Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.02.2007, 20:25:17
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Juli
Eu incerc sa tin post "obisnuit", nu stiu cum sa-i zic altfel, e cel pe care Nicodim Mandita il numeste "ingaduitor" (cu exceptia mancarii de peste si a vinului).
Juli, ce intelegi prin post "obisnuit"? Nu mi-e prea clar. Poate dai niste exemple. Oricum, esentiala e infranarea si iar important este sa fie sanatos ce mancam, altfel e o bataie de joc fata de corp. Daca stam in cartofi prajiti, snitele de soia si pateu "de post", atunci numai post nu e...si ne mai trezim si cu sanatatea in pioneze.

Ai atins un alt punct important legat de post: infranarea mintii. Sa stii ca si eu am probleme la capitolul asta. Asta nu e incurajant, ci mi-as dori sa le depasesc. Nici nu fac sufieciente eforturi cred. E si vointa noastra in joc. Poate ne spun altii cum fac.

Elena
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.02.2007, 22:21:16
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de Juli
Eu incerc sa tin post "obisnuit", nu stiu cum sa-i zic altfel, e cel pe care Nicodim Mandita il numeste "ingaduitor" (cu exceptia mancarii de peste si a vinului).
Juli, ce intelegi prin post "obisnuit"? Nu mi-e prea clar. Poate dai niste exemple. Oricum, esentiala e infranarea si iar important este sa fie sanatos ce mancam, altfel e o bataie de joc fata de corp. Daca stam in cartofi prajiti, snitele de soia si pateu "de post", atunci numai post nu e...si ne mai trezim si cu sanatatea in pioneze.

Ai atins un alt punct important legat de post: infranarea mintii. Sa stii ca si eu am probleme la capitolul asta. Asta nu e incurajant, ci mi-as dori sa le depasesc. Nici nu fac sufieciente eforturi cred. E si vointa noastra in joc. Poate ne spun altii cum fac.

Elena
Eu ma gandeam, asa, destul de serios (desi mi se pare caraghios un pic) sa imi pun niste post-it-uri pe monitor (pentru ca stau mai mult in fata calculatorului) in care sa-mi trec toate proastele obiceiuri ale mintii cu NU in fata...Adica Nu judeca pe altii, nu te mandri (ca n-ai de ce...)...etc. Fiind incepatoare in ale credintei, imi este cam greu sa am grija si paote asta ma ajuta. Aaa, si rugaciunea Sf. Efrem Sirul "Doamne si Stapanul vietii mele..." este cu siguranta benefica, de aceea este si specifica postului mare.
Prin post obisnuit inteleg oprirea de la carne, produse lactate, oua, alcool (la cofeina nu pot sa renunt). Nu tin post de ulei, nici negru (am tinut, dar dupa "prescriptiile" unui preot)...Cam atat cred.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.02.2007, 23:31:29
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

post obisnuit inseamna din cate stiu eu si am vazut in viata mea ,pe linga rugaciune si celelalte , a manca normal (mancare de post ,fara lactate carne , oua, peste ),daca vreti si mai clar :
fasole ,cartofi ,orez ,macaroane fara ou ,fructe ,legume ,varza .Pateuri artificiale si tot felul de produse speciale nu folosesc .
Dar n-am renuntat niciodata la ulei ,chiar daca numai un strop , si n-am mancat niciodata numai seara sau deloc , fara post negru , adica mese obisnuite ,
Cafea am baut si ceaiuri la fel , asa postim noi mirenii.
Eu n-am vazut altceva in copilaria mea , nici acasa si nici la vecini .
In vinerea mare mai face cineva cite un efort , cine poate .
Daca e gresit ,astept corecturi .

Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.02.2007, 03:27:15
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
post obisnuit inseamna din cate stiu eu si am vazut in viata mea ,pe linga rugaciune si celelalte , a manca normal (mancare de post ,fara lactate carne , oua, peste ),daca vreti si mai clar :
fasole ,cartofi ,orez ,macaroane fara ou ,fructe ,legume ,varza .Pateuri artificiale si tot felul de produse speciale nu folosesc .
Dar n-am renuntat niciodata la ulei ,chiar daca numai un strop , si n-am mancat niciodata numai seara sau deloc , fara post negru , adica mese obisnuite ,
Cafea am baut si ceaiuri la fel , asa postim noi mirenii.
Eu n-am vazut altceva in copilaria mea , nici acasa si nici la vecini .
In vinerea mare mai face cineva cite un efort , cine poate .
Daca e gresit ,astept corecturi .
Eu cred ca postul consta mai mult prin rugaciuni multe mai ales la Maica Domnului , tacere, asculta mai mult, meditatie, fapte bune macar cu o vorba daca altceva nu poti , participarea la slujbe Dumineca , vinerea si miercurea la vecernie . Impaca-te cu cel certat chiar daca nu ai fost tu de vina, (stiu neamuri care nu vorbesc de ani.)inceteaza a birfi , a invinovati pe altul .....cite si mai cite care le stiti si voi.
Bineinteles ca si postul la mincare are importanta, curata organismul de toxine si chimicale care folosim astazi dar sa nu exageram.(apa si piine o zi intreaga ).???
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.02.2007, 08:08:30
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SsAgEnT
adik postu cu alte cuvinte e o metoda de a flamanzi chiar dak ai frigideru plin.
:D:D... cam asa ceva, agentule SS. :)

numai ca nu se refera doar la mancare...

