Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1061  
Vechi 24.02.2017, 23:24:29
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Voila! :)Uite aici textul si putem vedea toti ca este schizofrenic
:)) Părintele Pruteanu a fost dezamăgit că nu s-au clarificat multe probleme și că mult timp de acum înainte o să râmână așa. Asta este, ăștia suntem, nu mai avem nimic de îndreptat, preocuparea nostră sunt exclusiv ereticii. :)

Last edited by simpllu; 24.02.2017 at 23:50:03.
Reply With Quote
  #1062  
Vechi 24.02.2017, 23:25:44
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Intelege ca nu poti sa spui ca nu ai schimbat nimic cand de fapt ai schimbat. Daca vrei sa schimbi, ai curajul si anunta ca schimbi pentru ca trebuie schimbat. Dar sa spui ca-i interzis dar ca fiecare Biserica poate permite e o smecherie. De fapt schimbi lucrurile.
Reply With Quote
  #1063  
Vechi 24.02.2017, 23:31:03
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Acesti oameni isi iubesc alesul/aleasa inimii si pe copiii roditi de aceele casnicii. Trebuie gasita o formula, in care casatoria mixta sa fie un fel de misionariat pentru ortodoxul in cauza.
Când s-a dat acel canon nu cred că erau numai ortodocși. Pe de altă parte, înțeleg ce vrei să spui, problema este una destul de sensibilă.
Reply With Quote
  #1064  
Vechi 24.02.2017, 23:31:17
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Pai fratilor, acrivia si ikonomia PAR, in multe chestiuni bisericesti, solutii contradictorii, a propos de schizo. Dar nu e asa. Intrebati-va duhovnicii: acrivia si ikonomia sint solutii la fel de legitime, sau una este o tinere aproape a canoanelor, iar celaalta un fel de dezertare? Eu cred ca ambele sint legitime, si pot fi applicate relative la aceeasi problema, fara impresia ca "ierarhii sint schizo, tradatori, sau mai stiu eu ce". Da, recunosc, Sinodul din Creta, asa-zis "mare si sfint", pare un fel de caricaturizare a CVII, neavind nici macar organziarea exemplara a CVII.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1065  
Vechi 24.02.2017, 23:33:44
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

tocmai am vazut la "romanii au talent" un popa catolic cantand din postura de elvis presley "suspicious minds". admirabil. ma uit la popii nostri in fustanele, unii dintre ei cu barbi jegoase, predicand numai despre negreala si diavoli, despre boli si patimi, cearta si uratenie. nu asta e rostul Bisericii lui Hristos, nu are cum sa fie asta. rostul este lumina, curatenia, dragostea, apropierea dintre oameni, nu separarea, nu un apartheid religios.

tara asta se schimba, vom scapa de saracie si de incultura, ce vor face atunci? masa de manevra de astazi tinde sa dispara, ce veti face cand nu veti mai avea credinciosi? cei mai saraci europeni sunt ortodocsi. cei mai inculti sunt ortodocsi. cea mai mica urbanizare e la ortodocsi, credeti ca nu are legatura cu Biserica?

preotii nostri se lauda cu faptul ca Biserica noastra nu "a mers in pas cu lumea"... pai d'aia suntem asa, vai mama noastra.
Reply With Quote
  #1066  
Vechi 24.02.2017, 23:39:11
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Mno, nu fi supărat, ei sunt rodul nostru, a norodului. Dă tu un preot mai bun decât cei pe care-i avem, să avem cu ce ne mândri. :)
Eu cred că Biserica ne vrea în Rai și nu pe Lună.

Last edited by simpllu; 24.02.2017 at 23:45:39.
Reply With Quote
  #1067  
Vechi 24.02.2017, 23:44:33
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Cu privire la căsătoriile mixte între ortodocși și ne-ortodocși sau ne-creștini, s-a hotărât:
i. Căsătoria între ortodocși și ne-ortodocși este interzisă conform acriviei canonice (canonul 72 al Sinodului Quinisext).
ii. Posibilitatea aplicării iconomiei bisericești cu privire la impedimentele la căsătorie trebuie să fie reglementată de Sfântul Sinod al fiecărei Biserici Ortodoxe Autocefale, conform principiilor stabilite de sfintele canoane bisericești, în spiritul unui discernământ pastoral, astfel încât să servească mântuirii omului.
iii. Căsătoria dintre ortodocși și ne-creștini este absolut interzisă, potrivit acriviei canonice.

eu nu cred ca e schizo, dar nu incerc sa explic pasajele ca iar bat campii, cred ca, de fapt, se spune clar ca sotul care nu este ortodox trebuie sa se boteze ortodox.
Reply With Quote
  #1068  
Vechi 24.02.2017, 23:46:52
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Mno, nu fi supărat, ei sunt rodul nostru, a norodului. Dă tu un preot mai bun decât cei pe care-i avem, să avem cu ce ne mândri. :)
am intalnit si eu minunatii de oameni printre preotii nostri, iubitori de oameni, uite, tremur langa tastatura cand imi amintesc, dar ma refer la intreaga noastra preotime, de fapt la noi toti, pentru ca si astia ca mine fac parte din Biserica, nu?
Reply With Quote
  #1069  
Vechi 24.02.2017, 23:55:37
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Eu zic așa: să ne bucurăm! și să mulțumim Domnului pentru ceea ce suntem. :)
Reply With Quote
  #1070  
Vechi 25.02.2017, 05:00:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
tocmai am vazut la "romanii au talent" un popa catolic cantand din postura de elvis presley "suspicious minds". admirabil. ma uit la popii nostri in fustanele, unii dintre ei cu barbi jegoase, predicand numai despre negreala si diavoli, despre boli si patimi, cearta si uratenie. nu asta e rostul Bisericii lui Hristos, nu are cum sa fie asta. rostul este lumina, curatenia, dragostea, apropierea dintre oameni, nu separarea, nu un apartheid religios.

tara asta se schimba, vom scapa de saracie si de incultura, ce vor face atunci? masa de manevra de astazi tinde sa dispara, ce veti face cand nu veti mai avea credinciosi? cei mai saraci europeni sunt ortodocsi. cei mai inculti sunt ortodocsi. cea mai mica urbanizare e la ortodocsi, credeti ca nu are legatura cu Biserica?

preotii nostri se lauda cu faptul ca Biserica noastra nu "a mers in pas cu lumea"... pai d'aia suntem asa, vai mama noastra.
Pai necuratul caută sa ocupe tot timpul omului cu cele necesare trupului, ca sa nu mai aibă timpi pentru suflet. Unii acorda importanta cuvenita sufletului s™i neglijează trupul. După ce faci 100 de metanii, mai puti a transpirat›ie.... De! Ce sa faci? Cei care fac 1000 de metanii pe zi ar trebui sa facă vreo trei dus™uri pe zi.... Însă lui Dumnezeu i-s dragi călugării nevoitori as™a cum sunt ei. Nu poti sa mirosi frumos si în timpul viet›ii ›si ™ după moarte. Sfântul Andrei cel Nebun pentru Hristos era îmbrăcat ca ultimul cers™etor. Cate dusuri facea pe zi? După adormirea lui, ai ies™it ™it atata mir din trupul lui, încât mirosul se simt›ea ›ea pana departe.

Da, avem grija sa nu mirosim urat, ca sa fim pe placul lumii. Dar ce s-ar întâmpla dacă si sufletul ar mirosi în funct›ie de starea lui duhovniceasca?

Last edited by antoniap; 25.02.2017 at 05:05:49.
Reply With Quote
Răspunde