Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 04.01.2010, 21:12:06
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Sentimentele POZITIVE sunt poarta de intrare!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 04.01.2010, 21:31:09
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Fratii mei sa ma iertati,vad ca vorbiti si vorbiti,de fapte sentimente ,vorbe mestesugite ,dar in adevaratul sens al cuvintului ati facut ceva concret pentru aproapele vostru?Intreb in nevrednicia mea ati fi in stare sa va dati locul de munca pentru un alt frate de al vostru care este la ananghie?Daca da ,m-as bucura tare ,daca nu ,ar trebuie sa va ginditi la vorbele Mintuitorului.Eu ,recunosc am facut-o ,zilele acestea cind toata lumea se bucura de Sarbatori la noi la biserica a venit o romanca si s-a plins ca e fara loc de munca ,nu avea saraca nici macar un euro pentru as lua paine.I-am cedat eu locul meu de munca si mare bucurie i-am facut,iar altei romance i-am facut un pachet cu mincare ca acolo unde munceste ,nu prea ii dau sa manince.Asa am inteles eu ca trebuie sa imi iubesc aproapele,voi cum ginditi ?Traiesc in strainatate si nu imi este nici mie usor,asa ca as dori din partea voastra a celor ramasi acasa mai multa aplecare spre partea credintei ,mai multe fapte cu adevarat bune si mai putine vorbe mestesugite,ca la vorbe nu ne intrece nimeni ,la practica e mai greu.Daca am suparat pe cineva inca o data rog iertare si Noul An sa va aduca impliniri duhovnicesti desavirsite.Doamne Ajuta.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 04.01.2010, 22:04:34
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de solentina Vezi mesajul
.I-am cedat eu locul meu de munca si mare bucurie i-am facut,iar altei romance i-am facut un pachet cu mincare ca acolo unde munceste ,nu prea ii dau sa manince.Asa am inteles eu ca trebuie sa imi iubesc aproapele,voi cum ginditi ?.
Eu cred ca nu este rau din cind in cind sa-i mai cedezi locul tau de munca si altei fete. Peste citeva zile poate o sa ti-l cedeze alta fata, si asa mai departe. Important este sa faci destui bani in acel loc de munca chiar si ocazional pentru a-i cumpara un sandvisi si altei romance care cistiga mai putin sau nu este asa de norocoasa ca altele.
Sa stii ca este foarte frumos din partea ta ce faci, ca imparti acea sursa de venit si cu alte romance!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 07.01.2010, 00:24:13
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata un raspuns graitor din partea unui traitor:
http://www.youtube.com/watch?v=7NXIP...eature=related
Reply With Quote
  #55  
Vechi 09.01.2010, 18:03:34
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Sa stii draga ANDREICOZIA ca ceea ce am facut ,am facut cu mare drag si nu imi pare rau ,nu este prima romanca careia ii dau de munca sau ii dau de mincare.Lucrul acesta il faceam si in tara ,daramite aici .M-as bucura daca ar fi din ce in ce mai multi romani care sa faca astfel de gesturi.Din pacate.... nu sunt sau daca sunt stii si tu cer bani.Mi s-a intimplat asta mie personal.Asta e.Doamne Ajuta.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 09.01.2010, 18:42:49
RaulOvi's Avatar
RaulOvi RaulOvi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

