Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 22.05.2017, 00:35:50
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Adevarat a inviat si bine te-am gasit !
Ai vrut sa ajungi singura si chiar ai reusit...

Si eu de multe ori m-am intrebat de ce cand am reusit sa dau de tine pe un canal de socializare main stream ,unde puteam comunica mai usor si pastra legatura ,de ce nu participi?
Probabil traiesti dupa canoanele societatii si iti este teama de judecata si osanda familistilor ,pt care lucrurile sunt clare,ori esti casatorit ,ori esti calugar.

Daca ne-am pune mintea cu lumea,am fi morti deja ...ca pana si cel mai fruntas bisericos il pizmuieste pe altul si-l judeca pt niste aspecte neintelese de o minte densa.
Nu esti nimanui datoare cu explicatii ,vietuieste prin lume ,fa lucruri bune de care oamenii sa-si aduca aminte,spune cuvinte calde sau intelepte dupa situatie si traieste normal ,neizolata ca o paria.

Daca dorinta de a te izola provine din faptul ca nu te integrezi in societatea traditionala, atunci nu este o izolare cu folos ci frica de a nu fi descoperita si pusa in fata interogatoriului.
Cum am mai zis,nu esti datoare cu explicatii decat lui Dumnezeu si ocazional,duhovnicului.
Cu lumea trebuie sa fi ferma,sa spui cu claritate pana unde pot judeca si ce anume pot intreba. Daca merg prea departe cu mojiciile ,le poti spune senin ca nu esti pregatita sa vb despre asta si nici macar nu le foloseste lor la ceva,sa stie.

De fapt nu trebuie sa te izolezi tu singur,te izoleaza ea,lumea -daca nu esti pe placul ei :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 22.05.2017, 00:57:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

În prealabil postat de Jonnyw2013
".. viata se scurge prin relatiile noastre cu altii. Multi ani de viată mi-au întărit convingerea că existenta fiecăruia e strâns legată de cea a celorlalti: viata nu e doar timpul care trece, viata e timpul presărat cu întâlniri.

Desigur este nevoie de niste explicatii...

Existenta noastra are nevoie de un substrat spiritual, daca imi petrec zilele intalnindu-ma la pranz cu o cunostiinta care nu are cu cine barfi pe moment colegii de serviciu si rudele nu se mai cheama ca viata este presarata cu intalniri.
Eu deja am lupta mea cu barfa si judecata aproapelui, de ce sa pacatuiesc de 2 ori?

Si eu traiesc intr-o izolare perfecta,am o singura prietena si ceva cunostiinte(vecini si colegi) ,ii ajut cu mare placere daca au nevoie dar prefer sa raman in izolare cand ma contacteaza pt flecareala si plangeri in general. Imi provoaca neplacere.
Poate ca la randul lor s-ar astepta ca si eu sa ma vait si sa ne plangem impreuna,ceea ce mie imi displace enorm.
Am observat ca si daca le dai solutii la probleme continua in vechiul stil astfel incat sa se poata plange din nou ca nu este bine.

Personal consider ca relatia cu aproapele trebuie sa fie de genul Samariteanului milostiv , nu de Miss popularitate.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 23.05.2017, 18:04:06
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Si eu de multe ori m-am intrebat de ce cand am reusit sa dau de tine pe un canal de socializare main stream ,unde puteam comunica mai usor si pastra legatura ,de ce nu participi?
Probabil traiesti dupa canoanele societatii si iti este teama de judecata si osanda familistilor ,pt care lucrurile sunt clare,ori esti casatorit ,ori esti calugar.
Nu cred că se poate construi o relație mai profundă pe fb.
Nu mi-e teamă de judecata familiștilor, nici de a nefamiliștilor... Cred că Dumnezeu ne-a pus între niște oameni mai apropiați (familie, prieteni, colegi de serviciu) cu scopul de a crea punți de legătură cu aceștia. Însă eu sunt prea sensibilă la diferențele de opinie, și de aceea am tendința de a mă izola. De-asta vorbeam și de rigiditate.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 23.05.2017, 22:44:44
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
În prealabil postat de Jonnyw2013
".. viata se scurge prin relatiile noastre cu altii. Multi ani de viată mi-au întărit convingerea că existenta fiecăruia e strâns legată de cea a celorlalti: viata nu e doar timpul care trece, viata e timpul presărat cu întâlniri.

Desigur este nevoie de niste explicatii...

Existenta noastra are nevoie de un substrat spiritual, daca imi petrec zilele intalnindu-ma la pranz cu o cunostiinta care nu are cu cine barfi pe moment colegii de serviciu si rudele nu se mai cheama ca viata este presarata cu intalniri.
Eu deja am lupta mea cu barfa si judecata aproapelui, de ce sa pacatuiesc de 2 ori?

