Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.04.2006, 14:57:21
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

In urma cu cativa ani a venit la Maica Siluana de la manastirea Jitianu un credincios de la Bucuresti. Acesta venise special la Craiova ca sa ii ceara maicii un sfat duhovnicesc despre post. Auzindu-l ca a strabatut atata drum doar pentru un sfat, i-a zis maica: "Umbli dupa cai verzi pe pereti!". Abia atunci a inteles bucuresteanul ca era suficienta o discutie cu parintele sau duhovnic sau cu oricare alt preot din Bucuresti.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.04.2006, 09:46:00
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

??? eu nu as fi facut asa daca as fi fost in locul maici, acum nu vreu sa judec pe altul , dar cred ca oricine cauta un raspuns , la o intrebare precum aceea, il gaseste in fiecare Biesrica sau Manastire.:D
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.04.2006, 15:17:01
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Desigur ca maica Siluana nu a raspuns astfel din rautate, a facut-o doar ca sa-i arate ca raspunsul este acelasi. Ce ar fi daca fiecare duhovnic ar veni cu varianta lui despre cum trebuie sa postim?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.04.2006, 15:28:35
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Iata un alt exemplu, legat de oameni care "cauta cai verzi pe pereti": Maica Domnului este una singura si aceeasi penru toti cei care i se inchina. Atunci, de ce da lumea buzna la icoane facatoare de minuni, cum este cea de la Nicula, de exemplu, ca sa se inchine Maicii Domnului? Nu ar putea sa se inchine Sfintei Fecioare Maria si la icoana de acasa sau la cea de la biserica din cartier? Sau Maica Domnului asculta doar rugaciunile celor care vin la Nicula de 15 august?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.04.2006, 15:37:08
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Inca un exemplu: Exista credinciosi care dau acatiste pe la 10 biserici si manastiri, crezand ca astfel vor primi ajutor inzecit de la Dumnezeu. Altii trimit acatiste la manastiri si schituri indepartate, crezand ca preotii de acolo au mai mult har decat cei de la bisericile din oras.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.08.2007, 00:28:48
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

