Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 25.01.2011, 20:14:02
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu a fost intentia mea sa te "cutremur".
dar stiu ca in situatii disperate omul crede ca el este singurul , de pe pamant, care sufera.sau ca suferinta lui e cea mai mare.
ei bine, oricat de grea este situatia in care te afli, cu siguranta mai este cineva mai jos decat tine.
iar acel cineva va reusi sa iasa la suprafata. iar daca el poate, tu de ce nu?

am vrut sa-ti dau doar un exemplu. si ti l-am dat pe cel pe care il stiam cel mai bine ... al meu.

da, sunt asa cum spunea Mtcrysty17 ... ateu.
te-am indemnat sa nu deznadajduiesti niciodata. sincer iti spun, nu m-am gandit la Dumnezeu atunci cand am scris asta.
dar, daca Dumnezeu exista, cu siguranta nu te va lasa.
considera ca situatia grea prin care treci este un examen.
nu uita ca nota este mare.

astept vesti bune de la tine.
Stiu, ai dreptate. Si stiu si eu asta. Ca daca vrei cu adevarat sa iesi din mocirla, poti.

Dar sunt in faza in care tot ce-i rau si negativ clocoteste in mine. Vad doar neputinta, frustrarea, rusinea, teama, dezamagirea... Ma blochez continuu la propozitia: ok, vreau, dar cum? Nu am bani. Prietenii au disparut. Aici este zidul. Sunt milioane de ganduri, de intrebari pe care le am. Am avut aproape tot. Acum am pierdut tot. Probabil tu cunosti acest punct critic. In plus, ma simt sleita. Trupeste. Psihic.

Am impresia nu numai ca bat basul pe loc, dar si ca daca fac un pas inainte, sunt doi inapoi pe urma. Imi repet, cu Dumnezeu inainte... si incerc sa tin capus sus...

Nu stiu... sunt multe de zis. Si pare atat de departe aceasta portita...
Reply With Quote
  #52  
Vechi 25.01.2011, 20:31:04
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Indiferent de modul cum se defineste Dumitru73, nu este ateu. Este un om care cauta sincer adevarul si asta o sa-l aduca candva mai aproape de Dumnezeu.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #53  
Vechi 25.01.2011, 20:57:01
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria25 Vezi mesajul
Stiu, ai dreptate. Si stiu si eu asta. Ca daca vrei cu adevarat sa iesi din mocirla, poti.

Dar sunt in faza in care tot ce-i rau si negativ clocoteste in mine. Vad doar neputinta, frustrarea, rusinea, teama, dezamagirea... Ma blochez continuu la propozitia: ok, vreau, dar cum? Nu am bani. Prietenii au disparut. Aici este zidul. Sunt milioane de ganduri, de intrebari pe care le am. Am avut aproape tot. Acum am pierdut tot. Probabil tu cunosti acest punct critic. In plus, ma simt sleita. Trupeste. Psihic.

Am impresia nu numai ca bat basul pe loc, dar si ca daca fac un pas inainte, sunt doi inapoi pe urma. Imi repet, cu Dumnezeu inainte... si incerc sa tin capus sus...

Nu stiu... sunt multe de zis. Si pare atat de departe aceasta portita...
cunosc sentimentul ce te incearca.
asa cum spuneam, nici eu nu mai aveam prieteni.
doar familia ramasese langa mine.
imi aduc aminte, ca in cel mai crunt moment, le-am scris o scrisoare in care i-am rugam doar atat: va rog sa nu ma uitati. doar atat voiam.
si nu m-au uitat. iar faptul ca imi stiam familia alaturi de mine, mi-a dat puteri nebanuite.
sincer, m-am luptat cativa ani pana am iesit la suprafata.
dar am reusit. am reusit pentru ca mi-am dorit ca familia mea sa nu-si plece capul rusinata. pentru mine, viata mea nu mai conta. in acel moment am trait doar pentru ei.
doar pentru a le reda bucuria de altadata.
daca am reusit, macar un pic, doar ei pot spune.

ce vreau sa subliniez, este ca m-am tarat ani de zile prin noroi.
ani grei, foarte grei. imi amintesc cum, seara de seara adormeam plangand , fara a primi vreun raspuns la vesnica intrebare:de ce?

