Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 13.02.2012, 10:06:40
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cum adică "să luptăm" ? .
exact cum spune apostolul Pavel aici: Efeseni 6:12 Căci noi n-avem de luptat împotriva cărnii și sângelui, ci împotriva căpeteniilor, împotriva domniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutății care sunt în locurile cerești. --- > deci lupta crestinului este cu influenta fatala a duhurilor necurate si nu cu semenii sai. Oricine care se duce sa omoare in razboaie, si carismaticii fac asta fara probleme de constiinta, ar trebui sa citeasca acest verset si sa-si puna intrebarea: "eu cu cine ma lupt".
  #402  
Vechi 13.02.2012, 10:14:00
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Am semnalat domnului admin si aceasta postare lipsita de cel mai elementar bun simt.
lipsiti de bun simt sunt colegii dumitale de religie, pentru ca nu se spala, si nu numai asta, dar odata ce intri intr-o astfel de adunare, sunt cate unii care incep sa cerseasca, ca au copii multi, ca viata e grea etc., sa-i ajuti, si te numesc imediat "frate", deci daca te vad bine imbracat (fiind profesor la pensie, ma respect si respect si pe celalalt, nu pot merge undeva imbracat mizerabil, desi pensia mea e minuscula)---> sper ca e clar pentru toata lumea, 90% dintre penticostali sunt acolo deoarece se dau ajutoare si acei cativa penticostali instariti sunt vaca lor de muls! acei puturosi cu copii multi, se folosesc de relatia de "fratietate" prost inteleasa, pentru a cersi.
------------------------------------------------------------------------
va dau cuvantul meu de onoare ca exact asa stau lucrurile in majoritatea bisericilor penticostale, nu exagerez cu absolut nimic, penticostalii sunt compusi in marea lor parte din oameni inculti, fara cultura generala, necivilizati, cersetori, deci foarte usor de manevrat. Sunt si oameni cu bani, diversi afaceristi, iar acestia sustin cu multi bani aceasta religie (mai bine dadeau banii aceia serviciului de SMURD sau la un camin de batrani, decat sa se duca in buzunarele unor pastori escroci sau in folosul unor lenesi care nu vor sa munceasca, le place mai mult sa ceara).
  #403  
Vechi 13.02.2012, 10:16:52
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Crezi ca a primit si "botezul" ? Ca pare ca da dupa cum se comporta.
din discutiile purtate cu diversi penticostali, pe alte forumuri sau in viata de zi cu zi, am observat de ce toti tin cu PD-L si cu Basescu abia atunci cand am vazut emisiunea lui Cornel Nistorescu si Radu Tudor, atunci mi-a cazut fisa...
  #404  
Vechi 13.02.2012, 10:19:18
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Si apoi indepartati-va de profet. Departati-va mult. Si repede.
Sa nu ajungeti vreun doctor-profet.
domnule penticostal, dar eu nu atrag pe nimeni la nimic nu am religie, nu am cult, sunt un simplu profesor la pensie care expun ceea ce am constatat in cultul dumitale, daca cuvintele par prea dure, ei bine, altele nu am, vocabularul meu e destul de sarac...am fost profesor de geografie, nu de limba romana...:) acum de ce recomandati domnului Dragomir sa fuga de mine? dar lasati-l ca e om in toata firea, gandeste dumnealui si singur nu trebuie sa-l dadaciti dvs, sau asta e deformatie profesionala? faceti si dvs o selectie, unii (fratii dvs fara cultura generala) trebuie dadaciti, ca altfel nu se descurca, insa altii nu au nevoie!

Last edited by Profetul de carton; 13.02.2012 at 10:25:49.
  #405  
Vechi 13.02.2012, 10:34:58
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

acum, sa ne intoarcem la subiectul topicului,(domnul penticostal a bruiat discutia cu amenintarile dumnealui pline de rautate), cum vi se pare, in cazul unui sumar examen psihiatric, acea persoana care crede ca primeste Duhul sfant prin caderea pe spate, cand doi "catchers" stau sa-l prinda sa nu-si sparga capul? cazand pe podea, ei sunt inconstienti, stau lesinati de la cateva minute la cateva ore, ii acopera cu lintolii ca pe cadavre, mai ales femeile, sa nu li se vada partile rusinoase? (din discutiile cu un medic, bun prieten de-al meu, am constatat ca un cadru medical ar considera ca aceste persoane au un deranjament psihic.)
  #406  
Vechi 13.02.2012, 11:58:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
din discutiile purtate cu diversi penticostali, pe alte forumuri sau in viata de zi cu zi, am observat de ce toti tin cu PD-L si cu Basescu abia atunci cand am vazut emisiunea lui Cornel Nistorescu si Radu Tudor, atunci mi-a cazut fisa...
Interesant. Aparent fără legătură: știați că Emil Boc este penticostal ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #407  
Vechi 13.02.2012, 12:15:12
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Interesant. Aparent fără legătură: știați că Emil Boc este penticostal ?

