Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #821  
Vechi 11.12.2009, 22:16:03
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Da, ghemis, Il ingraditi pe Hristos in limitarile unui cult cand spuneti ca numai voi Il aveti. Deci Hristos nu poate trece limitele gardului ortodox, dupa voi.

Apoi: nu am zis in viata mea ca nu e nevoie de fapte bune. Aceste fapte sunt un semn al credintei , trebuie sa le facem, dar nu le fac ca sa ma mantui, ci pentru ca Hristos mi-a oferit mantuirea, ca un gest de dragoste si recunostinta. Poti face cate fapte bune vrei, daca nu ai credinta te vei numi filantrop, nu crestin. Si le poti face din slava desarta.

Cum practici tu pocainta? Batand matanii si repetand rugaciunile altora?

POCĂÍNTĂ s.f. (În practicile crestine) Căintă pentru păcatele săvârsite; p. gener. regret pentru o faptă rea, o greseală etc.; pocăială. – Pocăi + suf. -intă.

Asta inseamna pocainta; iti pare rau de pacat si nu il mai faci. O facem si noi, dar nu stam sa ne plangem toata viata, ci ne mai si ridicam sa facem ceva bun. Adica sa mergem la inchisori, cum spui tu, sa mai ajutam [desi suntem acuzati ca strangem prozeliti], etc. Vezi tu, noi suntem acuzati ca nu facem fapte, iar cand facem suntem acuzati ca facem ca sa strangem prozeliti...

De diavol nu am uitat, pot sa-ti vorbesc si de el daca te zideste. La noi in biserica sunt oameni cu dar de scoatere a demonilor, ne rugam pentru eliberarea sufletelor si Dumnezeu asculta si scoate demonii din ei. Sunt oameni cu deosebirea duhurilor care deosebesc proorocia de la Dumnezeu de cea de la satan si vorbirea in limbi de la Dumnezeu de cea de la satan. Dar nu e un motiv sa opresti darul lui Dumnezeu de frica lui satan.

Hristos este Adevarul. Eu L-am gasit. Este langa mine, ma ajuta, traiesc numai pentru a-L sluji, Ii vorbesc si imi vorbeste. Tu ai asa ceva? sau implinesti doar niste forme cu speranta ca intr-o zi , poate-poate te vei mantui?
Vad la tine si unele convingeri ortodoxe si incerc sa inteleg cum de ai parasit biserica ortodoxa.Am inteles ca te-ai impartasit de multe ori in BO,ca desi mergeai la biserica nu ti-ai insusit invatatura BO,nu te-ai intrebat macar de ce faci lucrul acesta,care este sensul si scopul Sf.imapartasanii,nu ai citit din carti sfinte,intr-un cuvant ti-a lipsit Cateheza(cunoasterea dogmelor BO).Banuiesc ca mergeai la biserica asa impinsa de mama,sau stiu eu din alte motive.
Trebuie sa stii un lucru,si anume, ca pocainta nu este doar o parere de rau a pacatului savarsit,nu este o tanguire continua asa cum crezi tu,pocainta este mai degraba o indreptare a omului pacatos,o schimbare a felului de viata si a modului de gandire,este o restructurare daca vrei,un mod de a trai dupa poruncile Mantuitorului Hristos si a Sf.Scripturi,dupa invataturile Sf.Traditii.Pocainta este de fapt un dar de la Dumnezeu,prin aceasta stare de cainta, insuflata de harul Duhului Sfant, pentru pacatul savarsit omul incepe un urcus al indreptarii,omul vazandu-si neputinta inmulteste rugaciunea catre Dumnezeu pentru al ajuta in depasirea acelei patimi,acelui pacat;"Fara mine nu puteti face nimic".La ce nevoie mai era acest mesaj,aceasta indemnare la rugaciune?Cu siguranta ca nu doar jertfa Mantuitorului ne mantuieste ci mai mult decat toate credinta urmata de faptele bune(indreptarea vietii).
Despre vorbirea in limbi ti-am explicat mai bine prin cuvintele Sf.apostol Pavel,daca tu continui sa crezi asa ceva,te rog sa-i si urmezi exemplul.Ti-a aratat Sf.apostol Pavel care este darul adevarat a lui Dumnezeu,si implicit al vorbitului in limbi.Daca crezi ca Hristos e langa tine si cu tine,ii vorbesti si iti vorbeste,te rugam sa ne spui si noua cum este aceasta relatie cu EL,cum L-ai descoperit,cum IL vezi,cum Iti vorbeste,etc.Sa stii si tu ceea ce nu ai reusit sa inveti in BO,ca impartasindu-ma cu Hristos ma unesc cu EL,traieste in mine si El este cel care i-mi conduce viata(daca nu ma abat de la dreapta credinta),in toate El ajutandu-ma sa fac faptele iubirii ca recunostinta pentru Jertfa SA.
__________________
"Cautati mai intai Imparatia Cerurilor si toate celelalte se vor adauga voua"
  #822  
Vechi 11.12.2009, 22:39:42
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
E ceva de inteles in asta? ma rog...

Deci aceasta e pozitia mea la acest moment. Vad oameni duhovnicesti , care implinesc Scriptura si in ortodoxie si in afara ei, dar ortodocsii imi spun ca numai ei se vor mantui, desi unii contrazic Scriptura . E normal sa mi se para ceva ciudat, nu credeti?

Acestea fiind spuse, sper ca intelegeti de ce nu pot fi de acord cu propozitia "Mantuirea e doar la noi". Va cer iertare inca o data si va doresc "Noapte buna !"
Doriana,la ortodocsi este adevarata credinta mantuitoare,dar mantuirea poate fi si la alte "neamuri"din mila lui Dumnezeu,daca printre cei de alte "neamuri"se gasesc si oameni care din fire fac cele ale legii(iubirii),dar foarte bine poate fi si invers,adica avand legea (crestinii ortodocsi)nu implinesc aceasta lege(am mai scris despre asta si in topic-ul,Mantuirea numai la ortodocsi) pierzand mantuirea.Sa nu crezi ca noi ortodocsii ,ne mantuim la gramada,ci doar cei care implinesc legea iubirii si a jertfei.Da,putem spune ca mantuirea este numai la ortodocsi pentru ca avem ajutorul de sus,pe Iisus Hristos prin harul Duhului Sfant,ceea ce la alte confesiuni nu este.Dar se pot naste oameni cu o fire blanda,iubitori de aproape,negandind raul si viclenia,pe unii ca acestia cu toate ca nu-L cunosc pe Dumnezeu,se pot mantui din mila si dreptatea lui Dumnezeu.La tine problema cea mare este ca ai avut legea iubirii si ai parasit-o savarsind un mare pacat,dupa cum observ din postarile tale mai este inca lucratoare(prin cuget,nu stiu daca si prin fapte)si poti pierde tot ceea ce ai dobandit de-alungul timpului cat erai in BO,motivatia fiind lucrarea cu care diavolul il inseala pe om indepartandu-l de Dumnezeu.Absolut toate sectele si gruparile religioase sunt rupte de harul Duhului Sfant,daca te simti marginalizata cauta mai bine Adevarul in BO.Tot prin pocainta te poti intoarce,dar ai cerut vreoadata, cu sinceritate ,de la Dumnezeu sa-ti descopere unde sta Adevarul?Vreau un raspuns sincer cu tine si nu cu mine.Doamne ajuta!
__________________
"Cautati mai intai Imparatia Cerurilor si toate celelalte se vor adauga voua"
  #823  
Vechi 30.03.2010, 02:57:24
B.Geoo B.Geoo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2010
Mesaje: 1
Implicit Salut!

Buna.Te consider un om care cunoaste Cuvantul lui Dumnezeu si o sa iti dau cateva versete biblice cu privire la ceea ce ai spus,in speranta ca nu te vei supara si vei lua in considerare Cuvantul lui Dumnezeu care e mai presus decat presupunerile mele sau ale tale.

Marcu 16:17-18 : "17. Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: in numele Meu, demoni vor izgoni, in limbi NOI vor grai,18. Serpi vor lua in mana si chiar ceva datator de moarte de vor bea nu-i va vatama, peste cei bolnavi isi vor pune mainile si se vor face sanatosi."

Fapte 2:4 : "4. Si s-au umplut toti de Duhul Sfant si au inceput sa vorbeasca in ALTE limbi, precum le dadea lor Duhul a grai."

1Cor 12:10 : "10. Unuia faceri de minuni, iar altuia proorocie; unuia deosebirea duhurilor, iar altuia FELURI de limbi si altuia talmacirea limbilor."

1Cor 12:28 : "28. Si pe unii i-a pus Dumnezeu, in Biserica: intai apostoli, al doilea prooroci, al treilea invatatori; apoi pe cei ce au darul de a face minuni; apoi darurile vindecarilor, ajutorarile, carmuirile, FELURILE limbilor."

1Cor 13:1 : "1. De as grai in limbile OAMENILOR SI ALE INGERILOR, iar dragoste NU am, facutu-m-am arama sunatoare si chimval rasunator."

1Cor 14:4 : "4. Cel ce graieste intr-o limba STRAINA pe sine singur se zideste, iar cel ce prooroceste zideste Biserica."

Si ca o concluzie am sa las versetele Sf. Apostol Pavel:

1Cor 14:39-40 :"39. Asa ca, fratii mei, RAVNITI a prooroci si NU OPRITI SA SE GRAIASCA in LIMBI.40. Dar toate sa se faca cu cuviinta si dupa randuiala."

Daca ai sa citesti cu foarte mare atentie capitolele 12 si 14 din 1Cor,ai sa intelegi mai profund versetele 39 si 40 din cap. 14.

Cu stima si respect,Dumnezeu sa ne binecuvanteze pe amandoi.Multumesc

Mesajul este pentru Ovidiu-S ca un comentariu la mesajul din data de 28.03.2009 de pe pagina 6

Last edited by B.Geoo; 30.03.2010 at 03:02:25.
  #824  
Vechi 11.04.2010, 14:00:17
RauL15 RauL15 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2009
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paulspania Vezi mesajul
Ai face bine sa te documentezi de religia noastra si apoi sa vorbesti
in primul rind la noi nu se fac chefuri,noi nu bem,nu dansam,nu fumam si mult altele.si inca ceva in noul testament nu este pomenita spovedania nici intr-un loc.ci in biblie scrie clar ca mijlocitorul intre om si dumnezeu este isus hristos fiul lui dumnezeu care a murit pentru pactele noastre.
Arata-mi un pasaj din noul testament unde scrie ca oameni se marturiseau apostolilor ,cuvintul preot nici nu mai exista in noul testament.
Citeste biblia si apoi poti veni cu comentarii
Inca ceva "sfantule" intai de toate a fost Sfanta Traditie si apoi Sfanta Scriptura!
Si te-as sfatui pe tine sa citesti Biblia si sa va citeasca si voua pastorii.

"Precum M-a trimis pe Mine Tatal va trimit si Eu pe voi... Luati Duh Sfant" (In. 20, 21-22), are loc si instituirea Tainei Spovedaniei, aratata ca lucrare a celor investiti cu puterea Duhului Sfant si trimisi in lume: "Carora veti ierta pacatele, le vor fi iertate si carora le veti tine, tinute vor fi" (In. 20, 23).


FAPTE 19:18 SI MULTI DINTRE CEI CARE CREZUSERA VENEAU CA SA SE MARTURISEASCA SI SA SPUNA FAPTELE LOR.


" Si hirotonindu-le lor PREOTI in fiecare biserica, rugandu-se cu postiri, i-au incredintat pe ei Domnului, in Care crezusera " ( Faptele Apostolilor 14, 23 ).


Cat de rataciti sunteti in invataturile voastre!
  #825  
Vechi 11.04.2010, 14:04:54
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de B.Geoo Vezi mesajul
Buna.Te consider un om care cunoaste Cuvantul lui Dumnezeu si o sa iti dau cateva versete biblice cu privire la ceea ce ai spus,in speranta ca nu te vei supara si vei lua in considerare Cuvantul lui Dumnezeu care e mai presus decat presupunerile mele sau ale tale.

Marcu 16:17-18 : "17. Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: in numele Meu, demoni vor izgoni, in limbi NOI vor grai,18. Serpi vor lua in mana si chiar ceva datator de moarte de vor bea nu-i va vatama, peste cei bolnavi isi vor pune mainile si se vor face sanatosi."

Fapte 2:4 : "4. Si s-au umplut toti de Duhul Sfant si au inceput sa vorbeasca in ALTE limbi, precum le dadea lor Duhul a grai."

1Cor 12:10 : "10. Unuia faceri de minuni, iar altuia proorocie; unuia deosebirea duhurilor, iar altuia FELURI de limbi si altuia talmacirea limbilor."

1Cor 12:28 : "28. Si pe unii i-a pus Dumnezeu, in Biserica: intai apostoli, al doilea prooroci, al treilea invatatori; apoi pe cei ce au darul de a face minuni; apoi darurile vindecarilor, ajutorarile, carmuirile, FELURILE limbilor."

1Cor 13:1 : "1. De as grai in limbile OAMENILOR SI ALE INGERILOR, iar dragoste NU am, facutu-m-am arama sunatoare si chimval rasunator."

1Cor 14:4 : "4. Cel ce graieste intr-o limba STRAINA pe sine singur se zideste, iar cel ce prooroceste zideste Biserica."

Si ca o concluzie am sa las versetele Sf. Apostol Pavel:

1Cor 14:39-40 :"39. Asa ca, fratii mei, RAVNITI a prooroci si NU OPRITI SA SE GRAIASCA in LIMBI.40. Dar toate sa se faca cu cuviinta si dupa randuiala."

Daca ai sa citesti cu foarte mare atentie capitolele 12 si 14 din 1Cor,ai sa intelegi mai profund versetele 39 si 40 din cap. 14.

Cu stima si respect,Dumnezeu sa ne binecuvanteze pe amandoi.Multumesc

Mesajul este pentru Ovidiu-S ca un comentariu la mesajul din data de 28.03.2009 de pe pagina 6



Dar n-am vazut in nici o adunare penticostala sa se tina serpi in maini....
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #826  
Vechi 11.04.2010, 14:07:26
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RauL15 Vezi mesajul
Inca ceva "sfantule" intai de toate a fost Sfanta Traditie si apoi Sfanta Scriptura!
Si te-as sfatui pe tine sa citesti Biblia si sa va citeasca si voua pastorii.

"Precum M-a trimis pe Mine Tatal va trimit si Eu pe voi... Luati Duh Sfant" (In. 20, 21-22), are loc si instituirea Tainei Spovedaniei, aratata ca lucrare a celor investiti cu puterea Duhului Sfant si trimisi in lume: "Carora veti ierta pacatele, le vor fi iertate si carora le veti tine, tinute vor fi" (In. 20, 23).


FAPTE 19:18 SI MULTI DINTRE CEI CARE CREZUSERA VENEAU CA SA SE MARTURISEASCA SI SA SPUNA FAPTELE LOR.


" Si hirotonindu-le lor PREOTI in fiecare biserica, rugandu-se cu postiri, i-au incredintat pe ei Domnului, in Care crezusera " ( Faptele Apostolilor 14, 23 ).


Cat de rataciti sunteti in invataturile voastre!

