Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.05.2011, 10:05:25
Dorinuta Dorinuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2011
Mesaje: 3
Implicit OMENIE!!

Am citi articolului domnului Cocosila, si comentariile de mai jos. Fiecare este cu parerea lui, iar semnatarul articolului se vede clar ca este impotriva animalelor. Eu cred ca avem dreptul si noi si toate viatile sa traim pe acest pamint, sa nu ne exploatam unii pe altii asa cum o facem. Si nu cred ca un OM care are mila si intelegere pentru animale , nu are si pentru oameni, fie copii sau batrani. Am vazut familii care au si copii si animale. Eu cred ca este PACAT, NUMAI atunci cind vezi doar animalul de linga tine si nu ii ajuti si pe oameni. De latrat, nu le poti interzice..pt ca noi LATRAM mai rau decit ei, la toate orele din zi si din noapte si am ajuns de o rautae si cruzime ca am speriat toata Europa. Sa fim intelepti si sa ne acceptam defectele, sa fim MAI BUNI,TOLERANTI, si sa avem MILA si DRAGOSTE si fata de Oameni si fata de vietatile lasate tot de DUMNEZEU!! DORISA
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.05.2011, 10:58:14
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Am citit acest articol dar nu mi s-a parut ca autorul este impotriva animalelor. Din contra, indeamna la a trai alaturi de ele dand dovada de dreapta socotinta. Nu incurajeaza nici abuzarea fizica a animalelor dar nici iubirea nejustificata fata de ele. Ambele reprezinta forme in care umanul se degradeaza, manifestari nefiresti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.05.2011, 11:37:38
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Sunt de acord cu tine Dorisa, dar poate ca iubirea exagerata fata de animale se refera la altceva. Sa-ti dau un exemplu. Vad pe strada foarte multi caini imbracati, cu zgarde de milioane de lei poate si ma intreb de ce acei oameni imbraca cainii, animalele cand alti oameni, copii stau dezbracati si cersesc sau cine stie ce grozavi faci pentru a trai. Asta e pentru mine o iubire exagerata, denaturata pentru animale, sa le dai lor ce nu au nici macar semenii tai.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.05.2011, 12:51:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Decadența înseamnă a pierde rostul celor făcute de Dumnezeu și de oameni. Când, în Imperiul Bizantin, amasadorilor li se serveau ceea ce păreau a fi mere coapte, dar în realitate erau fripturi tăiate precum merele, cu frunzuliță atașată, urmate de "friptură" la desert, care în realitate era jeleu de mere făcut pane, atunci vorbim de decadență. Așa au pierit multe civilizații, precum păsările: pe limba lor. Adică, degenerând. Când într-un stat oamenii ajung să nu aibă ce mânca și se vând pe ei înșiși drept sclavi turcilor, în schimb fudulia de la ospețe se manifestă ca mere-friptură și friptură-mere, sfârșitul deja poate fi adulmecat în acele bucate.

Tot așa, rostul pentru care Creatorul a făcut animalele este de a-i sluji omului. Când omul ajunge să le dea oase vitaminizate din imitație de toval cu damf de șorici, în timp ce copiilor străzii le dă un șut în spate, atunci ceva nu e în regulă. Când se mai face un pas spre groapă și omul ajunge a face din animal subiect de drept civil, lăsându-i testament, fixându-i rente, căsătorindu-se cu el ori căsătorind animale între ele, atunci sfârșitul împărăției noastre poate fi deja adulmecat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.05.2011, 14:10:08
Liviu33
Guest
 
Mesaje: n/a
Question

Despre ce articol este vorba?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.05.2011, 14:11:01
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liviu33 Vezi mesajul
Despre ce articol este vorba?
http://www.crestinortodox.ro/editori...le-124764.html
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.05.2011, 14:17:46
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dorinuta Vezi mesajul
Am citi articolului domnului Cocosila, si comentariile de mai jos. Fiecare este cu parerea lui, iar semnatarul articolului se vede clar ca este impotriva animalelor. Eu cred ca avem dreptul si noi si toate viatile sa traim pe acest pamint, sa nu ne exploatam unii pe altii asa cum o facem. Si nu cred ca un OM care are mila si intelegere pentru animale , nu are si pentru oameni, fie copii sau batrani. Am vazut familii care au si copii si animale. Eu cred ca este PACAT, NUMAI atunci cind vezi doar animalul de linga tine si nu ii ajuti si pe oameni. De latrat, nu le poti interzice..pt ca noi LATRAM mai rau decit ei, la toate orele din zi si din noapte si am ajuns de o rautae si cruzime ca am speriat toata Europa. Sa fim intelepti si sa ne acceptam defectele, sa fim MAI BUNI,TOLERANTI, si sa avem MILA si DRAGOSTE si fata de Oameni si fata de vietatile lasate tot de DUMNEZEU!! DORISA
Eu am doi caini si nu vad nimic in neregula cu privire la articolul incriminat de dvs.Mi-am crescut cainii de cand erau pui si am si familie.Exista insa oameni care exagereaza si acest lucru este subliniat in articol.As dori sa subliniez faptul ca,in general,in Romania,multi dintre posesorii de caini dau dovada de o grava lipsa de educatie cu privire la modul cum isi lasa animalele sa isi faca nevoile in spatii publice,fara a curata in urma lor.In Vest sunt amenzi drastice pentru asa ceva dar in RO nu se pune problema. Efectiv sunt strazi,chiar unde stau,unde trebuie sa te uiti pe unde calci cu mare atentie si nu prea sunt caini vagabonzi in imprejurimi.Inutil sa spun cum miroase, mai ales vara.Exista niste limite care trebuiesc intelese si respectate.In plus trebuie facut ceva cu privire la cainii vagabonzi,sunt un real pericol.Mentalitatea din RO este extrem de diferita fata de cea din Vest atat cu privire la ce drepturi ai dar mai ales cu privire la ce obligatii ai.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.05.2011, 14:59:40
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
si nu prea sunt caini vagabonzi in imprejurimi.
De altfel, câinii vagabonzi se autoeducă în sensul ăsta. Nu fac niciodată mizerie pe trotuar.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.05.2011, 15:06:38
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
De altfel, câinii vagabonzi se autoeducă în sensul ăsta. Nu fac niciodată mizerie pe trotuar.
Nu ma pot pronunta pentru ca nu le-am studiat evolutia mentala :) Mi-as dori ca in momentul in care ies cu copilul la plimbare sa nu trec pe langa o haita de caini vagabonzi,mai ales in situatia in care starea lor de sanatate nu este tinuta sub observatie iar suficient de multi sunt suficient de agresivi.Ori pui o limita cu privire la inmultirea lor ori cei care doresc caini vagabonzi in imprejurimi sa fie obligati sa contribuie la ingrijirea,supravegherea si hranirea lor.Vor fi si cainii ajutati si se va imbunatati si securitatea celor care traiesc alaturi de ei.In caz contrar nimeni nu va avea nici o responsabilitate si asta este inadmisibil.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.05.2011, 17:24:40
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Nu ma pot pronunta pentru ca nu le-am studiat evolutia mentala :) Mi-as dori ca in momentul in care ies cu copilul la plimbare sa nu trec pe langa o haita de caini vagabonzi,mai ales in situatia in care starea lor de sanatate nu este tinuta sub observatie iar suficient de multi sunt suficient de agresivi.Ori pui o limita cu privire la inmultirea lor ori cei care doresc caini vagabonzi in imprejurimi sa fie obligati sa contribuie la ingrijirea,supravegherea si hranirea lor.Vor fi si cainii ajutati si se va imbunatati si securitatea celor care traiesc alaturi de ei.In caz contrar nimeni nu va avea nici o responsabilitate si asta este inadmisibil.
Nu cred că mulți doresc câini vagabonzi. Însă ei există, și nu din vina lor. De vină sunt tot oamenii, care nu-și asumă responsabilitatea în privința puilor, pe care le e milă să-i omoare, însă nu le e milă să-i lase de izbeliște prin parcuri.
Dar asta e o altă problemă.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce va face sa credeti in Dumnezeu ,cum slaviti iubirea fata de divinitate kappa_ii Generalitati 4 13.12.2011 22:07:35
dragostea exagerata pentru animale de companie urzicuta Generalitati 169 06.10.2011 13:56:31
Earthlings - documentar socant despre cruzimea fata de animale Floar3 Generalitati 2 30.10.2009 15:44:13