Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 02.11.2011, 22:20:41
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

No, ce sa zic, eu m-am uitat prima oara pe o carte a lui Lazarev si i-am zis persoanei care mi-o recomanda ca e ...interesanta... dar nu prea m-a interesat s-o citesc atunci; mai apoi insa am ajuns sa iau dintr-o librarie o carte a lui Argeseanu, ca aveam eu niste nelamuriri si am citit-o; nu mai stiu daca dupa aceea am citit pentru prima oara Noul Testament sau am dat de o alta carte a lui Lazarev; de data aceasta m-am apucat s-o citesc, si am citit tot ce am gasit de ambii; nu am avut unde sa vad casetele; am fost la Argeseanu, dar nu stiu ce m-a facut sa calatoresc de preferinta pe jos si cu ,,Doamne Iisuse...''; prima oara am ajuns destul de tarziu si nu m-a primit si nu mi-a pasat prea tare; oricum , s-au intamplat destul de multe pe care nu reusesc nici acum sa mi le explic; dar la mai putin de un an am ajuns sa fac rugaciune la miezul noptii, cum imi zisese Argeseanu, respectiv Paraclisul Maicii Domnului si Acatistul Acoperamantului Maicii Domnului, o doamna profesoara, dupa ce a auzit ce ziceam eu pe atunci mi-a dat sa citesc despre Sfantul Lavrentie al Cernigovului si patericul atonit, desi probabil ca mai cumparasem si eu un indrumar de spovedanie de la muntele Athos cam dupa ce am plecat de la Argeseanu si cred ca si o carte tare faina Lectii duhovnicesti, parca.
Am mai citit cateva zeci de carti de atunci.
In prezent, cel mai aproape de adevar il consider pe parintele Porfirie, poate si pentru ca este printre ultimii despre care am citit cu mare placere.
Parintele meu mi-a rupt cartile pe care le aveam la mine luate din intamplare ale celor doi, dupa ce inainte cautasem sa-l intreb de ele, dupa ce s-a uitat pe ele, si am suportat treaba asta cumva cu liniste in suflet, dar nu le-am aruncat atunci acele carti...
Abia dupa ce am citit Vindecarea arborelui genealogic, m-am apucat si am dat tot ce mi s-a parut in neregula ca aveam prin casa, si cand ma gandesc cum a reactionat parintele cand a auzit de cartea asta...desi numele original nu cred ca suna la fel si are si prefata de parintele Galeriu; oricum, parintele Porfirie il consider mult deasupra, dar ma bucur ca am intalnit preoti pentru care am tot respectul.
Ma gandeam adineauri ca nu am gasit nimic la Lazarev despre puterea Sfintei Cruci, in timp ce Argeseanu o afirma, si nu se gaseste mare lucru despre Maica Domnului, desi un parinte spunea undeva ca decat sa nu te inchini Maicii Domnului, poti sa nu lasi o desfranata, nu ca Argeseanu nu ar avea si el bube destule, dar sincer, preotii care sunt buni, nu cred ca sunt ajutati de teologia care se face, ci doar de niste relatii sanatoase cu altii care sunt buni, fara de care multi sunt tare pierduti...
Reply With Quote
  #72  
Vechi 02.11.2011, 22:59:56
Iustin45 Iustin45 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 65
Implicit Caut un documentar despre creationism

Caut un documentar despre creationism
Este vorba despre un ziarist american care era ateu si credea in evolutionism mai ales dupa ce la scoala a vazut un experiment de laborator care ,,dovedea'' aparitia vietii. S-a insurat cu o tanara crestina si a inceput sa-si puna intrebari. A facut si facultatea de drept. Stiu ca acest documentar e pe un site evanghelist sau adventist cu subtitrare in limba romana. va rog sa ma ajutati sa-l gasesc! Am cativa elevi aproape atei.
__________________
‚,OM RATIONAL ESTE CEL CE INGADUIE SA FIE INDREPTAT. IAR CEL CE NU INGADUIE SA
FIE INDREPTAT E NEOM CACI S-A POGORAT PE SINE IN RANDUL DOBITOACELOR.‚, (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #73  
Vechi 09.01.2012, 20:01:43
michelinebeaulieu michelinebeaulieu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2009
Mesaje: 3
Post Lazarev

Cu respect fata de bunele intentii din biserica ortodoxa,afirm,dupa cum imi dicteaza logica,cum ca e imposibil ca biserica sa accepte vreodata modul de a privi a lui Lazarev,dat fiind ca are ea(biserica)datorii karmice fata de Fiul lui Dumnezeu,si nu orice datorie,ci insasi Viata!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 09.01.2012, 21:24:43
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin45 Vezi mesajul
Caut un documentar despre creationism
Este vorba despre un ziarist american care era ateu si credea in evolutionism mai ales dupa ce la scoala a vazut un experiment de laborator care ,,dovedea'' aparitia vietii. S-a insurat cu o tanara crestina si a inceput sa-si puna intrebari. A facut si facultatea de drept. Stiu ca acest documentar e pe un site evanghelist sau adventist cu subtitrare in limba romana. va rog sa ma ajutati sa-l gasesc! Am cativa elevi aproape atei.
Cred ca asta este :

http://documentare.digitalarena.ro/t...-creator-2006/
Reply With Quote
  #75  
Vechi 09.01.2012, 22:56:41
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Personal nu am studiat indeaproape nici Lazarev nici pe Argesanu -poate fiindca i-am considerat depasiti fata de cunoasterea pe care o dobidisem deja- iar cind vezi pe cineva depasit nu consideri ca spune neaparat lucruri gresite ci mai cu seama deja cunoscute sau de la sine ntelese.

Lazarev fiind traitor in alt veac a avut o scoala diferita fata de a lui Argesanu
De aici si diferenta dintre cunosterea lor iar aici vreau sa subliniez acea cunostere de sine referitoare la cerurile imparatiei din noi acele 7 si la procesele care au loc inlauntrul acestor haine spirituale.

Unele teoretizari mi se par prea amanuntite fiindca nu le consider atit de prioritare comparativ cu altele. Dar per total trebuie apreciat aspectele de noutate aduse in plus fata de ceea ce se stia deja in mediul religios oficial.

--------------------
Legat de creationism se pare ca nici la el nu este adevarul ci el e undeva la mijloc.

Adica o creatie care a inceput mult inainte intinsa pe milioane de ani si care inca mai continua , aproape invizibil dar continua. avind din cind in cind cite un salt mai evident.
O evolutie atit la nivel fizic cit si sufletesc-spiritual.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 10.01.2012, 12:28:52
michelinebeaulieu michelinebeaulieu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2009
Mesaje: 3
Implicit

Mihai,oricat crezi tu ca ai inteles,creatia si ce se intampla in nu stiu care 5,6,7 nu stiu ce nu intereseaza decat pe Dumnezeu,ca sa fie bune lucrurile.Ca Dumnezeu sa faca ceva pentru evolutie,ar trebui ca omul sa fie in pace cu Dumnezeu,dar,voila,nu e.Daca tie ti se pare ca evolueaza lucrurile,inseamna ca nu vezi sau nu tii seama de bolnavi,de exemplu. Singurul lucru dat omului de facut este sa invete despre bunul simt.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 04.06.2014, 07:10:54
cdmitroi cdmitroi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.06.2014
Mesaje: 10
Implicit

Oare Isus l-a întrebat pe olog dacă s-a spovedit? Oare l-a întrebat pe orb dacă a ținut post? Nu. Pur și simplu i-a vindecat. Oare mai marii bisericii noastre se gândesc la cei nevoiași? Despre ce fel de creștini se vorbește aici? Avem iubire, avem compasiune, avem slujire? Dacă nu, atunci nu urmam calea lui Dumnezeu. Suntem niște farisei mici și egoiști, nespălați și împuțiți pe afara și pe interior.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 04.06.2014, 07:29:05
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Iisus, vrei să spui, nu? Dumnezeu nu are nevoie să întrebe pe nimeni nimic. El știe ce-i în inimile noastre.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #79  
Vechi 04.06.2014, 15:09:43
cdmitroi cdmitroi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.06.2014
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
:)Da, de acord, nu-ti mai pierde vremea cu Osho cu colectia lui de 70 de Rolce Royce-uri(cam asa ceva, oricum ideea conteaza) si cei de teapa lui, si deci TOTUL, SUFLET exista, si IUBIRE exista, si chiar da pe dinafara din cupa Ortodoxiei.
Deci nu mai avem nevoie de altii:)
Daca tot il dai exemplu pe Osho cu cele 70 de RR, ce poti spune de Daniel? de bogatiile bisericii si de foamea ce zace in toate satele din Romania Crestin-Ortodoxa?
Reply With Quote
  #80  
Vechi 04.06.2014, 15:13:32
cdmitroi cdmitroi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.06.2014
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Iisus, vrei să spui, nu? Dumnezeu nu are nevoie să întrebe pe nimeni nimic. El știe ce-i în inimile noastre.
Daca nu are nevoie sa intrebe pe nimeni, de ce trebuie sa intrebe preotul? de ce trebuie el sa stie care e oful meu? oare nu e mai frumos sa vorbesc eu cu Dumnezeu? doar sunt fiul lui, nu? parca asa zice scriptura. Cat despre diferenta dintre Isus si Iisus parca e o fatarnicie gratuita.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre lazarev laura.om Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1 11.05.2008 22:54:19