si inca ceva:eu nu aveam un copil pentru care sa lupt ...
Reply With Quote
  #54  
Vechi 25.01.2011, 21:03:16
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Indiferent de modul cum se defineste Dumitru73, nu este ateu. Este un om care cauta sincer adevarul si asta o sa-l aduca candva mai aproape de Dumnezeu.
sincer, acum nu cred ca exista. nu vreau sa deviez subiectul. subiectul de fata este mai important decat ce cred eu.
dar daca exista ... sunt sigur ca imi va da de veste, intr-un fel sau altul.
iar El stie ce i-am promis ...
Reply With Quote
  #55  
Vechi 25.01.2011, 21:23:23
canarias canarias is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2010
Mesaje: 26
Implicit Fara intrebari si fara regrete.

Nu mai exista de ce -uri:s-au terminat la tine Gata !!!! i fara :am avut si am pierdut !!!!!Se intampla,nu esti nici prima nici ultima.Si uiti esentialul :tu ai langa tine o comoara,copilul tau !!!Invata de la el,ii este foame,dar daca il iei in brate,rade ,caci a uitat ca burtica este goala.Invata de la ingerii pazitori caci ai doi:cel de la Dumnezeu si copilul,care e tot de la Dumnezeu.Trebuie sa iei totul de la capat,uita ca ai pierdut,caci de fapt ai castigat experienta,ai invatat lectia,nu exista greseli ci experiente.Cred ca e cazul sa accepti sfaturile altui avocat,caci se pare ca cel ce te-a asistat la notar,a fost de coniventa cu investitorul,ca sa nu spun ca banii trebuiau depusi intr-un cont la dispozitia ta si abia apoi incheiat contractul.Se pare ca avocatul si-a incasat onorariul si doar a semnat alaturi de tine,cand de fapt trebuia sa te <asiste >,adica sa te fereasca de orice vatamare financiara.Ti-am propus sa ma contactezi pe privat,dar daca nu o faci caci ai avocat,nu pot sa-ti explic in ce eroare te afli.Asa cum singura te chinui cu intrebarile,asa continui cu falsele aprecieri la adresa persoanelor care te-au afectat.Nu mai judeca pe nimeni,nu mai cauta raspunsuri,toata lumea te sfatuie sa te rogi,sa-ti lasi toata grija cea lumeasca in mainile lui Dumnezeu,sa-ti folosesti cuvintele intr-un dialog fiica-Tata,si sa CREZI,cu toata puterea ca Domnul te-a auzit si ti-a si raspuns.Fii convinsa ca functioneaza:ti-o spun din propria suferinta si furtuna .Modul miraculos in care s-a facut Lumina in viata mea ma determina sa te indemn sa te rogi cu gandul si intreaga ta fiinta la Domnul.Cand mintea e imprastiata,rugaciunea nu e in inma ci doar pe buze.Nadajdueste !!!!!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 25.01.2011, 21:26:08
canarias canarias is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2010
Mesaje: 26
Implicit Fara intrebari si fara regrete.

Nu mai exista de ce -uri:s-au terminat la tine Gata !!!! i fara :am avut si am pierdut !!!!!Se intampla,nu esti nici prima nici ultima.Si uiti esentialul :tu ai langa tine o comoara,copilul tau !!!Invata de la el,ii este foame,dar daca il iei in brate,rade ,caci a uitat ca burtica este goala.Invata de la ingerii pazitori caci ai doi:cel de la Dumnezeu si copilul,care e tot de la Dumnezeu.Trebuie sa iei totul de la capat,uita ca ai pierdut,caci de fapt ai castigat experienta,ai invatat lectia,nu exista greseli ci experiente.Cred ca e cazul sa accepti sfaturile altui avocat,caci se pare ca cel ce te-a asistat la notar,a fost de coniventa cu investitorul,ca sa nu spun ca banii trebuiau depusi intr-un cont la dispozitia ta si abia apoi incheiat contractul.Se pare ca avocatul si-a incasat onorariul si doar a semnat alaturi de tine,cand de fapt trebuia sa te <asiste >,adica sa te fereasca de orice vatamare financiara.Ti-am propus sa ma contactezi pe privat,dar daca nu o faci caci ai avocat,nu pot sa-ti explic in ce eroare te afli.Asa cum singura te chinui cu intrebarile,asa continui cu falsele aprecieri la adresa persoanelor care te-au afectat.Nu mai judeca pe nimeni,nu mai cauta raspunsuri,toata lumea te sfatuie sa te rogi,sa-ti lasi toata grija cea lumeasca in mainile lui Dumnezeu,sa-ti folosesti cuvintele intr-un dialog fiica-Tata,si sa CREZI,cu toata puterea ca Domnul te-a auzit si ti-a si raspuns.Fii convinsa ca functioneaza:ti-o spun din propria suferinta si furtuna .Modul miraculos in care s-a facut Lumina in viata mea ma determina sa te indemn sa te rogi cu gandul si intreaga ta fiinta la Domnul.Cand mintea e imprastiata,rugaciunea nu e in inima ci doar pe buze.Nadajdueste !!!!!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 25.01.2011, 21:32:07
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
cunosc sentimentul ce te incearca.
asa cum spuneam, nici eu nu mai aveam prieteni.
doar familia ramasese langa mine.
imi aduc aminte, ca in cel mai crunt moment, le-am scris o scrisoare in care i-am rugam doar atat: va rog sa nu ma uitati. doar atat voiam.
si nu m-au uitat. iar faptul ca imi stiam familia alaturi de mine, mi-a dat puteri nebanuite.
sincer, m-am luptat cativa ani pana am iesit la suprafata.
dar am reusit. am reusit pentru ca mi-am dorit ca familia mea sa nu-si plece capul rusinata. pentru mine, viata mea nu mai conta. in acel moment am trait doar pentru ei.
doar pentru a le reda bucuria de altadata.
daca am reusit, macar un pic, doar ei pot spune.

ce vreau sa subliniez, este ca m-am tarat ani de zile prin noroi.
ani grei, foarte grei. imi amintesc cum, seara de seara adormeam plangand , fara a primi vreun raspuns la vesnica intrebare:de ce?

si inca ceva:eu nu aveam un copil pentru care sa lupt ...
Cred ca ai reusit. Si cred ca cel mai frumos a fost faptul ca ai stiut familia aproape. Vreau sa te intreb... dupa acesti ani, ai primit raspunsul la acel 'de ce' ?

Mie mama mi-a spus de 3-4 ori pana acum sa o uit... In conditiile in care sunt singurul copil si ea este singurul meu parinte...

Si la mine nu este zi fara lacrimi si fara amaraciune... parca este aceeasi zi, zi de zi...
Reply With Quote
  #58  
Vechi 25.01.2011, 21:46:58
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de canarias Vezi mesajul
Nu mai exista de ce -uri:s-au terminat la tine Gata !!!! i fara :am avut si am pierdut !!!!!Se intampla,nu esti nici prima nici ultima.Si uiti esentialul :tu ai langa tine o comoara,copilul tau !!!Invata de la el,ii este foame,dar daca il iei in brate,rade ,caci a uitat ca burtica este goala.Invata de la ingerii pazitori caci ai doi:cel de la Dumnezeu si copilul,care e tot de la Dumnezeu.Trebuie sa iei totul de la capat,uita ca ai pierdut,caci de fapt ai castigat experienta,ai invatat lectia,nu exista greseli ci experiente.Cred ca e cazul sa accepti sfaturile altui avocat,caci se pare ca cel ce te-a asistat la notar,a fost de coniventa cu investitorul,ca sa nu spun ca banii trebuiau depusi intr-un cont la dispozitia ta si abia apoi incheiat contractul.Se pare ca avocatul si-a incasat onorariul si doar a semnat alaturi de tine,cand de fapt trebuia sa te <asiste >,adica sa te fereasca de orice vatamare financiara.Ti-am propus sa ma contactezi pe privat,dar daca nu o faci caci ai avocat,nu pot sa-ti explic in ce eroare te afli.Asa cum singura te chinui cu intrebarile,asa continui cu falsele aprecieri la adresa persoanelor care te-au afectat.Nu mai judeca pe nimeni,nu mai cauta raspunsuri,toata lumea te sfatuie sa te rogi,sa-ti lasi toata grija cea lumeasca in mainile lui Dumnezeu,sa-ti folosesti cuvintele intr-un dialog fiica-Tata,si sa CREZI,cu toata puterea ca Domnul te-a auzit si ti-a si raspuns.Fii convinsa ca functioneaza:ti-o spun din propria suferinta si furtuna .Modul miraculos in care s-a facut Lumina in viata mea ma determina sa te indemn sa te rogi cu gandul si intreaga ta fiinta la Domnul.Cand mintea e imprastiata,rugaciunea nu e in inma ci doar pe buze.Nadajdueste !!!!!
E destul de greu fara sa nu imi pun nicio intrebare si sa nu am niciun regret. Pana la urma, am gresit. Si in timp situatia s-a schimbat si m-a afectat. Si stiu ca nu sunt singura. Si daca intr-adevar voi gasi puterea si mijloacele cu care sa ma pun pe picioare, nu mai vreau sa gresesc. Macar sa nu gresesc atat de grav. Asta e parerea mea. Stiu ca ar trebui sa imi schimb atitudinea si sa gandesc la 180 de grade si chiar incerc. Si incerc de cateva luni. Nu de o zi. De-asta ma simt in ultimul hal si ma simt atat de tulbure. Ca nu se intampla nimic. Ca o data am fost o invingatoare. Am avut aproape tot ce mi-am dorit. Confruntarea mea cu mine personal, este una puternica si chinuitoare cateodata. Ma straduiesc sa ies din aceasta situatie. Este greu sa ma comport ca si cum am primit, sau ca si cum mi s-a raspuns la rugaciune. Tu si multi altii, aveti o gandire mai frumoasa, mai diferita, mai buna. Eu inca nu am ajuns acolo. Poate intr-o buna zi voi invata aceste lucruri pe care mi le spui, mi se vor arata si mie. Am o mica raza de speranta in suflet. E tot ce mi-a ramas.

