Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.07.2009, 17:44:49
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Analizandu-ma pe mine am observat ca mereu am cate o "sete" (neimplinire). Sete pe care am incercat sa o sting cu cate ceva material... dar surpriza, setea revenea mai tare si mai acuta. Tot timpul incercam sa-mi satisfac setea cu lucruri materiale, dar materia fiind sortita mortii din start, era mistuita de sete. E ca si cum ai da morfina unui bolnav de cancer, ii alina suferinta pe moment dar boala avanseaza si sfarsitul se stie.

Deci, omul nu se naste cu "nevoia de a crede" ci cu dorinta de desavarsire. Credinta e o parghie pe care tot omul o are la dispozitie, fie ca e crestin, hindus sau ateu, el tot crede in ceva. Chiar si daca crezi ca doar tu ai dreptate , tot credinta se numeste si te deosebeste de animale.

Sunt doua varinte din care poti sa alegi: materia si spiritualitatea sau moarte si nemurire. Iar fiecare va alege in functie de trairea interioara, dupa cum vad sau simt. Adica cel ce vede mai mult alege materia , iar cel ce simte mai mult alege nemurirea.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.07.2009, 17:47:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am ajuns sa cred nu citind diverse carti despre Dumnezeu, ci mergand la Liturghie. Asa m-am indragostit eu de Dumnezeu, nu din paginile unei carti, ci stand impreuna "intr-un gand" cu alti oameni in biserica.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.07.2009, 17:51:36
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Am ajuns sa cred nu citind diverse carti despre Dumnezeu, ci mergand la Liturghie. Asa m-am indragostit eu de Dumnezeu, nu din paginile unei carti, ci stand impreuna "intr-un gand" cu alti oameni in biserica.
Dar cumva ai ajuns in biserica, nu? Multi nu ajung!
Am niste cunostinte care au o casa langa o manastire.. nu au calcat niciodata acolo (si sunt oameni in varsta, ar fi firesc sa se gandeasca la astfel de lucruri).
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.07.2009, 18:01:59
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vă mulțumesc din suflet sunt idei foarte interesante.
Nu știu cât este de credincios fiecare (aceasta doar Dumnezeu știe și poate într-o oarecare măsură duhovnicul).
De un lucru sunt foarte sigură:toți căutăm răspunsuri...
Eu personal gândesc așa: a crede înseamnă a umple un gol care există în suflet iar Dumnezeu ."..Plinul ce umple golul din mine"

De fapt noi oamenii suntem traiste goale..Ne umplem gura cu hrană sau cu vorbe,ne umplem capul cu știință și cu înformații ne umplem...mereu ne umplem și devenim până la urmă plini...cu păcate.
Este cam același lucru pe care l-a scris Luchian dar cu alte cuvinte.

Atunci când descoperi pe Dumnezeu a cred devine o necesitate.Nu mai poți trăi altfel pentru că ți-ai ancorat viața pe valorile creștine.

Last edited by dorinastoica14; 20.07.2009 at 18:04:46.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.07.2009, 18:14:18
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Vă mulțumesc din suflet sunt idei foarte interesante.
Nu știu cât este de credincios fiecare (aceasta doar Dumnezeu știe și poate într-o oarecare măsură duhovnicul).
De un lucru sunt foarte sigură:toți căutăm răspunsuri...
Eu personal gândesc așa: a crede înseamnă a umple un gol care există în suflet iar Dumnezeu ."..Plinul ce umple golul din mine"

De fapt noi oamenii suntem traiste goale..Ne umplem gura cu hrană sau cu vorbe,ne umplem capul cu știință și cu înformații ne umplem...mereu ne umplem și devenim până la urmă plini...cu păcate.
Este cam același lucru pe care l-a scris Luchian dar cu alte cuvinte.

Atunci când descoperi pe Dumnezeu a cred devine o necesitate.Nu mai poți trăi altfel pentru că ți-ai ancorat viața pe valorile creștine.
Asta e miracolul vietii... cum toata lumea intru diversitatea ei , cauta...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.07.2009, 12:41:01
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Dorina - iti datoram un raspuns

Ceea ce vroiam sa spun in fraza aceea:
Exista oameni care nu (mai) au pe lume un sprijin sufletesc, sau nu-l gasesc printre oameni si au nevoie de el. Nu mai au parinti, familie, prieteni, etc., trec prin greutati mari si la un moment dat in viata descopera ca pot avea asa un sprijin in credinta, in Dumnezeu si il pot percepe.
Sunt oameni care nu au fost educati intru credinta, si care nu o inteleg si pricep prin dogme, carti, studii, dar o descopera treptat singuri si ea ajunge sa fie ajutorul lor sufletesc. Mai ales atunci cand isi dau seama ca Dumnezeu e cu ei si ii ajuta.
Cred ca asta este cel mai important in credinta: sa percepi ajutorul si cel din Cer si cel de pe pamant (adica si in biserica de pe pamant sa fii ajutat) atunci cand ai nevoie. Pe urma simti tu nevoia sa continui acest drum.
Si poate ca la asta se mai adauga si alte elemente decisive: o carte de suflet, o persoana (preot, maica), vizita la un loc sfant, chiar un film.
Mie mi s-a intamplat exact asa.
Fiecare om este altfel.
Mie scrierile (inclusiv Biblia) nu mi-au spus multe, pana cand am vazut filmul lui Zeffirelli despre Iisus (primul meu film religios). Cu el am inteles apoi fiecare cuvant din N.T.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
NEVOIA DE DIALOG iosif Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 253 10.01.2013 23:51:18
Nevoia credintei Kronos Generalitati 16 26.06.2011 17:17:25
Nevoia de ajutor archanghel Stiri, actualitati, anunturi 34 12.08.2009 09:59:09
nevoia de credinta oni91 Teologie si Stiinta 6 18.01.2008 18:01:36
Nevoia de Hristos danyel Generalitati 10 09.03.2007 14:45:15