Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.12.2009, 12:59:22
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit mai are har daca...?

am aflat ca preotul la care m-am spovedit eu,o data si la care as vrea sa ma spovedesc maine,i-a "deschis Cartea" mamei mele,mai demult.Sa ma spovedesc la el?
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.12.2009, 13:03:31
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Am aflat ca preotul la care m-am spovedit eu o data, si la care as vrea sa ma spovedesc maine, i-a "deschis Cartea" mamei mele, mai demult. Sa ma spovedesc la el?
Preotii au pacate, asa cum si sfintii au avut pacate.
Nu cunoastem pocainta, lupta sau numarul de talanti ai fiecaruia dintre ei. Doar Dumnezeu cunoaste acestea.

Harul savarsirii Sfintelor Taine nu se pierde in urma pacatelor personale, caci astfel ar insemna ca nici un preot sa nu mai poate savarsi Sfintele Taine. Pacate mult mai grave, precum lepadarea de credinta si altele asemenea, duc la caterisire si oprirea de la savarsirea Sfintelor Taine si Slujbe.

Spovedeste'te linistita si ai pace.
Diavolul cauta te miri ce motive sa ne faca sa anulam, sa cautam in alta parte, sa ne tulburam si sa pierdem Sfintele Taine.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.12.2009, 13:14:09
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Multumesc !
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.12.2009, 18:07:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Daca exista si alte motive de indoiala, mai bine il eviti..

Dar chiar si asa.. e singurul preot din zona?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.12.2009, 18:47:36
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

nu,dar daca m-am mai spovedit la el...poate e mai usor.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.12.2009, 20:29:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Pastreaza-ti duhovnicul, ioana andreea. toti trecem prin asemenea ispite.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.09.2010, 07:45:56
allteodora allteodora is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2010
Mesaje: 9
Implicit

spovedeste-te numai acolo unde simti ca este primit, daca ai deja indoieli mergi in alta parte, trebuie sa simti in prezenta lui ca i i poti spune, cititul din carte n-are nici o legatura cu harurile date la hirotonisire, uneori este bine alteori nu, prin citire se anunta si lucruri rele care poate nu sunt reale pentru persoana aceea ci este un viitor al altei persoane dar ii este platant prin puterea harului, celei careia i s-a citit, nu mai faceti asa ceva.
Intamplarile traite sunt in jurul nostru planeaza ca informatii si se aseaza aleator pe oricare dintre noi, de aceea ne rugm ca aceste necazuri sa nu ne pasca , sa nu se intampla , daca mergem la preot ni se spune ca o sa avem un necaz acesta este citit din multitudine de nformatii care stau ca ciorchinii in jurul nostru, preotul doar o culege dar nu pe a celei persoane ci una care s-a intamplat, viitor creat nu exista exista doar Dumnezeu necreat si creat , cel creat este pana acum si cel necreat pana o sa se creeze cu acest e informatii repetate , nimic nou sub soare, este usor ca la calculator, iei informatia si o plantezi acolo unde ai nevoie numai ca la capitolul destin nu sta nimeni la calculator decat daca tu vei fii operator toata viata , te vei apara prin puterea lui Dumnezeu de aceste incidente, rugaciune.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.12.2010, 20:57:11
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Incepusem si eu sa apreciez intr-o vreme un preot si mai apoi am fost avertizata ca deschide cartea si altele, dar am ajuns si sa realizez cumva ca, desi aparent ravnitor, se aduna cam mult biserica moderna decat cea smerita prin cele locuri, si cu ascultarea si altele au aparut probleme, la parintele Argatu am gasit ceva si despre faptul ca se poate pierde harul la preoti, dar cu siguranta ca poate sa depinda si de credinta celui care merge la preot si de rugaciunea acestuia, iar pacatele tot le ridica Dumnezeu daca sunt spovedite cum trebuie...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.12.2010, 01:43:26
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
am aflat ca preotul la care m-am spovedit eu,o data si la care as vrea sa ma spovedesc maine,i-a "deschis Cartea" mamei mele,mai demult.Sa ma spovedesc la el?
Ce inseamna ca i-a "deschis Cartea" ?? I-a ghicit in carti sfinte???
Daca asta a facut, mi se pare foarte grav!
Adica ghicitoarele sunt rele iar el e bun pt ca e preot? CU ATAT MAI MULT E VINOVAT!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.01.2011, 15:29:25
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Este pacatul lui si are cine-l judeca........
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu ar fi mai bine daca... Liviu33 Biserica Ortodoxa Romana 68 27.05.2011 10:32:38
va rog sa ma lamuriti daca puteti... mary_boo Stiri, actualitati, anunturi 0 27.05.2011 00:56:18
Un sfat daca va rog...:) madalina1705 Generalitati 6 15.06.2009 10:24:12
Daca ar fi trait... silverstar Generalitati 32 10.03.2009 00:15:08
Daca...? Bin_Adem Reguli in Biserica 95 10.05.2007 19:08:26