Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.07.2014, 19:29:12
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Apel urgent pentru doi copilasi si mamica lor!

Doamne ajută!
Este vorba despre un caz dramatic pentru care Asociația Ortodoxia Tinerilor a trimis mai multe apeluri în ultimele luni; din păcate, această familie săracă se află acum într-o situație critică și are nevoie urgentă de sprijin. Postez mai jos mesajul trimis astăzi pe Facebook de către președintele Asociației Ortodoxia Tinerilor, Claudiu Bălan.
[COLOR=#000000]Dragilor, Delia, mămica de care tot v-am informat în ultima perioadă, are în continuare nevoie de ajutorul nostru.[/COLOR]
[COLOR=#000000][/COLOR]
[COLOR=#000000]Mihai, baietelul Deliei, de 6 ani, a fost azi operat la Brasov, la picior. A avut un cheag de sange care i-a afectat circulatia sanguina.[/COLOR]
[COLOR=#000000]Fiindca Delia nu are asigurare medicala, nici copiii ei nu au. Aceasta este situatia.[/COLOR]
[COLOR=#000000][/COLOR]
[COLOR=#000000]Costul operatiei este de 500 ron, iar 1 zi de spitalizare costa 200 ron. Mihai ar trebui sa mai stea in spital inca 5 - 6 zile si sa faca tratament, care si acesta costa, desigur.[/COLOR]
[COLOR=#000000][/COLOR]
[COLOR=#000000]Daca pana maine nu se achita macar costul operatiei, atunci medicii nu se mai ocupa de Mihai. Ii vor scoate tuburile de dren si il vor lasa asa. Da, aceasta este situatia trista a unui copil pe care mamica a refuzat sa il avorteze.[/COLOR]
[COLOR=#000000][/COLOR]
[COLOR=#000000]Mihai mai are o surioara de 3 luni, Maria. Si pentru Maria trebuie asigurat laptele praf, fiindca mamica a pierdut laptele, si multe altele.[/COLOR]
[COLOR=#000000][/COLOR]
[COLOR=#000000]Delia si-a gasit un loc de munca si ar fi urmat sa inceapa sa lucreze, dar doamna la care urma sa lase copiii in grija cat ar fi fost la serviciu, s-a imbolnavit si s-a imbolnavit si Mihai.[/COLOR]
[COLOR=#000000][/COLOR]
[COLOR=#000000]Acum, Delia mai are 20 ron, atat. Si se gandeste cu groaza cum sa salveze viata lui Mihai si sa ii ofere cele necesare Mariei.[/COLOR]
[COLOR=#000000]Situatia lor este una disperata si au urgent nevoie de ajutor financiar pentru a trece peste aceasta grea incercare.[/COLOR]
[COLOR=#000000][/COLOR]
[COLOR=#000000]Va rog mult ajutati-o pe Delia sa plateasca operatia si tratamentul lui Mihai. Fiti alaturi de aceste 3 suflete cu mancare, cu bani si cu o vorba buna. Cand esti la necaz, toti te parasesc, asa este si in cazul ei. Haideti sa fim cu totii alaturi de ea si de copilasi. Ajutati fiecare cu cat puteti. Putin cu putin sa face mult.[/COLOR]
[COLOR=#000000][/COLOR]
[COLOR=#000000]Telefonul Deliei 0743767499. Contul in lei[/COLOR]
[COLOR=#000000]RO63BPOS08010180014RON01 [/COLOR]
[COLOR=#000000]Titular: Leafu Constanța Liliana[/COLOR]
[COLOR=#000000][/COLOR]
[COLOR=#000000]Doamne ajuta![/COLOR]
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 02.07.2014 at 22:53:15.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.07.2014, 21:09:36
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Din cate stiu copiii pana la 18 ani au automat asigurare medicala, indiferent daca parintii lor au sau nu...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.07.2014, 22:40:23
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Rectificare - important!