trebuie sa recunosc ca ai ceva potential, daca la 16 ani iti pui intrebari de-astea si te inscrii pe forumuri "de oameni mari " :cool:
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.02.2007, 09:08:46
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Multumesc pt.raspunsuri,dar mai am o nelamurire,cand femeie are ciclu stiu ca nu trebuie sa posteasca,trebuiesc recuperate zilele acestea imediat dupa terminarea postului?Multumesc si Domnul sa-ti ajute.Doina
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.02.2007, 09:13:38
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Iertati-ma,cuvantul recuperate nu este potrivit,adica am vrut sa zic ca trebuie sa le postesc dupa aceea.Sotul imi spune ca aceste zile sunt ca o datorie care trebuie platita.Doina
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.02.2007, 22:17:27
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Hartford a evidentiat bine un alt aspect important al postului: rugaciunea. Eu mi-am dat seama cand mai mergeam prin pelerinaje si-mi faceam de acasa pachetele peste pachetele de mancare pe care nu le puteam manca, fiindca obiectiv nu-mi era foame. Si am simtit ca rugaciunea te hraneste si nu mai simti nevoie de mancare. E extraordinar. Atunci am constientizat demersul corect: rugaciunea si apoi postul. Altfel postul ni se pare o rastignire totala. Dar daca punem rugaciunea pe primul loc, postul devine modul nostru normal de a fi, de a trai, de a ne manifesta.

Un alt aspect al postului tine de a ne cunoaste pe noi mai bine si a face un efort pentru a inmulti iubirea fata de Dumnezeu si fata de aproape. Sf. Teodor Studitul spunea ca "Postul adevarat este abtinerea de la orice lucru rau".

Un post cu roade adevarate!

Elena

Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.02.2007, 22:31:16
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de najhat
Multumesc pt.raspunsuri,dar mai am o nelamurire,cand femeie are ciclu stiu ca nu trebuie sa posteasca,trebuiesc recuperate zilele acestea imediat dupa terminarea postului?Multumesc si Domnul sa-ti ajute.Doina
Draga Doina, unde ai auzit tu de asa ceva? E prima data cand aflu de asta. Da, in perioada menstruala nu se tine post negru, fiindca unele femei se simt foarte rau si sunt nevoite sa recurga la medicamente, altele au pierderi mari de calciu, fier si magneziu, deci nu se tine post negru. Dar ca sa nu tii post si sa "recuperezi", asta e o inovatie. A mai auzit cineva de asa ceva? Legat de pierderile de Ca, Fe si Mg, se poate recurge la consumul de migdale sau soia (pentru Ca), de spanac si linte (pentru Fe) si de rosii (pentru Mg). Dar o alimentatie variata in general nu va necesita un regim special in perioada menstruala. Deci postul se tine si in aceasta perioada.

As da un citat de la Cuvioasa Sinclitichia (e putin mai lung...pentru cei cu rabdare mai mare). Si se refera la impedimente de boala sau de ispita:
"Postind sa nu zici ca nu mai poti posti datorita unei boli, pentru ca mereu cei care au oprit postul din cauza unei boli oarecare, dupa vindecarea lor au cazut din nou in boala aceea. Ai inceput ceva bun, nu lasa pe cel potrivnic sa te opreasca, pentru ca puterea lui se anuleaza prin rabdarea ta." Si tot ea zice:

"Intr-adevar, cei care calatoresc pe mare asteapta vant prielnic, dar de multe ori vine vant din directie opusa. In cazul acesta, marinarii nu parasesc vaporul din cauza vantului, ci se lupta cu acesta. Cand vantul inceteaza, ei isi continua calatoria. Asa si noi, cand un duh lupta impotriva noastra, trebuie sa tinem crucea si sa savarsim calatoria noastra fara frica". Calatorie buna tuturor!

Elena


Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.02.2007, 23:09:38
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Mi-am cerut iertare ca am folosit cuvantul nepotrivit,dar eu stiu ca o femeie in perioada menstruala ,nu este voie sa intre in biserica,sa se atinga de cele sfinte,sa tina post ,pt.ca nu este considerata curata[ nu ma refer la curatenia corpului ]. Nu m-am referit la boli sau lipsa de minerale si vitamine,numai dorinta de a posti te intareste imediat. De asemenea nu se poate impartasi-eu personal trecand prin asa ceva in urma cu 2ani.Nu ma refer la postul negru,ci la post in general.Sper sa fiu inteleasa corect,preotul nostru care a venit aici anul trecut,a spus unei doamne sa posteasca zilele care nu le-a putut posti in postul mare ,ea nepostind zilele in care a avut menstruatie.Nu mai stiu ce e corect,cine ma poate sfatui?Daca ma poti indruma ,ce pot gasi de citit in legatura cu acest aspect,in scrierile unui parinte,sfaturi,bineinteles prin intermediul net. pt.ca nu pot obtine carti sau brosuri in aceasta tara.Multumesc.Doina.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul larisa maria Generalitati 7 11.11.2011 23:04:44
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
Cand s-a infiintat/reglementat postul in forma actuala? sophia Postul 17 05.12.2009 23:49:56