Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #701  
Vechi 04.02.2011, 18:37:31
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Daca nici cu voi nu pot sa discut pe aceste teme sensibile, atunci nu am cu cine. Sa nu-mi spuneti ca nu am nevoie sa stiu anumite raspunsuri sau ca nu imi foloseste la nimic, ba din contra... Altfel, haideti sa dam logout si sa stam cuminti, fiecare cu gandurile lui.
E clar ca nu putem afla totul despre Dumnezeu,pt ca daca le-am deslusi pe toate, nu ar mai fi Dumnezeu, ci "vecinul de Sus".Dar trebuie sa Il cautam, ca sa ni se poata arata.Nu e o solutie sa nu discutam, ca se supara El.
Eu cred ca tocmai zambeste, ca Ne vede orbecaind dupa un raspuns corect.
Mie imi place raspunsul parintelui Teofil si imi da mult de gandit.In nici un caz nu consider ca ortodoxia e singura cale spre mantuire.Nu am eu de unde stii, masura Lui. Dar sunt convinsa ca prin ea, sigur te mantuiesti.
Reply With Quote
  #702  
Vechi 04.02.2011, 18:45:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Intrebare: cum de s-a mantuit talharul de-a dreapta, din moment ce nu era botezat? Stim bine ce inseamna a fi talhar, adica un hot deosebit de violent care jefuieste uneori omorand in bataie oamenii in case sau la drumul mare. Iata ca unul din acestia a ajuns in Rai si nu putem accepta ca ar fi fost botezat mai inainte, din moment ce a fost condamnat la moarte ca urmare a unor fapte abominabile.
Tâlharul de-a dreapta, întrucât a murit înainte de începutul misiunii publice a Bisericii, s-a mântuit potrivit Legii Vechi și face parte dintre drepții Vechiului Testament, fiind cinstit ca Sf. Dismas. Deci, se află în prima categorie de nebotezați dintre cele două pe care vi le-am descris.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #703  
Vechi 04.02.2011, 18:49:32
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
E clar ca nu putem afla totul despre Dumnezeu,pt ca daca le-am deslusi pe toate, nu ar mai fi Dumnezeu, ci "vecinul de Sus".Dar trebuie sa Il cautam, ca sa ni se poata arata.Nu e o solutie sa nu discutam, ca se supara El.
Eu cred ca tocmai zambeste, ca Ne vede orbecaind dupa un raspuns corect.
Mie imi place raspunsul parintelui Teofil si imi da mult de gandit.In nici un caz nu consider ca ortodoxia e singura cale spre mantuire.Nu am eu de unde stii, masura Lui. Dar sunt convinsa ca prin ea, sigur te mantuiesti.
Tot fetele ne dau lectii de gandire sanatoasa. Ma faci sa ma simt tot mai mic, Melissa. Vezi ca eu sunt vecinul de jos (in comparatie cu tine)!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #704  
Vechi 04.02.2011, 19:15:11
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este o eroare de logică pe care o întâlnesc des, în special la creștini tributari unei mentalități iubirist-relativiste.
Ce chestie tare e asta cu: „mentalitatea iubirist-relativistă”.
Ce parere aveti domnule Mihnea, in cazul in care ortodocșii nu se vor uni niciodata cu Roma, se pot mantui?
Reply With Quote
  #705  
Vechi 04.02.2011, 19:57:07
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cei nebotezați sunt de două categorii:
-cei nebotezați care au murit înainte de începutul misiunii publice a Bisericii, adică înainte de ziua Cincizecimii vor fi judecați numai în baza faptelor lor și a legii morale naturale, care este sădită de Dumnezeu în inima omului. Dacă au fost drepți, în perioada petrecută între momentul judecății lor (care are loc imediat după moarte) și momentul Înălțării Domnului nostru Isus au stat într-un loc (sau stare) numită Limbul Patriarhilor în care, deși au fost lipsiți de vederea lui Dumnezeu, nu au fost lipsiți de fericirea naturală. După Înălțare, sufletele lor au ajuns la Cer, unde s-au bucurat, se bucură și se vor bucura mereu de Lumina cea Neînserată. În aceeași categorie intră și cei nebotezați, care au murit ulterior Cincizecimii, dar la care nu au ajuns cuvintele Evangheliei, cu singura deosebire că, în cazul lor, nu mai vorbim de Limbul Părinților, ci de Rai, Purgatoriu sau Iad. Astăzi, cred că puțini nebotezați din această categorie mai sunt. situație.

-ceilalți nebotezați nu se mântuiesc, adică nu se bucură de fericirea supranaturală a vederii lui Dumnezeu. O credință larg împărtășită, fără a fi de nivel dogmatic, susține că toți copiii care mor în stare nebotezată și fără păcate personale ajung într-un loc (sau stare) numită Limbul Copiilor, unde este posibilă fericirea naturală, care este posibilă și pe pământ.
intrebare incuietoare: daca copiii nebotezati se nasc din parinti botezati atunci cum mai mostenesc ei pacatul originar daca parintii lor nu il mai au?

1Cor 7:14 Căci bărbatul necredincios se sfințește prin femeia credincioasă și femeia necredincioasă se sfințește prin bărbatul credincios. Altminterea, copiii voștri ar fi necurați, dar acum ei sunt sfinți.

Cat despre botez.. sunt mai multe botezuri.. botezul cu apa, botezul dorintei si botezul sangelui...
Reply With Quote
  #706  
Vechi 04.02.2011, 20:09:01
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul

1Cor 7:14 Căci bărbatul necredincios se sfințește prin femeia credincioasă și femeia necredincioasă se sfințește prin bărbatul credincios. Altminterea, copiii voștri ar fi necurați, dar acum ei sunt sfinți.

.
Acesta este argumentul protestantilor pentru a amana botezul pana la varsta la care copilul poate sa decida pentru el insusi. Practic penticostalii (si cred ca si ceilalti) spun ca un copil cumva este sub protectia Harului daca macar unul dintre parinti este crestin (adica de-al lor, nu, nu ortodox).

Pacatul original nu se mosteneste de la parinti ci prin natura umana. Mostenesti pacatul original nu fiindca esti fiul lui..si al..., ci fiindca esti om.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #707  
Vechi 04.02.2011, 20:19:51
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Tot fetele ne dau lectii de gandire sanatoasa. Ma faci sa ma simt tot mai mic, Melissa. Vezi ca eu sunt vecinul de jos (in comparatie cu tine)!
Har, smerenie si jertfa de sine.
Ma simt onorata ca aprecierea vine din partea ta.Deci asta inseamna ca nicicum nu esti vecinul de jos.
Reply With Quote
  #708  
Vechi 04.02.2011, 20:22:25
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Acesta este argumentul protestantilor pentru a amana botezul pana la varsta la care copilul poate sa decida pentru el insusi. Practic penticostalii (si cred ca si ceilalti) spun ca un copil cumva este sub protectia Harului daca macar unul dintre parinti este crestin (adica de-al lor, nu, nu ortodox).

Pacatul original nu se mosteneste de la parinti ci prin natura umana. Mostenesti pacatul original nu fiindca esti fiul lui..si al..., ci fiindca esti om.
atunci si Hristos a avut pacat originar ca si el a avut natura umana.
Reply With Quote
  #709  
Vechi 04.02.2011, 20:24:01
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Tot fetele ne dau lectii de gandire sanatoasa. Ma faci sa ma simt tot mai mic, Melissa. Vezi ca eu sunt vecinul de jos (in comparatie cu tine)!
Har, smerenie si jertfa de sine.
Când vorbești așa frumos de fete, cum ai vrea să te putem jigni?
Reply With Quote
  #710  
Vechi 04.02.2011, 20:53:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Ce parere aveti domnule Mihnea, in cazul in care ortodocșii nu se vor uni niciodata cu Roma, se pot mantui?
Eu am vorbit despre nebotezați, nu despre ortodocși. Doctrina despre Botez este radical diferită în lumea catolică în comparație cu lumea protestantă.
Noi credem că Botezul este poarta de intrare în Biserica lui Cristos, care este Biserica Catolică. Prin urmare, toți copiii botezați în mod valid sunt catolici. Chiar dacă administratorul botezului este un preot ortodox, un pastor penticostal sau un webdesigner laic în afara oricărei denominații. Și când nu mai sunt cei botezați catolici ? Atunci când, ajunși la vârsta înțelegerii, în cunoștință de cauză:
-rejectează în mod obstinat un adevăr de credință, devenind astfel eretici
sau
-se declară rupți de Papa și de episcopii în comuniune cu el, devenind astfel schismatici
sau
-se leapădă de Cristos ca Dumnezeu, devenind astfel apostați
sau
-sunt excomunicați

Prin urmare, modalitatea de intrare în Biserica Catolică este Sfântul Botez, iar modalitățile de ieșire sunt acestea patru: erezia, schisma, apostazia și excomunicarea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 23:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 04:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 23:39:15