Sfintii Parinti considera la fel de necesare dogmele ,cat si faptele.Este greu sa facem o separare intre credinta si fapte , deoarece in procesul mantuirii ele sunt o singura realitate. Credinta este fapta in potenta, iar fapta este activitatea credintei, concretizarea ei.Iata ce spune Sfantul Chiril al Ierusalimului:"Cinstirea de Dumnezeu consta in doua parti:din cunoasterea dogmelor pietatii si din fapte bune.Dogmele fara fapte bune nu sunt placute lui Dumnezeu.El nu primeste insa nici faptele, daca nu sunt intemeiate pe dogmele pietatii."
Reply With Quote
  #57  
Vechi 09.01.2010, 18:52:17
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Faptele bune duc la dreapta-credinta si dreapta credinta moare fara fapte bune.
Cum a mai scris si cineva aci ce a zis Sfantul Apostol Iacov:
"credinta fara fapte moarta este";iata ca Sfantul Apostol Iacov marturiseste ca dreapta credinta moare fara faptele credintei.
Iar ca faptele bune au dus pe unii la dreapta-credinta se vede din Sfanta Scriptura,Noul Testament,Faptele Apostolilor,Capitolul 10:
"1.Iar în Cezareea era un bărbat cu numele Corneliu, sutaș, din cohorta ce se chema Italica,
2.Cucernic și temător de Dumnezeu, cu toată casa lui și care făcea multe milostenii poporului și se ruga lui Dumnezeu totdeauna.
3.Și a văzut în vedenie, lămurit, cam pe la ceasul al nouălea din zi, un înger al lui Dumnezeu, intrând la el și zicându-i: Corneliu!
4.Iar Corneliu, căutând spre el și înfricoșându-se, a zis: Ce este, Doamne? Și îngerul i-a zis: Rugăciunile tale și milosteniile tale s-au suit, spre pomenire, înaintea lui Dumnezeu.
5.Și acum, trimite bărbați la Iope și cheamă să vină un oarecare Simon, care se numește și Petru.
6.El este găzduit la un om oarecare Simon, tăbăcar, a cărui casă este lângă mare. Acesta îți va spune ce să faci."
(Corneliu era roman).
Mai incolo se vede cum Corneliu cu cei ai sai este botezat de Sfantul Apostol Petru:
"30.Corneliu a zis: Acum patru zile eram postind până la ceasul acesta și mă rugam în casa mea, în ceasul al nouălea, și iată un bărbat în haină strălucitoare a stat în fața mea.
31.Și el a zis: Corneliu, a fost ascultată rugăciunea ta și milosteniile tale au fost pomenite înaintea lui Dumnezeu.
32.Trimite, deci, la Iope și cheamă pe Simon, cel ce se numește Petru; el este găzduit în casa lui Simon, tăbăcarul, lângă mare.
33.Deci îndată am trimis la tine; și tu ai făcut bine că ai venit. Și acum noi toți suntem de față înaintea lui Dumnezeu, ca să ascultăm toate cele poruncite ție de Domnul.
34.Iar Petru, deschizându-și gura, a zis: Cu adevărat înțeleg că Dumnezeu nu este părtinitor.
35.Ci, în orice neam, cel ce se teme de El și face dreptate este primit de El.
36.Și El a trimis fiilor lui Israel cuvântul, binevestind pacea prin Iisus Hristos: Acesta este Domn peste toate.
37.Voi știți cuvântul care a fost în toată Iudeea, începând din Galileea, după botezul pe care l-a propovăduit Ioan.
38.(Adică despre) Iisus din Nazaret, cum a uns Dumnezeu cu Duhul Sfânt și cu putere pe Acesta care a umblat făcând bine și vindecând pe toți cei asupriți de diavolul, pentru că Dumnezeu era cu El.
39.Și noi suntem martori pentru toate cele ce a făcut El în țara iudeilor și în Ierusalim; pe Acesta L-au omorât, spânzurându-L pe lemn.
40.Dar Dumnezeu L-a înviat a treia zi și I-a dat să Se arate,
41.Nu la tot poporul, ci nouă martorilor, dinainte rânduiți de Dumnezeu, care am mâncat și am băut cu El, după învierea Lui din morți.
42.Și ne-a poruncit să propovăduim poporului și să mărturisim că El este Cel rânduit de Dumnezeu să fie judecător al celor vii și al celor morți.
43.Despre Acesta mărturisesc toți proorocii, că tot cel ce crede în El va primi iertarea păcatelor, prin numele Lui.
44.Încă pe când Petru vorbea aceste cuvinte, Duhul Sfânt a căzut peste toți cei care ascultau cuvântul.
45.Iar credincioșii tăiați împrejur, care veniseră cu Petru, au rămas uimiți pentru că darul Duhului Sfânt s-a revărsat și peste neamuri.
46.Căci îi auzeau pe ei vorbind în limbi și slăvind pe Dumnezeu. Atunci a răspuns Petru:
47.Poate, oare, cineva să oprească apa, ca să nu fie botezați aceștia care au primit Duhul Sfânt ca și noi?
48.Și a poruncit ca aceștia să fie botezați în numele lui Iisus Hristos. Atunci l-au rugat pe Petru să rămână la ei câteva zile. "

Chiar Dumnezeu Iisus Hristos ne-a zis sa lucram fapte bune.
Iata aci unde ne indeamna la milostenie si la rugaciune:
"1.Luați aminte ca faptele dreptății voastre să nu le faceți înaintea oamenilor ca să fiți văzuți de ei; altfel nu veți avea plată de la Tatăl vostru Cel din ceruri.
2.Deci, când faci milostenie, nu trâmbița înaintea ta, cum fac fățarnicii în sinagogi și pe ulițe, ca să fie slăviți de oameni; adevărat grăiesc vouă: și-au luat plata lor.
3.Tu însă, când faci milostenie, să nu știe stânga ta ce face dreapta ta,
4.Ca milostenia ta să fie într-ascuns și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție.
5.Iar când vă rugați, nu fiți ca fățarnicii cărora le place, prin sinagogi și prin colțurile ulițelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: și-au luat plata lor.
6.Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta și, închizând ușa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție."
Calugarii care nu au cele materiale fac milostenie spirituala pe cat au :
se roaga pentru altii,povatuiesc duhovniceste oamenii etc.
Pustnicii fac milostenie rugandu-se pentru toti oamenii din lume.
Maica Domnului a facut si face cea mai mare milostenie pentru lume:
"
Conform omiliei lui Sfantul Grigorie Palama,despre petrecerea Maicii Domnului in templu,Maica Domnului a rugat pe preabunul Dumnezeu sa vindece oamenii de pacat si de robia diavolilor.
Iar despre milostenia Maicii Domnului fata de lume vedem din acest tropar:
"Intru nastere fecioria ai pazit, intru adormire lumea nu o ai parasit, de Dumnezeu Nascatoare. Mutatu-te-ai la viata, fiind Maica vietii, si cu rugaciunile tale izbavesti din moarte sufletele noastre."

Last edited by mihailt; 09.01.2010 at 19:19:22.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 09.01.2010, 19:21:58
antiqu's Avatar
antiqu antiqu is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Nu as fi capabil sa fac ceea ce a facut solentina, sa cedez locul meu de munca. Numai daca locul acela as fi simtit ca nu e pentru mine, dar si asa e in situatia actuala un salt in gol fara parasuta.
Ceea ce pot sa fac si deja am cativa ani buni e sa donez sange. De multe ori am luat suturi pentru asta , mai ales la inceput de la cunsocuti care ma atentionau ca o sa ma imbolnavesc, etc. Oricum, problema se pune in felul urmator: Omul ala e intins pe un pat de spital si sangele tau il poate salva. Intinzi bratul sa dai vena, sau o intorci: "sunt anemic, as dona dar nu acum, o sa donez luna viitoare, cred ca nu sunt potrivit" etc.
Asta nu inseamna ca ei nu ar ajuta, dar fiecare ajuta cu ce poate...
Credeti ca niste dogme citite pe patul de spital il ajuta pe bolnav cand pierde sange?
Mai stii...
__________________
Unde doi sau mai multi se aduna in numele Meu, acolo sunt si Eu...
Reply With Quote
  #59  
Vechi 09.01.2010, 21:30:33
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Bravo Antiqu ,daca fiecare din noi am face cite o fapta buna ,macar o fapta buna zilnic,ceva s-ar indrepta ,viata noastra ar lua intorsatura normala a lucrurilor.Si sa stii ca chiar aveam nevoie de acel loc de munca si era si foarte bun ,numai cind acea persoana m-a privit in ochi si mi-a spus ca e fara nici un ban in buzunar ,in acel moment am uitat de mine ,de fiul meu ,de sot de tot ,i-am spus simplu :Suna la acest numar si dute la munca si a doua zi s-a si dus.DEVIZA MEA ESTE :"E LOC PENTRU TOTI PE ACEST PAMINT DE CE SA NU FACEM FAPTE BUNE?"Se poate daca se vrea,numai ca multi din noi am devenit prea egoisti sa ne mai gandim si la cei care chiar au nevoie.Si repet tot ce am facut ,am facut din suflet si nu e prima data cind o fac.Maine la Sf.Liturghie am sa ma rog dinou pentru toti fratii mei romani.Doamne Ajuta.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 09.01.2010, 22:06:29
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Solentina, faptele bune nu trebuiesc spuse public, catre toata lumea.
Pentru ca eu daca zic: WOW, ce fapta buna ai facut... Si cu totii aici te laudam, iti luam din plata ce o vei avea de la Domnul. Desi sunt convins ca tu nu ai facut ceea ce ai facut pt a te lauda noi.
Dar de ce sa umbresti faptele tale bune cu laudele noastre?

Auzi ce zice Mantuitorul
Citat:
cand faci milostenie, nu trambita inaintea ta, cum fac fatarnicii in sinagogi si pe ulite, ca sa fie slaviti de oameni; adevarat graiesc voua: si-au luat plata lor.
3. Tu insa, cand faci milostenie, sa nu stie stanga ta ce face dreapta ta,
4. Ca milostenia ta sa fie intr-ascuns si Tatal tau, Care vede in ascuns, iti va rasplati tie.
Poate ca multi fac fapte bune, dar nu le cere sa le desconspire cand Mantuitorul zice ca: <<cand faci milostenie, sa nu stie stanga ta ce face dreapta ta>>

Last edited by bmadalin; 09.01.2010 at 22:13:09.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna Raiul pentru voi? calatorul Generalitati 4 31.12.2012 19:16:58
Concurs pentru incepatori (si nu numai) - personaje si fapte biblice sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 47 10.11.2012 00:16:56
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42
Credinta fara dogme? georgeval Generalitati 29 08.07.2010 00:46:11