Uff, nr de cont din primul mesaj este incomplet. Îmi cer mii de scuze, sper că n-a trimis cineva... Aveți mai jos numărul de cont corect.
RO63BPOS08010180014RON01
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.07.2014, 22:48:43
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Din cate stiu copiii pana la 18 ani au automat asigurare medicala, indiferent daca parintii lor au sau nu...
Doamne ajută!
Nu știu de ce nu au asigurare copilașii, m-a surprins și pe mine situația (și eu știam la fel, că toți copiii sunt asigurați). Oricum, ceea ce pot spune cu toată responsabilitatea este faptul că garantez pentru onestitatea Asociației Ortodoxia Tinerilor, al cărei fondator îmi este prieten apropiat. E un creștin autentic! Iar cu mămica celor 2 copii am luat legătura și mi-a spus același lucru - că nu sunt asigurați - și n-a putut intra în detalii, fiind în spital cu micuții (e internată și fetița, pentru o formă mai urâtă de viroză, din câte am înțeles), așa că n-am insistat. Deci, cazul este cu certitudine real. Cei care vor și au obiectiv posibilitatea de a ajuta pot verifica vorbind cu Claudiu Bălan (dacă e necesar, pot da numărul lui de telefon fără să-i mai cer acordul, fiindcă oricum îl are puublic, pe site-ul asociației) sau cu persoana în cauză, cu Delia (la nr de telefon scris în primul mesaj de pe topic). Sunt toți oameni de bună credință, de aceea m-am implicat. M-am învățat minte demult să nu mai răspândesc apeluri umanitare de proveniență nesigură...
Hristos în mijlocul nostru!
P. S. Îmi cer scuze față de admin pentru că, din greșeală, am creat topic-ul aici, în loc să-l inițiez la secțiunea "Umanitare". Îl poate muta domnia sa, dacă va considera de cuviință.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 02.07.2014 at 22:51:34.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.07.2014, 22:55:34
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Am editat și primul mesaj, așa încât acum aveți nr corect de cont în ambele mesaje.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.07.2014, 10:46:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

În ce oraș e familia, în Brașov?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.07.2014, 17:45:22
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
În ce oraș e familia, în Brașov?
Ei sunt din Zărnești, dar locuiesc cu chirie în Râșnov.
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.07.2014, 19:54:27
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Doamne ajuta, Laura!

Nici eu nu ma indoiesc de sinceritatea mesajului!

Dar poate si asa ar fi o modalitate de ajutor: cineva sa se intereseze cum anume trebuie facut ca sa aiba copiii asigurare de sanatate. Probabil trebuie depuse niste acte la Casa de Asigurari. Este putin de umblat, si o mamica cu doi copilasi bolnavi nu poate.

Pentru adultii fara asigurare medicala costa (acum vreo doi ani) 30 de lei pe luna...Pentru copiii pana la 18 ani, si pentru tinerii care sunt studenti, pana la 26 de ani, este gratis.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).

Last edited by Noesisaa; 03.07.2014 at 19:57:06.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.07.2014, 13:39:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Urmatoarele categorii de persoane beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei:

a) toti copiii pana la varsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani pana la varsta de 26 de ani, daca sunt elevi, inclusiv absolventii de liceu, pana la inceperea anului universitar dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenti si daca nu realizeaza venituri din munca;

http://www.casmb.ro/asigurati_categorii.php
CASMB
Casa de Asigurari de Sanatate a Municipiului Bucuresti

In schimb, daca nu esti asigurat(a) si esti internat(a) cu copii trebuie sa platesti "cazarea" si masa.
Insa ma indoiesc ca se ridica la 200ron/zi. Poate mai degraba un sfert din suma asta.

"La indicația medicului șef de secție, copilul poate fi internat cu însoțitor. Spitalizarea însoțitorului este gratuită pentru copiii în vârstă de până la 3 ani, iar după această vârstă pentru însoțitor se plătește o taxă zilnică de cazare de 15 lei."

http://www.spitaluldecopii.ro/acte-necesare/

Taxa asta poate sa difere ca suma de la spital la spital (depinde daca include sau nu masa) dar asigurarea universala pentru copii este lege in Romania.
Deocamdata.

Pana au sa privatizeze si asta si chiar se va alege praful si de asistenta medicala.

Dar mai exista practica "medicala" gen "ar trebui tratamentul cutare dar nu-l avem in spital, cumparati-l, uite este exact la farmacia de peste drum".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 04.07.2014 at 13:43:36.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.07.2014, 01:50:18
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Doamne ajuta, Laura!

Nici eu nu ma indoiesc de sinceritatea mesajului!

Dar poate si asa ar fi o modalitate de ajutor: cineva sa se intereseze cum anume trebuie facut ca sa aiba copiii asigurare de sanatate. Probabil trebuie depuse niste acte la Casa de Asigurari. Este putin de umblat, si o mamica cu doi copilasi bolnavi nu poate.

Pentru adultii fara asigurare medicala costa (acum vreo doi ani) 30 de lei pe luna...Pentru copiii pana la 18 ani, si pentru tinerii care sunt studenti, pana la 26 de ani, este gratis.
Doamne ajută, Noesisaa!
Sunt de acord cu dvs și mulțumesc mult pentru informații (nici nu știam că până la 26 de ani, studenții sunt asigurați automat). Cred că aveți dreptate întru totul. O voi contacta din nou pe Delia s-o anunț, foarte posibil ca nici să nu fi știut că cei mici ai ei au acest drept...
Numai bine!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare