Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.07.2012, 10:12:17
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit nu pot tine post

ma gandeam de azi inainte sa tin post negru miercurea ca o rasplata pt SF NECTARIE SI MAICA DOMNULUI ca m-au ajutat mereu si sa ma ajute sa ma vindece de cancer...problema este ca nu pot,mi se face rau si nu pot sa nu mananc...dat fiind ca nu se stie daca am hemangiom sau metastaza ,,,,,e pacat ca nu pot tine?sau pe bolnavi ii intelege DUMNEZEU?m-ar ajuta SF NECTARIE mai mult daca as tine post negru in cinstea lui?nu stiu ce sa fac ce decizie sa iau.m-ar ajuta foarte mult sfaturile voastre.multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.07.2012, 11:27:25
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
ma gandeam de azi inainte sa tin post negru miercurea ca o rasplata pt SF NECTARIE SI MAICA DOMNULUI ca m-au ajutat mereu si sa ma ajute sa ma vindece de cancer...problema este ca nu pot,mi se face rau si nu pot sa nu mananc...dat fiind ca nu se stie daca am hemangiom sau metastaza ,,,,,e pacat ca nu pot tine?sau pe bolnavi ii intelege DUMNEZEU?m-ar ajuta SF NECTARIE mai mult daca as tine post negru in cinstea lui?nu stiu ce sa fac ce decizie sa iau.m-ar ajuta foarte mult sfaturile voastre.multumesc
Însăși formularea pe care ai poatat-o aici te dă de gol(te rog să mă scuzi) cât de egoist gândești și, prin urmare, cât ești de departe de voia lui Dumnezeu; adică prin postul pe care(în mintea ta) e politicaly correct să-l începi crezi că te revanșezi pentru binele făcut deja de SF NECTARIE SI MAICA DOMNULUI și nici așa nu ai destulă putere rezultând de aici că de fapt în subconștient te simți obligată (iar conștient, forțată) și nu dorești să te smerești, gândind șmecherește că postul poate fi înlocuit cu acest mesaj pe forum.

Cu alte cuvinte, tu nu înțelegi rugăciunea domnească ce spune:
”...și ne iartă nouă păcatele noastre precum și noi iertăm greșiților noștri...”
nefiind dispusă să investești de la tine un ”avans” de efort duhovnicesc peste care să vină binecuvântarea divină deoarece aștepți ca binele să-ți vină ție în avans, ceea ce se vede din postările tale cum te plângi de toate...

Cancerul confirmă toate astea.

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
,,,,,e pacat ca nu pot tine?...
Cine spune nu pot, spune de fapt nu vreau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.07.2012, 11:27:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Patricia,

Duhovnic ai?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.07.2012, 11:32:51
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Însăși formularea pe care ai poatat-o aici te dă de gol(te rog să mă scuzi) cât de egoist gândești și, prin urmare, cât ești de departe de voia lui Dumnezeu; adică prin postul pe care(în mintea ta) e politicaly correct să-l începi crezi că te revanșezi pentru binele făcut deja de SF NECTARIE SI MAICA DOMNULUI și nici așa nu ai destulă putere rezultând de aici că de fapt în subconștient te simți obligată (iar conștient, forțată) și nu dorești să te smerești, gândind șmecherește că postul poate fi înlocuit cu acest mesaj pe forum.

Cu alte cuvinte, tu nu înțelegi rugăciunea domnească ce spune:
”...și ne iartă nouă păcatele noastre precum și noi iertăm greșiților noștri...”
nefiind dispusă să investești de la tine un ”avans” de efort duhovnicesc peste care să vină binecuvântarea divină deoarece aștepți ca binele să-ți vină ție în avans, ceea ce se vede din postările tale cum te plângi de toate...

Cancerul confirmă toate astea.

Cine spune nu pot, spune de fapt nu vreau.
nu inteleg de ceea ce vrei sa spui......lumineaza-ma
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.07.2012, 11:39:32
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
ma gandeam de azi inainte sa tin post negru miercurea ca o rasplata pt SF NECTARIE SI MAICA DOMNULUI ca m-au ajutat mereu si sa ma ajute sa ma vindece de cancer...problema este ca nu pot,mi se face rau si nu pot sa nu mananc...dat fiind ca nu se stie daca am hemangiom sau metastaza ,,,,,e pacat ca nu pot tine?sau pe bolnavi ii intelege DUMNEZEU?m-ar ajuta SF NECTARIE mai mult daca as tine post negru in cinstea lui?nu stiu ce sa fac ce decizie sa iau.m-ar ajuta foarte mult sfaturile voastre.multumesc
Vorbeste si cu duhovnicul si stabileste un program de rugaciune si post pe care sa-l poti respecta. Daca te avanti intr-un post prea sever, poti avea parte de ispite de dreapta, adica slabesti peste masura si apoi sa abandonezi tot ce tine de viata duhovniceasca.

In schimb, poti sa tii un post obisnuit, mai ales ca sucurile de legume sunt atat de benefice in acest tratament. Poti sa renunti la prajeli, la zahar si la alimente acide:
Alimente alcaline si acide - Hiperaciditatea si efectul ei nociv asupra ...


In compensatie, poti face ceva placut lui Dumnezeu: sa citesti din Noul Testament, sa citesti Vietile Sfintilor sau alte scrieri duhovnicesti. Si poti sa citesti si sa spui rugaciuni.

Orice am face, sa ne gandim ca nu am facut suficient si sa ne impunem si alte nevointe, caci lenea nu e buna. Da cautare pe internet: ,,Leacuri din batrani''.
Ai sa gasesti multe remedii naturiste pentru problemele tale si ale celor dragi tie. Cand simti ca poti sa tii post negru, vorbeste cu duhovnicul. Este un exercitiu de smerenie. Duhovnicul se roaga pentru tine sa nu ti se intample nimic rau daca tii post. Postul insotit de rugaciune aduce foloase. Postul fara rugaciune e cura de slabire.

Last edited by antoniap; 18.07.2012 at 11:42:36.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.07.2012, 11:45:46
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

iti multumesc frumos.........exceptionale explicatii si pe inteles
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.07.2012, 11:48:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ai sa gasesti multe remedii naturiste pentru problemele tale si ale celor dragi tie.
Remediile naturiste, fără remedii sufletiste (ca să iasă rima) sunt frecție Diana la picior de lemn.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.07.2012, 11:52:21
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
ma gandeam de azi inainte sa tin post negru miercurea ca o rasplata pt SF NECTARIE SI MAICA DOMNULUI ca m-au ajutat mereu si sa ma ajute sa ma vindece de cancer...problema este ca nu pot,mi se face rau si nu pot sa nu mananc...dat fiind ca nu se stie daca am hemangiom sau metastaza ,,,,,e pacat ca nu pot tine?sau pe bolnavi ii intelege DUMNEZEU?m-ar ajuta SF NECTARIE mai mult daca as tine post negru in cinstea lui?nu stiu ce sa fac ce decizie sa iau.m-ar ajuta foarte mult sfaturile voastre.multumesc
Parintele Cleopa spunea ca cei pentru cei care tin greu postul osteneala lor de o zi face cat postul tinut o saptamana a celor pt.care acest lucru nu e atat de anevoios.
Puteti tine normal ,eventual sa mancati fara ulei miercuri si vineri ,desi Dumnezeu vede efortul si cand tinem post obisnuit ,randuit mirenilor.
Incercati sa renuntati la produsele pe baza de zahar ,evitati prajelile si carne cat mai putina ,eventual de pasare.
Urmati sfaturile date de Antonia ,sunt izvoarate din experienta proprie .
Rugaciunea e esentiala.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.07.2012, 11:57:10
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

da asta si incerc sa fac sa evit tot ce nu e sanatos........deci daca tin post negru miercurea sau vinerea"""bineinteles numai in fapte bune,rugaciune"""face cat o sapt de post obisnuit?dar cine este antonia?scz poate stiu dar am uitat
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.07.2012, 12:15:52
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
da asta si incerc sa fac sa evit tot ce nu e sanatos........deci daca tin post negru miercurea sau vinerea"""bineinteles numai in fapte bune,rugaciune"""face cat o sapt de post obisnuit?dar cine este antonia?scz poate stiu dar am uitat
Antonia a scris si a dat sfaturi mai sus ,user Antoniap
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 17:29:45
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Se poate tine "post partial?" fallen Postul 175 07.04.2012 09:49:09
Deșteaptă-te , creștine ! cristiboss56 Rugaciuni 0 20.07.2009 21:36:03
Pre Tine Te laudam maria55 Generalitati 18 22.12.2006 08:07:19