Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1871  
Vechi 05.02.2016, 01:35:36
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
... cele doua acatiste interpretate de el imi ating sufletul? Le ascult cu placere.
Ma tem ca nu faci lucru bun ca sustii kitschul care se invarte prin tinda Bisericii.
N-ar fi mai bine sa urmaresti, totusi, materialul postat de Ovidiu?
Cu adevarat e de mare folos!
Reply With Quote
  #1872  
Vechi 05.02.2016, 01:49:18
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Ma tem ca nu faci lucru bun ca sustii kitschul care se invarte prin tinda Bisericii.
Uiti cumva cu cine stai de vorba? Doar ai zis ca sunt un pres ieftin si nu numai... Dupa cum vezi, gusturile pe care le am iti intaresc spusele. Deci cum poti avea pretentii de la mine?!

negruta sau crinrin nu cauta sa-ti faca tie pe plac! Si nici altora de pe aici!
Reply With Quote
  #1873  
Vechi 05.02.2016, 02:14:53
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Uite, ca să-ți mai treacă supărările îți dedic unul din preferatele mele cântecele: https://www.youtube.com/watch?v=09RUuTAM2H0

Last edited by ovidiu b.; 05.02.2016 at 04:30:16.
Reply With Quote
  #1874  
Vechi 05.02.2016, 02:36:24
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Scopul cântării duhovnicești (bisericești) este de a ne scoate din lumea simțurilor, din lumea căzută în care trăim și de a ne transpune în niște realități duhovnicești transcendente. Nu tot ceea ce se prezintă sub numele de cântare bisericească, din păcate, este cântare dreptslăvitoare (intonație, mesajul cântării). Cântarea bisericească, iconografia, precum și multe din practicile Tradiției ortodoxe, au suferit trasformări bolnăvicioase care, de cele mai multe ori, au tendința, subtil, de a ne scoate de pe cale."

https://www.youtube.com/watch?v=h9MyM8KplUU
Reply With Quote
  #1875  
Vechi 05.02.2016, 03:32:52
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Viata si practica ortodoxa: Inaltarea cugetului, incalzirea inimii - de Parintele Serafim Rose http://saraca.orthodoxphotos.com/bib...a_ortodoxa.htm


...vom alerga dupa lucruri exterioare: icoane bune, slujbe minunate dupa Tipic, biserici frumoase, dupa felul corect de a canta, de a face danii... Toate aceste lucruri sunt minunate si bune, dar nu ne putem apropia de ele fara sa stabilim ca fiindu-ne prioritar a avea o inima calda, crestina si a purta lupta launtrica prin care sa dobandim smerenia. Daca neglijam aceste prioritati esentiale, atunci toate aceste lucruri minunate pot fi asezate intr-un muzeu al antichitatilor ortodoxe..

De indata ce incepi sa afirmi ca „Acesti oameni nu fac lucrurile asa cum trebuie”, trebuie sa te opresti si sa-ti dai un avertisment launtric. Chiar daca e adevarat – asa cum se intampla adesea, intr-o anumita masura – aceasta atitudine critica este un lucru extrem de negativ care nu te va duce nicaieri. In cele din urma, te-ar putea aseza in afara intregii Biserici. Asadar, trebuie sa iti aduci aminte sa nu judeci sau sa te crezi atat de intelept incat sa „stii mai bine”.

Ca ortodocsi, nu trebuie sa credem ca putem fi duri, reci si corecti, ramanand pe mai departe crestini. Nu acestea sunt temeliile crestinismului.

Putem observa acelasi lucru in viata oamenilor. Cel ce crede in ceva atat de patimas incat iti va „taia capul” daca nu esti de acord cu el, isi arata slabiciunea. Este atat de nesigur de sine, incat are nevoie sa te converteasca pe tine, pentru a se asigura pe el insusi ca crede. Formele contemporane de „super-ravna” (zelotism) din Biserica, ce sunt propagate de oameni care vor cu disperare sa se afle de partea cea dreapta, sunt de fapt incarcate cu slabiciune si nesiguranta.

Nevoia de a fi „drept” se gaseste, si ea, la suprafata crestinismului. Este importanta, dar nu de o importanta primordiala. Intaietatea o are inima, care trebuie sa fie blanda si calda. Daca nu avem aceasta inima calda, trebuie sa il rugam pe Dumnezeu sa ne-o daruiasca, nevoindu-ne sa savarsim acele lucruri prin care o putem dobandi. Mai mult, trebuie sa constientizam ca nu o avem – ca suntem reci. Astfel, sa nu incredem ratiunii si concluziilor mintii noastre logice, privind un lucru fata de care trebuie sa fim oarecum „slobozi”. Daca facem astfel, intrand in viata sacramentala a Bisericii si primind harul lui Dumnezeu, Dumnezeu Insusi va incepe sa ne lumineze.

Singurul lucru care ne poate izbavi este simplitatea. O putem dobandi, daca ne rugam lui Dumnezeu in launtrul inimii sa ne faca simpli; daca nu ne consideram a fi atat de intelepti; daca, atunci cand se pune o intrebare precum „Putem zugravi o icoana a lui Dumnezeu Tatal?”, nu vom sari sa raspundem: „A, bineinteles ca nu! – cutare si cutare Sinod a spus asa si asa, canonul numarul cutare”. Si astfel, avem de ales intre a-i excomunica pe toti ceilalti, „cunoscand” ca avem cu siguranta dreptate – caz in care am „intrecut masura” – si intre a ne opri si a declara: „Ei bine, nu cred ca le stiu chiar pe toate...” Cu cat avem mai mult aceasta a doua atitudine, cu atat vom fi mai feriti de primejdii duhovnicesti.

Daca urmam calea simplitatii – neincrezandu-ne intelepciunii noastre, facand tot ce putem, dar constientizand ca mintea noastra, fara de incalzirea inimii, este o unealta foarte slaba – atunci se va petrece acel lucru despre care vorbea Kireievski: va incepe sa se formeze in noi o filosofie ortodoxa de viata.
Reply With Quote
  #1876  
Vechi 05.02.2016, 04:42:04
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poi, dacă tu îți încălzești inima pe Marian Moise sau pe Guță nu este problema mea, ești liberă. Discuția inițială avea un alt interlocutor și o cu totul o altă direcție. Se pare că ai uitat modul în care ți-ai făcut introducerea în această discuție...sau am și eu vreo factură de plătit de care nu-mi mai aduc aminte?
Reply With Quote
  #1877  
Vechi 05.02.2016, 09:03:36
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Uiti cumva cu cine stai de vorba? Doar ai zis ca sunt un pres ieftin si nu numai... Dupa cum vezi, gusturile pe care le am iti intaresc spusele. Deci cum poti avea pretentii de la mine?!

negruta sau crinrin nu cauta sa-ti faca tie pe plac! Si nici altora de pe aici!
E alegerea ta sa perseverezi in sensul orgoliului si sa te lauzi cu minusurile. Si nu, nu e vorba atat despre gusturi muzicale, ci despre nestiinta si inclinatia spre dulcegarii sentimentale.
Ai putea sa te folosesti de ce spun altii, atunci cand ti se ofera ceva cu adevarat bun. Materialul pus de Ovidiu este exceptional, de ce sa nu ne folosim de el?
Reply With Quote
  #1878  
Vechi 05.02.2016, 12:16:39
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce nu înțelegi? Comentariile "teologilor de ocazie" nu prezintă interes! :)

Last edited by ovidiu b.; 05.02.2016 at 12:18:47.
Reply With Quote
  #1879  
Vechi 05.02.2016, 14:59:04
Carmen135 Carmen135 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Mai bine ușoară decât lălăiala lui Marian Moise. Domnul să-l miluiască și să-l lumineze!

nu stiu daca mai bine muzica usoara totusi ...e o diferenta :) sa i ajute Dumnezeu sa cante cum este corect.
Reply With Quote
  #1880  
Vechi 05.02.2016, 15:03:35
Carmen135 Carmen135 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Uite ce zic eu. Asculta ce muzica simte sufletul tau si priveste ce icoana te sensibilizeaza!

Ce-mi pasa mie ca Marian Moise e numit manelist, daca cele doua acatiste interpretate de el imi ating sufletul? Le ascult cu placere.
Ce-mi pasa mie ca icoanele X pe care le-as privi la nesfarsit si care ma fac sa ma minunez de harul iconarilor sunt doar niste copii foto lipite pe niste bucati de PAL? Le privesc cu placere.

Ifosele ma lasa indiferenta. Ca si comentariile teologilor de ocazie.

pe mine nu m a emotionat neaparat cum este pictata icoana ci pozitia smerita a Mantuitorului.aceasta m a facut sa am o stare de amaraciune pt pacate..
Reply With Quote
Răspunde

Tags
muzica



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica Patrie si Credinta Spiritualitatea ortodoxa 4 12.03.2017 00:12:54
Muzica elena20 Generalitati 20 09.12.2013 21:50:52
Muzica tudor2012 Muzica Bisericeasca 40 12.07.2011 19:51:20
muzica petrubarko Generalitati 3 23.12.2008 02:50:24