Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.02.2011, 21:42:34
blackmetal_15 blackmetal_15 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Mesaje: 5
Implicit probleme cu parintii

Mie imi place foarte mult sa am parul lung , dar tatal meu nu ma lasa sa il am , deoarece cam dupa 6 luni ma obliga sa ma tund. El asociaza rockul cu satanismul si el fiind credincios nu ma lasa . eu as vrea sa`mi las parul vreo 2 ani sa`mi creasca lung dar nu pot reusi deoarece el ma obliga. cum l`as putea convinge ... ps am 16 ani ..
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.02.2011, 21:44:52
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Întâi de toate, tu vrei să te apropii de Dumnezeu? Tu vrei să scapi de muzica rock?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.02.2011, 21:48:09
blackmetal_15 blackmetal_15 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Mesaje: 5
Implicit

da vreau sa ma apropii de Dumnezeu dar nu stiu daca pot sta fara sa ascult rock ... a devenit ceva normal pentru mine...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.02.2011, 21:52:05
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Îți spun un lucru:

Dacă tu îți lași părul lung din pricina rock-ului, tatăl tău nu te va lăsa niciodată să-l ții.

Dar dacă tu îți lași părul lung pentru că și Mântuitorul Iisus Hristos avea părul lung atunci nu ar trebui să îți zică nimic:


Însă până a argumenta acest lucru, trebuie să încerci să reduci pe cât posibil muzica aceasta rock. Sunt mulți aici pe forum care erau rockeri în trecut, printre care mă număr și eu, așa că dacă putem te vom ajuta cu aceste probleme. Ba chiar, de ce nu-i ceri ajutorul tatălui tău ? Ai zis că este credincios.

Înțeleg că nu ai preot duhovnic. Duminica la biserică mergi ?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.02.2011, 21:57:11
blackmetal_15 blackmetal_15 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Mesaje: 5
Implicit

inainte ma duceam la biserica iar cei de la cor ma cunosteau si la un momendat miau propus sa cant si eu ... dar dupa ce m`am rupt de biserica nu ma mai duc ... sau ma duc cu sila fiindca ma obliga parintii si cand intru in biserica pur si simplu imi vin cuvinte grele despre biserica ... taicamiu imi mai spune k ii placea inainte k ma cunosteau oamenii din biserica si eram aproape ...si ar vrea sa ma vada cum eram inainte
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.02.2011, 21:59:02
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Mai bine renunti la parul lung,este inestetic si iti da batai mari de cap. Va fi greu sa ti-l speli,va trebui mereu aranjat,despletit etc. etc. Eu ma tund la 2-3 saptamani la zero cu doi,e cel mai bine. Nu mai am niciun stres cu podoaba mea capilara.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.02.2011, 21:59:40
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Uita(macar pentru o perioada) de look, par lung, chestii din astea...
Gandeste-te ce anume vrei.Inteleg ca Il cauti pe Dumnezeu.Atunci du-te la biserica, roaga-te si asculta-ti parintii.
Aceasta e una dintre porunci...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.02.2011, 22:01:23
blackmetal_15 blackmetal_15 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Mesaje: 5
Implicit

nu in privinta parului nu am sa renunt niciodata deoarece e printre lucrurile care ma fac foarte fericit pur si simplu
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.02.2011, 22:07:48
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dude,daca te duci la biserica din obligatie sau fortat atunci totul este inutil.Du-te cand simti tu ca vrei asta.Usor,cu rabdare,in felul tau.Cu timpul poate lucrurile se vor imbunatati,vei vrea sa mergi mai des.Nu conteaza cat de lung ai parul ci cum si cat gandesti :) Fii cinstit cu tine insuti,Cel de Sus te vede asa cum esti si stie ce este in sufletul tau.Ploaia care va veni le va potoli pe toate :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.02.2011, 22:37:45
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blackmetal_15 Vezi mesajul
da vreau sa ma apropii de Dumnezeu dar nu stiu daca pot sta fara sa ascult rock ... a devenit ceva normal pentru mine...
Pai dupa ce murim nu o sa mai avem unde sa ascultam muzica rock nici daca vrem, ca in iad nu se asculta muzica, iar in Rai nu prea se asculta rock, acolo sunt ingerii care canta. Si daca acum nu poti sta fara rock gandeste-te cum vei putea sta o vesnicie?

Cu alte cuvinte,asa ne dam seara daca suntem sau nu dependenti de diverse lucruri, daca putem sta fara ele, fara sa ne fie greu.

Dumnezeu sa ne ajute!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintii Vs Iubirea vietii mele ! dorul3tz Generalitati 30 22.01.2009 17:30:54
Parintii eduardd Pocainta 15 14.11.2008 00:05:05
Parintii Bisericii-Luminatorii nostri georgeval Generalitati 7 04.11.2008 16:30:21
parintii chiar cred k tot ce fac e bine? ioanhodean Generalitati 2 01.09.2008 23:12:25
parintii ne vor binele... c-antonia Intamplari adevarate 17 19.05.2008 18:55:31