Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.06.2010, 15:05:07
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Eu cand sunt in Biserica,vad la toti oamenii ca au un chip mai frumos decat atunci cand sunt in afara Bisericii.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.06.2010, 15:11:31
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Eu ma intreb altfel.

De ce cand ma duc la biserica, de fiecare data ma vad mai pacatos, mai mandru si mai "vames" ?!

De ce cand ma duc la biserica, de fiecare data ma vad cunoscand calea, dar nepasind pe ea ?!

Da ce cand ma duc la biserica, de fiecare ma vad pe mine altfel ?!
Aplaud raspunsul tau, corect, asta e calea!
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.06.2010, 15:13:14
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
De ce cand ma duc la biserica, de fiecare data ma simt mai bun?
De ce cand ma duc la biserica, de fiecare data Dumnezeu ma curata?
De ce cand ma duc la biserica, ma simt mai usor?
De ce cand ma duc la biserica, vad lumea altfel?
De ce cand ma duc la biserica, plang?
De ce cand ma duc la biserica, imi vine sa nu mai plec de acolo?
...cred asa este pentru ca acolo lucreaza Duhul Sfant! E un sentiment unic!
__________________
Vladica Antonie isi inchipuie sfatul Sfintei Treimi la facerea omului. Dumnezeu Tatal ar fi spus: "Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra". "Da, dar omul acesta va cadea - zise Duhul -, si Tu, Fiule, va trebuie sa mori pentru El". "Sa-l facem, dar, sau sa nu-L facem?" - a intrebat Tatal. "Sa-L facem" - a zis Fiul.
Iata nadejdea pe care si-a pus-o Dumnezeu in om! Acestui Dumnezeu ne marturisim noi, de acesta ne rusinam, pe acesta Il iubim.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.06.2010, 15:31:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
mi se pare cam greu sa te impartasti in fiecare duminica. la noi la biserica in fiecare luni este Acatist si in fiecare vineri este Sf Maslu. ar fi cam greu sa te impartasesti de 3 ori pe saptamana.
Este neaparat necesar sa te impartasesti in fiecare Duminica. Altfel, Liturghia nu are sens. Sfintii Parinti au stabilit canoane (vezi canonul 9 apostolic) in privinta asta, pe care noi le incalcam din nestiinta si din cauza ignorantei preotilor care nu stiu lucrurile astea si nu ne invata sa urmam invatatura Sfintei Traditii.

http://www.blog.teologie.net/2010/01...ne-impartasim/

"Să urmăm așadar, iubiți credincioși, pe marii Sfinți ai Bisericii: Ioan Gură de Aur, Teodor Studitul, Simeon Noul Teolog, Nicolae Cabasila, Simeon al Thesalonicului, Nicodim Aghioritul, Paisie Velicicovschi, Ioan de Kronștadt, Ioan Maximovici, Siluan Atonitul și mulți alții (cunoscuți și necunoscuți), care se împărtășeau zilnic și așa au și ajuns sfinți. Nu le‑au lipsit acestor oameni nici faptele bune, nici virtuțile cele mai înalte, totuși nădejdea mântuirii lor nu era în efortul propriu, ci în Hristos, cu Care se împărtășeau foarte des."

PS: Cat voi mai activa pe forumul asta, o sa va bat la cap pana o sa intelegeti ca Ortodoxia adevarata ne invata prin Sfintii pe care i-a dat sa ne impartasim "de fiecare data", la fiecare Sfanta Liturghie! Daca macar unul din voi, cei care practicati crestinismul ortodox autentic, va intelege lucrul asta, nu am pierdut vremea scriind degeaba.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 24.06.2010 at 15:34:27.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.06.2010, 15:36:12
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Este neaparat necesar sa te impartasesti in fiecare Duminica. Altfel, Liturghia nu are sens. Sfintii Parinti au stabilit canoane (vezi canonul 9 apostolic) in privinta asta, pe care noi le incalcam din nestiinta si din cauza ignorantei preotilor care nu stiu lucrurile astea si nu ne invata sa urmam invatatura Sfintei Traditii.

http://www.blog.teologie.net/2010/01...ne-impartasim/

"Să urmăm așadar, iubiți credincioși, pe marii Sfinți ai Bise*ricii: Ioan Gură de Aur, Teodor Studitul, Simeon Noul Teolog, Nicolae Cabasila, Simeon al Thesalonicului, Nicodim Aghio*ri*tul, Paisie Velicicovschi, Ioan de Kronștadt, Ioan Maximovici, Siluan Atonitul și mulți alții (cunoscuți și necu*noscuți), care se împărtășeau zilnic și așa au și ajuns sfinți. Nu le‑au lipsit acestor oameni nici faptele bune, nici virtu*țile cele mai înalte, totuși nădejdea mântuirii lor nu era în efortul pro*priu, ci în Hristos, cu Care se împărtășeau foarte des."

PS: Cat voi mai activa pe forumul asta, o sa va bat la cap pana o sa intelegeti ca Ortodoxia adevarata ne invata prin Sfintii pe care i-a dat sa ne impartasim "de fiecare data", la fiecare Sfanta Liturghie! Daca macar unul din voi, cei care practicati crestinismul ortodox autentic, va intelege lucrul asta, nu am pierdut vremea scriind degeaba.
nu stiu cati sunt care se imparatsesc in fiecare duminica, ma refer la noi oamenii obisnuiti, nu la preoti sau calugari. eu ma bucur cand pot sa ma spovedesc, si inca am canon pentru impartasit.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.06.2010, 15:40:10
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
nu stiu cati sunt care se imparatsesc in fiecare duminica, ma refer la noi oamenii obisnuiti, nu la preoti sau calugari. eu ma bucur cand pot sa ma spovedesc, si inca am canon pentru impartasit.
Toate dupa sfatul duhovnicului. Pe care tot noi ni l-am ales, care se poate si schimba in caz ca invataturile lui nu sunt in acord cu Sfanta Traditie si cu Sfintele Scripturi. Sa luam aminte.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.06.2010, 16:02:37
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Toate dupa sfatul duhovnicului. Pe care tot noi ni l-am ales, care se poate si schimba in caz ca invataturile lui nu sunt in acord cu Sfanta Traditie si cu Sfintele Scripturi. Sa luam aminte.
Canonul este dat pe drept datorita preotului duhovnic, am ajuns din nou sa citesc, sa ma duc la biserica, sa ma spovedesc... dupa ceva ani buni, in care nu mi-am gasit locul datorita inconsecventei mele si a unor fete bisericesti care ma faceau sa ocoloesc biserica. am mai spus asta, se pare ca Dumnezeu mi-a mai dat o sansa, aducand acum cativa ani un alt preot in parohia in care locuiesc.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.06.2010, 16:16:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
Canonul este dat pe drept datorita preotului duhovnic, am ajuns din nou sa citesc, sa ma duc la biserica, sa ma spovedesc... dupa ceva ani buni, in care nu mi-am gasit locul datorita inconsecventei mele si a unor fete bisericesti care ma faceau sa ocoloesc biserica. am mai spus asta, se pare ca Dumnezeu mi-a mai dat o sansa, aducand acum cativa ani un alt preot in parohia in care locuiesc.
Ma bucur, Doamne ajuta!

Ia si citeste linkul ala despre impartasanie, merita toata atentia.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.06.2010, 21:22:16
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
De ce cand ma duc la biserica, de fiecare data ma simt mai bun?
De ce cand ma duc la biserica, de fiecare data Dumnezeu ma curata?
De ce cand ma duc la biserica, ma simt mai usor?
De ce cand ma duc la biserica, vad lumea altfel?
De ce cand ma duc la biserica, plang?
De ce cand ma duc la biserica, imi vine sa nu mai plec de acolo?
Eu zic ca ar fi fost foarte grav sa mergi la Biserica si sa nu simti nicio schimbare...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.06.2010, 21:28:30
stroie cosmin stroie cosmin is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.06.2010
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
De ce cand ma duc la biserica, de fiecare data ma simt mai bun?
De ce cand ma duc la biserica, de fiecare data Dumnezeu ma curata?
De ce cand ma duc la biserica, ma simt mai usor?
De ce cand ma duc la biserica, vad lumea altfel?
De ce cand ma duc la biserica, plang?
De ce cand ma duc la biserica, imi vine sa nu mai plec de acolo?
in cazul asta ar fi bine sa te faci preot
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce trebuie sa facem cand intram in biserica? costel Despre Biserica Ortodoxa in general 15 07.04.2014 20:39:41
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Cand se ingenuncheaza in biserica? ioanspatar58 Intrebari utilizatori 12 12.07.2010 12:16:23
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27
cand a aparut biserica ortodoxa? anaana71 Despre Biserica Ortodoxa in general 2 13.11.2009 20:23:53