar ortodoxia.....As ramane ortodox:))...Noi ne îndreptăm spre (neo)ortodoxie.
Crestinismul primar era cu totul altceva fata de ritualul in care suntem acum ancorati.

Calugaria si pustnicia sunt cu totul altceva fata de slujbele si ce facem noi.

Puscaria si spitalul sunt cu totul altceva fata de slujbele si ce facem noi in Biserica...

Si toate astea fac parte din Ortodoxie pana la urma.

Haideti sa ne asumam corect ce este Ortodoxia: Calea corecta de comuniune cu Dumnezeu.



O cale corecta are nevoie de indicatoare rutiere clare, dogme, invataturi, practici garantate... care sunt toate in Ortodoxie si care au roade masive in timp.
Spre deosebire de restul confesiunilor care nu au nici un fel de ghidaj pentru drumul propus de ei.


Ortodoxia nu este o suita de reguli artificiale puse, ci o suita de reguli asezate ed Dumnezeu pentru curatia nnoastra, pentru ca fiintele care intra in contact cu el sa fie curate si bune. Cand ajungem in fata lui sa fim ca un copac frumos si nu ca unul uscat si murdar.

Primeste cineva in dar un copac murdar si uscat? Nu.
Vrea cineva sa vada in fata lui un copac murdar si uscat? Nu...

Si ne foloseste si noua sa fim curati, nu numai prin intrarea in cealalta lume ci si pentru ce vom primi pentru aceasta curatie dincolo.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare