Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.03.2009, 17:49:18
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Vad cat de ortodocsi au devenit, dar se pare ca si-au adus obiceiurile adventiste cu ei. Unul din ele este cel de a construi bisericile ca niste garaje. Arunca o privire:

http://www.evangelicalorthodox.org/churches.html

Adresa de mai sus este pagina Bisericii Evanghelice Ortodoxe, gruparea evanghelica "convertita" la ortodoxie de Peter Gillquist pe care-l pomenesti.
Daca ai fi citit cartea respectiva ai fi stiut ca odata cu Peter Gillquist s-au convertit la ortodoxie peste 2000 de evanghelici si acestia si-au transformat adunarile evanghelice in adunari ortodoxe, acuma ce era sa faca? sa-si darame cladirile in care se adunau si sa le construiasca din temelii ortodoxe? nu crezi k e cam greu? si apoi pana una alta, oricum pe dumneata putin te doare de chestiunile astea, ce rost are sa intervi in discutie? numa asa de dragul polemicii?
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.07.2015, 00:06:50
Geo4Truth Geo4Truth is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2015
Mesaje: 1
Implicit Unde este adevarul, va rog

Daca imi permiteti o intrebare va rog. Putin sunt incurcat.
Mi-a fost recomandat sa citesc Biblia mai indeaproape pentru a intelege problemele vietii si am inceput sa o citesc, dar unii mi au spus ca de fapt Biblia nu e suficienta, pentru ca este greu de inteles pentru omul de rand. Daca ma puteti ajuta as aprecia. Caut sincer adevarul.

- Geo
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.07.2015, 01:00:58
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geo4Truth Vezi mesajul
Daca imi permiteti o intrebare va rog. Putin sunt incurcat.
Mi-a fost recomandat sa citesc Biblia mai indeaproape pentru a intelege problemele vietii si am inceput sa o citesc, dar unii mi au spus ca de fapt Biblia nu e suficienta, pentru ca este greu de inteles pentru omul de rand. Daca ma puteti ajuta as aprecia. Caut sincer adevarul.
Geo
Da, notezi pe o foaie ce nu intelegi, si tu duci la duhovnic sa te lamureasca.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.07.2015, 01:44:28
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geo4Truth Vezi mesajul
Daca imi permiteti o intrebare va rog. Putin sunt incurcat.
Mi-a fost recomandat sa citesc Biblia mai indeaproape pentru a intelege problemele vietii si am inceput sa o citesc, dar unii mi au spus ca de fapt Biblia nu e suficienta, pentru ca este greu de inteles pentru omul de rand. Daca ma puteti ajuta as aprecia. Caut sincer adevarul.

- Geo
Cauți sincer Adevărul? Pe Hristos? Ești sigur? Cât de sincer ești? Dacă ești cu adevăra sincer, fă acestea:

Dă-i mai departe și citește Biblia. În principal Noul Testament și în secundar Vechiul Testament. Asta prima. Apoi:

Dute la tâlcuirile Sfinților Părinți ai Bisericii, căci Duhul Sfânt, vorbește prin ei, vei citi cuvintele Duhului Sfânt, care tâlcuiește Biblia, nu tâlcui tu de capul tău, conform II Petru 3, 16: "Cum vorbește despre acestea, în toate epistolele sale, în care sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare."

În timp ce faci acestea, mergi găsește un preot, fă-ți-l duhovnic, așteaptă Sfânta Spovedanie, apoi Sfânta Împărtășanie, participă la Sfântul Maslu și alte Sfinte Slujbe ale Sfintei Biserici a lui Hristos, ascultă și împlinește ce îți spune duhovnicul, citește catehismul, istoria creștină generală, și cât poți de mult scrierile Sfinților Părinți și viețile Sfinților, că eu sunt minunați lui Hristos, și "minunate a făcut Domnul, voia Sa, întru Sfinții Săi", spune Biblia.

Și altele fă, înmulțește virtuțiile, rugăciunea isihastă, neîncetată, din iubirea ce trebuie înmulțită, din cumințenie, din cercetare, a sinelui, a sufletului, a cărților, a Bisericii. Și multe altele fă, pentru Hristos, și vei găsi pe Hristos, vei găsi Adevărul și vei fi viu. Amin.

- ighi :)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 05.07.2015 at 01:49:09.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.07.2015, 09:52:19
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Cauți sincer Adevărul? Pe Hristos? Ești sigur? Cât de sincer ești? Dacă ești cu adevăra sincer, fă acestea:

Dă-i mai departe și citește Biblia. În principal Noul Testament și în secundar Vechiul Testament. Asta prima. Apoi:
Nu neaparat.Poti si normal VT si apoi NT.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.07.2016, 20:22:33
oandrei888 oandrei888 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.07.2016
Mesaje: 10
Implicit Despre adevărata credință creștină

Despre adevărata credință creștină, adevăratul Sabat, falsificări, manipulări, rătăciri și alte teme importante pentru creștini.
Pentru a afla cum puteți stabili adevăratele zile de Sabat, de ce trebuie să ținem Sabatele și nu duminicile sau sâmbetele după calendarul Gregorian, adevărata zi a învierii, falsa dogmă a trinității, Numele/Titlurile divine, reîncarnare, falsificări, manipulări și alte lucruri importante vă rog să-mi vizitați site-ul de internet:
https://mesajulmesagerului.wordpress.com/
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.07.2016, 20:27:19
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oandrei888 Vezi mesajul
Despre adevărata credință creștină, adevăratul Sabat, falsificări, manipulări, rătăciri și alte teme importante pentru creștini.
Pentru a afla cum puteți stabili adevăratele zile de Sabat, de ce trebuie să ținem Sabatele și nu duminicile sau sâmbetele după calendarul Gregorian, adevărata zi a învierii, falsa dogmă a trinității, Numele/Titlurile divine, reîncarnare, falsificări, manipulări și alte lucruri importante vă rog să-mi vizitați site-ul de internet:
https://mesajulmesagerului.wordpress.com/
Frate Andrei 888, te rog frumos nu mai pune de așa multe ori același mesaj, se numește spam, e oribil ce faci. L-ai postat de peste 11 ori. Oprește-te. Ți-ai spus părerea, acum ai răbdare să vezi rezultate, luptă pe mai departe cu dragoste multă, pentru credința ta, și ți se va descoperi dacă e cea adevărată sau e falsă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.07.2016, 21:10:01
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oandrei888 Vezi mesajul
Despre adevărata credință creștină, adevăratul Sabat, falsificări, manipulări, rătăciri și alte teme importante pentru creștini.
Pentru a afla cum puteți stabili adevăratele zile de Sabat, de ce trebuie să ținem Sabatele și nu duminicile sau sâmbetele după calendarul Gregorian, adevărata zi a învierii, falsa dogmă a trinității, Numele/Titlurile divine, reîncarnare, falsificări, manipulări și alte lucruri importante vă rog să-mi vizitați site-ul de internet:
https://mesajulmesagerului.wordpress.com/
Plimbă ursul!

Last edited by Romowe; 12.07.2016 at 02:11:02.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.07.2016, 21:40:24
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Nu e martor, e o specie noua....
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.07.2016, 00:59:52
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Nu e martor, e o specie noua....
Adică ce mai e? Diferit de Eboliști dar foarte asemănător.

Last edited by Romowe; 12.07.2016 at 02:10:28.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marturii Adriana Cluj Generalitati 45 15.01.2013 11:47:12
Mărturii ale marilor noștri duhovnici + cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 8 23.06.2011 14:10:48
Mărturii ale marilor noștri duhovnici + cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 1 17.02.2010 10:27:05
Marturii despre moarte Iustin44 Generalitati 14 01.04.2009 00:59:56