Cat despre dragalitul copilului pe burta goala, la noi nu functioneaza.

Multumesc pentru incurajare.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 25.01.2011, 22:32:19
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu,am trimis ieri,un mesaj tuturor prietenilor pe care-i am in lista de messenger,cu rugamintea sa fiu anuntata daca stiu de existenta unui job,pe undeva...
Sa vedem daca are vreun rezultat...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 25.01.2011, 22:59:04
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Mie mi se pare ca un loc potrivit pentru tine, oricand ai avea nevoie ar fi sa ajungi sa stai cat ai nevoie la Valea Screzii, si cred ca ai putea si sa fii de folos acolo, sa ai si gradinita de care ai nevoie si cel mai probabil sa inveti ceea ce noi toti trebuie sa invatam, daca nu ma insel, si anume sa ii multumim Lui Dumnezeu pentru ceea ce avem, de ce nu si sa ne punem serios problema cum se crestea un copil in vremea lui Moise, cand au stat in pustiu zeci de ani, pentru ca mi se pare mai mult decat posibil sa ne incerce un astfel de pustiu cat de curand, caci tot suntem atat de robiti patimilor. Stiu ca deznadejdea este greu de depasit cand nu ai ajutoare potrivite, eu as zice sa citesti despre parintele Porfirie si alti Sfinti Parinti. Problema mea este ca eu nu pot nici acum intelege cum a ajuns o pustoaica ca tine, care a nascut imediat dupa bac, sa aiba pretentii de la soacra sa sa-i plateasca gazele si alte datorii, nu putine si ea sa nu se straduiasca macar sa plateasca datoriile celui care i-a oferit cazare fara chirie, replicand cu trufie ca copilul tebuie sa aiba totul, chiar de-ar fi sa calce pe cadavrul soacrei cu probleme grave cu coloana- sa aiba copilul premergator, jucarii...si a avut si mai poate avea ca si tine probleme cu deznadejdea, probabil si de la pretentii prea mari, trufie si la ea si la parinti dar si la el...am sa va rog sa-i pomeniti si pe ei in rugaciunile voastre, caci nu au avut bani de cununia religioasa, avand pretentii exagerate fata de cum s-au cununat mai demult copii proprietarei care le-a oferit casa si careia i-au aruncat zeci de lucruri din casa fara sa intrebe, sub influenta unui nas plin de bani...se numesc Alina si Dan si parintii lor...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu mai stiu... Marcus Nunta 23 19.11.2016 22:27:42
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 20:53:52
nu stiu ce sa fac , ajutati-ma allex_adriana Nunta 17 14.03.2011 22:08:08
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 09.12.2010 00:54:23
Nu stiu ce sa fac.... Valy76 Pocainta 14 26.07.2010 21:48:15