Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.01.2011, 13:57:03
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Dumnezeu ucide ???

''''Geneza 38:7
Er, întâiul născut al lui Iuda, era rău înaintea Domnului; și Domnul l-a omorât.
Gen 46.12; Num 26.19; 1Cron 2.3;
Geneza 38:8
Atunci Iuda a zis lui Onan: "Du-te la nevasta fratelui tău, ia-o de nevastă, ca cumnat, și ridică sămânță fratelui tău."
Deut 25.5; Mat 22.24;
Geneza 38:9
Onan, știind că sămânța aceasta n-are să fie a lui, vărsa sămânța pe pământ ori de câte ori se culca cu nevasta fratelui său, ca să nu dea sămânță fratelui său.
Deut 25.6;
Geneza 38:10
Ce făcea el n-a plăcut Domnului, care l-a omorât și pe el''. ''

Mi se pare ciudat , Dumnezeu omoara oameni?
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.01.2011, 14:23:28
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Dumnezeu nu ucide, El ia viata, are acest drept pentru ca tot El a dat-o.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.01.2011, 14:37:50
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Mi se pare ciudat , Dumnezeu omoara oameni?
Si eu ma intreb adesea cum se poate ca Dumnezeu sa fie dragoste, dar in acelasi timp sa urasca, sa "zdrobeasca dintii pacatosilor", sa se razbune, sa promita ca orice vom cere in numele Sau vom primi, si cu toate astea nu primim intotdeauna ce ne dorim. Se spune sa nu-L ispitesti pe Dumnezeu, sa nu ii ceri semne, dar pana la urma care ar fi problema daca ti-ar da unul? Adica diavolul lucreaza, manipuleaza, instiga la ura, la mandrie, dar lui Dumnezeu iti este interzis sa-i ceri un semn cat de mic.
Daca eu creez un copil inseamna ca am dreptul sa-l omor pentru ca eu l-am facut? Ma indoiesc. Unde mai e dragostea atunci?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.01.2011, 15:51:45
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucemferre Vezi mesajul
Daca eu creez un copil inseamna ca am dreptul sa-l omor pentru ca eu l-am facut? Ma indoiesc. Unde mai e dragostea atunci?
Dumneata nu creezi nimic, dumneata faci dragoste, Dumnezeu creează.
Dumnezeu nu și-a omorât nici un copil. Copiii înșiși se omoară prin viața lor, dar dacă vorbești de moartea finală, cu o moarte toți suntem datori. Și apoi, pentru un creștin, copil al lui Dumnezeu, moartea este o trecere și nu o tragedie. Doar un ateu, căldicel sau indiferent religios vede moartea ca pe o tragedie.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.01.2011, 15:53:49
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Ce despicați atâta firul în 4, nu tot murim într-o zi?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.01.2011, 16:22:19
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucemferre Vezi mesajul
Si eu ma intreb adesea cum se poate ca Dumnezeu sa fie dragoste, dar in acelasi timp sa urasca, sa "zdrobeasca dintii pacatosilor", sa se razbune, sa promita ca orice vom cere in numele Sau vom primi, si cu toate astea nu primim intotdeauna ce ne dorim. Se spune sa nu-L ispitesti pe Dumnezeu, sa nu ii ceri semne, dar pana la urma care ar fi problema daca ti-ar da unul? Adica diavolul lucreaza, manipuleaza, instiga la ura, la mandrie, dar lui Dumnezeu iti este interzis sa-i ceri un semn cat de mic.
Daca eu creez un copil inseamna ca am dreptul sa-l omor pentru ca eu l-am facut? Ma indoiesc. Unde mai e dragostea atunci?