deci va spun cu cea mai mare siguranta : Emil Boc este ortodox, a declarat el insusi in mass-media.
  #408  
Vechi 13.02.2012, 12:21:43
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

In orice biserica penticostalo-carismatica unde mergi, intai te ia cu frumosu', cu Isus, cantece si mai ales iti da de inteles ca este spatiul unde poti socializa (daca esti singur, divortat, parasit de copii etc. realizezi in scurt timp ca acolo poti gasi companie), si cand te hotarasti sa te botezi la ei, pastorul are grija sa-ti comunice, intr-o discutie privata, exact ce taxe trebuie sa platesti si iti va veni cu versete din Vechiul testament. Nu va mirati de oripilarea pe care o dovedeste "penticostalul", lui ii este necaz ca "smecheriile" lor sunt expuse public! sa revin. Deci, necunoscand Scripturile, nestiind ca zeciuiala era data levitilor si era un asezamant al Vechiului testament, la iudei, cand functiona preotia levitica si templul (astazi templul lui Dumnezeu este poporul crestin continand orice natiune si etnie), zici ca asa trebuie si incepi sa platesti taxe ---> atunci esti un bun crestin. Asta doreste "penticostalul", el fiind un fel de pastor la ei acolo, sa stranga cat mai multi platitori de taxe, pentru ca el sa se imbogateasca, la fel ca mentorul lor, Pavel Rivis Tipei, v-am aratat ce masina ultraluxoasa conduce. Multi penticostali trec la aceasta religie deoarece pot emigra mai usor (nu-i intereseaza propovaduirea Cuvantului celor care nu au auzit de Cristos, ci sa ajunga intr-o tara occidentala pentru a trai in lux)
  #409  
Vechi 13.02.2012, 12:29:57
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
poate si acum se petrece acelasi lucru cu acelasi scop
nu prietene, Dumnezeu a zis: "eu nu voiesc moartea pacatosului, ci sa se intorca si sa fie viu". Doamne ajuta!
  #410  
Vechi 13.02.2012, 13:04:45
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
lipsiti de bun simt sunt colegii dumitale de religie, pentru ca nu se spala, si nu numai asta, dar odata ce intri intr-o astfel de adunare, sunt cate unii care incep sa cerseasca, ca au copii multi, ca viata e grea etc., sa-i ajuti, si te numesc imediat "frate", deci daca te vad bine imbracat (fiind profesor la pensie, ma respect si respect si pe celalalt, nu pot merge undeva imbracat mizerabil, desi pensia mea e minuscula)---> sper ca e clar pentru toata lumea, 90% dintre penticostali sunt acolo deoarece se dau ajutoare si acei cativa penticostali instariti sunt vaca lor de muls! acei puturosi cu copii multi, se folosesc de relatia de "fratietate" prost inteleasa, pentru a cersi.
------------------------------------------------------------------------
va dau cuvantul meu de onoare ca exact asa stau lucrurile in majoritatea bisericilor penticostale, nu exagerez cu absolut nimic, penticostalii sunt compusi in marea lor parte din oameni inculti, fara cultura generala, necivilizati, cersetori, deci foarte usor de manevrat. Sunt si oameni cu bani, diversi afaceristi, iar acestia sustin cu multi bani aceasta religie (mai bine dadeau banii aceia serviciului de SMURD sau la un camin de batrani, decat sa se duca in buzunarele unor pastori escroci sau in folosul unor lenesi care nu vor sa munceasca, le place mai mult sa ceara).
prietene, iti dau dreptate. Si la mine in oras comunitatea penticostala e formata din rromi care in marea majoritatea sunt certati cu apa si sapunul si nu numai...sunt certati si cu munca deoarece traiesc din ajutorul social pe care il primesc de la primaria locala nefacand in schimb nimic pentru acesti bani (acele ore in folosul comunitatii asa cum zice legea). Stiu acest lucru deoarece si eu lucrez in cadrul primariei locale, la un centru de recuperare pentru persoane cu handicap finantat de primarie. Doamne ajuta!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miscarea Legionara anonim97 Generalitati 366 26.08.2013 14:58:23
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 20:40:13