Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 17.06.2010, 13:34:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Asta este problema.
Eu despart pe Dumnezeu de biserica omeneasca, din respect pentru El.
Biserica institutie este facuta de om, cu cladiri, ierarhii, legi proprii de functionare, preoti oameni.
Aceasta este problema serioasă la dv, nu faptul că intrați în biserică în acele zile în care zic unii că nu ați avea voie. A crede în Dumnezeu NU înseamnă (numai) a crede că Dumnezeu există, că și diavolul crede asta. A crede în Dumnezeu înseamnă a crede în ceea ce a spus Dumnezeu. Din câte văd, dv nu credeți că Dumnezeu a întemeiat o Biserică. Nici nu credeți că ea a fost de la început structurată ca instituție condusă de apostoli, în care erau și sunt bătrâni și preoți, în care erau și sunt diaconi și diaconițe, în care existau și există reguli. Nici nu credeți că Dumnezeu a spus că cei care vor asculta de apostoli, de El vor asculta. Asemănându-vă cu protestanții, credeți că asistența dumnezeiască asupra Bisericii a încetat subit odată cu moartea ultimului apostol. Așadar, Biserica nu a fost negreșelnică decât eventual până atunci, devenind greșelnică după aceea. Prin urmare, nu există Spirit Sfânt în Biserică, iar promisiunea lui Cristos că ne va trimite Spirit Consolator este o vorbă în vânt. O fi trimis la Pentecoste, după care S-a retras prin cine știe ce coclauri necunoscuți. Acesta este păcatul mândriei și neascultării, care a pierdut atâtea suflete.

Citat:
Uite-te si tu ce a facut omul: cate biserici (ca dogma) si cate secte au ajuns sa fie, dintr-o singura biserica lasata de om.
Asta credeți și mărturisiți ? "Cred în mai multe Biserici lăsate de om" ? Sau cu buzele spuneți la Dumnezeiasca Liturghie că există o Biserica ce are toate cele patru mărci după care poate fi recunoscută ca Biserică a lui Cristos, pe când cu mintea credeți altceva: că Biserica aceea nu mai există, ori că s-a fragmentat în cioburi, încât în fiecare ciob nu putem regăsi decât cel mult o parte din Adevăr ?


Citat:
5. Da, incerc sa inteleg pe Dumnezeu direct, credinta Lui, ca de la oameni nu prea pricep.
Dar Dumnezeu a rânduit și antrenat special niște oameni, pentru ca de la ei să aflăm credința. Scrie asta în Evanghelie. "Mergând, învățați toate neamurile". Sau nici în Biblie nu mai credeți ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #402  
Vechi 17.06.2010, 13:36:57
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Daniel777
Ori sunt scrise undeva lasate de Dumnezeu si trebuie doar cineva sa le gaseasca si sa le publice, ori nu sunt, si atunci nu trebuie sa le scrie nimeni de fapt, ci sa nu mai fie cerinte.

Nu vezi contradictii in carti, in pareri???????? Nici aici pe forum, in citate diverse????

Uite eu pe acest fir (si au mai fost altele inaintea lui pe aceeasi tema), inca nu am aflat:
Este femeia ne-curata? Da sau nu?
Fiecare da alt raspuns, fiecare citat spune altceva.

Mai vrei si alte intrebari la care inca nu s-a gasit raspuns?
- Ne impartasim des sau rar?
- Cum ne pregatim pentru impartasanie? (post, abstinente etc.)
- Sunt cei casatoriti ne-curati, pacatosi?
etc.

Sunt atatea pareri cati oameni, inclusiv duhovnici, la toate problemele.
Dar judecam oamenii nevinovati.

Pana la carti, Daniel, eu nu stiu inca ce am de facut concret in viata, cand si cum ma duc la biserica, sunt sau nu crestina/pacatoasa, etc.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #403  
Vechi 17.06.2010, 13:48:37
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Mihnea
Nu e chiar asa cum spui. Adica nu asta este problema mea.
Nu are nimic de a face cu Dumnezeu, am mai spus-o si o repet.
Dumnezeu a lasat o lege si pe apostoli, etc.
Dar mai tarziu oamenii au stricat multe.
Eu nu stiu cum a lasat Dumnezeu biserica institutie, ca nu scrie nicaieri cum era, ce forma, cum erau slujbele acum 2000 ani.
Dumnezeu a lasat credinta, lege noua, pilde. Mai departe au facut apostolii si dupa ei...oamenii.

"Dar Dumnezeu a rânduit și antrenat special niște oameni, pentru ca de la ei să aflăm credința. Scrie asta în Evanghelie. "Mergând, învățați toate neamurile". Sau nici în Biblie nu mai credeți?"

Exact asta este problema: oamenii aceia m-au dezamagit si ma dezamagesc. Ei nu (mai) sunt asa cum vroia Dumnezeu. S-au schimbat.
Oameni care trebuie sa lupte sa faca biserici (la propriu), sa trimeata preoti (deci cei din ierarhiile superioare), sa faca duhovnici mai multi, care sa aibe timp si rabdare sa invete credinciosii, sa ajute pe cei necajiti.
De ce tot il amestecati pe Dumnezeu aici si Biblia?
Eu vorbesc de oameni.

Pe de o parte este mai simplu: mergem fiecare dupa ureche, cand vrem, unde, si cum. Ce daca? Tot n-are nimeni timp, rabdare pentru noi, tot nu are importanta la gramada.
Asta ni se da, asta dam si noi.
La Dumnezeu si Maica Sa, si alti sfinti dragi ne putem ruga si acasa, sau intr-o biserica goala. Aia aste de fapt credinta.
Si aia de a ajuta pe cel necajit.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 17.06.2010 at 13:54:55.
Reply With Quote
  #404  
Vechi 17.06.2010, 14:08:29
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Daniel777
Ori sunt scrise undeva lasate de Dumnezeu si trebuie doar cineva sa le gaseasca si sa le publice, ori nu sunt, si atunci nu trebuie sa le scrie nimeni de fapt, ci sa nu mai fie cerinte.

Nu vezi contradictii in carti, in pareri???????? Nici aici pe forum, in citate diverse????

Uite eu pe acest fir (si au mai fost altele inaintea lui pe aceeasi tema), inca nu am aflat:
Este femeia ne-curata? Da sau nu?
Fiecare da alt raspuns, fiecare citat spune altceva.

Mai vrei si alte intrebari la care inca nu s-a gasit raspuns?
- Ne impartasim des sau rar?
- Cum ne pregatim pentru impartasanie? (post, abstinente etc.)
- Sunt cei casatoriti ne-curati, pacatosi?
etc.

Sunt atatea pareri cati oameni, inclusiv duhovnici, la toate problemele.
Dar judecam oamenii nevinovati.

Pana la carti, Daniel, eu nu stiu inca ce am de facut concret in viata, cand si cum ma duc la biserica, sunt sau nu crestina/pacatoasa, etc.
Eu personal nu am dileme,pentru mine toate intrebarile care le-ai pus au gasit raspuns.Dar nu vreau sa le mai reiau pe topic,ca o sa apara contestatari;si atat timp cat pentru mine sunt clare,ce rost are sa intru in polemica?!
Reply With Quote
  #405  
Vechi 17.06.2010, 14:11:47
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Daniel - stii de ce cred eu ca-ti sunt clare?
Fiindca tu ti-ai facut o parere a ta deja si pe aia o ti.
Sau: nu esti afectat de acele teme (nu esti femeie, nu esti insurat, etc.).
Si eu am sa fac la fel.
Parerea mea si nu mi-o mai schimba nimeni si atunci imi este totul clar.
Alta explicatie n-am, cum de totul iti este asa clar.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #406  
Vechi 17.06.2010, 14:30:31
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Mi-am facut o parere din ceea ce am citit si din experienta.Daca tie nu iti sunt clare acum,iti vor fi clare poate mai tarziu.
Insa,cand m-am convertit la ortodoxie,am fost incantat sa observ coeziunea de pareri in cadrul scrierilor ortodoxe.Ceea ce vad ca tu pui la indoiala.
Una este divergenta intre parerile oamenilor,si alt lucru sunt cartile ortodoxe,care sunt pline de acelasi Duh si Adevar.
Reply With Quote
  #407  
Vechi 17.06.2010, 14:35:03
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Si inca un lucru,poate o sa-ti fie de folos.Baza mi-am facut-o citind pe parintele Cleopa,el m-a format prin cartile sale.
Reply With Quote
  #408  
Vechi 17.06.2010, 15:22:02
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

2. Exista o gramada de oameni care nu au duhovnici, Maria, Anca, Anna si restul. Nu au de unde afla reguli, sfaturi.

De unde stii?
Reply With Quote
  #409  
Vechi 17.06.2010, 16:13:10
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit @ Sophia

