Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 10.04.2010, 03:49:42
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Aha...mai incearca !Fara analogii.


Citat:
În prealabil postat de ben_gal Vezi mesajul
Moldawwi...
Reply With Quote
  #42  
Vechi 10.04.2010, 10:55:08
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ben_gal Vezi mesajul
Am avut o lunga perioada de cautare in cadrul careia am invatat si despre religii idolatre. In cele din urma am vazut ca adevarul e linga mine de la inceput si sufletul meu a gasit pacea.
Se simte in persoana dvs. cautatorul autentic; dar linistea? si impacarea care se daruieste celui care merita odihna la capatul drumului, adevarata implinire a sufletului? nu poate fi doar ceva temporar, inainte de a pleca la un nou drum? altfel, de unde atata inversunare?
Reply With Quote
  #43  
Vechi 10.04.2010, 14:18:58
daniela.mois daniela.mois is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit Inca o data si in veci vecilor : Hristos a inviat !

"De obicei nu intru in dictutie cu indivizi .... , insa in cazul acesta voi face o exceptie sa iti sugerez sa citesti un pic istoria (da lipsa ta de date face ca anumitor oamenii,mediocrii si lipsiti de educatie ,sa ia de buna cele spuse de tine ) ,nu de alta dar cele spuse de tine sunt o aberatie si nu au nici un fundament real ,erezie si blasfemie ,insa acum ma voi axa pe distrugerea si perpetuarea adevaului istoric , te intreb :cum iti permiti tu ca sa fi nesincer si sa inseli lumea sau mai bine zis de ce ai face acest lucru ? Insa spre dezamagirea ta sunt si oameni ce au citit mai mult de 10 versete din tahor si au o cultura generala buna,avand in acelasi timp si integritate ,atat sociala ,etic-morala,cat si mai ales spirituala . Cineva a spus :" gandirea este cel mai greu lucru de pe lumea asta ,de aceea asa de putini o practica " evident se aplica in cazul mediocritatii si a celora ca tine ce iau de buna fiecare documentar facut in lipsa de dovezi ,ci doar pe pura presupunere ,din perspectiva unor lunatici ,ce au un interes comun spre a sustine sau a dezmintii o teorie ,facand totul dintr-un mare plan (diabolic de altfel ) ,numit de unii oamenii ,ca si teorie a conspiratiei . Dumnezeu sa te lumineze . Amin"
Nu este din fatarnicie ,ci doar un exemplu de a demonstra (ma rog este un cuvant cu o insemnitate prea mare ), ca tot ceea ce spun imi asum,deoarece este adevarat si drept .
Reply With Quote
  #44  
Vechi 10.04.2010, 16:27:35
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit Intrebari

Ben Gal
As fi curios care e pozitia evreilor(sau a ta) cu privire la Isus:
1/N-a existat;
2/A existat,dar a fost un simplu om,fara sa fi facut nimic deosebit(nastere supranaturala,minuni,invieri,propria inviere),in afara faptului ca a umblat de colo-colo,predicand;
3/A facut intr-adevar tot ce scrie in NT ca ar fi facut.
4/Alta varianta(variante)-care?
Cu alte cuvinte cam ce si cat din NT considera evreii ca ar fi conform cu realitatea?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 10.04.2010, 17:24:17
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sunt inversunat

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Se simte in persoana dvs. cautatorul autentic; dar linistea? si impacarea care se daruieste celui care merita odihna la capatul drumului, adevarata implinire a sufletului? nu poate fi doar ceva temporar, inainte de a pleca la un nou drum? altfel, de unde atata inversunare?
Sunt "inversunat" in dorinta de a-mi pastra linistea sufleteasca.
Sunt multe conditii necesare.
Primul: sa nu te minti pe tine insuti.
Oare face asta rau cuiva? Paradoxal, da. De ce? Habar nu am.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 10.04.2010, 17:26:22
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de preamultadezbinare Vezi mesajul
Ben Gal
As fi curios care e pozitia evreilor(sau a ta) cu privire la Isus:
1/N-a existat;
2/A existat,dar a fost un simplu om,fara sa fi facut nimic deosebit(nastere supranaturala,minuni,invieri,propria inviere),in afara faptului ca a umblat de colo-colo,predicand;
3/A facut intr-adevar tot ce scrie in NT ca ar fi facut.
4/Alta varianta(variante)-care?
Cu alte cuvinte cam ce si cat din NT considera evreii ca ar fi conform cu realitatea?
preamultadezbinare! Nu stiu daca a existat.
In caz ca a existat optez pt. 2).
Reply With Quote
  #47  
Vechi 10.04.2010, 17:31:06
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniela.mois Vezi mesajul
"De obicei nu intru in dictutie cu indivizi .... , insa in cazul acesta voi face o exceptie sa iti sugerez sa citesti un pic istoria (da lipsa ta de date face ca anumitor oamenii,mediocrii si lipsiti de educatie ,sa ia de buna cele spuse de tine ) ,nu de alta dar cele spuse de tine sunt o aberatie si nu au nici un fundament real ,erezie si blasfemie ,insa acum ma voi axa pe distrugerea si perpetuarea adevaului istoric , te intreb :cum iti permiti tu ca sa fi nesincer si sa inseli lumea sau mai bine zis de ce ai face acest lucru ? Insa spre dezamagirea ta sunt si oameni ce au citit mai mult de 10 versete din tahor si au o cultura generala buna,avand in acelasi timp si integritate ,atat sociala ,etic-morala,cat si mai ales spirituala . Cineva a spus :" gandirea este cel mai greu lucru de pe lumea asta ,de aceea asa de putini o practica " evident se aplica in cazul mediocritatii si a celora ca tine ce iau de buna fiecare documentar facut in lipsa de dovezi ,ci doar pe pura presupunere ,din perspectiva unor lunatici ,ce au un interes comun spre a sustine sau a dezmintii o teorie ,facand totul dintr-un mare plan (diabolic de altfel ) ,numit de unii oamenii ,ca si teorie a conspiratiei . Dumnezeu sa te lumineze . Amin"
Nu este din fatarnicie ,ci doar un exemplu de a demonstra (ma rog este un cuvant cu o insemnitate prea mare ), ca tot ceea ce spun imi asum,deoarece este adevarat si drept .
Pentru cine nu stie, contemporana mi-a trimis compunrea de mai sus prin PM.
Am incurajat-o sa scrie pe forum sperind ca va reveni cu ceva inteligibil.

Madame! Habar nu am care este problema dv. Ziceti ca sunteti citita? Poate. Ati inteles ceva? Parca n-as crede.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 10.04.2010, 20:38:59
cortexia cortexia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ben_gal Vezi mesajul
Pentru cine nu stie, contemporana mi-a trimis compunrea de mai sus prin PM.
Am incurajat-o sa scrie pe forum sperind ca va reveni cu ceva inteligibil..
De fapt, ce raspunsuri doresti sa afli de la noi?... Sau, daca stii toate raspunsurile, de ce ai infiintat acest topic? Ca sa ne convingi ca Hristos nu este Mantuitorul?...
Reply With Quote
  #49  
Vechi 10.04.2010, 20:43:47
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cortexia Vezi mesajul
De fapt, ce raspunsuri doresti sa afli de la noi?... Sau, daca stii toate raspunsurile, de ce ai infiintat acest topic? Ca sa ne convingi ca Hristos nu este Mantuitorul?...
Speranta a fost de a capata idei inteligente.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 10.04.2010, 21:29:03
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

ben_gal spune-mi si mie,nu stiu mai nimic despre alte religii dar Mantuitorul Iisus Hristos nu indeplinea toate conditiile de a fi Mesia evreilor?Eu cred ca da.El e cel pe care l-au asteptat.A fost Mesia si nu l-au recunoscut.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rabbi Reveals Name of the Messiah: Yeshua (Iisus) Mihai36 Stiri, actualitati, anunturi 2 01.03.2012 04:54:44