Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.03.2010, 15:37:07
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Am sa raspund la ambele postari...
De ce atunci Maica Domnului n-ar mijloci pentru noi in fata Fiului Sau din moment ce la Nunta din Cana Galileii a mijlocit pt tinerii miri?
Ce te face sa crezi ca Maica Domnului nu se roaga pentru crestini in fata Fiului Sau acolo sus?

Daca Iisus este pastratorul poruncii cinstirii parintilor, atunci cu siguranta El, care a luat trup imenesc din ea, nu permite ocara sectara la adresa ei. Ea este sus in ceruri langa Fiul ei, (cf. proorociei lui David:"De-a dreapta a stat IMPARATEASA, imbracata in haina aurita si preainfrumusetata") mijlocind pt toti cei care se roaga ei. Crezi ca rugaciunile mamei catre fiul ei nu sunt ascultate...
Oricine se roaga si se inchina Domnului care este a Lui.
Maria la nunta traia, deci nu se poate face aceiasi comparatie.
Nu cred ca se roaga sau nu, cineva care este in Cer cu D-zeu. Aici mai multe de discutat.
Ocara nu este din partea cuiva care crede ca Maria este mama Domnului. Ocara este cand pune cineva inaintea Lui Isus pe altcineva ca mijlocitor, deoarece nu ar mai fi avut rost jertfa Lui Isus sau se intelege ca Isus nu ar avea puterea de a mijloci, salva, ierta,... si se minimalizeaza lucrarea Lui.

Trad. Ortodoxa.
,,Psalmi 45:9 Stătut-a împărăteasa de-a dreapta Ta, îmbrăcată în haină aurită și prea înfrumusețată.,,

Aici traducerea in original este:
melek - imparatii, regi,
bath - fetele, ficele,
yâqâr - onoratele, excelentele, femeile pretioase din mijlocul femeilor,
:
yâmı̂yn - mana dreapta, latura dreapta
nâtsab - loc, statie, pozitie
shêgâl - regina
kethem - minereu, cu mine de aur
'ôphir - este numele unei regiuni de aur si numele fiului lui Joktan.

Trad. Cornilescu.
,,Psa 45:9 Printre prea iubitele tale sînt fete de împărați; împărăteasa, mireasa ta, stă la dreapta ta, împodobită cu aur de Ofir.,,

Ar fi: ,,fiice de regi sunt printre femeile de onoare; la mana dreapta sta regina in aur de Ofir.,,
In Noul Test. biserica este imparateasa, mireasa si Isus imparatul, mirele de unde este si obiceiul cununiei.
Tot asa cand citesc mai departe, poate fi despre Maria, fara a crede ca este necinste daca indeamna la a uita, a pierde de casa parinteasca, a tatalui.
,,Psa 45:10 Ascultă fiică și vezi și pleacă urechea ta și uită poporul tău și casa părintelui (tatalui) tău,,,


Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Cocluzii: mijlocirea de care ai vb in citate se refera strict la IMPACAREA dintre om si D-zeu, REALIZATA PRIN JERTFA DE PE CRUCE...atunci, nu azi...(Apostolul intareste convingerea lui Timotei ca ACUM suntem impacati cu adevarat cu D-zeu, prin lucrarea lui Iisus).
mijlocirea de care vb BO se refera la relatia actuala dintre om si D-zeu...
CAPISHTI???

Si as continua eu: De ce am mai avea azi nevoie de mijlocire din partea FIULUI inaintea TATALUI, din moment ce "toata judecata a dat-o Fiului"???
Depinde ce citesti. Daca Biblia spune ca El este singurul Mijlocitor, eu cred ca asa este. Isus a murit ptr. pacatele noastre, iertare, impacare,... dar judecata o primim dupa moarte,...
Geony, daca scrie ,,1 Tim 2:5 Căci unul este Dumnezeu, unul este și Mijlocitorul între Dumnezeu și oameni: omul Hristos Iisus,, pot intelege doar un lucru, tu Geony intelegi ce vrei.
De aceia scrie ,,orice ce veti cere in Numele Meu veti primi,,
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.03.2010, 15:37:25
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Pentru ca dintre toate lucrurile, succesiunea harului e cea care le statea cel mai rau in coasta.
Fraza e incompletă. "Succesiunea apostolică" nu are cum să ne stea în coastă, căci e un nonsens. Experiența creștină nu este o moștenire ereditară. Cineva spunea că Dumnezeu nu are nepoți, ci numai copii.

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
E ca si cum si-ar pune singuri ochelari de cal, cand in NT scrie CLAR ca s-au hirotonit unii pe altii, iar in BO cel putin, acest lucru a avut o continuitate de 2ooo de ani. BO respecta procedura asa cum au dat apostolii exemplu si cum au lasat-o: hirotonind. Ori poate NP se cred mai mari decat apostolii si prima serie de diaconi hirotoniti de dansii, ca sa faca abstractie de lucrul asta.
NP nu fac abstracție de hirotonire, pentru că și ei au această practică apostolică.

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Dar nu ma astept sa priceapa vreun neoprotestant asa ceva, incat constientizarea acestui fapt i-ar spulbera insasi ratiunea de a fi si mandria "preotiei universale" (nu stiu daca AZS sunt cu asta, dar si daca nu-s ei, sunt altii), plus ca i-ar face sa se vada exact asa cum sunt: goi.
Preoția universală o au toți creștinii.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.03.2010, 15:37:59
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
La fiecare Sfanta Liturghie devenim contemporani reali istoriei mantuirii, in special propovaduirii, patimirii, ingroparii si invierii Domnului Hristos. A fi martor ocular real nu este un privilegiu avut de apostoli, un privilegiu irepetabil, este un dar pentru toti cei care au credinta si se apropie de Biserica.
Cuvinte frumoase, însă ele devin din punct de vedere obiectiv un simplu slogan. Martori oculari reali au fost doar discipolii lui Hristos și contemporanii Lui. Cine se consideră astăzi "martor ocular" și o mai și declară, nu este altceva în termeni juridici decât un "martor mincinos".
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.03.2010, 15:38:54
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Ce te face sa crezi ca Maica Domnului nu se roaga pentru crestini in fata Fiului Sau acolo sus?
Simplul fapt că nu e "acolo sus". ci "acolo jos" (în pământ) până la învierea drepților.

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Ea este sus in ceruri langa Fiul ei, (cf. proorociei lui David:"De-a dreapta a stat IMPARATEASA, imbracata in haina aurita si preainfrumusetata") mijlocind pt toti cei care se roaga ei.
Enormitatea aceasta posteaz-o te rog la topicul "Diferențe între versiunile Scripturii", să nu fim offtopic.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.03.2010, 15:38:57
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Cuvinte frumoase, însă ele devin din punct de vedere obiectiv un simplu slogan. Martori oculari reali au fost doar discipolii lui Hristos și contemporanii Lui. Cine se consideră astăzi "martor ocular" și o mai și declară, nu este altceva în termeni juridici decât un "martor mincinos".
Ai mare dreptate, in termeni juridici asa este! :)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.03.2010, 15:47:31
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

As dori sa stiu, daca as fi NP, as avea voie sa:

1. citesc rugaciuni din cartile de rugaciuni ortodoxe, si nu singura ci la adunare, sa ne rugam cu totii din textele acelea atat de profunde si adevarate, care ne fac sa ne constientizam propria pacatosenie si sa cerem iertare lui Dumnezeu pentru pacate? Daca nu, de ce?
2. ma spovedesc unui duhovnic ortodox si sa am legatura cu cultul ortodox, pentru infrumusetarea sufletului meu?
3. sa cant cantari de lauda sau de slava lui Dumnezeu si Iisus Hristos, bineinteles, ortodoxe, ba chiar, sa le cantam cu totii la adunare, ca doar is frumoase si nu au cum supara pe Dumnezeu?
4. sa ma inchin in Numele Tatalui, Al Fiului si al Sfantului Duh, cu semnul crucii?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.03.2010, 16:07:14
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Oricine se roaga si se inchina Domnului care este a Lui.
Maria la nunta traia, deci nu se poate face aceiasi comparatie.
Nu cred ca se roaga sau nu, cineva care este in Cer cu D-zeu. Aici mai multe de discutat.
Ocara nu este din partea cuiva care crede ca Maria este mama Domnului. Ocara este cand pune cineva inaintea Lui Isus pe altcineva ca mijlocitor, deoarece nu ar mai fi avut rost jertfa Lui Isus sau se intelege ca Isus nu ar avea puterea de a mijloci, salva, ierta,... si se minimalizeaza lucrarea Lui.,,
Dar dupa ce a murit Maria, ti se pare ca a avut aceeasi soarta cu bogatul sau saracul din parabola? Ma in doiesc ca Iisus nu si-ar cinsti mama si imediad dupa aceasta ar fi murit...ma indoiesc ca un fiu nu-i va oferi mamei sale mai mult ca unui strain (= ma indoiesc ca Iisus ar trata-o pe mama lui ca pe un om obisnuit)... sunt argumentele mele logice, gasite in Biblie si in viata pamantesca.
Nu poate nimeni sa o puna pe Maica Domnului inaintea Domnului, pt ca nu ea va judeca... nu poti sa te gandesti la MD evitandu-L pe Iisus.
Jertfa de pe cruce este pt impacarea omului cu D-zeu...nu pt iertarea pacatului facut in fiecare minut si secunda. Aici avem pocainta si spovedania sincera.
Iisus a MIJLOCIT prin Jertfa, salveaza si iarta prin pocainta si marturisirea pacatului facut in aceasta viata pamantesca.
...voi NP invatati ca Jertfa lui Iisus este suficienta pt mantuire. NU! Prin Jertfa am devenit liberi, am scapat de moarte, am devenit fiii Imparatiei. Dar toate acestea ni le putem insusi la sfarsitul vietii pamantesti si numai atunci cand am FACUT VOIA LUI.
Prin afirmatia ta cu privire la Jertfa lui Iisus se da de inteles ca toti oamenii se vor mantui. Pavel vorbea de "cununa nevestejita a maririi" care se da celor ce "au luptat lupta cea buna"...cununa este mantuirea, lupta cea buna este lupta impotriva pacatului....deci spusele lui Pavel ar contrazice Cuvintele lui Iisus pe care le-ai inteles tu intr-un anumit fel.