Avand in vedere cat sunt de schimbate textele Bibliilor lor, nu m-as mira ca in al lui Paul sa nu scrie de preoti...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #827  
Vechi 11.04.2010, 17:12:25
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Ceea ce e rau e ca ,desi ei au citit Biblia de multe ori si au vazut si pasajul cu "marturiseau faptele lor",fiind invatati,de mici,altceva,au trecut pe langa pasaj fara sa-l bage in seama.E foarte greu sa fie obiectivi.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #828  
Vechi 11.04.2010, 22:11:58
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Mărturisiți-vă deci unul altuia păcatele și vă rugați unul pentru altul, ca să vă vindecați, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului. (Iacov 5:16)

sunt curios cum se aplica acest verset la penticostali?

ce nu se intelege in legatura cu taina spovedaniei este lucrarea sacerdotala data Bisericii de catre Mantuitorul

relatia spirituala cu Dumnezeu prin spovedanie e cea mai profunda, pentru credinciosii ortodocsi care au intarita aceasta relatie in taina spovedaniei ar fi de neconceput altfel, fara spovedanie cel putin mie, credinta mi s-ar parea doar o filosofie despre Dumnezeu
marturisirea si impartasirea sunt exemple de lucrare clara a lui Dumnezeu in Biserica
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #829  
Vechi 11.04.2010, 22:35:12
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Mărturisiți-vă deci unul altuia păcatele și vă rugați unul pentru altul, ca să vă vindecați, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului. (Iacov 5:16)
Versetul respectiv nu are legatura cu spovedania. E vorba sa-mi marturisesc pacatul celui caruia i-am facut rau si sa-mi cer iertare, altfel nu are niciun rost. Se vorbeste de asemenea de sprijin in rugaciune pentru a capata putere si a birui unele pacate. Nici vorba de a merge si spune tot ce ai facut cuiva pentru ca apoi acesta sa le "dea" mai departe lui Dumnezeu. Nu are nicio logica. Personal cred ca multi care merg la spovedanie nu spun chiar tot de rusine si nici nu mi se pare potrivit ca preotul sa auda tot felul de lucruri, poate il provoaca sarmanul ca e si el om.

A merge si a discuta cu un preot, un duhovnic, un pastor pentru a cere un sfat, o parere e cu totul altceva, un lucru chiar indicat, un sprijin in cele spirituale si nu numai e oricand binevenit.
  #830  
Vechi 11.04.2010, 22:48:22
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Mărturisiți-vă deci unul altuia păcatele și vă rugați unul pentru altul, ca să vă vindecați, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului. (Iacov 5:16)

sunt curios cum se aplica acest verset la penticostali?
Am și eu o curiozitate. Cineva spunea pe forum că un ortodox este iertat de păcate dacă le mărturiseste lui Dumnezeu în prezența preotului. Iartă-mă dacă am spus sau voi spune ceva prostii. E doar din ignoranță nu din reavoință. Ceea ce eu am înțeles este că un credincios ortodox nu se poate ruga direct lui Dumnezeu pentru iertarea păcatelor lui. Vrei te rog să mă luminezi puțin?

În ceea ce-i privește pe penticostali în general își mărturisesc păcatele lui Dumnezeu în mod direct în rugăciune, în biserică sau în odaia lor personală. Nu există Taina Spovedaniei în Biserica Penticostală. În general credincioșii sunt îndemnați să își mărturisească lui Dumnezeu păcatele și, în cazuri speciale, să își mărturisească păcatele unul altuia. De obicei pastorului dar și oricărui alt membru matur în credință.

De exemplu în câteva cazuri când eu am căzut în păcate grave ce deveniseră o patimă deja, mă rugam singur lui Dumnezeu dar nu reușeam să ies de acolo. M-am mărturisit unui frate în care aveam încredere și-l consideram un om al lui Dumnezeu. El s-a rugat împreună cu mine și am fost scăpat.

Nu există însă un tipar clar stabilit pentru astfel de situații ci mai mult o tradiție orală prin biserici.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Ce ziceti de calugarul care a trecut la penticostali? Raul Ortodox Secte si culte 120 28.05.2011 01:21:11
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50