da phradmon, asa este, mentallitatea de turma iese la iveala cu ocazia obiceiurilor de sarbatori, precum si inchinarea la o anumita asa-zisa "icoana facatoare de minuni". Sa stii ca si eu am stat si m-am gandit la apsectul cu icoana de acasa, si nu neaparat cea din Biserica, la care se duc tot felul de oameni pentru a se ruga numai spre a-si trage foloase dupa acea rugaciune. Stau si ma intreb cine se roaga la Dumnezeu fara nici un scop, cine se roaga doar de dragul rugaciunii? mai nimeni, rar mai vezi pe cate cineva sa aibe asa ravna spre Dumnezeu incat sa se roage numai din dorinta inimii, el fiind in cele mai mari necazuri, dar fara sa se gandeasca ca Dumnezeu ar trebui sa-l scoata din necazuri datorita rugaciunii lui, ba dimpotriva, sa fie fericit ca Dumnezeu ii pricinuieste necazuri aici spre mai marea lui smerenie, astfel incat sa-i fie dulce si placuta suferinta, iara nu amara cum o simtim noi toti cei mierosi si fatarnici...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.08.2007, 04:31:59
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spinu
??? eu nu as fi facut asa daca as fi fost in locul maici, acum nu vreu sa judec pe altul , dar cred ca oricine cauta un raspuns , la o intrebare precum aceea, il gaseste in fiecare Biesrica sau Manastire.:D
Da ce o durea gura sa-i spuna o vorba frumoasa , calugarita asta e prea plina de ea.
Omul a facut drum sa vada si minastirea si poate a facut un mare efort sa ajunga acolo .
Nu a fost un raspuns de o crestina adevarata.
Sorry.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.08.2007, 04:44:00
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hartford are dreptate. In ceea ce privesc icoanele, eu cred ca intr-adevar unele sunt speciale.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.08.2007, 09:39:04
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
da phradmon, asa este, mentallitatea de turma iese la iveala cu ocazia obiceiurilor de sarbatori, precum si inchinarea la o anumita asa-zisa "icoana facatoare de minuni". Sa stii ca si eu am stat si m-am gandit la apsectul cu icoana de acasa, si nu neaparat cea din Biserica, la care se duc tot felul de oameni pentru a se ruga numai spre a-si trage foloase dupa acea rugaciune. Stau si ma intreb cine se roaga la Dumnezeu fara nici un scop, cine se roaga doar de dragul rugaciunii? mai nimeni, rar mai vezi pe cate cineva sa aibe asa ravna spre Dumnezeu incat sa se roage numai din dorinta inimii, el fiind in cele mai mari necazuri, dar fara sa se gandeasca ca Dumnezeu ar trebui sa-l scoata din necazuri datorita rugaciunii lui, ba dimpotriva, sa fie fericit ca Dumnezeu ii pricinuieste necazuri aici spre mai marea lui smerenie, astfel incat sa-i fie dulce si placuta suferinta, iara nu amara cum o simtim noi toti cei mierosi si fatarnici...
Si totusi sunt icoane facatoare de minuni ,dovada darurile aduse lor. Aceste icoane chiar daca nu fac minuni mereu (depinde de credinta si daruirea cu care se roaga fiecare) raspindesc o pace ,o stare de bine ,daca stai mai mult in preajma lor.
Parintele Sofian Boghiu spunea si de ce aceste icoane au devenit asa ,datorita credintei si postului celui care a pictat-o.
Rugaciuni facem pentru curatirea mintii si sufletului ,pentru a ne feri de pacat ,nu avem de unde sa stim cum se roaga fiecare si pentru ce.
Si chiar si asa ,pentru rezolvarea necazurilor e bine sa se roage fiecare ,pentru ca se capata obisnuinta si lumea se apropie de Dumnezeu.
Macar de s-ar ruga cei mai multi din interes..
Din pacate multi l-au scos pe Dumnezeu din viata lor si nici cand au necazuri nu se mai roaga.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.08.2007, 10:51:46
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
da phradmon, asa este, mentallitatea de turma iese la iveala cu ocazia obiceiurilor de sarbatori, precum si inchinarea la o anumita asa-zisa "icoana facatoare de minuni". Sa stii ca si eu am stat si m-am gandit la apsectul cu icoana de acasa, si nu neaparat cea din Biserica, la care se duc tot felul de oameni pentru a se ruga numai spre a-si trage foloase dupa acea rugaciune. Stau si ma intreb cine se roaga la Dumnezeu fara nici un scop, cine se roaga doar de dragul rugaciunii? mai nimeni, rar mai vezi pe cate cineva sa aibe asa ravna spre Dumnezeu incat sa se roage numai din dorinta inimii, el fiind in cele mai mari necazuri, dar fara sa se gandeasca ca Dumnezeu ar trebui sa-l scoata din necazuri datorita rugaciunii lui, ba dimpotriva, sa fie fericit ca Dumnezeu ii pricinuieste necazuri aici spre mai marea lui smerenie, astfel incat sa-i fie dulce si placuta suferinta, iara nu amara cum o simtim noi toti cei mierosi si fatarnici...
si tu si phradmon gresiti cand spuneti ca nu conteaza daca trimiti la 10 manastiri sau mai multe, pomelnice.
si va spun ce raspuns am primit de la duhovnicul meu la intrebarea pe care, si eu am pus-o la randul meu. mi-a spus ca nu se stie catre cine indreapta rugaciunile monahii in momentul in care se roaga. se pot ruga la Maica Domnului, la sfinti la care au evlavie etc. si, se poate ca unii dintre monahi sa gaseasca portita deschisa intr-unul din momente si sa-i fie mijlocita cererea. pentru ca de aceea exista mijlocitori, nu? de aceea avem sfinti la care avem evlavie si ii simtim mai apropiati. ne rugam la sf nectarie, sf pantelimon, sf ioan rusul, sf cozma si damian si alti sfinti pentru sanatate, ne rugam pentru bunastare la sf nicolae, pentru copii la sf stelian, pentru protectie la sf mina si tot asa. e bine ca rugaciunile sa mearga din diferite centre pentru ca nu se stie unde exista portita deschisa si razbeste rugaciunea. si rugaciunea nu se face oricum dragii mei. tre sa fii atent pentru ca daca-ti fuge mintea la ce ai facut peste zi se transforma intr-o transmisie bruiata si atunci sfintii nu mai prind "semnalul"... de aceea, daca rugaciunea este facuta din mai multe locuri, poate sa ajunga mai sigur la destinatie.
si pentru icoanele facatoare de minuni exista explicatie. sa cititi o carte despre icoanele facatoare de minuni din sfantul munte. sa cititi povestea lor si o sa intelegeti mai multe. si acolo exista MD portarita, MD dulcea sarutare, MD gherontita, MD panthanasa (vindecatoare de cancer), MD trihirusa (cea cu 3 maini), MD axionita (cea la care s-a cantat prima oara cuvinese cu adevarat) si multe altele. exista energii care ni se potrivesc. exista momente in care ne simtim atrasi de aceste icoane. si atunci rugaciunea devine mai puternica si ajunge unde trebuie. avem nevoie de un grad ridicat de credinta ca sa ajungem pana acolo incat sa sfintim prin rugaciune orice icoana asa cum a facut sf serafim de sarov cu celebra icoana a MD umilenia, o icoana superba la care sfantul avea evlavie. si daca o sa fiti atenti la icoana sfantului cand se roaga in genunchi inspre un copac o sa vedeti icoana MD de care va vorbesc.
cam asta am invatat de la duhnic si de la parinti.
sper sa va folositi si voi asa cum am facut-o eu.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde