Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.08.2009, 17:48:03
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
despre vorbirea chipurile in limbi a unor practicanti yoga este un pasaj f. interesant in cartea "Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie", de Dionysios Farasiotis.

aici gasiti cartea: http://www.crestinortodox.ro/carte-8...rintele-paisie

sa vad daca gasesc si pasajul respectiv.

da, e foarte fffffff buna cartea; de asemenea exista cartea scrisa de Pr. Serafim Rose, "Ortodoxia si religia viitorului", scrie mult,clar si pe intelesul tuturor, dezvaluie cu argumente biblice si stiintifice, prozelitismul religios de toate nuantele;demonstreaza crudul adevar ca majoritatea gruparilor crestine neoprotestante, ca si a celor necrestine, de origine oriental-asiatica, actioneaza si fac prozelitism sub influenta mascata a duhurilor rele, demonice, fapt care tulbura mult si da de gandit oricarui crestin adevarat, care crede cu tarie in Hristos.
..."Care crestin ortodox cu mintea treaza ar putea sa confunde aceste jocuri psihice periculoase cu darurile Sfantului Duh"?
  #22  
Vechi 20.08.2009, 18:01:54
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
Vorbirea in limbi s-a produs cand Duhul Sfant s-a pogorat peste Apostoli, dar pentru a putea predica si altor neamuri. Daca Duhul Sfant se pogoara peste noi nu inseamna ca incepem sa vorbim in limbi.Sau dac nu vorbim nu inseamna ca nu se coboara. E o rastalmacire de-a penticostalilor.
Eu, spre exemplu, stiu f.bine engleza, ma descurc cu franceza, mai stiu si cuvinte in spaniola, italiana, ce, asta inseamna ca Duhul Sfant s-a coborat peste mine?
Da, asa este.
"Atitudinea ortodoxa cu privire la adevarata vorbire in limbi poate fi rezumata prin cuvintele Fericitului Augustin(Omilii la IOan,VI,10):" In timpurile de la inceput Duhul Sfant se revarsa peste cei ce credeau iar ei vorbeau in limbi pe care nu le invatasera , caci Duhul le dadea lor sa graiasca"; acestea erau semne destinate acelor vremuri; caci cu dreptate a fost sa se faca acest semn al Duhului cu toate limbile, ca sa se poata arata evanghelia lui Hristos la toate neamurile si in toate limbile de pe fata pamantului; acea vorbire in limbi a fost un semn de la Dumnezeu, care apoi a trecut. Si parca graind penticostalilor de astazi, care acorda acestui semn suprema importanta, Fericitul Augustin spune: Sa ne asteptam atunci ca cei peste care isi pun mainile preotii Bisericii sa inceapa a vorbi in limbi? iar daca ei nu vorbesc in limbi, veti fi atat de invartosati si perversi incat sa credeti ca nu au primit Duhul Sfant?
Penticostalii zilelor noastre isi justifica vorbirea in limbi bazandu-se pe Epistola I a Sf. Apostol Pavel catre Corinteni, cap.12:14; dar Sf.Ap.Pavel scrisese aceasta epistola tocmai cand "limbile" devenisera pricina de dezordine in Biserica din Corint.
In calitatea noastra de crestini ortodocsi noi stim cu siguranta ca vorbirea in limbi ca dar autentic al Sfantului Duh nu poate sa se manifeste in afara Bisericii lui Hristos! ""
Pr. Serafim Rose
  #23  
Vechi 23.09.2009, 23:08:47
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Ridicarea mainilor in sus si fuga prin sala , miscari inainte si inapoi ale trupurilor , dantuieli si mai stiu eu ce sunt manifestari ciudate si batjocoritoare, asa ceva nu s-a observat in Biserica primara.Desigur a fost vorbire in limbi, dar dupa cum zice apostolul Pavel , fiecare limba are intelesul ei.De asemenea se zice in fapte ca fiecare au vorbit ce le-a dat Duhul sa vorbeasca.Nu s-au fortat ei insisi.Am auzit de la un penticostal ca i-a zis la botez pastoru dati drumu la gura si apoi vine duhul, si a inceput el sa bolboroseasca si apoi s-a oprit parandu-i ca nu prea e in regula.Printre ei sunt si din astia care bolboresc fortat ei de capul lor, parerea mea.In schimb cei care dantuiesc aia sunt posedati de un duh.Sa revenim la ce ziceam mai sus, de asemenea Pavel zice ca cel care vorbeste in limbi graieste taine.De asemenea Pavel vorbeste de limbi omenesti si limbi ingeresti , limbile ingerilor sau limbile ingeresti , termenul asta este folosit doar o data(limbi ingeresti) , prin asta eu inteleg ca se refera la tainele ce le vorbea unul in limbi omenesti.De asemenea el spune ca nu foloseste la nimic vorbirea in limbi daca cel care graieste nu stie ce zice si nu talcuieste atunci e in zadar.Limbile in care au vorbit in limbii apostolii si biserica primara au fost limbi omenesti straine.Vedem mai ales in Fapte ca fiecare vorbea "in limba sa" si se intelegeau.De asemenea apostolul Pavel este clar cu privire la asta in 1Corinteni 14.Mai devreme insa in 1Corinteni 13, el spune ca vorbirea in limbi va inceta , la fel zice si in Efeseni cap 4 v 11-14 ca toate astea s-au savarsit spre zidirea trupului lui Hristos(Biserica) , spre desavarsirea sfintilor , pana cand se ajunge la unitatea credintei si cunoasterii lui Dumnezeu, la starea barbatului desavarsit si varsta maturitatii lui Hristos, nemaifiind copii purtati de valuri in ratacire.La fel si in 1Corinteni 14 cand Pavel zice de vorbirea in limbi , spune "nu fiti copii" si in cap precedent 1Corinteni 13 v11 spune ca atunci cand am devenit un barbat am lepadat cele ale copilului,asta cand se vorbeste de vorbirea in limbii.Vorbirea in limbi a incetat odata cu cresterea Bisericii si cu ajungerea la unicitatea credintei, prin desavarsirea sfintilor.Aceasta a fost ca o prefata spre cresterea Bisericii , si spre implinirea cuvantului din Lege "Voi grăi acestui popor în alte limbi și prin buzele altora, și nici așa nu vor asculta de Mine, zice Domnul"[1Corinteni 14:21]O data cu evanghelizarea neamurilor darul limbilor a incetat, pentru ca s-a ajuns sa fie vorbita "limba ingerilor" prin toate neamurilor adica oamenii au ajuns la cunostiinta lui Hristos si a evangheliei in toate neamurile prin Duhul Sfant , prin apostoli si prin sfinti.Slavi,Traci capadocieni , din Asia centrala si de est , pana la capatul Europei in Spania si Portgualia pe malul de sud.
  #24  
Vechi 25.09.2009, 01:10:42
iustinian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oameni buni.. in primul rand trebuie tinut cont de conjunctura in care se aflau cei care au fost "dotati" de DUHUL SFANT cu darul vorbirii in alte limbi;
Vorbirea in limbi a fost oferita unui anumit om sau grup pentru o anume lucrare prin care sa se faca cunoscut DUMNEZEU si VOIA SA, nu pt a se face cunoscuta cultura sau "credinciosia" oamenilor;
Personal cred ca si astazi mai sunt oameni carora DUMNEZEU le ofera acest dar nu oricui si oricum, ci acelora care sunt dispusi sa VESTEASCA EVANGHELIA si altora (si aici ma gandesc la misionarii care merg prin jungla sau acolo unde civilizatia nu a patruns).
Cu privire la unii credinciosi penticostali (pt ca nu toti sunt asa..sau cel putin asa am auzit), ar trebui sa ne rugam pt ei, nu sa-i vedem ca pe diavoli. Priviti cazurile din Scriptura si veti vedea cum a tratat Iisus asemenea oameni. De cele mai multe ori dispretuim si dusmanim pacatosul si nu pacatul.
Daca nu-mi impartasiti parerea..sunteti liberi la a va exprima, insa CRESTIN nu inseamna a fi CEL CARE DA CU PIETRE, ci acea persoana care face tot ce-i sta in putinta pentru a ajuta pe cel in nevoie.
  #25  
Vechi 25.09.2009, 21:46:52
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit O marturia a unui tanar penticostal

Din aceasta postare o sa vedeti cauza pt care unii penticostali vorbesc in limbi:

„Draga frate, cum nu stii nimic despre mine, vreau sa ma prezint ca sa stii despre ce este vorba. Ma numesc ....... si m-am nascut in orasul Iasi. Am 28 ani si sunt membru intr-o biserica penticostala din judetul Iasi. Am absolvit anul acesta facultatea de teologie penticostala "Betania" Arad, si timp de patru ani am petrecut tot timpul meu in Arad. In 2004 am decis sa merg la o facultate de teologie, si cei mai buni prieteni ai mei m-au indrumat spre I.T.P Bucuresti. Am refuzat, atunci, sa merg la ITP, manat de dorinta de a cunoaste bisericile cu o istorie grea/importanta in spate si cu mare traditie penticostala, asa ca am ales Betania-Arad. O gandire si o alegere inocenta, care avea sa fie izbita cu putere de realitatea penticostalismului actual din "capitala cultului" nostru, Arad. M-am adaptat cu greu, discriminarea suferita din partea "penticostalilor ardeleni" si multe alte lucruri, aveau sa fie pt mine inceputul unor ani grei de maturitate teologica si spirituala. Dorinta puternica de a studia Biblia si de a termina facultatea m-au tinut tare, si am terminat cu multe sechele. Iluziile mele despre penticostalismul romanesc au fost puternic zdruncinate in clipa cand am intrat in Arad si am vazut cum stau lucrurile. Pavel Rivis-Tipei, acel presedinte de cult nu mai era - acolo, in Arad, acel "legalist" cum era pe la conferintele pastorale din Suceava, dandu-mi seama ca a fi cameleon nu e calitate doar pt o anumita specie de animale ci si pentru un simplu presedinte de cult. Daca in Moldova, domnia sa predica, in 2002, 2003, la conferintele pastorale ca domnisoarele nu au voie (din punct de vedere biblic ) nici pe strada sa umble fara batic, si ca nu este de-acord ca "sa le bata vantul baticele", (ironia domniei sale ), la domnia sa in biserica toate domnisoarele vin fara batic, (si nu va pot spune ce dezamagire am trait atunci, un tanar inocent venit din Moldova!!! ). Cu timpul aveam sa constat ca aceasta experienta a fost minora in comparatie cu ce a fost, mai tarziu, socant pt mine. In anul I, am avut posibilitatea de a-mi face noi prieteni... m-am integrat in biserica din Arad a fratelui Moise Ardelean si am putut afla mai multe despre aradeni. Apoi, din dovezi si argumente clare, am aflat ca decanul facultatii de teologie penticostala "Betania", dr. Ghiocel Mot, (care este si profesor de matematica la Universitatea de stat "Aurel Vlaicu"), ca domnia sa, pt a da o nota de trecere la cursul dumnealui, trebuia sa-l mituiesti cu cel putin 50 euro. La inceput am crezut ca este o birfa si ca nu are rost sa ma iau dupa vorbe...dar cu timpul m-am convins, cand am vazut ca toata lumea stia, iar eu prostul, nu, ca vorbele uneori sunt adevarate! Asa ca, incetul cu incetul, am reusit sa ma conving ca am intrat intr-un oras plin de penticostali, in frunte cu Presedintele Tipei, dar care este gol de adevarata evlavie, ce a caracterizat cultul penticostal la inceputurile lui. Intr-un oras, in care de la amvon se predica ceva si in viata particulara altceva. Am atatea sa-ti spun fratele meu, ca nu stiu care sa le pun pe foaie si care nu. Tipei se auto-numeste "pastorul spiritual" al facultatii Betania, el care nu a fost niciodata la nici un curs in cei patru ani de studiu - (a fost o singura data la inceput de an, in 2005, cand a venit un norvegian, plin de bani, ce a tinut o predica, atunci a fost si domnia sa, Tipei jucand ieftinul rol de pastor spiritual al studentilor. Tipei nu a venit niciodata sa ne intrebe ce probleme avem, daca avem suficienti bani, mancare, daca avem unde sa dormim... sau alte lucruri care ar trebui sa tina de slujba de pastor spiritual. Nu-l vedeam decat lunea, parcand masinile lui de zeci de mii