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Depinde ce citesti. Daca Biblia spune ca El este singurul Mijlocitor, eu cred ca asa este. Isus a murit ptr. pacatele noastre, iertare, impacare,... dar judecata o primim dupa moarte,...
Geony, daca scrie ,,1 Tim 2:5 Căci unul este Dumnezeu, unul este și Mijlocitorul între Dumnezeu și oameni: omul Hristos Iisus,, pot intelege doar un lucru, tu Geony intelegi ce vrei.
De aceia scrie ,,orice ce veti cere in Numele Meu veti primi,,
Dragul meu, ceea ce afirmi tu este foarte adevarat, nu te contrazic, numai ca este vb despre MIJLOCIREA cu privire la greseala omului (pacatul stramosesc) fata de D-zeu.
Ce este greu de inteles ca MIJLOCIRE este egal IMPACARE.
Romano-catolicii vorbesc despre Imaculata conceptie a Maicii Domnului, afirmand ca Maica Domnului s-a nascut fara pacat stramosesc. Daca ar fi fost adevarat, ca ea sa se nasca fara pacat, nu ar mai fi fost nevoie de intruparea si Jertfa lui Iisus.
Dar pentru ca nu s-a nascut in lumea asta un om fara pacat care sa ne poata impaca si mijloci pt noi in fata lui D-zeu, a fost nevoie de intruparea lui Iisus. El s-a facut Om adevarat, afara de pacat, putand astfel sa stabilizeze legatura dintre om si D-zeu.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.03.2010, 16:12:20
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Simplul fapt că nu e "acolo sus". ci "acolo jos" (în pământ) până la învierea drepților..
Mai trice., tu mamei tale (in cazul in care ai avut-o, ca altii au orfelinatul mama) i-ai dat aceeasi tratare ca prietenului si ca si strainului.

Cu tine cred ca am mai discutat pe marginea acestui subiect - Cinstirea Maicii Domnului. Nu?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.03.2010, 17:07:12
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
As dori sa stiu, daca as fi NP, as avea voie sa:

1. citesc rugaciuni din cartile de rugaciuni ortodoxe, si nu singura ci la adunare, sa ne rugam cu totii din textele acelea atat de profunde si adevarate, care ne fac sa ne constientizam propria pacatosenie si sa cerem iertare lui Dumnezeu pentru pacate? Daca nu, de ce?
2. ma spovedesc unui duhovnic ortodox si sa am legatura cu cultul ortodox, pentru infrumusetarea sufletului meu?
3. sa cant cantari de lauda sau de slava lui Dumnezeu si Iisus Hristos, bineinteles, ortodoxe, ba chiar, sa le cantam cu totii la adunare, ca doar is frumoase si nu au cum supara pe Dumnezeu?
4. sa ma inchin in Numele Tatalui, Al Fiului si al Sfantului Duh, cu semnul crucii?
Si eu ma tot gandesc de ce neo-protestantii nu au imprumutat nimic de la noi, avem atatea rugaciuni frumoase miscatoare de inimi, avem atatea cantari profunde nu superficiale nu sentimentale de ce nu ar imprumuta daca tot nu au nicio lege care sa-i opreasca, cate un antifon un "iubite-voi Doamne, un Doamne strigat-am" mai bine "increstineaza" muzica laica decat sa se imfupte din adevarata muzica sacra, pacat
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.03.2010, 17:10:01
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
As dori sa stiu, daca as fi NP, as avea voie sa:

1. citesc rugaciuni din cartile de rugaciuni ortodoxe, si nu singura ci la adunare, sa ne rugam cu totii din textele acelea atat de profunde si adevarate, care ne fac sa ne constientizam propria pacatosenie si sa cerem iertare lui Dumnezeu pentru pacate? Daca nu, de ce?
2. ma spovedesc unui duhovnic ortodox si sa am legatura cu cultul ortodox, pentru infrumusetarea sufletului meu?
3. sa cant cantari de lauda sau de slava lui Dumnezeu si Iisus Hristos, bineinteles, ortodoxe, ba chiar, sa le cantam cu totii la adunare, ca doar is frumoase si nu au cum supara pe Dumnezeu?
4. sa ma inchin in Numele Tatalui, Al Fiului si al Sfantului Duh, cu semnul crucii?

Problema mai consta in faptul ca rugaciunile si cantarile ortodoxe nu sunt pietiste adica nu trezesc acel sentiment de emotie superficiala pe care multi il confunda cu emotia duhovniceasca, mai ales penticostalii
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 02:44:25
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 10:01:17
O intrebare pentru neoprotestanti si nu numai. gabriel 30 Generalitati 34 23.06.2010 16:35:35
Cateva cuvinte despre "catolici" + cateva dogme andrei_im Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 21.02.2010 16:06:08