Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Despre Utrenie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.06.2007, 21:19:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

" Astazi mantuirea a toata lumea s-a facut , sa cantam celui ce a inviat din mormant, si incepatorului vietii noastre, ca stricind cu moartea pe moarte, ne-a daruit noua biruinta si mare mila. Inviata-i din mormant, si legaturile iadului le-ai rupt ; stricat-ai osanda mortii . Doamne pe toti din cursele vrajmasului mantuindu-i ; aratandu-Te pe Tine Apostolilor tai, i-ai trimis pe ei la propovaduire, si prin transii pacea Ta ai daruit lumii , unule mult milostive . "
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.06.2007, 23:50:01
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Utrenia reprezinta ptr. mine cel mai linistit moment al slujbei. E dimineata, biserica este inca goala, imi pot auzi si gandurile..sunt atat de frumoase laudele, atat de frumoase rugaciunile. Personal mare bucurie imi aduce slujba utreniei.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.07.2007, 09:42:28
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

La manastirile Bisericii Rasaritene(BOSV),slujba Utreniei se savarseste la miezul noptii,si la bisericile de mir,la slujba de dimineata.Asta ca semn de pregatire,de priveghere pentru venirea Domnului,ca pilda celeia cu Candela aprinsa.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.08.2007, 17:44:16
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)si pentru mine desi nu apuc intotdeauna sa ajung(mai ales iarna din comoditate)utrenia o aseman felurilor principale ale pranzului,in timp ce Sf.liturghie e desertul,ca sa pleci satul trebuie sa fie masa sATIOASA.vORBESC EXCLUSIV DESPRE bISERICILE DE MIR,IN MANASTIRI AJUNG RAR.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.09.2007, 06:41:13
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Utrenia reprezinta ptr. mine cel mai linistit moment al slujbei. E dimineata, biserica este inca goala, imi pot auzi si gandurile..sunt atat de frumoase laudele, atat de frumoase rugaciunile. Personal mare bucurie imi aduce slujba utreniei.
:) si mie, de aceea incerc sa ajung cat mai des dimineata devreme cand se deschide biserica si sa particip la toata slujba, inclusiv utrenia.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.01.2008, 19:51:29
olivian olivian is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.01.2008
Mesaje: 71
Implicit

La infricosatoarea zi a judecatii de apoi, Dumnezeu, Iisus Hristos, va judeca lumea in atata timp in cat se citesc cei 6 psalmi ai utreniei. De aceea Sfintii Parinti si Sf. Traditie a Bisericii Ortodoxe a randuit ca in timp ce se citesc acesti 6 psalmi, credinciosii sa stea in picioare, sa nu se miste, sa nu faca inchinaciuni osi metanii, ci sa stea cu frica si cu mare luare aminte.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.02.2008, 18:17:21
olivian olivian is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.01.2008
Mesaje: 71
Implicit

"unde scrie"... In Sfanta Traditie este ceva scris?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.02.2008, 18:25:54
olivian olivian is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.01.2008
Mesaje: 71
Implicit

Normal, dupa Sfanta Traditie, utrenia se face, cum zici si tu, seara, sau la miezul noptii. Insa, modernismul a facut altceva... "dimineata". Dar, am discutat despre aceasta traditie cu IPS. LEONTII Arhiepiscop si Mitropolit de Boello Crinitzka, si mi-a zis: "La noi se obisnuieste sa se slujeasca la 0:00 Utrenia, fie ca este sarbatoare sau nu. Insa, am facut pogoramant impreuna cu Sfantul Sinod ca sa se faca Utrenia in Bisericile de Mir in cursul dupamiezii, respectiv dupa ora 19:oo, ncicidecum dimineata sau in alta perioada din zi, pentru a se pastra randuiala din Sfanta Traditie a Bisericii Sobornicesti si Apostolesti". Si despre statul in picioare, Sfintii Rusi mai dau cate o explicatie foarte rar. Cert este ca, atat in Rusia, Ucraina, cat si ni alte state Ortodoxe, se obisnuieste sa se stea in picioare la cei 6 Psalmi, si nu se inchina nimeni de la "slava intru cei de sus" si pana la "Aliluia" de dupa psalmi, adica nici la slava mica dintre cei 3 psalmi si ceilalti 3.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.02.2008, 20:17:19
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Sf Traditie, aici in buc si pe unde am mai fost, este ca noi, crestinii, sa stam in genunchi... nu degeaba te-am intrebat unde scrie sau de unde stii...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.02.2008, 20:24:28
olivian olivian is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.01.2008
Mesaje: 71
Implicit


nu confunda Sfanta Traditie cu "biceiurile zonelor".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Utrenia EDI Despre Utrenie 10 04.07.2008 17:00:14