Dupa cum bine observam, Dumnezeul din Vechiul Testament nu se deosebeste cu mult de zeitatile altor mitologii: este razbunator, gelos, partinitor, cere sa i se aduca sacrificiu animal etc. Tot in Vechiul Testament, Dumnezeu se implica aproape direct in viata oamenilor(le apare prin vis, sub forma de nor etc.) si are- cum am vazut mai sus- defecte umane.
Vechiul Testament este prin urmare o mitologie; cititi Vechiul Testament prin prisma unui filolog si nu a unui fanatic religios.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.01.2011, 17:09:33
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Dumneata nu creezi nimic, dumneata faci dragoste, Dumnezeu creează.
Dumnezeu nu și-a omorât nici un copil. Copiii înșiși se omoară prin viața lor, dar dacă vorbești de moartea finală, cu o moarte toți suntem datori. Și apoi, pentru un creștin, copil al lui Dumnezeu, moartea este o trecere și nu o tragedie. Doar un ateu, căldicel sau indiferent religios vede moartea ca pe o tragedie.
Ți-e greu să folosești "tu" în loc de dumneata? Nu îmi place cum sună.
Ba creez, chiar dacă nu în totalitate, dar particip la actul creării unui copil. Dar în fine, în definitiv Dumnezeu e cel care ține Pământul, chiar daca și numai prin legile pe care le-a stabilit în Univers. Te-ai legat doar de-o parte a răspunsului meu. Aceea era adresată Medusei care spune ca Dumnezeu nu ucide, ci doar ia viața înapoi, El fiind posesorul de drept al acesteia. Nu am nimic împotriva, dar dacă o ia înapoi pentru că ai greșit, nu e ca o pedeapsă? Și dacă te pedepsește luându-ți viața, nu te ucide? Nu sunt ateu; nici măcar indiferent religios, că altfel nu mai mă preocupa un forum creștin. Doar că vreau să le cercetez pe toate mai întâi și pe urmă să păstrez ce-i folositor. Cum? Punând la îndoială tot. Ce e adevărat va rămâne adevărat chiar dacă eu nu am crezut în el, și mai mult, va fi un lucru de care nu mă voi mai putea îndoi niciodată. Iar moartea nu cred să fie o tragedie nici măcar din perspectiva unui ateu. Pentru el înseamnă că a închis ochii și s-a terminat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.01.2011, 17:14:21
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Dupa cum bine observam, Dumnezeul din Vechiul Testament nu se deosebeste cu mult de zeitatile altor mitologii: este razbunator, gelos, partinitor, cere sa i se aduca sacrificiu animal etc. Tot in Vechiul Testament, Dumnezeu se implica aproape direct in viata oamenilor(le apare prin vis, sub forma de nor etc.) si are- cum am vazut mai sus- defecte umane.
Vechiul Testament este prin urmare o mitologie; cititi Vechiul Testament prin prisma unui filolog si nu a unui fanatic religios.
Dar ce ne facem că Hristos a venit să împlinească Legea. Chiar El spune că n-a venit s-o desființeze. Iar toata Legea vorbește despre un Dumnezeu al cărui Fiu este Hristos. Dacă Vechiul Testament trebuie citit din perspectiva unui simplu filolog, mă tem că și Noul Testament trebuie asemenea, rămânând la decizia cititorului dacă să aplice principiile în viața sa sau dacă le ignoră.
Am lăsat în doar un singur mesaj impresia unui fanatic religios?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.01.2011, 17:29:55
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,templier knight

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
''''Geneza 38:7
Er, întâiul născut al lui Iuda, era rău înaintea Domnului; și Domnul l-a omorât.
Gen 46.12; Num 26.19; 1Cron 2.3;
Geneza 38:8
Atunci Iuda a zis lui Onan: "Du-te la nevasta fratelui tău, ia-o de nevastă, ca cumnat, și ridică sămânță fratelui tău."
Deut 25.5; Mat 22.24;
Geneza 38:9
Onan, știind că sămânța aceasta n-are să fie a lui, vărsa sămânța pe pământ ori de câte ori se culca cu nevasta fratelui său, ca să nu dea sămânță fratelui său.
Deut 25.6;
Geneza 38:10
Ce făcea el n-a plăcut Domnului, care l-a omorât și pe el''. ''

Mi se pare ciudat , Dumnezeu omoara oameni?
dumnezeu a creat omul dupa chip si asemanarea sa,dandui-i in eden o singura porunca:sa nu mananci din...,caci negresit vei muri.plata pacatului este moartea iar dumnezeu distruge pacatul
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.01.2011, 17:37:54
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
dumnezeu a creat omul dupa chip si asemanarea sa,dandui-i in eden o singura porunca:sa nu mananci din...,caci negresit vei muri.plata pacatului este moartea iar dumnezeu distruge pacatul
Omul a fost deja pedepsit pentru neascultare prin imposibilitatea nemuririi. În versetele acelea se înfățișează o alta pedeapsă. Dacă Dumnezeu distruge păcatul, de ce nu distruge și sursa răului?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
uitatul la televizor-ucide sufletul! GheronIosifIsihastul Generalitati 41 25.01.2011 09:48:06
si folosirea prea multa a calculatorului ucide sufletul zriyac Generalitati 20 20.10.2010 23:44:12
Un fel de egoism care ucide! achimovjan Generalitati 10 22.08.2008 08:14:38