Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.10.2010, 16:22:07
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit Nu mai are sens

Am intrat de ceva timp pe acest forum pentru a gasi niste raspunsuri.
Sincer, in afara de tulburare, nu m-am ales cu nimic.
Am pierdut mult timp citind postarile diversilor membri, am facut multe comentarii si am avut destul de multe discutii in contradictoriu.
Niciodata nu mi-am propus sa pierd credinta cuiva, chiar daca unii asa au inteles.

Ma incearca un sentiment profund de dezamagire.
Mi s-a atras atentia de doua ori, de catre aceeasi persoana, cand am folosit cuvintele "noi" respectiv "voi", in loc de "ateii" respectiv "crestinii".
In schimb, am fost jignit de nenumarate ori de cei ce-si spun crestini si nimeni nu a luat atitudine, nici macar cel ce ma admonestase, desi ii atrasesem atentia. Dar sa jignesti un ateu se pare ca este permis ... chiar indicat.
Raspunsul pe care il cautam l-am gasit, ca o concluzie asupra experientei mele pe acest forum.

Daca cineva s-a simtit jignit de ceea ce am scris, imi cer iertare. Cu siguranta nu se va mai intampla.
Pentru ca am decis sa nu mai iau contact cu acest forum niciodata. De fapt, nu vreau sa mai am de a face cu nici un forum religios.
Pur si simplu ... nu mai are sens ...
Nu vad ce sens ar avea sa continui sa comentez pe acest forum.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.10.2010, 16:52:24
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Am intrat de ceva timp pe acest forum pentru a gasi niste raspunsuri.
Sincer, in afara de tulburare, nu m-am ales cu nimic.
Probabil fiindca ai avut asteptari prea mari de la altii si mai mici de la domnia ta! Ia incearca sa schimbi, un pic, rolurile si sa vezi ca te vei simti dator sa faci mai mult pentru a te schimba si mai putin spre ai schimba pe altii.

Aici, pe forum, uneori (de multe, multe ori!) este ca-n viata: trebuie sa te adaptezi spre a castiga pe cele ce nu le ai fara sa pierzi ceva din ceea ce deja ai. Ca un caz particular, religia este viata omului religios si, in mare parte, regulile vietii laice (sa nu spun atee) se pot aplica si in viata religioasa. Diferenta o face "compozitia", substanta, celor dorite: astfel in laic cautam cele materiale iar in religios cautam cele spirituale. Fiind un forum cu tema religioasa este de la sine inteles ca cele spirituale se vor prezenta cu precadere, mai bine sau mai rau!

Ca "nereligios", domnia ta in mod sigur nu ai deschiderea (inca) de a cuprinde nuantele tuturor celor dezbatute. Pe deasupra, multi din cei de pe aici nu prea au rabdarea si "finetea" de a lucra cu un suflet ca al domniei tale: dornic de cunoastere dar inca prunc. Asa ca, nu prea vad cum ai putea creste duhovniceste aici, decat daca vei avea rabdare si vei cere sfatul care-ti trebuieste acum, prunc in cele duhovnicesti fiind, nu ceea ce ratiunea domniei tale, ratiune ce se vede a lucra foarte cursiv, cere! In invatatura ortodoxa, starea la care te invit, aceasta de rabdare cu blandete coroborata cu acceptarea unei calauziri constante se numeste lucrare in duhovnicie spre desavarsire, sau simplu duhovnicie.

Dar daca nu-i acum, poate alta data! Dumnezeul nostru, al celor religiosi, cel ce este Dumnezeul tuturor oamenilor, a spus ca nu vrea ca cel fara Dumnezeu sa ramana asa.

Indiferent de starea omului aici pe pamant, religioasa sau nu, moartea exista, domnul meu... iar dupa moarte...!!!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.10.2010, 18:04:41
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Am intrat de ceva timp pe acest forum pentru a gasi niste raspunsuri.
Sincer, in afara de tulburare, nu m-am ales cu nimic.
Am pierdut mult timp citind postarile diversilor membri, am facut multe comentarii si am avut destul de multe discutii in contradictoriu.
Niciodata nu mi-am propus sa pierd credinta cuiva, chiar daca unii asa au inteles.

Ma incearca un sentiment profund de dezamagire.
Mi s-a atras atentia de doua ori, de catre aceeasi persoana, cand am folosit cuvintele "noi" respectiv "voi", in loc de "ateii" respectiv "crestinii".
In schimb, am fost jignit de nenumarate ori de cei ce-si spun crestini si nimeni nu a luat atitudine, nici macar cel ce ma admonestase, desi ii atrasesem atentia. Dar sa jignesti un ateu se pare ca este permis ... chiar indicat.
Raspunsul pe care il cautam l-am gasit, ca o concluzie asupra experientei mele pe acest forum.

Daca cineva s-a simtit jignit de ceea ce am scris, imi cer iertare. Cu siguranta nu se va mai intampla.
Pentru ca am decis sa nu mai iau contact cu acest forum niciodata. De fapt, nu vreau sa mai am de a face cu nici un forum religios.
Pur si simplu ... nu mai are sens ...
Nu vad ce sens ar avea sa continui sa comentez pe acest forum.
Eu am stiut de la bun inceput ce ma asteapta pe forum (jigniri, amenintari cu banarea pentru opinii diferite de "calea cea dreapta" samd) si cu toate astea consider ca are sens sa postez aici pierzand o groaza de timp. Totusi, noi ne situam pe pozitii usor diferite desi in mare suntem in aceeasi tabara si nu cred ca motivatia mea ti se potriveste. Am sa-ti scriu un mesaj pe privat in care sa-ti explic de ce consider ca are sens sa stau pe acest forum. Daca totusi parasesti forumul inainte ca mesajul meu sa ajunga la tine, daca are vreo importanta, sa stii ca din partea mea plecarea ta este o mare pierdere mai ales dupa plecarea lui topcat. Numai bine!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.10.2010, 18:45:20
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Aparent, pentru unii e "tulburator" cand altii nu sunt de acord cu ei. Bine ati venit in lumea reala, unde oamenii sunt intr-un constant schimb de idei si opinii, unde se intra chiar in contradictoriu.

Bine ati venit si pe internet, unde multi se ascund sub relativa anonimitate conferita de retea pentru a lovi in altii. Asa e pe orice forum; va purtati de parca ati fi descoperit internetul alaltaieri.

Si bine ati plecat, daca tot v-ati hotarat sa ne parasiti.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.10.2010, 20:34:40
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Aparent, pentru unii e "tulburator" cand altii nu sunt de acord cu ei. Bine ati venit in lumea reala, unde oamenii sunt intr-un constant schimb de idei si opinii, unde se intra chiar in contradictoriu.

Bine ati venit si pe internet, unde multi se ascund sub relativa anonimitate conferita de retea pentru a lovi in altii. Asa e pe orice forum; va purtati de parca ati fi descoperit internetul alaltaieri.

Si bine ati plecat, daca tot v-ati hotarat sa ne parasiti.
Dupa ce auzi o viata ca religia ortodoxa e bunatatea intruchipata te astepti chiar asa sa fie. Si eu imediat ce am devenit ateu am fost surprins ca lumea ortodoxa ma condamna pentru ca gandesc altfel. Pana atunci ma invatasera ca sunt cei mai buni cei mai atacati cei mai inofensivi.

Nu toti avem aceeasi experienta virtuala asa ca nu vad unde-i problema ca Dumitru73 se astepta la altceva. Poate doar faptul ca n-a citit forumul inainte.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.10.2010, 21:03:03
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok

eu cred ca omul vroia sa zica, si ca, oamenii de pe forum sunt in general destul de inchisi in ce priveste experiente de viata personala !
de accea nu ai ce invata, decat sfaturi duhovnicesti, scrise la modul impersonal si general !
inafara faptului ca majoritatea nu au nici macar o poza,afisata, si un nume real (de parca s-ar ascunde si le-ar fi frica de cineva !!!),se feresc in general ca dracu de tamaie sa povesteasca amanunte concrete legate de ei, de modul in care au reactionat, la intamplari diverse ale vietii lor, visavi de credinta si religie,si din care am invata cu totii ceva !

ori oamenii astia is seci sufleteste, si fara experiente,decat foarte banale, ori nu vor sa se dezvaluie preferand generalitati seci !

si cand apare,cate un liber-cugetator, care macar e nelinistit si plin de intrebari "grele",desigur ca e apostrofat,de parca ei ar fi ayatolahii sigurantei in credinta,avand suflete de stanci, bineinteles !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.10.2010, 10:08:21
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post Nu mai are sens

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Am intrat de ceva timp pe acest forum pentru a gasi niste raspunsuri.
Sincer, in afara de tulburare, nu m-am ales cu nimic.
Am pierdut mult timp citind postarile diversilor membri, am facut multe comentarii si am avut destul de multe discutii in contradictoriu.
Niciodata nu mi-am propus sa pierd credinta cuiva, chiar daca unii asa au inteles.

Ma incearca un sentiment profund de dezamagire.
Mi s-a atras atentia de doua ori, de catre aceeasi persoana, cand am folosit cuvintele "noi" respectiv "voi", in loc de "ateii" respectiv "crestinii".
In schimb, am fost jignit de nenumarate ori de cei ce-si spun crestini si nimeni nu a luat atitudine, nici macar cel ce ma admonestase, desi ii atrasesem atentia. Dar sa jignesti un ateu se pare ca este permis ... chiar indicat.
Raspunsul pe care il cautam l-am gasit, ca o concluzie asupra experientei mele pe acest forum.

Daca cineva s-a simtit jignit de ceea ce am scris, imi cer iertare. Cu siguranta nu se va mai intampla.
Pentru ca am decis sa nu mai iau contact cu acest forum niciodata. De fapt, nu vreau sa mai am de a face cu nici un forum religios.
Pur si simplu ... nu mai are sens ...
Nu vad ce sens ar avea sa continui sa comentez pe acest forum.



Totiul are sens in aceasta viata . Nimic fara Dumnezeu nimic fara Credinta . Iarta si vei fi iertat . Dumnezeu sa va Ajute sa treceti peste toate incercarile .Ispite sunt peste tot ,doar ca trebuie sa le facem fata si sa le ocolim . Sa auzim de bine .
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.10.2010, 10:44:40
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Am intrat de ceva timp pe acest forum pentru a gasi niste raspunsuri.
Sincer, in afara de tulburare, nu m-am ales cu nimic.
Am pierdut mult timp citind postarile diversilor membri, am facut multe comentarii si am avut destul de multe discutii in contradictoriu.
Niciodata nu mi-am propus sa pierd credinta cuiva, chiar daca unii asa au inteles.

Ma incearca un sentiment profund de dezamagire.
Mi s-a atras atentia de doua ori, de catre aceeasi persoana, cand am folosit cuvintele "noi" respectiv "voi", in loc de "ateii" respectiv "crestinii".
In schimb, am fost jignit de nenumarate ori de cei ce-si spun crestini si nimeni nu a luat atitudine, nici macar cel ce ma admonestase, desi ii atrasesem atentia. Dar sa jignesti un ateu se pare ca este permis ... chiar indicat.
Raspunsul pe care il cautam l-am gasit, ca o concluzie asupra experientei mele pe acest forum.

Daca cineva s-a simtit jignit de ceea ce am scris, imi cer iertare. Cu siguranta nu se va mai intampla.
Pentru ca am decis sa nu mai iau contact cu acest forum niciodata. De fapt, nu vreau sa mai am de a face cu nici un forum religios.
Pur si simplu ... nu mai are sens ...
Nu vad ce sens ar avea sa continui sa comentez pe acest forum.
desi ne situam pe pozitii diametral opuse (dumneavostra ateu, eu crestin ortodox) trebuie sa recunosc ca suntei un partener de discutie inteligent care incerca sa explice logic si cu argumente stiintifice punctul sau de vedere.

au fost multe situatii in care am fost de acord (mai ales in cele ce priveste stiinta).

inteleg ca forumul nu este pe masura asteptarilor dumneavostra. aici nu sunt discutii la un nivel "academic"... uneori nivelul este cel al "primatelor" (amenintari, injuraturi, "lovituri" verbale).

din nefericire multi intra doar "ca sa se certe"... altii sub masca "ortodoxiei" posteaza fel si fel de invataturi contrare ortodoxiei crestine... altii cauta sa contrazica ortodoxia prin toate mijlocele posibile (atacand mai ales Taina Sfintei Euharistii)... multi "ortodocsi" sunt impotriva ecumenismului dar nici macar nu stiu definitia si nici macar nu cunosc propria lor doctrina crestin ortodoxa (dupa parerea mea "miscarea ecumenica" de astazi este o utopie intrucat Hristos prin Sfintele Taine tine Biserica. Un dialog onest nu inseamna neaparat "ecumenism" ci este simplu dialog.) ... alti useri incerca sa foloseasca stiinta pentru a sustine "inexistenta si inutilitatea" lui Dumnezeu, insa cunoasterea si intelelegere lor stiintifica este la un nivel necorespunzator (privit din punct de vedere strict stiintific) etc.

am aflat multe lucrui interesante prin intermendiul acestui forum. a fost stimulant intrucat m-a indeamnat sa caut argumente (teologice, stiintifice) sa aleg un mod de expunere adecvat fiecarui topic si astfel in primul rand mi s-a intarit credinta crestin ortodoxa.

din nefericire userii cu postari adecvate si inteligente parasesc forumul (fie sterg contul, fie nu mai scriu).

la capitolul "cunostinte si intelegere stiintifica" dumneavoastra erati userul cel mai bine pregatit.

Last edited by Eugen7; 13.10.2010 at 11:19:12.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.10.2010, 11:32:53
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Eu am stiut de la bun inceput ce ma asteapta pe forum (jigniri, amenintari cu banarea pentru opinii diferite de "calea cea dreapta" samd) si cu toate astea consider ca are sens sa postez aici pierzand o groaza de timp. Totusi, noi ne situam pe pozitii usor diferite desi in mare suntem in aceeasi tabara si nu cred ca motivatia mea ti se potriveste. Am sa-ti scriu un mesaj pe privat in care sa-ti explic de ce consider ca are sens sa stau pe acest forum. Daca totusi parasesti forumul inainte ca mesajul meu sa ajunga la tine, daca are vreo importanta, sa stii ca din partea mea plecarea ta este o mare pierdere mai ales dupa plecarea lui topcat. Numai bine!
Cred ca se face o mare confuzie intre lumea reala si cea virtuala. In fata calculatorului avem reactii pe care nu prea vrem sa ni le inabusim pentru ca pur si simplu nu prea ne pasa de ce crede lumea; si-asa nu ne cunoaste nimeni ca stam comod ascunsi in spatele unui nick. Cred ca mie daca mi-ar spune cineva pe strada "omule bun", prima reactie ar fi de jena si m-as simti total incomod. Iar asta fiindca stiu ca in viata reala, relatiile se percep si se desfasoara altfel, unde regula de baza ar trebui sa fie minimum de bun simt. Eu nu cred ca in viata reala, te-a luat cineva de guler sa te intrebe de ce esti ateu. Aici insa, fiecare se considera in masura sa intrevina in viata celuilalt, fie pentru ca are o personalitate puternica in virtual (nu tocmai in life!!!), fie pentru ca isi doreste sincer sa-si mai curete din pacate, ajutand pe altii sa se mantuiasca. Necazul este ca nu o fac oricum, ci incaltati cu galosii imbacsiti de noroi... In plus, ei au tot dreptul (iar aici e valabil pentru toti, nu doar credinciosii de orice confesiune) sa te traga de manecuta daca te vad ca ai scapat o hartiuta pe jos, iar daca tu nu intelegi sau te faci ca nu intelegi tonul interpelarii si intrebi naiv: "Unde?", nu trebuie sa te simti surprins cand ti se arata cu o flegma masiva, locul: "Acolo!"
Privind din exterior, nu doar aici, ci pe toate forumurile si chaturile, nu poti sa nu descoperi personalitati complexate in viata de zi cu zi, dar care in virtual se dezlantuie in toata splendoarea lor... Poate e un echilibru interior si trebuie sa-l acceptam si sa-l luam ca atare. Putini sunt cei care-si iau rolul in serios (Parintele Gheorghe de exemplu, sau Dorina) si isi continua indelednicirile din viata si in lumea virtuala. Dar chiar si in aceste cazuri care nu sunt singurele... e mult loc de interpretare.
Mie mi-au spus multi ca as avea talent la aranjarea slovei. Uneori incerc sa ma iau in serios si sa ofer si altora din prinosul meu. Alteori e ca o ironie: iese totul pe dos. Si ce? Pai sa indrazneasca cineva sa se ia de mine ca praf il fac!... (sic!) ... (Mai in gluma, mai in serios, daca aici ma stapanesc cu multa usurinta de obicei, in viata ma surprind replicand taios oricarei tentative de repros, ceea ce nu-mi face deloc cinste... Ideea e ca eu sunt om-bun aici, nu si in viata!... He-he-he! )

Si... revenind pe subiect:
1 - Ce nu mai are sens?
2 - Ce a avut un sens?
3 - Care este sensul dorit?
4 - Care este sensul... cel bun?
5 - Ce stim noi despre sens?
6 - Cum ne raportam la... contrasens, avand in vedere nebunia in care traim?

Daca vreti sa-mi spun parerea, eu consider ca suntem oricum pe "Sens Interzis", iar Mantuitorul ne asteapta la capatul drumului sa ne ia permisul. Fereasca-ne Domnul, sa mai facem si victime, in goana noastra bezmetica, ca vom plati daune noi si tot neamul nostru!...

Last edited by OmuBun; 13.10.2010 at 11:37:19.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.10.2010, 11:46:50
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Dumitru, nu stiu ce te asteptai sa gasesti pe acest forum. Te asteptai sa-L gasesti pe Dumnezeu? Sau cautai credinta? Multi dintre useri sunt sectanti care se dau drept ortodocsi. Acestia tulbura linistea tuturor. Esti atat de bine pregatit dar iti lipseste ceva, credinta si nadejde. Userii de pe forum m-au ajutat sa nu le pierd. Datorita lor am devenit mai bun, incerc sa nu ma mai pierd de iubirea Lui, de nadejdea in El. Nu uita ca acolo unde se termina ratiunea, incepe Dumnezeu. Stiu ca L-ai gasit, doar ca Il tii ascuns in inima ta... Parerea mea e ca ar trebui sa ramai alaturi de noi. Doamne ajuta.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sens are Invierea? Claudiuzara Intrebari utilizatori 12 21.04.2012 18:21:44
Fără dragoste, viața nu are sens! - Un text minunat laurastifter Generalitati 7 27.07.2011 23:09:55