Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.11.2012, 18:15:53
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit Nunta mixta - care sunt problemele?

Buna ziua, sunt neo-protestant (prefer in locul de sectant, deoarece definitia ar insemna ca suntem separati dintr-o biserica, pe cand sunt ortodoxi ce sunt secte, prin ideea ca accepta traditii neaceptate in biserica mama, si nici de cult, deoarece nu avem un conducator ce conduce cu autoritate ceea ce credem) dintr-o biserica crestina protestanta ce accepta destul din ce accepta un ortodox.
Cu sotia cu care sunt casatorit civil as vrea sa ma casatoresc in biserica ortodoxa, fara a fi necesar botezul in nici o directie.
Ca idee pozitia preotului de acolo a fost: daca primesti o hartie de la episcop poti face nunta. Insa am intalnit o data un prieten al unui calugar (pe avion) si acea persoana mia zis: "Aceasta nunta ar trebui sa fie imposibila, ca tu nu intelegi ce inseamna crestin".
Lasand la o parte tonul si atitudinea, poate cineva sa imi raspunda la urmatoarele 3 intrebari:
Este posibila in BOR aceasta nunta (fara botez)?
Daca nu de ce?
Ultima ca importanta, dar de ce nu inteleg crestinatatea?
Va multumesc,
Ciprian Khlud
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.11.2012, 18:19:27
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

Nu vad rostul unei uniri trupesti unde nu exista si o unire a credintei.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.11.2012, 18:36:54
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

" Nu vad rostul unei uniri trupesti unde nu exista si o unire a credintei. "
Edi, nu vad rostul acestui raspuns pentru doua persoane ce au decis sa se casatoreasca si sa fie toleranti cu punctele de vedere ale celuilalt.
Simiar, foarte putine persoane ce le cunosc accepta aceleasi lucruri. Sunt protestanti ce nu au probleme cu icoanele (precum eu insumi), si ortodoxi ce nu le-au acceptat, din timpul iconoclasmului.
Multumesc de raspuns, dar nu cred ca e constructiv,
Ciprian K

Last edited by Ciprian Mustiata; 22.11.2012 at 18:39:06.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.11.2012, 18:41:50
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

Daca afirmatia mea nu are rost, de unde nedumerirea ta?

" Ultima ca importanta, dar de ce nu inteleg crestinatatea?"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.11.2012, 18:48:30
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Religia asta!


Nu va dati batuti! Daca va iubiti, mergeti inainte!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.11.2012, 18:54:18
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de editheraven Vezi mesajul
Daca afirmatia mea nu are rost, de unde nedumerirea ta?

" Ultima ca importanta, dar de ce nu inteleg crestinatatea?"
Nedumerirea e ca nu raspunde decat poate decat ca interpretez raspunsul asa: "nu se poate face casatoria, deoarece casatoria trebuie sa fie facuta cu doua persoane ce cred absolut aceleasi lucruri, iar tu cum nu accepti aceleasi lucruri cu un ortodox, nu o intelegi".

Daca asta e "raspunsul", mi se pare cel putin gresita ca premiza deoarece exista o variatie foarte mare intre ce cred ortodoxii intre ei, Isus sau Iisus nu e o dilema protestanta, e una ce clar a existat in ortodoxie 3 secole jumate inainte in Romania, icoanele sunt vazute la diferite nivele de sfintenie, intreba un credincios lipovean pe vechi de ce face crucea cu doua degete, si multe altele.

Deci daca asta e raspunsul te rog sa elaborezi, sau cel putin pentru mine nu are sens (decat daca BOR e intoleranta a-priori la cineva ce nu gandeste EXACT ca ei, decat daca-s ei insisi numiti ortodoxi).

Ciprian K
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.11.2012, 19:13:33
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Buna ziua, sunt neo-protestant (prefer in locul de sectant, deoarece definitia ar insemna ca suntem separati dintr-o biserica, pe cand sunt ortodoxi ce sunt secte, prin ideea ca accepta traditii neaceptate in biserica mama, si nici de cult, deoarece nu avem un conducator ce conduce cu autoritate ceea ce credem) dintr-o biserica crestina protestanta ce accepta destul din ce accepta un ortodox.
Cu sotia cu care sunt casatorit civil as vrea sa ma casatoresc in biserica ortodoxa, fara a fi necesar botezul in nici o directie.
Ca idee pozitia preotului de acolo a fost: daca primesti o hartie de la episcop poti face nunta. Insa am intalnit o data un prieten al unui calugar (pe avion) si acea persoana mia zis: "Aceasta nunta ar trebui sa fie imposibila, ca tu nu intelegi ce inseamna crestin".
Lasand la o parte tonul si atitudinea, poate cineva sa imi raspunda la urmatoarele 3 intrebari:
Este posibila in BOR aceasta nunta (fara botez)?
Daca nu de ce?
Ultima ca importanta, dar de ce nu inteleg crestinatatea?
Va multumesc,
Ciprian Khlud
e complicat. pe de o parte exista dispensa episcopala(parca asa se numeste hartia aia) pt exceptii, pe de alta parte iese idiot din pct de vedere canonic dispensa asta.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.11.2012, 19:24:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Dincolo de acele diferente superficiale - cu exceptia iconoclasmului ca acolo vorbim de sectarism, exista o linie clara de demarcatie intre ceea ce este ortodoxie si ceea ce nu este.
Nu este intelept sa dai binecuvantare pentru unirea intre un credincios si un necredincios (cred ca stii asta si din Sf. Scriptura) sau intre un credintios si un om ratacit in credinta.

Chiar daca la momentul actual poate pentru persoana respectiva nu conteaza acest aspect, mai tarziu, cand apar consecintele, s-ar putea sa zica "ce ce mi-ati dat binecuvantare daca stiati ca asa stau lucrurile? ca eu nu stiam."

Dispensa se da in ideea ca persoana ortodoxa intelege bine situatia, isi asuma consecintele si ca exista sanse ca cel necredincios/ratacit sa vina la dreapta credinta.

Altfle, e doar o simpla formalitate.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.11.2012, 20:23:53
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Este posibila in BOR aceasta nunta (fara botez)?
Daca nu de ce?
Daca nu sunt prea indiscret, de ce nu doriti botezul ortodox?
Sa inteleg ca doriti sa oficiati nunta in BOR, dar nu acceptati Botezul? Iertati-ma, dar nu am inteles pe deplin problema Dvoastra.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.11.2012, 20:30:00
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Religia asta!


Nu va dati batuti! Daca va iubiti, mergeti inainte!
OK, dar vezi, noi credem ca numai prin cununia religioasa harul unirii se revarsa peste barbat si femeie, si face sa creasca iubirea lor. Nu afirm aici ca nu exista iubire in afara cununiei religioase, ci harul unirii depline in iubire a celor 2 se implineste prin cununia religioasa ca Taina in Biserica. Acum harul se daruieste prin Taina Cununiei, dar harul trebuie asumat si facut lucrator in unitatea casniciei. Partea asta este putin mai grea, dar frumoasa. Vorbesc din experienta aici.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt fobiile voastre? Bast-et Intrebari utilizatori 69 27.03.2017 21:23:33
nunta mixta monicaelena Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 286 22.09.2014 10:52:40
problemele noastre + problemele altora = un ocean de probleme VladCat Spiritualitatea ortodoxa 11 07.06.2012 10:49:48