Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.10.2012, 21:06:53
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În sine, nu e nici bun, nici rău. E moralmente neutru. Dar e încă un mijloc de a pierde timpul. Iar pierderea de timp e un lucru rău.

Eu mă consider aflat în perioadă de probă, în delegație de serviciu. În delegație ne mai și relaxăm, OK. Dar, dacă mai mult ne relaxăm decât lucrăm, s-ar putea ca șefului să nu-i placă. Cât timp sunt în delegație, nu spune nimic, vrea să vadă până unde îmi merge lenea. Dar, când am să mă întorc și am să dau ochii cu el, făcând raportul de activitate și decontul, mă tem că nu o să-mi ofere contractul pe durată nedeterminată la care am sperat.
Foarte ...subtil.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.10.2012, 21:29:39
filaret19's Avatar
filaret19 filaret19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristina Maria Vezi mesajul
Buna! Am deschis acest subiect cu speranta ca as putea sa gasesc aici argumentele necesare care sa sustina insusirea de a fi bun, sau de a fi rau facebook-ul.
Va multumesc!
Buna!
Eu folosesc acest site-u de multa vreme,dar fara sa il supar pe Dumnezeu.In genere acolo schimb ganduri si informatii cu cei pe care ii cunosc.Ce poate fi rau in asta?
Au fost si situatii-putine-in care am cunoscut persoane deosebite ,cu care imi face placere sa discut din cand in cand.chiar daca nu le cunosc.
__________________
user vechi.Valentina,seara_de_vara
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.10.2012, 22:04:37
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristina Maria Vezi mesajul
Buna! Am deschis acest subiect cu speranta ca as putea sa gasesc aici argumentele necesare care sa sustina insusirea de a fi bun, sau de a fi rau facebook-ul.
Va multumesc!
nici una, nici alta
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.10.2012, 22:18:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu cred ca fiecare are discernamantul de a sti cum sa se foloseasca de avantajele pe care le ofera internetul.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 31.10.2012, 00:24:06
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Mie imi place facebook-ul, desi, sa fiu sincer, cam creeaza dependenta. Si ce daca nu cunosti personal toti prietenii, cine sau ce te opreste sa o poti face? Pot de exemplu sa vorbesc cu o fata cunoscuta pe facebook si apoi sa imi dau intalnire, o scot la un suc etc. Care e problema?

Si bine zicea cineva, iti poti gasi vechi prieteni despre care nu mai stiai nimic. Si nu e ceva rau sa ii ai intr-un loc unde stii ca ii poti contacta oricand.
Mai e frumos ca poti da check-in si vede lumea unde esti si cu cine, sau la randu-ti poti vedea unde au mai fost altii etc. E o chestie interesanta facebook-ul asta.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.10.2012, 16:20:54
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Din cate am auzit si Papa a binecuvantat Facebook ul , nu cred ca i ceva rau , si eu am cont pe facebook si ma ajuta sa socializez cu lumea
Si daca l-ar fi binecuvantat Papa asta inseamna ca e mantuitor?
Din punctul meu de vedere facebook-ul este o masca. Socializarea virtuala nu este o socializare reala, iar multele ore petrecute in fata calculatorului distrug sanatatea.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.10.2012, 18:10:34
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Facebook-ul este asa cum vrei sa-l vezi.

Poate fi bun daca stii ce sa transmiti si ce sa "culegi" si poate fi rau daca il utilizezi sa faci rau, sa pierzi vremea sau sa acumulezi informatie nociva.

Necesita un timp de socializare..daca il ai (nu ma refer la serviciu sau cand alte obligatii: ex, familiare)..atunci poti investi energie in asa ceva...rezultatele binenteles se vad in timp...dupa ceva rabdare.
Personal nu prea folosesc deloc Facebook..ma loghez cand primesc pe e-mail o alerta de postare a unei imagini interesante, etc.

Dar consider ca pentru tineri poate fi uneori foarte important sa "simta" ca cineva, undeva ii intelege, le dau un sfat, face un comentariu pozitiv...mai greu e cu discernamantul..dar se lucreaza in paralel...poti capata discernamant si de pe Facebook...asa ca e optiunea fiecaruia.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.10.2012, 23:52:26
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

daca nu ai cont pe facebook nu existi! Asa se spune
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.11.2012, 00:58:28
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
daca nu ai cont pe facebook nu existi! Asa se spune
Din pacate este si aici un sambure de adevar. Cu toate ca am avut conturi pe mai multe retele de socializare in trecut, (care acum s-au demodat :)) n-am mai dorit sa-mi fac cont pe facebook, nu am mai simtit asta. Multi cunoscuti, prieteni, colegi, ma intreaba uimiti: Tu nu ai cont pe facebook?

Eu nu cred ca facebook-ul este rau in sine, depinde doar de noi cat timp ii alocam si in ce fel de relatii investim.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.11.2012, 01:39:06
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
daca nu ai cont pe facebook nu existi! Asa se spune
Mda. Mie unul imi place, sunt dependent (desti stiu ca nu e un lucru bun). Si pe telefon aplicatia de facebook mi-e indispensabila. Atasez screenshot din telefonul meu, unde imi arata aplicatiile cele mai frecventate, si fMobi (aplicatia facebook pt. Symbian) conduce in topul statisticilor:

http://www.sharemobile.ro/file.php?id=685654
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Chiar pot chistiga un iPad 4 pe facebook? mariusfanea Intrebari utilizatori 2 18.12.2012 12:59:56
Cont pe Facebook pro/contra? caty_deea Generalitati 23 15.08.2011 19:29:00
Peste 8000 de amenintari cu moartea de la crestini pe Facebook cocacoc Generalitati 65 11.08.2011 14:52:50
Facebook ? podariuv Intrebari utilizatori 24 11.06.2010 15:15:23