de euro si imbracat numai cu costume scumpe, pantofi scumpi... si sa nu zic de ceasul lui, care costa enorm. In rest, domnia sa era vesnic plecat ...in lucrarea Domnului. Am fost dezamagit sa le vad pe toate acestea, si mai sunt, dar inca nu am puterea sa le spun si nici autoritatea, eu care am facut cu greu facultatea, ca numai eu si parintii mei stim cat de greu a fost sa castigam bani pt a-mi finaliza studiile. Ca la absolvire sa vad cum baiatul domniei sale, ce era coleg de an cu mine, sa ia note de 10 pe linie si la examenul de pre-licenta si la sustinerea licentei in cadrul Universitatii "Vlaicu" Arad. El care timp de patru ani nu a fost la nici un examen si la nici un curs, am aflat abea in ziua de examen, la prelicenta, ca este coleg de an cu mine. El a luat nota maxima, iar pe locul doi a fost, evident, nora domniei sale. Au dezamagit o facultate intreaga dind note mari la doi analfabeti, teologic vorbind, care nu au stat nici cinci minute la un curs, iar eu care am batut drumul si pe ploaie si pe zapada, am primit o nota mai mica ca a lor. Sa nu crezi ca ma deranjeaza ca am luat o nota mai mica ca a lor, ci faptul de a ma vedea pus alaturi, ca absolvent, cu niste "absolventi" care nu au nici o legatura cu studiul teologic si care, pe cai imorale, au primit ceea ce nu au meritat. Numai eu stiu cita foame am rabdat ca sa-mi pot cumpara un manual teologic, ca lui Erikson sau Grundem.Numai eu stiu cita foame am rabdat ca sa-mi pot cumpara un manual teologic, ca lui Erikson sau Grundem, si cu cat patos am citit ca sa ma cultiv din punct de vedere teologic ... cate ore am petrecut studiind, cat stres am acumulat, cati bani am cheltuit, (numai in anul IV(patru) am cheltuit peste 3000 euro, bani munciti in vacanta pe santierele din Italia) ca sa investesc in vocatia mea ... si la final de an, sa vad in aceeasi roba festiva studenti, precum cei amintiti, care nu s-au deranjat macar odata sa vina la un curs sau la un examen. Am plecat din Arad cu un gust amar, dar si cu capul pe pamant ... ca au avut ei grija sa-l coboare din nori, cu o inima sfasiata de cele vezute dar si intarita in adevarata realitate a lucrurilor. Imi dau seama acum, dupa 4 ani de studii in Arad, ca este intr-adevar nevoie de o trezire la nivel national ...iar cei din Comitetul Executiv al Cultului nu sunt competenti sa o faca. Sunt multumiti cu cifrele statisticilor imbucuratoare, ca suntem 600 de milioane de penticostali pe glob si vreo 500.000 de prin Romania, ca am avut 2000 de botezati cu Duhul Sfant in ultimii 10 ani, ca am ridicat anul acesta 2 biserici la tara in judetul ... Ei sunt multumiti cu banii care ii castiga, cu masinile care le au ... cu membri care de bine de rau vin duminica la biserica ... cu tinerii pierduti dar care totusi sunt in biserica; au famfare mari, coruri mari, instalatii de amplificare, amvon de marmura... scaune tapitzate, aer conditionat; sunt multumiti cu ceea ce au, si cand cate unul ca tine le deranjeaza somnul se trezesc cu "somnul neimplinit" si mai semneaza o excludere din Cult. Si eu am fost prezent la o conferinta pastorala in 2004, si domnia sa Pavel Tipei vorbea despre declinul cultului penticostal si de masurile care trebuie luate. Din ce s-a spus nimic nu s-a facut (meteahna 100% penticostala ) Te incurajez si te sustin, si chiar mi-ar face placere sa mai tinem legatura. Ma opresc aici, desi nu am spus nici un sfert din cate am de spus... Consider ca e destul pt tine ... Vreau sa te incurajez, si ma bucur daca reusec, pt ca stiu ca ai dreptate... In conducerea cultului sunt cei mai incompetenti oameni, si ce pacat ca sunt atat de incompetenti caracterial, atat de imorali!!! Domnul sa fie cu tine!”


Postare luata de pe un forum a "pocaitilor".
  #26  
Vechi 16.03.2010, 12:55:20
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Din aceasta postare o sa vedeti cauza pt care unii penticostali vorbesc in limbi:

„Draga frate... In conducerea cultului sunt cei mai incompetenti oameni, ...Domnul sa fie cu tine!”
Ne-ati promis că o sa vedem cauza pentru care unii penticostali vorbesc in limbi.
Am citit cu atentie scrisoarea dar nu am reusit sa descopar cauza.
Dar eu de multe ori nu reusesc sa observ esentialul, vreti sa scrieti dumneavoastra intr-o propoziție care este cauza?

Mie scrisoarea mi s-a parut a fi reactia unui tanar frustrat si deziluzionat de ierarhii lui, penticostali. Nu am cercetat daca afirmatiile lui sunt adevarate sau e doar o amaraciune personala.

Credeti ca toti ortodocsii sunt entuziasmati de ierarhii lor si îi vorbesc numai de bine in tot spatiul virtual?
Nu este chiar asa. Probabil ca un cârcotaș NP ar putea scrie un text la fel de lung ca cel postat de dumneavoastra si in el ar putea sa dea doar linkuri spre mesaje scrise de ortodocsi cu acuzatii dure la adresa preotilor lor.

Dar nu acesta este subiectul topicului. Aici e vorba despre vorbirea in limbi.

Last edited by penticostalulmantuit; 16.03.2010 at 13:28:31.
  #27  
Vechi 17.03.2010, 11:48:37
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Si preotii samani vorbesc in limbi, adica aia care practica voodoo si invoca tot felul de zeitati.Si nu numai ei ci si persoanele posedate de draci.La exorcizare vorbesc in limbi.Si am vazut ca si altii ai religiilor pagane "au minunatul dar".Si in religia hindusa este astfel de practica, cand preotul sau inteleptul lor se roaga la nu stiu ce zeitate ca sa il posedeze(pentru ca asa cred ei ca ii vor binecuvanta zei) si vine si il posedeaza si vorbeste in limbi.De fapt in zilele noastre aceasta practica este comuna in multe culte pagane, in special din Asia si Africa in care "spiritele" vin poseda si omul vorbeste in limbi.Adica nu se stie ce vorbesc bolborosesc ceva.La fel se intampla si la penticostali.Personal nu cred ca bolboroseala lor e de la Dumnezeu.
  #28  
Vechi 24.03.2010, 02:20:46
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Si preotii samani vorbesc in limbi, adica aia care practica voodoo si invoca tot felul de zeitati.Si nu numai ei ci si persoanele posedate de draci.La exorcizare vorbesc in limbi.Si am vazut ca si altii ai religiilor pagane "au minunatul dar".Si in religia hindusa este astfel de practica, cand preotul sau inteleptul lor se roaga la nu stiu ce zeitate ca sa il posedeze(pentru ca asa cred ei ca ii vor binecuvanta zei) si vine si il posedeaza si vorbeste in limbi.De fapt in zilele noastre aceasta practica este comuna in multe culte pagane, in special din Asia si Africa in care "spiritele" vin poseda si omul vorbeste in limbi.Adica nu se stie ce vorbesc bolborosesc ceva.
Faptul ca în aceasta lume există bancnote false mie îmi sugerează ca exista și unele adevărate.

Altfel ce rost ar mai avea imitația?
  #29  
Vechi 24.03.2010, 12:59:21
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Faptul ca în aceasta lume există bancnote false mie îmi sugerează ca exista și unele adevărate.

Altfel ce rost ar mai avea imitația?
Prea tare da ce se intampla la penticostali cu ce am vazut eu la aia.E drept la penticostali nu am vazut prea multe filmulete despre vorbirea in limbi,dar ce am vazut era cam la fel.Daca ai filmulete poti sa le impartasesti cu noi .
  #30  
Vechi 24.03.2010, 14:10:42
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Prea tare da ce se intampla la penticostali cu ce am vazut eu la aia.E drept la penticostali nu am vazut prea multe filmulete despre vorbirea in limbi,dar ce am vazut era cam la fel.Daca ai filmulete poti sa le impartasesti cu noi .
In laptopul meu nu am dar gasesti cu duiumul pe youtube sau pe trilulilu.
Unele-s haioase tare, merita urmarite asa, cam un minut. Apoi, te plictisesti.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 23:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 13:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 14:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 14:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 18:09:10