Si eu traiesc intr-o izolare perfecta,am o singura prietena si ceva cunostiinte(vecini si colegi) ,ii ajut cu mare placere daca au nevoie dar prefer sa raman in izolare cand ma contacteaza pt flecareala si plangeri in general. Imi provoaca neplacere.
Poate ca la randul lor s-ar astepta ca si eu sa ma vait si sa ne plangem impreuna,ceea ce mie imi displace enorm.
Am observat ca si daca le dai solutii la probleme continua in vechiul stil astfel incat sa se poata plange din nou ca nu este bine.

Personal consider ca relatia cu aproapele trebuie sa fie de genul Samariteanului milostiv , nu de Miss popularitate.
Ma bucur ca te mai aud Yasmina.
Da, de multe ori nu este usoara schimbarea ,chiar si cand iti arata cineva drumul.Uneori e bine sa ai oarecata rabdare cu oamenii,si sa le repeti.

Ma uit cat s-a schimbat societatea in ultimii 25 de ani, asta ca vorbesti de singuratate si lipsa unei comunicari eficiente.Vorbeam cu unii de prin strainatate ziceau ca nu se intalneau cu proprietarul locuintei decat la cateva luni.Totul acum se desfasooara electronic.Imia aduc aminte de niste rude mai volubile cand venea postarita la ele cu pensia ,le faceau o cafea si poveteau te miri cat,ma rog erau consateni de ani de zile.
Se lua curentul in ultimii ani inainte de revolutie cate o ora doua pe zi.Vorbeam cu niste vecini de pe scara inainte sa ne intalnim,si "sarbatoream" pana de curent impreuna,povesti ca la sezatoare... doar cu o lumanare in fata.

"Noi nu iubim pe oamenii pentru lucrurile în care sunt puternici, noi iubim pe oameni pentru lucrurileîn care sunt slabi. Fragilitătile ne tin laolaltă, neputintele ne unesc."-Par. Constantin Necula
http://citateortodoxe.ro/autor/const...-ne-unesc-1526
Societatea in sine insusi inainte facea sa avem nevoie unii de altii. Toata agricultura se desfasura lucrand mult impreuna.Societatea actuala ne-a facut mai independenti,si nu avem atat de mult nevoie unul de altul.Ceea ce e rau. Fiindca oamenii trebuie sa faca un efort sustinut ca sa pastreze o Retea sociala de sprijin minimala.Ceea ce inainte se desfasura firesc ptr ca asa cum scrie mai sus parintele Necula, aveai nevoie unul de altul mai mult,acum trebuie sa te stradui.Ramane intrebarea ce e de facut?

Eu ce ma stradui sa fac .Am hotarat ca ma duc la toate nuntile rudelor ,macar atunci sa mai pastrez o legatura cu cei mai departe ,sau mai comozi ,asa ca mine,:-(.
I-am invitat pe niste cunostinte pe munte si dupa cateva luni a venit si invitatia lor la munte in alta zona. Deci trebuie sa facem noi un pas, ca si cei de langa noi se simt datori,si fac si ei un pas.
Domnul sa te aiba in paza Yasmina.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #75  
Vechi 23.05.2017, 22:54:00
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Foarte frumos spus, si cât de adevărat !
Ma bucur ca iti place.Doamne ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #76  
Vechi 24.05.2017, 11:16:34
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
Nu cred că se poate construi o relație mai profundă pe fb.
Nu mi-e teamă de judecata familiștilor, nici de a nefamiliștilor... Cred că Dumnezeu ne-a pus între niște oameni mai apropiați (familie, prieteni, colegi de serviciu) cu scopul de a crea punți de legătură cu aceștia.
Însă eu sunt prea sensibilă la diferențele de opinie, și de aceea am tendința de a mă izola. De-asta vorbeam și de rigiditate.

Este opinia ta, dar nu neaparat impartita de mine si de altii.
Eu nu am avut de gand sa ma indepartez de prietenii vechi,de fostii colegi din Romania,de rude.
Este adevarat ca nu-i vad fata in fata,insa ...comunicam, cum, necum stiu de vietile lor si ei de a mea, nu suntem niste straini carora nu ne mai pasa.

Daca Dumnezeu ne pune intre niste oameni apropiati ,atunci cum se face ca nu te-ai apropiat de niciunul dintre acestia?
Si daca chiar crezi in acest concept ce rost mai are sa socializam aici si sa ne facem prieteni si favoriti printre membrii acestui forum,ca doar nu toti locuiesc in proximitatea noastra?

Important este sa discutam si sa ne facem intelesi cu acele persoane cu care impartasim aceleasi valori si credinte,cu care avem ceva in comun.
Bun de stiut, nu stiam ca sunt nedorita in cercul tau .
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 24.05.2017, 11:42:06
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Ma bucur si eu sa te gasesc tot aici Johnny :)
Mai ales ma bucur ca postezi lucruri folositoare si nu te lasi antrenat in scandaluri.

Viitorul umanitatii arata...urat!
Prin US oamenii sunt chiar mandri ca sunt autisti,neintelesi si singuri-cuc.
Am intrat si eu de curiozitate intr-un club de introverti ca sa vad ce invart pe acolo si e de groaza!
O gramada de tineri pe pastile si tratamente; oameni care nu pot dormi noaptea,care nu pot iesi in lume,care nu suporta sa vorbeasca cu alti oameni,care viseaza sa fie serviti si asistati de roboti,nu intampinati de o fiinta umana.
Sunt mandri de asta, oscileaza fie intre groaza, fie intre scarba de a fi in comunitate. Vorbim doar de prezenta oamenilor in jur, prietenia,intimitatea este deja ceva deplasat la acesti oameni.

Oare cine sunt ei, de unde au aparut si cum vor schimba lumea?

In Japonia sunt deja roboti care servesc in restaurante iar in NY este un restaurant(tot de inspiratie japoneza) unde nu te serveste nimeni; fiecare client intra intr-o camaruta care are la capat un ghiseu mascat prin care nu se vede cine este dincolo. Acolo incercuiesti un menu cu ce iti doresti,deschizi ghiseul ,cineva nevazut ia comanda si tot asa nevazut iti aduce si mancarea. Idea nu este atat de mult servitul ci prezenta altor oameni care ii stanjenesc pe acestia si le reduc sansele de a iesi din casa sa manance; camarutele sunt doar pt 1 client.

Asemenea exemple extreme sunt pe placul multora si nu-si ascund admiratia pt a se populariza localurile de acest gen cat mai rapid.
Parintele Chifan spunea ca este inceputul bolii mintale sa fi printre oameni iar tu sa te simti singur.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 24.05.2017, 12:36:25
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Daca Dumnezeu ne pune intre niste oameni apropiati ,atunci cum se face ca nu te-ai apropiat de niciunul dintre acestia?
Si daca chiar crezi in acest concept ce rost mai are sa socializam aici si sa ne facem prieteni si favoriti printre membrii acestui forum,ca doar nu toti locuiesc in proximitatea noastra?
Nu am spus că doar oamenii apropiați sunt importanți... era doar o constatare că și față de aceștia sunt mai puțin deschisă, și cam critică. Și autocritică. Mă gândesc că măsura iubirii mele de semeni se vede din relațiile cu acești apropiați, pentru că se zice că pentru a-L iubi pe Dumnezeu trebuie să începem cu vecinul de vis-à-vis sau cu fratele nostru. Și îmi pare că nu stau bine la acest capitol.

Nu vreau să spun să sunt un monstru. Nici nu aș vrea să mă lamentez, voiam doar să explic ce obstacole întâlnesc (sau îmi ridic eu însămi) în calea iubirii și a bucuriei.

Citat:

Important este sa discutam si sa ne facem intelesi cu acele persoane cu care impartasim aceleasi valori si credinte,cu care avem ceva in comun.
Bun de stiut, nu stiam ca sunt nedorita in cercul tau .
De acord cu prima parte și în dezacord cu a doua. Nu ești nedorită! Doar că aici s-a discutat despre subiecte unde nu știam cum să particip iar tu nu ai mai scris de mult. Iar fb nu mi se pare locul potrivit pentru a oferi detalii despre viața mea.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 28.05.2017, 09:06:37
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
În prealabil postat de Jonnyw2013
".. viata se scurge prin relatiile noastre cu altii. Multi ani de viată mi-au întărit convingerea că existenta fiecăruia e strâns legată de cea a celorlalti: viata nu e doar timpul care trece, viata e timpul presărat cu întâlniri."

Desigur este nevoie de niste explicatii... (...)

Personal consider ca relatia cu aproapele trebuie sa fie de genul Samariteanului milostiv , nu de Miss popularitate
Nu era vorba de a fi popular, ci de a trăi momentul prin relatia cu aproapele. Ar fi mai multe de spus, dar sunt prea obosită... poate altă dată :)

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Parintele Chifan spunea ca este inceputul bolii mintale sa fi printre oameni iar tu sa te simti singur.
Ceva îngrozitor cu adevărat, să nu fie !
Reply With Quote
  #80  
Vechi 16.06.2017, 01:47:10
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 18:50:44.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare