Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #5  
Vechi 31.08.2023, 12:12:36
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 756
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu putem să-i judecăm pe Nord Americani după standardele Est Europene, fiindcă acolo de mic te naști cu desfânare la tot pasul, tentațiile sunt de 10x mai mari și spre droguri și altele, eu sunt onest deși cred că societatea americană a eșuat.
Eu nu îi judec pentru desfrânări sau ce păcate or mai avea. Am eu destule păcate proprii și sunt nedemn să judec. Dar aici nu e vorba de tentații, e vorba că te duci la vot și te întreabă dacă ești de acord cu uciderea unui suflet omenesc prin avort. Nu se pune problema de tentații și slăbiciuni duhovnicești de care suferim toți, se pune problema de educație, dacă înțelegi că Biserica este foarte clară pe acest subiect și nu ai voie să aprobi așa ceva. Zice Mântuitorul că păcatul de neiertat este blasfemia împotriva Duhului Sfânt. Știu că se referă la sinucidere dar când ei votează să fie voie să omori un prunc nevinovat în care a suflat viață Duhul Sfânt oare ei cred că sofismele de tip pseudo-stiintific cum că viața începe când decide domnul omul de știință contemporan-ateu o să țină la judecată? Dacă nu ai susținere scripturală, canonică, sau patristică pentru ce afirmi, ba din contră, ele te condamnă repetat, atunci ce spui și ce crezi nu doar că nu este ortodox dar este vădit anti-ortodox.

Nu e vorba de slăbiciuni trupești sau duhovnicești, este vorba de a înțelege niste lucruri fundamentale ortodoxiei din care ei susțin că fac parte. Tot la fel cu Sfintele Taine care stau la fundația credinței ortodoxe. Homosexualii să fie ajutați să nu păcătuiască, nu să fie încurajați ba chiar binecuvântați în desfrâu!


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Oare cum sa intelegem ultima fraza?

Oare evolutionismul il bagi(datorita conjunctiei si) intre "chestiile" neesentiale?
Daca foloseai conjunctia sau(in loc de si) se putea intelege ca evolutionismul e diferit de alte chestii neesentiale.

Trebuie sa adaug ca dpmdv evolutionism inseamna induhovnicire.
Când am zis certuri despre evoluționism mă refeream la discuțiile despre interpretarea Facerii. Adică dacă să fie interpretată științiific prin prisma teoriei evolutive sau literal în chip "Young Earth creationism" sau variații. Aceste certuri în special populare în America unde subiectele superficiale au mare trecere în fața subiectelor de importanța esențială distrag de la credința adevărată care se poate împlini independent de rezultatul discuției ăleia. Tot la fel se certau pe teologumene cum ar fi vămile văzduhului care iar nu e esențial de înțeles pentru mântuire. Părerea mea este că Satana își bagă coadă să distragă și în America lipsește mai mult ca nicăieri înțelepciunea să discearnă.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 31.08.2023 at 12:18:51.
Reply With Quote
 

Tags
america, ortodox, statele unite