Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.12.2012, 16:08:00
calatorul
Guest
 
Mesaje: n/a
Post Ce inseamna Raiul pentru voi?

Cum credeti sau v-ati dori sa fie Raiul?

Pentru mine s-ar rezuma la o liniste interioara, lumina si bineinteles ca mi-as dori ca cei dragi mie din timpul vietii sa fie acolo.

Ar putea aduce Raiul linistea necesara cand cei dragi noua parinti, copii, rude, prieteni, cunostiinte s-ar afla la Iad?

Voi ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.12.2012, 16:15:50
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calatorul Vezi mesajul
Cum credeti sau v-ati dori sa fie Raiul?

Pentru mine s-ar rezuma la o liniste interioara, lumina si bineinteles ca mi-as dori ca cei dragi mie din timpul vietii sa fie acolo.

Ar putea aduce Raiul linistea necesara cand cei dragi noua parinti, copii, rude, prieteni, cunostiinte s-ar afla la Iad?

Voi ce parere aveti?
se spune că Dumnezeu "va lua" celor din Rai amintirea celor dragi.
pentru ca acolo "nu este nici întristare, nici suspin".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.12.2012, 16:39:10
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
se spune că Dumnezeu "va lua" celor din Rai amintirea celor dragi.
pentru ca acolo "nu este nici întristare, nici suspin".
Pot fi si locasuri in care ii uitam atat pe cei dragi cat si suferintele.

Dar raiul pe care trebuie sa ni-l dorim este unirea cu Hristos,
Iar prin El cu fiecare faptura,
Pentru ca Iisus nu uita si nu paraseste nicio faptura
In veci.

Duhul Lui este locasul cel mai inalt,
Mai de pret decat manifestarile incantatoare,
Mai de pret decat linistea adanca,
Mai de pret decat veseliile ceresti.
__________________

Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.12.2012, 17:57:08
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calatorul Vezi mesajul
Cum credeti sau v-ati dori sa fie Raiul?

Pentru mine s-ar rezuma la o liniste interioara, lumina si bineinteles ca mi-as dori ca cei dragi mie din timpul vietii sa fie acolo.

Ar putea aduce Raiul linistea necesara cand cei dragi noua parinti, copii, rude, prieteni, cunostiinte s-ar afla la Iad?

Voi ce parere aveti?
Asta este una din marile probleme ale Bisericii in timpurile noastre. Il vrem si ni-L facem pe Dumnezeu dupa chipul si asemanarea noastra. Nu ne place o invatatura a Bisericii? Nu e o problema, o adaptam la "nevoile" noastre. Nu ne place interpretarea Sfintei Scripturi? Nu-i o problema. O adaptam dorintelor noastre sau spunem ca e invechita. Pana la urma doar nu o sa ne adaptam noi cei multi la Cel ce este Unul.

Ioan 17.3 "Iar viata vesnica aceasta este: Sa Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat, si pe Iisus Hristos, pe Care L-ai trimis."

Si problema, ca sa nu creada cineva ca am facut comentariu ca sa atac, nu este felul in care este interpretat Raiul ci simplul fapt ca asta ar trebui sa corespunda cu ceea ce ne-am dori noi.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.12.2012, 19:16:58
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calatorul Vezi mesajul
Cum credeti sau v-ati dori sa fie Raiul?

Pentru mine s-ar rezuma la o liniste interioara, lumina si bineinteles ca mi-as dori ca cei dragi mie din timpul vietii sa fie acolo.

Ar putea aduce Raiul linistea necesara cand cei dragi noua parinti, copii, rude, prieteni, cunostiinte s-ar afla la Iad?

Voi ce parere aveti?
Pentru mine Raiul este o plaja superba unde eu construiesc castele de nisip sau fac gropi (in sensul de a face ceva)..si sunt vesela. ..
Cand eram mai mica ma gandeam ca in Rai trebuie sa fie carti pentru ca imi placea sa citesc...peste cativa ani nu stiu ce viziune mai am.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce (mai) inseamna Bucurestiul pentru noi? MadalinaM Generalitati 21 24.11.2021 17:03:12
Ce inseamna pentru voi credinta - Dogme sau fapte? sophia Generalitati 69 20.05.2011 03:28:25
Ce inseamna pentru voi Sf Impartasanie? pacatoasa.. Impartasania (Taina Euharistiei) 48 27.11.2010 00:04:33
Ce inseamna pentru voi a trai in strainatate? Fani71 Generalitati 250 01.12.2009 22:53:20