Pe langa cele observate de catre Mihnea Dragomir, adaug si eu ceva:
cred ca tu te afli in ceata pentru ca incerci sa te indreptatesti incontinuu.
Or in fata lui Dumnezeu nu te poti indreptati.
Tu vrei sa ai un set de reguli astfel incat sa apari fara de greseala in fata lui Dumnezeu? Asta este nebunie, nu te supara. Dumnezeu ne stie pana si miscarile cele mai subtile ale inimii catre pacat, indiferent ce apare din afara.
Curatenia incepe dinauntru si se rasfrange in afara.
Astfel, daca te-ai smeri cu adevarat, ai sti chiar voia lui Dumnezeu (fara reguli scrise).
Regulile sunt doar niste carje (sa ne ajute sa ne smerim). Smerirea ne apropie de cunoasterea lui Dumnezeu. Si renuntarea la cele lumesti.
Si sfatul duhovnicului este tot un ajutor, dat pe masura fiecaruia ca sa inaintam in viata duhovniceasca. Cum trebuie sa traim ne-a spus Mantuitorul. Duhovnicul nu ne spune din nou, ci doar ne ajuta sa mergem in acea directie.
Tu spui ca nu s-a lasat scris ceea ce trebuie sa facem? Uite: "rugati-va neincetat" ca regula de viata. Sau "fiti desavarsiti, precum Tatal vostru ceresc desavarsit este"..
Iata deci regulile scrise. Aceea este masura vietii crestine.

(Astea ti le-am scris ca sa nu crezi ca daca indeplinesti un set de reguli, oricare ar fi ele, poti aparea fara de greseala inaintea lui Dumnezeu!)

Cand mergi la biserica, te rogi, faci milostenie etc.. nu faci un lucru extraordinar ca sa te indreptatesti (ca asta este "credinta"), nicidecum..
"Suntem slugi netrebnice, pentru că am făcut ceea ce eram datori să facem. "
Toti suntem ne-curati, Sophia, barbati si femei, pana dezradacinam patimile, iubirea de sine, indreptatirea de sine, iubirea de lume, poftele etc. (Repet a o suta oara: sa crezi ca respectarea unui set de reguli te face fara greseala este nebunie). Si sfaturile date de duhovnic sunt ca sa ne ajute sa lepadam pacatele si sa ne desfacem de lanturile patimilor.. de aceea nu sunt comune pt toti.

Revenind la aspecte practice, iti voi spune cum fac eu cand nu stiu ce sa fac. Ma intreb: oare acum o mahnesc pe Sf. Maica a Domnului prin ceea ce fac?
Este o intrebare f buna, ca de multe ori imi schimba planurile.
Reply With Quote
  #410  
Vechi 17.06.2010, 16:22:08
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Totusi tu intelegi foarte clar sfaturile celorlalti.
Problema ta nu este de intelegere, ci de acceptare.

De ex. pe alt thread ai scris:
"Anna si tu si altii nu faceti o delimitare intre Dumnezeu si om, pentru voi este tot una. La fel, nu faceti diferenta intre viata de pe pamant a omului si ce se intampla dupa aia cu el.
Eu asa inteleg si asa mi se spune si la biserica: Dumnezeu ne-a dat o viata pe acest pamant, pe care trebuie sa ne-o traim. Sigura ca dupa anumite reguli, dar trebuie s-o traim normal, omeneste.
Dupa aia, ce se intampla si cum va fi si ce vom fi, nu stie nimeni.
Voi vreti cumva o inversare. Sa nu mai traim pe pamant si sa umblam ca niste duhuri si abia pe urma sa fim oameni, in cer.
Nu se poate asta. Eu acum sunt om si trebuie sa traiesc ca atare. Am un trup si trebuie: sa mananc, sa dorm, sa beau, sa muncesc, sa am familie, sa ma inmultesc. Ah, ca sa fim placuti Domnului da, dar nu sa inversam treburile.
Sa ma duc sa triesc ca om, cu trup si ce am spus mai sus, in cer?
Acolo nu mai am nevoie de nimic din toate astea, acolo este alt fel de existenta."

Foarte bine ai inteles, am fost surprinsa.
Da, trebuie sa lepadam toate cele lumesti!
Pe pamant suntem straini si calatori:
Iubiților, vă îndemn ca pe niște străini ce sunteți și călători aici pe pământ, să vă feriți de poftele cele trupești care se războiesc împotriva sufletului. (I Petru 2:11)

(Si in multe locuri am citit ca cei care nu se unesc cu Hristos din aceasta viata, nu se vor uni nici dupa moarte.. deci daca nu-L cunosti pe Dumnezeu la vremea mortii, despartiti veti fi pt totdeauna.
Si viata aceasta ne-a fost data nu sa o traim cum vrem, ci sa-L cautam pe Dumnezeu si sa ajungem sa-L cunoastem)

Last edited by anna21; 17.06.2010 at 16:24:51.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 08:03:15
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 13:22:16
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 12.03.2011 23:01:39
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 17:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15